Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 2: Chorzałki, Iwno, Rujsca, Sanniki, Wiktorowo - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 2: Chorzałki, Iwno, Rujsca, Sanniki, Wiktorowo
27-03-2024 14:38   Janusz Ludwiczak
W trzecim odcinku naszego cyklu rozmów z kandydatami do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn rozmawiamy z kandydatami z okręgu nr 2 obejmującego Chorzałki, Iwno, Rujsca, Sanniki, Wiktorowo. O mandat radnego ubiega się dwójka kandydatów:
• Jacek Lis – KWW Jacka Jerzego Lisa
• Szymon Nadolny – KWW Nowe Oblicze Gminy.

Wczoraj rozpoczęliśmy cykl mini-debat z kandydatami do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Mieszkańcom i naszym Czytelnikom portal InfoKostrzyn.pl postanowił przybliżyć wszystkich kandydatów do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, dając możliwość zaprezentowania się. Po uzyskaniu kontaktów od kandydatów i komitetów wyborczych wysłaliśmy wszystkim kandydatom zestaw 9 prostych pytań dotyczących gminy. Kandydaci mieli czas cztery dni, do niedzieli 24 marca do godz. 21:00 na przesłanie odpowiedzi.

Kandydaci byli pytani zarówno o ocenę kończącej się kadencji samorządu, jak i również jakie są najważniejsze sprawy do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat. Kandydatów zapytaliśmy także o bieżące sprawy i inwestycje.

W trzeciej naszej debacie znów wracamy do sołectw. Okręg nr 2, obejmujący miejscowości: Chorzałki, Iwno, Rujsca, Sanniki, Wiktorowo liczy 1031 mieszkańców, z czego w poprzednich wyborach parlamentarnych w październiku do głosowania uprawnionych było 837 osób.

Kandydatów przedstawiamy w porządku alfabetycznym.

Na początek proszę o napisanie kilka słów o sobie:

Jacek Lis, lat 52, Iwno – Lista nr 12: KWW Jacka Jerzego Lisa:
Jestem stąd startuję z okręgu nr. 2 Chorzałki, Iwno, Rujsca, Sanniki, Wiktorowo.
Wykształcenie wyższe uzyskane na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Szymon Nadolny, lat 53, Iwno – Lista nr 14: KWW Nowe Oblicze Gminy:
Mam 53 lata. Od urodzenia mieszkam w Iwnie. Z wykształcenia jestem technikiem elektronikiem/teleinformatykiem. Posiadam także uprawnienia na obsługę maszyn budowlanych. W wykonywanej pracy zajmuję się automatyką przemysłową. Interesuję się motoryzacją 4x4, rajdami terenowymi, sportem a w szczególności biegami survivalowymi.

1. Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn?

Jacek Lis:
Zdecydowałem się kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn dla realizacji postulatów wyborców okręgu nr.2 oraz ogólnych gminy Kostrzyn. Jak również obiektywnego i merytorycznego spojrzenia na wyzwania przed którymi będzie stawać gmina Kostrzyn w nadchodzącej kadencji . Ze względu też na to że pan burmistrz nie ma kontrkandydata, a w jeszcze urzędującej radzie ma większość. Dlatego z koleżankami stworzyliśmy komitet wyborczy który może być merytoryczną przeciwwagą.

Szymon Nadolny:
Od 10 lat jestem samorządowcem. Pełniąc swoją funkcję staram się mieć realny wpływ na decyzje podejmowane na szczeblu gminnym, które mają poprawić komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego ponownie zdecydowałem się kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

2. Jak ocenia Pan(i) poprzednią kadencję rady gminy oraz burmistrza? Co udało się zrobić, a czego nie?

Jacek Lis:
Ewentualną ocenę pracy dotychczasowej Rady Gminy i Burmistrza trzeba by oceniać w kontekście wykorzystania możliwości jakie w tym okresie stwarzały strategie Województwa Wielkopolskiego i Powiatu Poznańskiego. O ile wiadomo nie wszystkie możliwości zostały wykorzystane. Chociażby pozyskanie środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej [Zielony Transport Publiczny możliwość dofinansowania do 90 na zakup autokarów] Dodatkowe autobusy dla komunikacji miejskiej gminy usprawniłyby świadczone usługi w tej dziedzinie. Jako kandydat do rady gminy nie mógł bym być obiektywny w stosunku do swoich poprzedników oraz Burmistrza dlatego nie podejmuje się oceny ich kadencji .

Szymon Nadolny:
Kadencję Rady Miejskiej Gminy i Burmistrza oceniam pozytywnie. Większość zaplanowanych inwestycji udało nam się zrealizować. Są również takie inwestycje, które wymagają dłuższego czasu realizacji ze względu na skomplikowaną procedurę projektową i możliwość pozyskania na nie środków zewnętrznych w późniejszym terminie.

3. Kolejna kadencja samorządu potrwa do 2029 roku. Jakie 5 najważniejszych spraw widzi Pan(i) do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat?

Jacek Lis:

  1. Realizacja strategicznych planów gminy w oparciu o konsultacje z mieszkańcami.
  2. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego gminy i mieszkańców.
  3. Dobrze skalkulowane i celowe inwestycje w infrastrukturę.

Szymon Nadolny:

  1. Poprawa infrastruktury drogowej na terenach wiejskich.
  2. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Skałowie oraz rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej w Gminie Kostrzyn.
  3. Budowa ścieżek pieszo- rowerowych łączących miasto z wsią i sołectwa.
  4. Budowa obwodnic mających na celu rozładowanie wzmożonego ruchu w strefach intensywnie rozwijających się.
  5. Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Siekierkach Wielkich. Doposażenie i modernizacja pozostałych placówek oświatowych z terenów wiejskich.

4. Czy w Kostrzynie należy wprowadzić strefę płatnego parkowania? TAK/NIE? Dlaczego?

Jacek Lis:
Najpierw należałoby sporządzić analizę kosztów i potencjalnych wpływów, a później w ramach konsultacji zapytać mieszkańców gminy jak zapatrują się na tę kwestię.

Szymon Nadolny:
Tak, z uprzywilejowaniem dla osób mieszkających w pobliżu strefy płatnego parkowania.

5. Czy powinien być kontynuowany budżet obywatelski gminy Kostrzyn?

Jacek Lis:
Tak, jako przejaw form demokratyzacji oraz udziału mieszkańców w współdecydowaniu o tym co powinno być finansowane z budżetu gminy.

Szymon Nadolny:
Moim zdaniem budżet obywatelski powinien być kontynuowany. Umożliwia on mieszkańcom współdecydować o przeznaczeniu części budżetu gminy. Celem budżetu jest aktywizacja mieszkańców, jednak wnioski powinny być dopasowane do potrzeb mieszkańców i nie powinny dotyczyć infrastruktury drogowej.

6. Planowana jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Jednak wiele wsi w gminie nie ma dostępu do kanalizacji. Co Pan(i) zrobi, żeby ten problem rozwiązać?

Jacek Lis:
Brak dostępu do kanalizacji terenów wiejskich stanowi ogólnopolski problem. W przypadku wsi zurbanizowanych i gęsto zaludnionych należy rozważyć budowę sieci kanalizacji. Jednakże, w każdym przypadku decydować powinny dwa czynniki: koncentracja ludności na danym terenie oraz kalkulacja finansowa.

Szymon Nadolny:
Skanalizowanie terenów wiejskich to priorytet dla kostrzyńskiego samorządu na najbliższe 5 lat. Pozyskiwanie środków finansowych na ten cel jest ważnym elementem działalności Gminy Kostrzyn. Zauważalna jest znaczna dysproporcja między skanalizowaniem miasta i wsi. Dlatego jako samorządowiec będę zabiegał o równy podział środków pomiędzy miastem a wsią.

7. W ostatnim czasie w Kostrzynie powstała tężnia, lodowisko i kilka boisk. Czy w gminie powinien powstać również basen?

Jacek Lis:
Na początku trzeba sporządzić analizę kosztów takiego obiektu, bo nie sztuka jest wybudować coś z pozyskanych dofinansowań lecz później trzeba to utrzymywać, co w wielu przypadkach w innych samorządach gminnych okazywało się dużym problemem. Należałoby też zapytać mieszkańców co myślą w tej sprawie i czy w tej chwili jest to pierwszo planową potrzebą gminy.

Szymon Nadolny:
Wybudowanie i utrzymanie basenu miejskiego jest dla gminy dużym obciążeniem finansowym. W Gminie Kostrzyn są ważniejsze inwestycje służące bezpośrednio mieszkańcom. Istnieje możliwość skorzystania z basenów w pobliskich miejscowościach: Swarzędzu, Kórniku oraz Środzie Wlkp.

8. Jakie Pani/Pana zdaniem są najważniejsze problemy w Pana/Pani okręgu? Jak można je rozwiązać?

Jacek Lis:
W okręgu nr 2, w którym startuje na uwagę zasługuje poprawa bezpieczeństwa przez możliwość postawienia dodatkowych lamp i luster w punktach newralgicznych. Utwardzenie przestrzeni między domami i blokami zwiększając możliwość zaparkowania aut mieszkańców. W obrębie partnerstwa publicznego, uporządkowanie parku w Iwnie oraz ustawienie ławeczek. Zwiększenie częstotliwości jak i wydłużenie czasu kursów autobusów miejskich dopasowany do bieżących rozkładów P.K.P. Przede wszystkim realizacje bieżących postulatów mieszkańców które można wykonać z budżetu gminy.

Szymon Nadolny:
Dużym problemem w moim okręgu wyborczym jest brak gruntów pod budownictwo jednorodzinne. Ściśle współpracuję z Zarządem Stadniny Koni w Iwnie i urzędnikami Urzędu Miejskiego nad zurbanizowaniem terenów będących własnością Stadniny. Etapowanie inwestycji związanych z modernizacją dróg- jako Radny wnioskuję i będę wnioskował o zwiększenie środków na dokończenie zaczętych inwestycji. Dużym problemem w szczególności dla starszych mieszkańców jest również brak wielobranżowego sklepu. Zurbanizowanie terenów pozwoli na wpisanie w planie zagospodarowania przestrzennego miejsc pod budowę obiektów handlowo- usługowych.

9. Od pięciu lat funkcjonuje Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP). Jednak wiele połączeń jest niedostosowanych do pociągów. Sporo kursów uwzględnia tylko dojazdy do szkół. Jak można poprawić funkcjonowanie KKP, by była bardziej dostępna dla mieszkańców?

Jacek Lis:
Uzyskanie dofinansowania w ramach obecnych programów na zakup dodatkowych autobusów i na bieżąco dopasowywanie rozkładów jazdy komunikacji miejskiej do rozkładów P.K.P.

Szymon Nadolny:
Wprowadzenie KKP ułatwiło mieszkańcom dostęp do zintegrowanego węzła przesiadkowego. Niewystarczająca ilość połączeń w moim okręgu i niedostosowane godziny do odjazdów pociągów powodują, że mieszkańcy nie mogą w pełni wykorzystać potencjału komunikacji. Zwiększenie taboru spowoduje dostosowanie rozkładu jazdy do połączeń oferowanych przez PKP, ułatwi także dostęp do placówek medycznych i handlowych.


Aktualności
Niezapominajka
09

wrz

17:00
SIEDLECZEK, świetlica
Zebranie wiejskie Sołectwa Siedleczek - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

19:00
SKAŁOWO, restauracja "Smakosz"
Zebranie wiejskie Sołectwa Skałowo - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

10

wrz

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

18:00
TARNOWO, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Tarnowo - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

12

wrz

18:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Zebranie wiejskie Sołectwa Glinka - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

[ wszystkie ]

Sonda
Co sądzisz o lekcjach religii w szkołach publicznych?

Powinny pozostać w dotychczasowej formie

Należy ograniczyć do 1 godz. w tygodniu

Szkoła to nie kościół – powinny być w salkach katechetycznych


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: