Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 1: Buszkówiec, Glinka, Gwiazdowo, Jagodno, Skałowo, Tarnowo - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 1: Buszkówiec, Glinka, Gwiazdowo, Jagodno, Skałowo, Tarnowo
26-03-2024 11:41   Janusz Ludwiczak
Rozpoczynamy cykl rozmów z kandydatami do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Na początek kandydaci z okręgu nr 1, obejmującego miejscowości: Buszkówiec, Glinka Duchowna, Glinka Szlachecka, Gwiazdowo, Jagodno, Skałowo, Tarnowo. O mandat radnego ubiegają się:
• Szymon Frąckowiak – KWW Nowe Oblicze Gminy,
• Beata Wilczyńska – KWW Bliżej Ludzi.

Mieszkańcom i naszym Czytelnikom postanowiliśmy przybliżyć wszystkich kandydatów do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn i daliśmy im możliwość zaprezentowania się. Po uzyskaniu kontaktów od kandydatów i komitetów wyborczych wysłaliśmy wszystkim kandydatom zestaw 9 prostych pytań dotyczących gminy. Kandydaci mieli czas cztery dni, do niedzieli 24 marca do godz. 21:00 na przesłanie odpowiedzi.

Kandydaci byli pytani zarówno o ocenę kończącej się kadencji samorządu, jak i również jakie są najważniejsze sprawy do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat. Kandydatów zapytaliśmy także o bieżące sprawy i inwestycje.

Na początek przedstawiamy kandydatów z okręgu nr 1, obejmującego miejscowości: Buszkówiec, Glinka Duchowna, Glinka Szlachecka, Gwiazdowo, Jagodno, Skałowo, Tarnowo.

Okręg ten liczy 1202 mieszkańców, a w poprzednich wyborach parlamentarnych uprawnionych do głosowania było 966 osób.

Kandydatów przedstawiamy w porządku alfabetycznym.

Na początek proszę o napisanie kilka słów o sobie:

Szymon Frąckowiak, lat 49, Skałowo – Lista nr 14: KWW Nowe Oblicze Gminy:
Od kilku pokoleń jestem związany z Gminą Kostrzyn. Mam 49 lat, wykształcenie wyższe, jestem absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu, jestem żonaty, mam syna w szkole średniej, prowadzę rodzinne gospodarstwo rolne. Od wielu kadencji pracuje w Radzie Sołeckiej, a ostatnie dwie kadencje jako Sołtys Sołectwa Skałowo. W obecnej kadencji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn jestem Przewodniczącym Komisji Rolnictwa Ochrony Środowiska i Spraw Komunalnych.

Beata Wilczyńska, lat 55, Glinka Duchowna – Lista nr 13: KWW Bliżej Ludzi:
Jestem mieszkanką Glinki Duchownej, mam 55 lat, wykształcenie średnie, męża i dwoje dorosłych dzieci. Jako pracownik Poczty Polskiej mam bezpośredni kontakt z Państwem na co dzień. Jestem osobą aktywną i śmiało mogę powiedzieć o sobie, że jestem Kobietą pracującą, która żadnej pracy się nie boi!

1. Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn?

Szymon Frąckowiak: Ponieważ jestem osobą, która lubi pracować na rzecz lokalnej społeczności, wspierać ich inicjatywy oraz inwestycje, które poprawiają funkcjonowanie życia codziennego. Jestem osobą gotową do dialogu, kompromisu i współpracy.

Beata Wilczyńska: Do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn kandyduję, ponieważ codziennie poznaję problemy mieszkańców mojego okręgu i chciałabym pomóc wiele z nich rozwiązać. Mieszkańcy często otwarcie mi mówią o swoich potrzebach, np. potrzebie integracji, braku placu zabaw na nowo powstałym osiedlu w Gwiazdowie, braku świetlicy w Glince itd. Chcę poszukiwać wspólnie sposobów, aby te potrzeby i inne, zostały zrealizowane. Będę reagować na bieżące sprawy mieszkańców wsi w moim okręgu oraz współpracować z sołtysami. Potrafię składać wnioski oraz odważnie zabierać głos w imieniu Mieszkańców.

2. Jak ocenia Pan(i) poprzednią kadencję rady gminy oraz burmistrza? Co udało się zrobić, a czego nie?

Szymon Frąckowiak: Obecną, kończącą się kadencję Rady Gminy i Burmistrza oceniam dobrze. Udało się zrobić inwestycje, które są bardzo ważne dla naszej społeczności, między innymi: budowa tunelu kolejowego wraz z całym układem drogowym, miejsca rekreacji dla dzieci, młodzieży i osób starszych, modernizacja i budowa dróg, chodników, ścieżek pieszo – rowerowych, oświetlenia, świetlic wiejskich, budynków oświatowych, kanalizacji i wiele innych inwestycji.
Nie udało się zrobić również ważnych inwestycji takich jak, modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków, która pozwoli na dalszą rozbudowę kanalizacji, modernizacja kostrzyńskiego rynku, czy modernizacja i budowa kolejnych dróg, chodników, ścieżek pieszo - rowerowych poprawiających bezpieczeństwo.

Beata Wilczyńska: Pracę burmistrza i rady należy ocenić, biorąc pod uwagę kontekst możliwości stworzonych przez uprzednio przygotowane strategie Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszenia Metropolia Poznań – zatem porównując z innymi gminami Powiatu Poznańskiego realizacja zadań wypadła na poziomie 25% - 30% możliwości Gminy Kostrzyn! Udało się pozyskać środki unijne na budowę Sali Sportowej i termomodernizacje kilku budynków, budowę żłobków, a w ramach tzw. ZIT skromnie wykonano tylko jeden punkt przesiadkowy w Kostrzynie (z ul. Warszawską i Ogrodową). Nie wykorzystano możliwości złożenia wniosków razem z Powiatem Poznańskim, by pozyskać wyższe dofinansowanie do budowy tunelu, zakupu autobusów oraz punktu przesiadkowego w Gułtowach czy ścieżek rowerowych, których realizację przełożono na kolejne „rozdanie” (2021-2027).
W perspektywie unijnej 2014-2021 nie pozyskano środków na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Skałowie, budowę zbiornika retencyjnego w Kostrzynie, rewitalizację i remont domu parafialnego, na rozbudowę budynku szkoły w Siekierkach, na rozbudowę budynku przedszkola i zwiększenie ilości miejsc w Przedszkolu Miejskim, w bardzo słabym stopniu pozyskano środki na edukację (wyposażenie szkół i zajęcia dodatkowe), również nie pozyskano środków na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Gułtowach i rozbudowę kanalizacji na wsiach (np. w ramach Polskiego Ładu) itd.

3. Kolejna kadencja samorządu potrwa do 2029 roku. Jakie 5 najważniejszych spraw widzi Pan(i) do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat?

Szymon Frąckowiak:

  1. Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków wraz z siecią kanalizacyjną.
  2. Modernizacja kostrzyńskiego rynku.
  3. Budowa i modernizacja dróg, chodników czy ścieżek pieszo – rowerowych.
  4. Budowa świetlic wiejskich.
  5. Budowa punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych na terenie naszej Gminy.

Beata Wilczyńska:

  1. Rewitalizacja Rynku w Kostrzynie - z uwzględnieniem głosu mieszkańców i ekspertów,
  2. Zwiększenie ilości miejsc i terenów przeznaczonych na nasadzenia zieleni i parki, w tym Park i kładka nad Strumieniem w połączeniu z budową zbiorników retencyjnych, w tym: pomiędzy ulicą Wrzesińską, a drogą krajową nr 92 przy wykorzystaniu środków unijnych w ramach Stowarzyszenia Metropolia Poznań, w celu ochrony rejonu ul. Wrzesińskiej przed nawalnym deszczem i zalaniem itp.
  3. Zrównoważony rozwój miasta i wsi, poprawa bezpieczeństwa i stanu dróg - budowa dróg osiedlowych i chodników,
  4. Poprawa warunków edukacji z wykorzystaniem środków unijnych, rozbudowa szkoły w Siekierkach, dofinansowanie wyposażenia pracowni w szkołach i dodatkowych zajęć dydaktycznych, zajęć sportowych, np. szkoła mistrzostwa sportowego i możliwość uzyskania większego dofinansowania na rozwój bazy sportowo rekreacyjnej.
  5. Zrównoważony rozwój miasta i wsi, rozbudowa oczyszczalni i sieci kanalizacyjnych, gwarantem utrzymania niskich opłat za odbiór ścieków oraz konkurencyjności gminy Kostrzyn na rynku mieszkaniowym i inwestycyjnym itp.

4. Czy w Kostrzynie należy wprowadzić strefę płatnego parkowania? TAK/NIE? Dlaczego?

Szymon Frąckowiak: Tak, uważam że należy wprowadzić strefę płatnego parkowania w centrum Kostrzyna, ponieważ parkingi na tym terenie mają służyć w celu: przyjedź, załatw sprawę i odjedź, żeby kolejne osoby również mogły znaleźć miejsce parkingowe i załatwić swoje sprawy. Uważam, że pierwsza godzina parkowania powinna być darmowa. Jest to forma parkowania, która dobrze sprawdza się w gminach sąsiednich.

Beata Wilczyńska: Inwestycja w parkometr przy wyjeździe z parkingu przy Urzędzie Miejskim okazała się niewypałem! Kostrzyn jest małym miastem, przedsięwzięcie może okazać się nierentowne i negatywnie wpłynąć na interesy właścicieli sklepów i restauracji, dlatego najpierw należy sporządzić analizę kosztów i ewentualnych wpływów, a następnie zapytać mieszkańców, aby mogli się wypowiedzieć w formie konsultacji.

5. Czy powinien być kontynuowany budżet obywatelski gminy Kostrzyn?

Szymon Frąckowiak: Tak, powinien być kontynuowany.

Beata Wilczyńska: Tak, należy wspierać demokratyczny udział mieszkańców w decydowaniu o tym, co powinno być finansowane z budżetu gminy.

6. Planowana jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Jednak wiele wsi w gminie nie ma dostępu do kanalizacji. Co Pan(i) zrobi, żeby ten problem rozwiązać?

Szymon Frąckowiak: Właśnie modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków umożliwi to, żeby w kolejnych wsiach naszej Gminy, gdzie to jest możliwe, rozbudować sieć kanalizacyjną. Natomiast żeby jak najwięcej tych wsi skanalizować, należy przygotować projekty, koncepcje takich sieci i wnioskować o środki zewnętrze.

Beata Wilczyńska: Rozbudowa oczyszczalni i sieci kanalizacyjnych zarówno w mieście, jak i na wsiach powinny iść w parze. Koszty opłaty za 1 m3 są naliczane z uwzględnieniem utrzymania oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej zarówno na wsiach, jak i w mieście. Wyższe są koszty i opłaty za ścieki zagnite z szamb. W ostatnim czasie Gmina Kostrzyn ograniczyła limity przyjmowania ścieków z szamb, ścieki są wożone poza gminę, przez co mieszkańcy ponoszą wyższe koszty, niż przewiduje cennik, kwoty te (niejednokrotnie przewyższają opłaty za zużycie energii elektrycznej) nie są rekompensowane, dlatego w tej sytuacji rozbudowa oczyszczalni będzie miała wpływ na obniżenie kosztów odbioru ścieków dla mieszkańców wsi, a budowa sieci kanalizacyjnej na wsiach będzie miała wpływ na obniżenie bądź utrzymanie niższej opłaty za odbiór ścieków również w mieście. Im więcej ścieków oczyszczalnia jest w stanie przyjąć, tym więcej zarobi, przy podobnym poziomie kosztów utrzymania i administracji. To się gminie po prostu opłaca. Jest to szansa na nie tylko na uniknięcie kar po 2027 r. ale również na rozwój, na zapewnienie godnego życia mieszkańców i atrakcyjności Gminy Kostrzyn na rynku mieszkaniowym i inwestycyjnym.

7. W ostatnim czasie w Kostrzynie powstała tężnia, lodowisko i kilka boisk. Czy w gminie powinien powstać również basen?

Szymon Frąckowiak: Uważam, że w najbliższej kadencji nie. Co nie oznacza, że w przyszłości w miarę rozwoju Gminy, taka inwestycja będzie miała możliwość powstania. Funkcjonowanie takiego obiektu generuje ogromne koszty, a w naszej Gminie obecnie są dużo ważniejsze inwestycje do zrealizowania.

Beata Wilczyńska: W ostatnim czasie też wzrosło gwałtownie zadłużenie gminy oraz zostały poniesione koszty związane z wnioskiem o rozbudowę oczyszczalni ścieków, termin informacji o ewentualnym dofinansowaniu - czerwiec 2024 r. – w tym kontekście Pana pytanie jest równoznaczne z pytaniem, co powinniśmy wybrać, ponieważ w budżecie nie ma wolnych środków, by udźwignąć obie inwestycje na raz, nawet jeśli udałoby się pozyskać dofinansowanie do budowy basenu. Z atrakcji nie korzystają wszyscy mieszkańcy, a znaczący wzrost opłat za ścieki już odczuwają właściciele szamb i odczują wszyscy, jeśli nie zostanie wybudowany trzeci reaktor oczyszczalni. Należy zatem finanse gminy najpierw poprawić do stanu, w którym będzie można dysponować wolnymi środkami na tę inwestycję i utrzymanie jej funkcjonalności, a dopiero wtedy wszcząć dyskusję i zapytać Mieszkańców o zdanie, czy finansować to zadanie.

8. Jakie Pani/Pana zdaniem są najważniejsze problemy w Pana/Pani okręgu? Jak można je rozwiązać?

Szymon Frąckowiak: Najważniejsze problemy w moim okręgu to:
1. Mało bezpieczne możliwości poruszania się pieszych czy rowerzystów, dlatego w tym celu będę zabiegał o budowe ścieżek pieszo – rowerowych, chodników , czy o montaż oświetlenia.
2. Brak dostępu mieszkańców do sieci kanalizacyjnej, w tym celu będę zabiegał o przygotowanie dokumentacji i koncepcji budowy kanalizacji a następnie o realizację budowy. Duży wpływ na realizację tych inwestycji będzie miała planowana rozbudowa oczyszczalni ścieków.
3. Złe nawierzchnie dróg gminnych, w tym celu będę zabiegał o modernizację nawierzchni.
Żeby te problemy w możliwie najszybszym czasie i w jak największym zakresie były zrealizowane, należy poszukać i aplikować o środki zewnętrzne. Ponadto w Radzie Gminy bardzo ważny jest dialog, kompromis i współpraca. W okręgu nr. 1 w którym jestem Radnym i po raz drugi kandyduję, przy rozwiązywaniu tych dużych problemów, czy bardzo często tych małych problemów, bardzo sobie cenię współpracę z Radami Sołeckimi i Sołtysami, ponieważ to oni wiedzą najlepiej co potrzebują dla swoich mieszkańców i z jakimi problemami należy się zmierzyć i to w tych sprawach należy im pomagać i ich wspierać.

Beata Wilczyńska: Lokalna społeczność okręgu nr 1 to zarówno rolnicy, mieszkańcy bloków oraz nowych osiedli mieszkaniowych. Mieszkańcy często wyrażają potrzebę większej integracji, brakuje placu zabaw na nowo powstałym osiedlu w Gwiazdowie oraz świetlicy w Glince Duchownej. Zamierzam współpracować z mieszkańcami i sołtysami, aby znaleźć wspólnie lokalizację, przygotować wnioski do gminy, szukać ewentualnych dofinansowań.
Mieszkańcy wsi zgłaszają również problem związany z odbiorem ścieków przez gminę, informują, że za wywóz nieczystości z szamb ponoszą o wiele wyższe opłaty niż w latach ubiegłych, co związane jest z tym, że gmina ogranicza odbiór ścieków z szamb i wożone są poza gminę. Rozbudowa oczyszczalni ścieków oraz rozbudowa sieci kanalizacyjnej jest zadaniem, które zamierzam wspierać.
Wiele dróg i chodników w naszych wsiach wymaga modernizacji, nie została zakończona przebudowa drogi Kostrzyn – Glinka - Buszkówiec. Zamierzam zabiegać o jej dokończenie oraz modernizację dróg, budowę chodników składając wnioski do budżetu gminy i zabierając głos na komisjach oraz podczas sesji.

9. Od pięciu lat funkcjonuje Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP). Jednak wiele połączeń jest niedostosowanych do pociągów. Sporo kursów uwzględnia tylko dojazdy do szkół. Jak można poprawić funkcjonowanie KKP, by była bardziej dostępna dla mieszkańców?

Szymon Frąckowiak: W celu poprawy funkcjonowania KKP i dostosowania kursów KKP z godzinami odjazdów i przyjazdów pociągów, oczywiście w miarę możliwości, uważam, że należy powiększyć tabor autobusowy, co wpłynie na zwiększenie ilości kursów a tym samym umożliwi i usprawni dowóz do szkół i na pociąg, w bardziej zgranym czasie z kursowaniem pociągów. A to sprawi, że KKP będzie bardziej dostępna dla mieszkańców naszej Gminy. Powiększenie taboru autobusowego należy dokładnie przedyskutować, wszystkie za i przeciw, żeby możliwie najniższym kosztem tą KKP najlepiej usprawnić.

Beata Wilczyńska: Diagnoza: Warunkiem uzyskania dofinansowania na KKP był dowóz mieszkańców do punktów przesiadkowych, jednak w ramach ZIT zakupiono zbyt mało autobusów, by częstotliwość kursów była wystarczająca, nie wykorzystano wszystkich możliwości pozyskania dofinansowania w perspektywie 2014-2021. Gmina Kostrzyn nie zadbała też o możliwość zapewnienia środków na zakup taboru niskoemisyjnego w perspektywie 2021-2027 w ramach ZIT, nie skorzystała ze środków krajowych np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej („Zielony Transport Publiczny” - trzy nabory do kwietnia 2023 r. – 90% dofinansowania). Nie ma też publicznych informacji, czy gmina składała wniosek o dofinansowanie z KPO – nabór wniosków na zakup autobusów niskoemisyjnych do 17 maja 2023 br. Rozwiązanie: pozyskanie dofinansowania na zakup autobusów i bieżące dostosowanie rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców.


Komentarze (58)

30-03-2024 19:01:19
Pewne Info
Znam panią Beatę kilka lat, to świetna i sympatyczna babka, problem w tym, że poznaje po tych odpowiedziach, że niestety sama żadnego z powyższych zdań nie napisała, a szkoda. Dała się zmanipulować zamiast być samodzielną. Nie tędy droga.
30-03-2024 15:21:07
@Info
Skup się na malowaniu pisanek a nie na hejcie
30-03-2024 12:47:38
Info
Znowu we wszystkich ankietach wpisuje ten sam jeden urzędnik! I ten zwrot "Panie Radny"! A ludzie zajęci Świętami. Życzę Zdrowych i Spokojnych Świąt!
30-03-2024 12:25:10
Michał
Tylko Szymon. Bardzo dobra praca Panie Radny w tej kadencji. Brawo!
30-03-2024 10:42:33
Do ,Do Hani,
Mieszkam w Gwiazdowie już wiele lat i zabieganie o budowę chodnika to akurat Frąckowiaka zasługa, chodził, rozmawiał i pod wnioskiem o budowę chodnika zbierał podpisy i z tego co z mieszkańcami rozmawiam to prawie każdego mieszkańca Gwiazdowa odwiedził. A oświetlenie to duża zasługa Jakuba Czubaka a Frąckowiak dalej o to zabiegał.
29-03-2024 22:39:37
Hania
Do Gwiazdowo proszę mnie oświecić czyja to zasługa?
29-03-2024 19:57:58
Popieram mądrych
Czytam komentarze pod wszystkimi debatami i nie wiem czy śmiać się czy płakać… na Sejm narzekacie, ale z sesji gminnej chcecie cyrk urządzać - sesja to przedstawienie uchwał, tematów i problemów opinii publicznej- radni cały miesiąc nad tym pracują, spotykają się, rozmawiają i obradują więc po co mają jeszcze prowadzić wielkie dywagacje na forum publicznym, mi wystarczy jak oglądam przez 4 godz spokojne przedstawienie i przegłosowanie wcześniej opracowanych tematów. A aktywność radnych obserwuje w ich okręgach i jeśli ktoś powie, że u niego nic się nie dzieje, to zalecam wizytę u okulisty. Druga sprawa to cała kampania - po co to chodzenie po domach, sztuczne uśmiechy, podawanie dłoni? Czy później też będziecie tak robić? (Pytanie retoryczne). I najlepsze obietnice - kanalizacja na wioskach- kilometry rur i przepompownie po drodze, albo przydomowe oczyszczalnie w mieście - jasne, na 400 m działkach w zwartej zabudowie. Rada gminy to organ stanowiący a burmistrz wraz z pracownikami są organem wykonawczym, także sorry ale żaden radny Wam kanalizacji nie wybuduje. Ponadto ilu mieszkańców gminy bierze udział w sesji? Gdy to oglądam to za radnymi widzę przeważnie puste krzesła lub tylko osoby z samorządem powiązane. Ale wymagać, żądać. Chcieć wszystko za darmo - a połowa mieszkańców pewnie nawet w gminie nie zameldowana… obecna władza jest ok, to ludzie są roszczeniowi i po prostu chyba głupi.
29-03-2024 14:02:20
Do Hani
Tylko ze oświetlenie i chodnik to nie zasługa Pana Frąckowiaka.
29-03-2024 12:48:45
@Ciekawa
A kto Tobie bzdur naopowiadał, że nie ma gminnej ziemi w Glince? Frąckowiak? Zamiast powtarzać bzdury, zobacz na stronie gminy interaktywny plan, gminna ziemia zaznaczona na zielono. Dużo na świetlicę nie trzeba. A patrząc dalej w stronę Gwiazdowa to zobaczysz, że świetlica z placem zabaw też nie jest na działce gminnej. Już się nie martw o Panią Beatę, jest bardzo zaradna i bardzo wiele dla mieszkańców chce zrobić, znamy ją od tej strony. Jak mówi, że się postara, to tak będzie. Najłatwiej powiedzieć ludziom, że nie ma ziemi gminnej i nic nie robić... no może lampy, które później trzeba przestawiać. Dajmy szansę się wykazać p. Beacie.
29-03-2024 11:44:22
Hania
Do Gwiazdowo gdyby nie Pan Frąckowiak i jego starania to nadal byśmy mieli ciemno i brak chodnika.
29-03-2024 00:14:13
Gwiazdowo
Ani jeden ani drugi radny to nie jest dobry wybór... Frąckowiak nie robi nic (przepraszam bardzo chętnie pobiera kasę za bycie sołtysem i radnym) Gwiazdowo mające szansę być największą wsią w gminie ma mieć radnego który nic nie robi? Porażka... Ale z dwoja złego już chyba lepiej coś "nowego" może będą jakieś zmiany, bo do tej pory porażka i nic więcej nie było...
28-03-2024 15:58:21
Agnieszka
Pani Beato czemu pani ucieka roznosząc ulotki może trzeba by było przystanąć na chwilę i porozmawiać. Taką radną która nie umie rozmawiać to nam niepotrzebna.
27-03-2024 20:06:44
Hehehe
Walka o koryta rozgrzana do czerwoności.
27-03-2024 19:54:41
Ciekawa
Jestem bardzo ciekawa w którym miejscu p. Beata chce wybudować świetlicę w Glince Duchownej ? Nie ma ziemi gminnej na plac zabaw a gdzie tu myśleć o świetlicy . Tak samo obietnica placu zabaw na Nowym Gwiazdowie . W takim razie jeszcze Świetlicę w Buszkówcu i Jagodnie też poprosimy skoro potrafi pani wyczarować grunt gminny . Jeszcze jedna prośba jak już roznosi pani ulotki to może powinna pani poświęcić więcej czasu a nie uciekać w połowie zdania . Kultura osobista to podstawa pani Beato
27-03-2024 19:06:23
Wiksa
Szymon górą!
27-03-2024 12:28:49
Mieszkaniec gminy
Obserwując Sołectwa w gminie Kostrzyn to wszędzie się coś dzieje i coś robią jedni troszkę mniej inni troszkę więcej, a jak soltys Frąckowiak nie pasuje to należało wystartować, zrobić więcej i tak samo z dietą , przekazać na inwestycje w Skałowie. Każdy ma do tego prawo żeby startować na soltysa i zrobić ze Wsi swojej Eldorado.
27-03-2024 11:58:38
@Ania
Za dietę sołtysa, którą Szymon przez 5 lat pobiera za to samo, co jako radny, można było zrobić 5 altanek.
27-03-2024 11:50:04
Z boku
Zgoda buduje.... w gminie mamy bardzo dużo mądrych ludzi ale.... przyglądam się tym atakom hejterskim i widzę, że władze nie są otwarte na współpracę. I to słyszę od lat od bardzo wielu osób. To jest upadek moralny i prymitywizm. Rządzi despota z zza pleców. GMINA dużo by zyskała, gdyby ta współpraca była, nie miała by tyle długów!
27-03-2024 11:27:25
@Stanisław
Szanowny Stanisławie albo Waldemarze. Nie na miejscu jest wypominanie wieku p. Szczecińskiemu. Zapomniał pan jak w 2014 wystawiliscie na kandydatów Szała i Uryckiego ? Jakie doświadczenie w pracy samorządowej mieli wtedy ci panowie ?
27-03-2024 10:42:53
Ania
Szymon jest bardzo dobrym sołtysem wiele się zmieniło za jego kadencji na lepsze,mamy piękną altankę i plac rekreacji.
27-03-2024 09:44:03
Do Skałowo
Z tego co się orientuję to Frąckowiak nie jest 10 lat Radnym tylko 5.
27-03-2024 09:42:07
Monika
Do Skalowo proszę się zorientować ile lat pan Frąckowiak jest radnym albo głupot nie pisać . Trzeba nie mieć odwagi żeby wymyślać nicki. Pozdrawiam MH
27-03-2024 09:35:51
@Stanisław
Stanisławie, to co wpisałeś to jest dopiero hejt. Dlaczego piszesz do Pani Renaty, że Skałowo II to ona, spójrz na godzinę wpisu. Miałeś pecha, bo jest kilkudziesięciu świadków, że Pani Renata była z nami w tym czasie na próbie w Czerlejnie, a ty próbujesz obrzucać ją błotem. Do czego się jeszcze posuniecie? Lepiej wysłuchajcie, co mają do powiedzenia ludzie ze Skałowa.
27-03-2024 08:34:08
Panteon
Bo zapoznaniu się z odpowiedziami wymienionych kandydatów z pewnością zagłosowałbym na p. Beatą Wilczyńską. Niestety nie jestem z tego okręgu ale życzę powodzenia.
27-03-2024 07:32:26
Ewa
Hahaah. Zostali zakasowani. Czym, tymi samymi odpowiedziami przygotowanymi przez Panią Renatę? Cyrk z Mieszkańców.
26-03-2024 23:00:50
@Stanisław
Władza i radni NOG zostali zakasowani odpowiedziami KWW BLIŻEJ LUDZI. Nie macie nic do powiedzenia w temacie i dlatego czepiacie się formy, że stanowisko wspólne. Znam kandydatki BLIŻEJ LUDZI i zapewniam Cię Stanisław, że każda ma siłę charakteru i w sprawach mieszkańców swoje zdanie powie, a jeszcze i druga ją wesprze! Z radnymi NOG chodzi o to, że oni słuchają i kryją tylko burmistrza, np. sprawa zamkniętych przejazdów kolejowych w maju 2019 albo odkładania inwestycji, zły projekt i dodatkowe miliony na palowanie pod drogi. Ludzie dla nich się nie liczą.
26-03-2024 21:43:35
Skałowo
I tak ta gmina funkcjonuje. Władze, a radni tym bardziej, publicznie nie potrafili o sprawach gminy się wypowiadać. Wszystko owijali w sreberka, a z ankiety Pana redaktora zrobili sobie ściek. Z radnymi nie ma dyskusji, bo jak ktoś zabierze głos, to jest HEJT. Po 10 latach bycia radnym Frąckowiak w punkcie 6 pisze, że "należy przygotować projekty, koncepcje takich sieci i wnioskować o środki zewnętrzne". To ja się pytam, co robiono przez 10 lat, że nie skorzystano z dofinansowania do rozbudowy oczyszczalni. Po 10 latach przypomniał sobie o projektach. Żenada.
26-03-2024 21:33:13
Skałowo II@stefan
Prosze przejrzec komisje przewodniczego frackowiaka
26-03-2024 20:34:32
mieszkaniec Skałowo
Myśle ze jak Frackowiak jest rozsządy powinieś stanowisko sołtysą zostawić dla kogoś co ma chęci i czas sie tym zajmować wstyd tylko kasa Szymon
26-03-2024 20:25:07
Monika
Mój głos i mojej rodziny tylko na pana Szymona. Wielokrotnie otrzymałam pomoc z jego strony ,poświęcił swój prywatny czas aby pomóc mi ze sprawami urzędowymi.
26-03-2024 20:24:54
Stanislaw
@Skałowo II. Pani Renato i znowu hejt
26-03-2024 20:05:22
Stanisław
Pani Renato. Najpierw opowiada Pani ludziom, że trzeba zmienić Radę bo Radni z Komitetu Nowe Oblicze Gminy mówią jednym głosem i podobnie głosują. Po czym robi Pani dokładnie to samo. I pokazuje Pani, że kandydaci Pani Komitetu nie będą mieli swojego zdania tylko Pani. Ciekaw jestem odpowiedzi Pana Dawida z okręgu nr 3. Tym bardziej, że Pan Dawid jest w takim wieku (świetnie że młody człowiek), że jak Samorząd Województwa Wielkopolskiego uchwalał strategie Województwa Pan Dawid chodził do szóstej klasy ... Pani Renato nie ma dla Pani miejsca w tym samorządzie. Dramat i żenujący cyrk.
26-03-2024 19:47:25
Skałowo II
Szymon Frąckowiak następny jako marionetka kasa tylko, Przewodniczący komisji gdzie matysek rozdaje karty komu przekształcić teren po budowe ,Sołtys co nic nie robi ,i Radny bezradny co nić nie może ,a pozatym ma duże gospodarstwo rolne którym sie zajmuje no i członek zarządu PSL
26-03-2024 19:09:30
Zażenowana
Żenada ,kandydatka na Radną Gminy a nie potrafi a wręcz nie ma swojego zdania ,żeby odpowiedzieć na zadawane pytania . Kobieto i jak można Tobie zaufać i oddać na Ciebie głos . Nie wyobrażam sobie Pani pracy w samorządzie . Czy oprócz pracy na poczcie ma pani jakieś doświadczenie w pracy samorządowej? To nie jest tylko kopiuj wklej . Pozdrawiam
26-03-2024 18:35:04
@@Jadwiga
To tylko w komunie pierwszy sekretarz dla wszystkich ustalał jedno stanowisko wypowiedzi. Pani Renaty czasy się diametralnie zmieniły i narracja też.
26-03-2024 18:10:24
Adam
Panie startują z Nowego Oblicza Gminy? Po co Panie zgłaszją się do wyborów jak kopiują program NOG?
26-03-2024 18:07:54
Ewa
I tak ma wyglądać świeżość i własne niezależne zdanie w Radzie Gminy. To są kpiny z Mieszkańców.
26-03-2024 18:06:39
Renata Lepczyk
Rada Miejska to nie szkoła, gdzie każdy odrabia lekcje. Przeciwnie! To organ gdzie wypracowuje się stanowisko kolegialnie. Umiejętność współpracy jest tu podstawą. Pan Redaktor został poinformowany, że na wiele pytań przedstawiamy wspólnie wypracowane stanowisko. W sprawach, w których mamy podobne zdanie uzyskaliśmy kompromis. Dyskutowaliśmy o tych sprawach przez kilka dni, efektem jest nasze stanowisko i pogłębiona wiedza z zakresu funkcjonowania samorządu. Życzyłabym sobie, by kontrkandydaci po 10 latach dysponowali wiedzą konkretną i nie udzielali pytań ogólnikowych czy nie przepisywali broszurki.
26-03-2024 17:56:20
Alina
Nie. Panie z Komietu Pani Renaty nie mają wspólnego stanowiska. Katastrofa.
26-03-2024 17:39:09
@Jadwiga
Panie z KWW BLIŻEJ LUDZI mają wspólne stanowisko. Poświęciły więcej czasu by sprawy uzgodnić, przynajmniej wiadomo jak będą głosować.Widać, że NOG zazdrości, że nie wpadli na to by na wspólne pytania, przedstawić wspólny program. Może na pytania odpowiadała Jadwiga? bo każdy zna bełkot ich wypowiedzi, można posłuchać na żywo na sesji! Nie ważne co kandydat NoG napisze, wszyscy wiedzą z góry, że głosowanie będzie miało wynik jak sobie zażyczy B Jadwigo!
26-03-2024 17:26:44
Xxx
Pani Beato, z pewnością gdyby Panią zapytać jeszcze raz o odpowiedzi na te pytania to nawet nie wiedziałaby Pani o czym wcześniej pisała. Prosta kobieta, odpowiedzi kopiuj-wklej połowy użytych słów na bank nie rozumie.
26-03-2024 17:08:44
@Tomasz
Dlaczego nikt nie czuwał nad projektami? Najpierw zrobione lampy przy drodze do Gwiazdowa, a potem przestawiane. Niegospodarność!
26-03-2024 17:02:30
@Tomasz
Dlaczego nikt nie czuwał nad projektami? Najpierw zrobione lampy przy drodze do Gwiazdowa, a potem przestawiane. Niegospodarność!
26-03-2024 16:38:14
Jadwiga
Obie panie odpowiedzi kopiuj wklej. Plany dot. rozwoju Kostrzyna zaczerpnięte NOG.
26-03-2024 16:26:51
Paweł
Szymon Frąckowiak Radnym Rady Miejskiej. Bezdyskusyjnie.
26-03-2024 16:14:35
Do @kostrzynianka
Ej, to nie było miłe...pan Waldemar nie uczestniczył w drodze krzyżowej. O miał swojego majłeja:). Poczytaj wiesz gdzie. Ja myślę, że on przypadkiem spotkał się tylko z uczestnikami drogi krzyżowej i zrobili sobie razem zdjęcie po prostu. Z resztą patrząc na zdjęcie widać, że ci od drogi byli mokrzy i zmęczeni a pan Waldemar suchy i świeży, więc pewnie dopiero wyruszał w swoją trasę :) tak czy owak szacun dla wszystkich, bo przejść w nocy 30 km to jest wyzwanie :)
26-03-2024 15:48:33
Ewa
Kto jest autorem odpowiedzi Pani Beaty? Czyżby odpowiadał ZIT?
26-03-2024 15:41:51
@kostrzynianka
Waldemarze odstaw już telefon . Jesteś po pracy i nie musisz pisać komentarzy . Idź przewietrzyć się na drodze krzyżowej
26-03-2024 15:35:56
Hmm..
Biję brawo Szymonowi, Najpierw razem z z burmistrzem rozmontował budżet obywatelski, żeby teraz twierdzić, że powinien być kontynuowany. Czyżby zapomniał, że osobiście uczestniczył w pogrzebie? :)
26-03-2024 15:12:05
Mieszkanka
Pani Beata szacun za odwagę,zero działalności społecznej, żadnego doświadczenia , po prostu se kobieta wymyśliła że będzie radną, powodzenia ????????Pan Szymon z wielkimi zaangażowaniem pełni swoją funkcję, zawsze dla ludzi a nie obok nich, dzięki bardzo za te lata pracy,nie łatwej bo przecież nie da się wszystkich zadowolić ????po co zmieniać coś co działa idealnie ????????
26-03-2024 15:05:56
Kostrzynianka
KRINDŻ! Stwierdzam, że wypowiedzi kandydatki na radną pani Beaty Wilczyńskiej nie są samodzielne. Większość odpowiedzi jest autorstwa pani Renaty Lepczyk. Narracja pani Renaty Lepczyk na niektóre kwestie tu poruszane jest znana od wielu lat i niezmiennie wyskalowana w przestrzeni publicznej. Tę socjotechnikę pani Renata opanowała do perfekcji.b
26-03-2024 14:26:18
Mieszkanka
Kto zna Szymona to wie ile serca i zaangażowania wkłada w bycie dobrym radnym . Jest to osoba ,która pomaga bezinteresownie,potrafi przede wszystkim rozmawiać . Co do p.Beaty to jestem przekonana ,że odpowiedzi w debacie nie są jej odpowiedziami .
26-03-2024 14:05:30
@Tomasz
Dlaczego nikt nie czuwał nad projektami? Najpierw zrobione lampy przy drodze do Gwiazdowa, a potem przestawiane. Niegospodarność!
26-03-2024 14:03:29
Kacper
W wypowiedziach Pani Beaty czuć ewidentny udział osób trzecich, te odpowiedzi są bardzo zbliżone merytorycznie do postów Pani RL która na pewno miała udział w pisaniu tych odpowiedzi
26-03-2024 14:03:03
Michał
4 razy tak dla Pana Frąckowiaka.
26-03-2024 13:30:58
Ola
Nie dla Pana Frąckowiak.
26-03-2024 13:21:21
Tomasz
Szymon masz mój głos! Gratuluję zaangażowania i tak wielu inwestycji w naszym okręgu. A na ścieżkę do Gwiazdowa czekaliśmy 40 lat. I nikt tego tematu nie potrafił załatwić. A w tej kadencji najpierw oświetlenie a teraz ścieżka. Brawo.
26-03-2024 12:56:17
Skałowo
Frąckowiak przez łączenie dwóch funkcji: sołtysa i radnego, pobiera dwie diety za to samo, ktoś powinien się tym zająć od strony prawnej. Nieładnie tak wykorzystywać pieniądze gminne. A jako sołtys był cały czas organem wykonawczym podlegającym burmistrzowi, to się kłóci z obowiązkami radnego, który powinien kontrolować również prace burmistrza.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

18:30
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Przemysław Poznań
- zakończenie sezonu

21

cze

IWNO, Park Mielżyńskich
Wianki - powitanie lata
w godz. 17:00-24:00

22

cze

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert Martyny Pruszyńskiej

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro2024?

TAK

NIE

Nie interesuje mnie to


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: