Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 7: Siekierki Małe i północno-zachodnia część Siekierek Wielkich - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 7: Siekierki Małe i północno-zachodnia część Siekierek Wielkich
03-04-2024 07:30   Janusz Ludwiczak
W 9. odcinku naszego cyklu mini-debat z kandydatami do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn zaglądamy do największego sołectwa – Siekierek, które ze względu na wciąż rosnącą liczbę mieszkańców zostało powiększone na aż dwa okręgi. W jednym z nich – nr 7, obejmującym Siekierki Małe oraz północno-zachodnią część Siekierek Wielkich o mandat radnego gminy Kostrzyn ubiegają się:
• Tymoteusz Hossa – KWW Tu Mieszkam;
• Lena Koprucka – KWW Nowe Oblicze Gminy.

W kolejnej mini-debacie tym razem możliwość zaprezentowania się i przybliżenia mieszkańcom mają kandydaci z okręgu nr 7, obejmującego Siekierki Małe oraz północno-zachodnią część Siekierek Wielkich – ulice: Bazyliowa, Bławatkowa, Boczna, Brzoskwiniowa, Chmielna, Cicha, Czereśniowa, Długa, Gruszkowa, Gryczpanowa, Jabłoniowa, Konwaliowa, Kostrzyńska, Kościelna, Krótka, Lawendowa, Lubczykowa, Łąkowa, Miętowa, Miodowa, Morelowa, Na Okopy, Ogrodowa, Okrężna, Orzechowa, Osiedlowa, Parkowa, Pogodna, Poznańska, Rumiankowa, Sadownicza, Spokojna, Stanisława Karalusa, Storczykowa, Szafranowa, Śliwkowa, Tymiankowa, Waniliowa, Wiśniowa, Wspólna.

Kandydaci byli pytani zarówno o ocenę kończącej się kadencji samorządu, jak i również jakie są najważniejsze sprawy do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat. Kandydatów zapytaliśmy także o bieżące sprawy i inwestycje, również dotyczące Siekierek.

Kandydatów przedstawiamy w porządku alfabetycznym.

Na początek proszę o napisanie kilka słów o sobie:

Tymoteusz Hossa, lat 34, Siekierki Wielkie – Lista nr 11: KWW Tu Mieszkam:
Mam wyższe wykształcenie ekonomiczno-informatyczne, a specjalizuje się w szeroko pojętej analityce danych. Zawodowo kieruje od ponad 7-lat zespołem inżynierii danych w międzynarodowej firmie, a razem z wcześniejszą pracą na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu mam ponad 11-letnie doświadczenie w analityce. Wraz z żoną wychowujemy dwójkę dzieci, a w Siekierkach mieszkamy siódmy rok.

Lena Koprucka, lat 40, Siekierki Wielkie – Lista nr 14: KWW Nowe Oblicze Gminy:
Mam 40 lat i mieszkam w Siekierkach Wielkich z mężem i dwójką dzieci. Jestem właścicielem kwiaciarni, gdzie mogę wyrażać moją miłość do kwiatów, a w wolnym czasie lubię spacerować po lesie z psem, czerpiąc radość z natury i czasu spędzanego z rodziną.

1. Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn?

Tymoteusz Hossa:
Do lata zeszłego roku byłem statystycznym mieszkańcem Siekierek, a problemy z ciśnieniem wody i pierwsze interakcje z Panem Sołtysem Siekierek, Zakładam Komunalnym i Urzędem Gminy sprawiły, że baczniej przyglądałem się temu jak to wszystko jest zorganizowane. Obejrzałem paręnaście nagrań video z sesji obrad Rady Gminy i stwierdziłem, że jak nie zacznę działać w tej sprawie i nie znajdę ludzi, z którymi można by współpracować, to niestety w Siekierkach jeszcze przez wiele lat będziemy borykali się z wieloma problemami. Pomimo starań obecnej radnej z mojej perspektywy urząd robił na rzecz Siekierek zbyt mało. Mając teraz w radzie dwa głosy i potencjalnie większą różnorodność proweniencji radnych z perspektywy komitetów, liczę na to, że misję dla Siekierek uda się kontynuować mając lepsze perspektywy na rozmowy i negocjacje.

Lena Koprucka:
W latach 2015-2023 działałam w Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej w Siekierkach, dlatego praca na rzecz społeczeństwa nie jest mi obca. Ze względu na moją prace mam stały kontakt z mieszkańcami i dobrze są mi znane ich potrzeby.
Dlatego chce swoją wiedzę i umiejętności wykorzystać podejmując się pracy w kwestii realizacji szeregu planów i oczekiwań mieszkańców całego Sołectwa Siekierki.

2. Jak ocenia Pan(i) poprzednią kadencję rady gminy oraz burmistrza? Co udało się zrobić, a czego nie?

Tymoteusz Hossa:
Zdecydowanie nie można powiedzieć, że Rady Gminy i Burmistrz upływającej właśnie kadencji nic nie robiła. Pojawiały się różnorodne inwestycje w Sołectwach jak i w Kostrzynie, choć z mojej perspektywy w niektórych wypadkach można było te pieniądze zainwestować w bardziej potrzebne elementy infrastruktury - przykładowo Rozbudowa Szkoły w Siekierkach parokrotnie “przegrała” z innymi Kostrzyńskimi inwestycjami - a dzieciaki teraz chodzą na dwie zmiany, a i tak jest ciasno. Co się nie udało? Uważam, że należy przenieść środek ciężkości inwestycji trochę bardziej w kierunku mocno rozwijających się Sołectw jak Siekierki Wielkie, można także pozyskać dużo więcej funduszy zewnętrznych – bo na tle sąsiednich gmin wpadamy na tym polu dosyć blado – za przykład może posłużyć Gmina Kleszczewo, które pozyskało ponad dwa razy więcej środków Unijnych, niż Kostrzyn - a należy zauważyć, że Gmina Kleszczewo jest znacząco mniejszą gminą, choćby z perspektywy liczby mieszkańców. A największym zaniedbaniem z mojej perspektywy jest brak modernizacji oczyszczalni ścieków w Skałowie – jest to element infrastruktury, który od lat już wymaga nakładów finansowych, a niestety niewiele się w tej sprawie dzieje. Niepokoi też gwałtowny wzrost zadłużenia gminy – ponad siedmiokrotny wzrost obsługi długu w 2023 w stosunku do 2021 – na poziom ponad 5 mln zł rocznie. Z kredytu łatwo się inwestuje, ale mądrze wzięty kredyt na inwestycje to taki, który spłaci się z nawiązką. Przeciwnie ktoś te długi musi potem spłacić – a będą to mieszkańcy.

Lena Koprucka:
Poprzednią kadencje Rady Gminy i Burmistrza oceniam bardzo dobrze. Powstała tężnia Solankowa, Centrum aktywności FRAJDA, zostało wyremontowanych kilkanaście ulic, chodników w całej gminie, w Siekierkach powstało rondo i można wymieniać jeszcze wiele.
Wierzę że kolejne lata będą kontynuacją dynamicznego rozwoju naszej gminy.

3. Kolejna kadencja samorządu potrwa do 2029 roku. Jakie 5 najważniejszych spraw widzi Pan(i) do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat?

Tymoteusz Hossa:

  1. Modernizacja Oczyszczalni Ścieków w Skałowie.
  2. Modernizacja SUW Siekierki i infrastruktury wodociągowej – tak aby była wydolna dla tak dużej liczby mieszkańców.
  3. Strategia przejmowania dróg prywatnych i modernizacji tych dróg z pełnym uzbrojeniem w infrastrukturę techniczną.
  4. Dom Kultury w Siekierkach – społeczność Siekierek już jest zbyt duża, żeby Świetlica Wiejska (której nie ma!) spełniła potrzeby mieszkańców.
  5. Budżet gminy zrozumiały dla wszystkich – mieszkańcy muszą wiedzieć, w jaki sposób gmina wydaje pieniądze i musi być to podane w przystępnej formie.

Lena Koprucka:

  1. Budowa studni i modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Siekierkach.
  2. Rozbudowa Oczyszczalni Ścieków w Skałowie wraz z budową punktu zrzutu ścieków dowożonych oraz modernizacją przepompowni ścieków przy ul. Ignacewo.
  3. Budowa świetlic wiejskich w Siekierkach, Siedlcu, Klonach, Sannikach oraz Ługowinach.
  4. Rozbudowa systemu kanalizacji.
  5. Kontynuacja budowy i modernizacji dróg na terenach wiejskich i miejskich.

4. Czy w Kostrzynie należy wprowadzić strefę płatnego parkowania? TAK/NIE? Dlaczego?

Tymoteusz Hossa:
Odpowiedziałbym nie, ale to na bazie własnych doświadczeń – nie miałem dotąd problemu z parkowaniem w Kostrzynie. Ale jest to dowód anegdotyczny, który nie powinien służyć podejmowaniu tak ważnych decyzji. Tego typu decyzja powinna zostać podjęta w oparciu w szczególności o rozmowy z mieszkańcami, a także doradztwo odpowiednich specjalistów z zewnętrznych firm, bo Gmina takich specjalistów nie posiada. Chyba w pierwszej kolejności należałoby określić, jaki jest cel wprowadzenia takiej strefy i w oparciu o to wykonać analizę na wielu płaszczyznach czy i jak ten cel da się osiągnąć, a przy tym nie obniżyć komfortu życia mieszkańców takiej strefy. Jako przykład - choć w małym wymiarze - jak zrobić źle podobne przedsięwzięcie jest płatny parking przy ETC, z którego ostatecznie się wycofano.

Lena Koprucka:
Myślę ze tak. Sama niejedno krotnie objeżdżam kilkukrotnie ulice w poszukiwani wolnego miejsca parkingowego. Z całą pewnością ułatwiło by to wielu mieszkańcom szybkie załatwienie spraw w urzędzie na poczcie lub wizyty u lekarza.

5. Czy powinien być kontynuowany budżet obywatelski gminy Kostrzyn?

Tymoteusz Hossa:
Zdecydowanie TAK! Mieszkańcy powinni mieć bardziej bezpośredni udział w kształtowaniu swojego otoczenia, a jest to też wspaniała okazja do jednoczenia lokalnych społeczności. Budżet obywatelski daje możliwość na zaadresowanie najważniejszych potrzeb dla mieszkańców, a niejednokrotnie realizuje się w ramach tych programów rzeczy, o których Urząd Gminy by nawet nie pomyślał. Należałoby też pomyśleć nad wielkością tego budżetu w 2020 w Gminie Kostrzyn, było to 300 tys. złoty, obecnie w Swarzędzu jest to 1,5 miliona złotych, a w 2023 Kórnik przeznaczył na ten cel 1 milion złotych. Rozumiem, że są to Gminy bogatsze, ale raczej nie odstajemy od Swarzędza pięciokrotnie.

Lena Koprucka:
Jestem za budżetem obywatelskim. Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom nie tylko brać bezpośredni udział w procesie decyzyjnym i dysponowaniu częścią budżetu, ale również aktywizuje mieszkańców do działania.

6. Planowana jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Jednak wiele wsi w gminie nie ma dostępu do kanalizacji. Co Pan(i) zrobi, żeby ten problem rozwiązać?

Tymoteusz Hossa:
Tak jak odpowiadałem wcześniej modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków jest priorytetem. Już teraz ponosimy zwiększone koszty wywozu szamba, ponieważ muszą one być wywożone poza Gminę – ze względu na to, że obecna oczyszczalnia nie jest w stanie oczyścić takiej ilości ścieków. Zatem kolejność jest taka, że najpierw musimy zmodernizować oczyszczalnie, a następnie rozbudowywać sieć kanalizacyjną. Jest wiele dofinansowań, w ramach których można by pozyskać środki zewnętrzne, a po odblokowaniu finansów z KPO podejrzewam, że będzie jeszcze więcej możliwości.

Lena Koprucka:
Jednym z punktów programu wyborczego KWW Nowe Oblicze Gminy jest właśnie rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Siekierkach Wielkich, oraz budowa kanalizacji sanitarnej w Drzązgowie oraz kontynuacja prac koncepcyjnych lub projektowych dla obszaru Glinki, Skałowa, Siedlca, Siedleczka, Brzeźna, Gułtów, Czerlejnka, Czerlejna i Trzeka będziemy wytrwale dążyć do zamierzonego celu.

7. W ostatnim czasie w Kostrzynie powstała tężnia, lodowisko i kilka boisk. Czy w gminie powinien powstać również basen?

Tymoteusz Hossa:
Każde odpowiednio duże miasto zasługuje na basen. Wystarczy zrobić analizę rynku, jakich możemy spodziewać się przychodów z takiej inwestycji i określić jaka musi to być inwestycja, aby była ona samowystarczalna, a nie była balastem w budżecie Gminy - należy pamiętać, że basen ma naprawdę wysokie koszty utrzymania. Następnie ustawić ją odpowiednio w priorytetach inwestycyjnych. Można by też zastanowić się nad lokalizacją takiego basenu, w Gminie oprócz Kostrzyna są też inne miejscowości, gdzie tego typu inwestycja mogłaby mieć miejsce - chociażby Siekierki. W pytaniu wymienione jest np. Lodowisko, jestem ciekaw analizy rentowności tego obiektu. Obecnie z perspektywy obywatela koszty i przychody Lodowiska ukryte są pod budżetem Szkoły Podstawowej - a z perspektywy cen na Lodowisku raczej te koszty nie są małe.

Lena Koprucka:
Na ta chwilę NIE, basen jest kosztowną inwestycją w utrzymaniu.

8. Jakie Pani/Pana zdaniem są najważniejsze problemy w Pana/Pani okręgu? Jak można je rozwiązać?

Tymoteusz Hossa:
Infrastruktura drogowa, brak kanalizacji sanitarnej i deszczowej, zalewanie terenów prywatnych przez wody spływowe, brak planu na przejmowanie dróg prywatnych, brak miejsca na wydarzenia kulturalne, czy rozwój pasji, brak oświetlenia (także dróg gminnych), brak chodników, niebezpieczne skrzyżowania, gdzie ruch natęża się z roku na rok, brak lokalnych przychodni i utrudnienia w dojeździe do przychodni zlokalizowanych w Kostrzynie, brak MPZP, niejasne inwestycje, nadmierne wydawanie środków publicznych na promocje (biuletyny), brak terenów zielonych… i wiele, wiele więcej.
Jak je rozwiązać? Trzeba po pierwsze zaakceptować, że problem jest, a następnie opracować długoterminowy plan poprawy tej sytuacji. Wiadomo, że nie wszystko się da zrobić od razu, ale potrzebne są nam konkrety. Należy też te plany układać tak, żeby nie powodować niepotrzebnych kosztów dla Gminy. Przykładowo nie powinno się robić nakładek asfaltowych bez pełnego uzbrojenia drogi w infrastrukturę, w szczególności w postaci kanalizacji sanitarnej i deszczowej – bo jaki jest sens zdzierania tego asfaltu po paru latach, żeby taką infrastrukturę dołożyć?

Lena Koprucka:
Najważniejszym problemem jest stan dróg, oraz gospodarka wodna. Oczywiście rozwiązaniem jest budowa dróg z pełną infrastrukturą dokonać tego chce poprzez współpracę z władzami samorządowymi oraz powiatowymi.

9. Od pięciu lat funkcjonuje Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP). Jednak wiele połączeń jest niedostosowanych do pociągów. Sporo kursów uwzględnia tylko dojazdy do szkół. Jak można poprawić funkcjonowanie KKP, by była bardziej dostępna dla mieszkańców?

Tymoteusz Hossa:
To jest ciekawy temat, z perspektywy Siekierek jesteśmy paradoksalnie lepiej skomunikowani ze Swarzędzem niż z Kostrzynem. Na pierwszy ogień trzeba dostosować rozkład do kursowania pociągów i robić to każdorazowo, gdy on się zmienia. Słyszeliśmy dużo głosów, że autobusy nie są też dostosowane do typowych godzin, w jakich ludzie chcieliby nimi podróżować. Śmiało można powiedzieć, że osoba bez samochodu jest praktycznie uwięziona w Siekierkach. Zapewne warto zebrać tutaj uwagi społeczności i na tej podstawie podjąć decyzje o rozkładzie i częstotliwości kursów – oczywiście budżet nie jest z gumy, ale na pewno jest tutaj sporo miejsca na poprawę tanim kosztem. Również dojazd do Poznania jest dosyć problematyczny. Najogólniej należy wyznaczyć czemu KKP ma służyć: dojazd dzieci do szkoły, dojazd do Kostrzyna na zakupy czy do lekarza, wyjazdy i powroty do pracy, a następnie w miarę możliwości układać rozkład tak, aby pokrywać te cele od najważniejszego do tych mniej ważnych.

Lena Koprucka:
Funkcjonowanie KKP można poprawić poprzez zakup dodatkowego taboru autobusowego oraz budowę przystanków autobusowych na terenie miasta i wsi.


Aktualności
Niezapominajka
09

wrz

17:00
SIEDLECZEK, świetlica
Zebranie wiejskie Sołectwa Siedleczek - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

19:00
SKAŁOWO, restauracja "Smakosz"
Zebranie wiejskie Sołectwa Skałowo - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

10

wrz

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

18:00
TARNOWO, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Tarnowo - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

12

wrz

18:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Zebranie wiejskie Sołectwa Glinka - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

[ wszystkie ]

Sonda
Co sądzisz o lekcjach religii w szkołach publicznych?

Powinny pozostać w dotychczasowej formie

Należy ograniczyć do 1 godz. w tygodniu

Szkoła to nie kościół – powinny być w salkach katechetycznych


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: