Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 8: Siekierki Wielkie – część południowo-wschodnia - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 8: Siekierki Wielkie – część południowo-wschodnia
04-04-2024 10:09   Janusz Ludwiczak
W ostatnim odcinku naszego cyklu mini-debat z okręgów wiejskich przedstawiamy kandydatów do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn w okręgu nr 8, obejmującym południowo-wschodnią część Siekierek Wielkich. O mandat radnego ubiegają się tam:
• Michał Klapczyński – KWW Tu Mieszkam;
• Natalia Smurawa –KWW Nowe Oblicze Gminy.

Do końca kampanii wyborczej pozostało tylko godzin, a do wyborów samorządowych coraz bliżej. Zanim jednak wybierzemy nowych radnych mieszkańcom i naszym Czytelnikom postanowiliśmy przybliżyć wszystkich kandydatów do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, dając im możliwość zaprezentowania się.
Kandydaci byli pytani zarówno o ocenę kończącej się kadencji samorządu, jak i również jakie są najważniejsze sprawy do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat. Kandydatów zapytaliśmy także o bieżące sprawy i inwestycje.

W przedostatnim odcinku naszej mini-debaty z kandydatami do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn po raz ostatni zaglądamy do obszarów wiejskich. Największe sołectwo, czyli Siekierki ze względu na wciąż rosnącą liczbę mieszkańców zostało podzielone na aż dwa okręgi. Wczoraj zaprezentowaliśmy kandydatów z okręgu nr 7, który obejmuje Siekierki Małe oraz północno-zachodnią część Siekierek Wielkich. Dziś okręg nr 8, który obejmuje południowo-wschodnią część wsi.

Kandydatów przedstawiamy w porządku alfabetycznym.

Na początek proszę o napisanie kilka słów o sobie:

Michał Klapczyński, lat 41, Siekierki Wielkie – Lista nr 11: KWW Tu Mieszkam:
Mam 41 lat. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem oraz absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Zawodowo od kilkunastu lat pracuję na stanowiskach menadżerskich w firmach branży technicznej. Pasjonuję się sportem ( głównie siatkówką, którą aktywnie uprawiam) oraz amerykańską motoryzacją. Od kilku lat również aktywnie uczestniczę w funkcjonowaniu lokalnego klubu sportowego UKS Siekierki Kostrzyn - aktualnie jako Członek Zarządu.
W Gminie Kostrzyn mieszkam od 2013 roku i przez ten czas nieustannie obserwuję jej rozwój. W końcu przyszedł czas wykorzystać mocne strony oraz doświadczenie zdobyte w pracy zawodowej i aktywnie zaangażować się w sprawy naszej małej ojczyzny. Liczę, że moja wytrwałość w dążeniu do realizacji celów, zaangażowanie, umiejętność pracy zespołowej i rozwiązywania problemów, w połączeniu ze skutecznością pozwolą na jeszcze szybszy rozwój Siekierek, jako miejscowości, w której mieszkam i całej gminy.

Natalia Smurawa, lat 34, Siekierki Wielkie – Lista nr 14: KWW Nowe Oblicze Gminy:
Mam 34 lat, mężatka, mama dwójki dzieci, wykształcenie wyższe, magister resocjalizacji i pracy socjalnej, od 12 lat pracuję w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Swarzędzu obecnie na stanowisku Specjalista ds. komunalnych. Moją pasją jest sport i aktywnie spędzenie wolnego czasu. W każdej wolnej chwili zakładam buty sportowe i biegam po chodnikach, poboczach dróg w Siekierkach.

1. Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn?

Michał Klapczyński:
Obserwuję działania władz gminy od dłuższego czasu i poza sukcesami należy również zauważyć szanse, które mogliśmy jako społeczność wykorzystać znacznie lepiej.
Decyzja rodziła się przez wiele lat, ale to jest ten moment gdzie zdecydowanie chciałbym włączyć się w kreowanie przyszłości Siekierek, jako miejscowości, która reprezentuję oraz całej naszej gminy. Liczę, że doświadczenie i umiejętności zdobyte w pracy zawodowej pozwolą mi na skuteczną współpracę w przyszłej Radzie Gminy i zagwarantują nowe wspólne sukcesy.
Chcę budować samorząd, który będzie odpowiedzią na potrzeby każdego z mieszkańców i być Ich głosem w Radzie Gminy Kostrzyn. Zależy mi na tym, żeby każdy mieszkaniec miał prawo do aktywnego udziału w życiu naszej społeczności, był szanowany i wysłuchany.

Natalia Smurawa:
Od wielu lat jestem zawodowo związana z samorządem, jestem także członkinią Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Siekierkach Wielkich. Swoją wiedzę i doświadczenie chciałabym wykorzystać w pracy na rzecz naszej małej ojczyzny. Dlatego postanowiłam kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.
Potrzebujemy silnego głosu w Radzie Miejskiej Gminy Kostrzyn. Głosu, który w końcu jasno sprecyzuje gotowość do współpracy, ale przede wszystkim określi i konsekwentnie będzie realizował plan rozwoju naszych Siekierek.

2. Jak ocenia Pan(i) poprzednią kadencję rady gminy oraz burmistrza? Co udało się zrobić, a czego nie?

Michał Klapczyński:
Tak jak wspominałem, należy odnotować sukcesy aktualnych władz gminy, ale niestety pojawia się również wiele niewykorzystanych szans. Zdecydowanie jestem zdania, że niektóre podstawowe kwestie jak drogi, sieć kanalizacyjna ( wraz z oczyszczalnią ścieków) czy bezpieczeństwo mieszkańców wymagają dalszego rozwoju i stanowią spore wyzwanie na najbliższe 5 lat. Uważam również, że o ile poziom obiektów kulturalno-sportowych w samym Kostrzynie jest wysoki, to niestety ta infrastruktura w pozostałych miejscowościach ( w tym głównie w reprezentowanych przeze mnie Siekierkach) jest niestety nieadekwatna do potrzeb mieszkańców.
Sądzę również, że jako gmina powinniśmy zdecydowanie bardziej wykorzystywać dostępne programy dofinansowań różnych inwestycji, od tych zabezpieczających podstawowe potrzeby ( jak drogi, bezpieczeństwo czy szeroko pojęta gospodarka wodna) po potrzeby służące rozrywce kulturalno-sportowej mieszkańców.

Natalia Smurawa:
Oceniam bardzo dobrze. Gmina zyskała tunel drogowy z nowym układem drogowym, została uruchomiona darmowa komunikacja publiczna, Siekierki zyskały przedszkole, żłobek, została rozbudowana kanalizacja i jeszcze w tym roku rusza rozbudowa szkoły o czym marzą rodzice i dzieci uczęszczające do tej szkoły.

3. Kolejna kadencja samorządu potrwa do 2029 roku. Jakie 5 najważniejszych spraw widzi Pan(i) do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat?

Michał Klapczyński:

  1. Rozwój infrastruktury drogowej i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców.
  2. Modernizacja i rozbudowa sieci kanalizacyjnej i melioracyjnej.
  3. Uregulowanie kwestii przejmowania przez gminę dróg prywatnych.
  4. Inwestycje w infrastrukturę sportową i obiekty aktywności kulturalnej.
  5. Budżet obywatelski.

Natalia Smurawa:

  1. budowa świetlicy wiejskiej w Siekierkach
  2. podjęcie intensywnych działań związanych z budową nowego układu komunikacyjnego ul. Rabowicka, Grabowa, Aleja Róż
  3. opracowanie projektu i modernizacja stacji uzdatniania wody w Siekierkach
  4. budowa kanalizacji sanitarnej w ulicach: Kórnicka, Tulecka, Porzeczkowa, Agrestowa,Jagodowa,Malinowa
  5. projekt budowy ścieżki pieszo-rowerowej Siekierki Kostrzyn i Siekierki –Gowarzewo.

4. Czy w Kostrzynie należy wprowadzić strefę płatnego parkowania? TAK/NIE? Dlaczego?

Michał Klapczyński:
Według mnie ta kwestia wymaga analizy i przede wszystkim określenia jej celu.
Należy tutaj rozważyć na pewno takie czynniki jak aktualna ilość miejsc parkingowych wraz z ilością korzystających z nich pojazdów, kwestię organizacji ruchu w miejscach najbardziej zatłoczonych, zmiany ilości i struktury mieszkańców i inne. Na pewno taka strefa nie powinna stać się jedynie źródłem dochodu dla gminy, tym bardziej, że prawdopodobnie w kwestii jej wprowadzenia i obsługi będzie trzeba skorzystać z firmy zewnętrznej.

Natalia Smurawa:
TAK, ponieważ zwiększy rotację samochodów, zmniejszy zjawisko nielegalnego parkowania,eliminuje ruch w poszukiwaniu wolnych miejsc parkingowych, poprzez wcześniej wymienione argumenty zmniejszy zanieczyszczenie powietrza.

5. Czy powinien być kontynuowany budżet obywatelski gminy Kostrzyn?

Michał Klapczyński:
Zdecydowanie TAK. Należy dać mieszkańcom poszczególnych miejscowości możliwość decyzji o najbardziej według nich niezbędnych inwestycjach.

Natalia Smurawa:
TAK.

6. Planowana jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Jednak wiele wsi w gminie nie ma dostępu do kanalizacji. Co Pan(i) zrobi, żeby ten problem rozwiązać?

Michał Klapczyński:
Sieć kanalizacyjna to jeden z priorytetowych punktów mojego programu wyborczego. Problem ten w znacznym stopniu dotyczy reprezentowanych przeze mnie Siekierek i stanowił on będzie w przyszłej kadencji bardzo ważne zadanie dla radnego z mojego okręgu.
Niestety w tej kwestii punktem wyjścia musi być modernizacja oczyszczalni ścieków, bez zwiększenia jej wydajności trudno będzie rozpoczynać inwestycje w samą sieć.
Jako gmina powinniśmy w tym zakresie zdecydowanie intensywniej korzystać z możliwości dofinansowania inwestycji gospodarki ściekowej, takich jak np. Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027; Programy Regionalne 2021-2027; Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 i innych.

Natalia Smurawa:
Konieczna jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Otworzy ona możliwość rozszerzenia dostępu innych wiosek i ulic do kanalizacji dla mieszkańców.

7. W ostatnim czasie w Kostrzynie powstała tężnia, lodowisko i kilka boisk. Czy w gminie powinien powstać również basen?

Michał Klapczyński:
Tak, moim zdaniem to świetny pomysł. Uważam, że powinien on powstać w innym miejscu niż Kostrzyn, proponuję lokalizację w Siekierkach lub Czerlejnie. Dajmy możliwość rozwoju również mniejszym ośrodkom odciążając jednocześnie sam Kostrzyn, chociażby nie generując dodatkowego ruchu pojazdów. Basen to inwestycja, z której powinny również skorzystać szkoły i w ramach lekcji dzieci oraz młodzież mogłyby uczestniczyć w zajęciach na tym obiekcie. To inwestycja w zdrowie i tężyznę fizyczną mieszkańców, których nigdy za wiele.
Oczywiście decyzja o budowie powinna być poprzedzona analizą finansową i sprawdzeniem możliwości dofinansowania spoza środków gminnych.

Natalia Smurawa:
NIE.

8. Jakie Pani/Pana zdaniem są najważniejsze problemy w Pana/Pani okręgu? Jak można je rozwiązać?

Michał Klapczyński:
- Infrastruktura drogowa w obrębie ulic Grabowej i Sosnowej w Siekierkach Wielkich.
Należy opracować projekt węzła drogowego, który będzie alternatywną drogą wyjazdową z osiedla i miejscowości w kierunku Swarzędza i drogi krajowej nr 92. Najlepiej poprzez wyznaczenie nowych dróg na terenach jeszcze nie zamieszkałych – od ulicy Grabowej do Rabowickiej.
- Spora ilość gospodarstw drogowych przy drogach prywatnych.
Gmina powinna określić warunki na jakich może przejmować drogi prywatne i dalej wspólnie z właścicielami pracować nad ich włączeniem w sieć dróg gminnych.
- Sieć kanalizacyjna i melioracja.
Dalsza rozbudowa sieci kanalizacyjnej i modernizacja / odbudowa sieci melioracyjnej uszkodzonej lub przerwanej inwestycjami w zabudowę mieszkaniową czy sieć drogową.
- Brak infrastruktury aktywności kulturalnej.
Budowa ośrodka kultury w Siekierkach Wielkich. Miejsca, w którym mieszkańcy będą mogli rozwijać swoje zainteresowania, pasje i talenty ( np. miejsce prób dla zespołu „Siekieracy”); uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych ( jak przedstawienia czy koncerty) oraz spotykać się jako grupy wspólnych zainteresowań ( jak Koło Gospodyń Wiejskich). Liczę, że w ten sposób powstanie szereg nowych inicjatyw i możliwości zajęć dla mieszkańców.
- Przychodnia lekarska.
Pozyskanie inwestora prywatnego, który zdecyduje się na taką inwestycję. Najlepiej przychodnia z kontraktem z NFZ.

Natalia Smurawa:
Najważniejszy problem jest latem. Brak ciśnienia wody w kranie. Gmina już podjęła działania - wiercenie studni głębinowej,mam nadzieję, że w tym roku problem zostanie rozwiązany.

9. Od pięciu lat funkcjonuje Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP). Jednak wiele połączeń jest niedostosowanych do pociągów. Sporo kursów uwzględnia tylko dojazdy do szkół. Jak można poprawić funkcjonowanie KKP, by była bardziej dostępna dla mieszkańców?

Michał Klapczyński:
W tej kwestii należ przede wszystkim zainwestować w dodatkowe pojazdy, tylko poprzez zwiększenie częstotliwości połączeń możemy zachęcić mieszkańców do korzystania z tej formy komunikacji. Jeśli tylko nastąpi taka możliwość, powinniśmy również rozszerzyć obszar jej działania na najbliższe miejscowości w sąsiednich gminach.
Jeśli chodzi o Siekierki, to niezbędne byłoby połączenie centrum miejscowości ze stacją kolejową w Paczkowie, skąd wiele osób podróżuje do Poznania lub w kierunku Wrześni. W takiej sytuacji trasa będąca pętlą: Kostrzyn – Skałowo - Siekierki Wielkie – Paczkowo - Kostrzyn ( przez drogę 92) i 2 pojazdy kursujące stale, w przeciwnych kierunkach zdecydowanie podniosłyby zainteresowanie korzystaniem z KKP.
Zapewne istnieje również wiele innych miejscowości w gminie, gdzie ta kwestia wymaga analizy i poprawy. Należy nad tym pracować w przyszłej kadencji, po to by KKP naprawdę w najlepszy możliwy sposób służyła mieszkańcom.

Natalia Smurawa:
Poprzez zakup dodatkowego taboru autobusowego.


Aktualności
Niezapominajka
09

wrz

17:00
SIEDLECZEK, świetlica
Zebranie wiejskie Sołectwa Siedleczek - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

19:00
SKAŁOWO, restauracja "Smakosz"
Zebranie wiejskie Sołectwa Skałowo - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

10

wrz

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

18:00
TARNOWO, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Tarnowo - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

12

wrz

18:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Zebranie wiejskie Sołectwa Glinka - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

[ wszystkie ]

Sonda
Co sądzisz o lekcjach religii w szkołach publicznych?

Powinny pozostać w dotychczasowej formie

Należy ograniczyć do 1 godz. w tygodniu

Szkoła to nie kościół – powinny być w salkach katechetycznych


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: