• Piotr Hojeński – KWW Nowe Oblicze Gminy;
• Renata Lepczyk – KWW Bliżej Ludzi.
Za nami już siedem mini-debat. Wszyscy kandydaci do Rady Miejskiej Kostrzyn mieli możliwość zaprezentowania się i przybliżenia mieszkańcom. Po uzyskaniu kontaktów od kandydatów i komitetów wyborczych wysłaliśmy wszystkim kandydatom zestaw 9 prostych pytań dotyczących gminy.
Kandydatki i kandydaci byli pytani zarówno o ocenę kończącej się kadencji samorządu, jak i również jakie są najważniejsze sprawy do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat. Kandydatów zapytaliśmy także o bieżące sprawy i inwestycje.
Tym razem rozmawiamy z kandydatami w okręgu nr 13, obejmującym ulice: Bednarska, Dworcowa, Garncarska, Jeziorna, Kilińskiego, Kościelna, ks. prof. Tadeusza Peika, Kuśnierska, Nad Strumieniem, Nowy Świat, Ogrodowa, Parkowa, Rzemieślnicza, Rzeźnicka, Stawna, Szewska, Szymańskiego, Średzka, Świerkowskich, Wrzesińska.
7 kwietnia okaże się, czy "trzynastka" okazała się szczęśliwa lub pechowa dla jednego z dwójki kandydatów, których prezentujemy w porządku alfabetycznym.
Na początek proszę o napisanie kilka słów o sobie:
Piotr Hojeński, lat 39, Kostrzyn – Lista nr 14: KWW Nowe Oblicze Gminy:
Nazywam się Piotr Hojeński. Mam 39 lat , szczęśliwy mąż i tata Sergiusza.Moje życie zawodowe zaczęło się na Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie zdobyłem solidne wykształcenie na wydziale farmacji. Nie zatrzymując się na tym, poszerzyłem swoje kompetencje o zarządzanie placówkami medycznymi, kształcąc się w tym zakresie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Poza życiem zawodowym, jestem zagorzałym fanem sportu. Uwielbiam muzykę alternatywną , towarzyszy mi w wielu momentach życia, dostarczając inspiracji i odreagowania. Fascynuję się także medycyną chińską oraz filozofią wschodu której wiedza pozwala mi na inne, głębsze spojrzenie na zdrowie i samopoczucie.
Renata Lepczyk, lat 60, Kostrzyn – Lista nr 13: KWW Bliżej Ludzi:
Jestem mieszkanką Kostrzyna, mam 60 lat, wykształcenie wyższe, męża, z którym wychowałam dwoje dzieci.
Wykonywane zawody, kwalifikacje i funkcje: pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, księgowa, przewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn w latach 2010-2014, przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej w latach 2006-2010.
W latach 2006-2014 – w imieniu mieszkańców - składałam wnioski do budżetu gminy, efektem współpracy i działań: budowa ul. Harcerskiej i Nowy Świat (2007), ul. Kilińskiego, projekt ulic Kuśnierskiej, Szewskiej, Garncarskiej, Bednarskiej, Rzeźnickiej (2008), budowa ul. Kuśnierskiej i Szewskiej, Stawnej i Jeziornej, przebudowa ul. Dworcowej, ul.Szymańskiego, ul.Kościelnej i Ks.Peika (2009), budowa ul. Garncarskiej, projekt ul. Wrzesińskiej (badania geotechniczne), projekt ul. Warszawskiej (2010), po nawałnicy w 2010 uzupełnienie projektu ul. Wrzesińskiej o przebudowę odwodnienia rejonu ul. Wrzesińskiej, budowa ul. Bednarskiej (2011), przebudowa ul. Mickiewicza wraz z wyjazdem z tunelu (2012) wniosek o dofinansowanie budowy ul. Wrzesińskiej (2013, 2014 – przyznane 3 mln zł), budowa ul. Wrzesińskiej od drogi serwisowej do skrzyżowania, modernizacja ul. Średzkiej (2014).
Od roku 1996 aktywnie podejmuję działania na rzecz wspierania edukacji i rozwoju dzieci:
– najpierw przez kilkanaście lat działając w zarządach rad rodziców w Szkole Podstawowej, Gimnazjum, LO nr 8 w Poznaniu. Spośród wielu podejmowanych działań, wspólnie z Zarządem udało nam się sprawnie wykonać remont sanitariatów i pawilonów Szkoły Podstawowej w Kostrzynie. <3.
- w latach 2006 – 2014 jako przewodnicząca i członek Komisji Oświaty,
- od roku 2008 działając w zarządach stowarzyszeń, w szczególności jako prezes UKS „OLIMP”, prezes Stowarzyszenia KOSTRO, założyciel i działacz K. S. „SOKOŁY” KOSTRZYN pozyskuję środki na zakup sprzętu i zajęcia sportowe dzieci z gminy Kostrzyn (dla 8 trenerów – lekkoatletyka, taniec sportowy, fitness, siatkówka, tenis stołowy itd. – 210.000 zł w ramach Rządowego Programu KLUB).
Jako przewodnicząca Rady reprezentując gminę skutecznie składałam uwagi i uczestniczyłam w konsultacjach dotyczących Strategii Metropolii Poznań oraz Województwa Wielkopolskiego, by zapewnić gminie możliwość uzyskania dofinansowań unijnych na: budowę tunelu, oczyszczalni, przedszkola, zbiorników retencyjnych itp.
MINIPARK LINOWY DLA DZIECI - w 2014 r. złożyłam wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego działki przy ul. Kuśnierskiej , by przeznaczyć ją na park i plac zabaw, następnie przygotowałam wnioski do Budżetu Obywatelskiego,
Moją pasją w ostatnich latach jest tworzenie ogrodów i zieleni urządzonej.
1. Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn?
Piotr Hojeński:
Zdecydowałem się kandydować, ponieważ poprzednia kadencja (2018-2024) była bardzo udana pod względem inwestycyjnym dla naszego okręgu wyborczego oraz całej Gminy. Zrealizowano wiele inwestycji, które znacząco poprawiły jakość życia mieszkańców. Widząc ich pozytywny wpływ, chcę kontynuować pracę na rzecz rozwoju naszej gminy. Nie ukrywam że po wielu rozmowach z Szymonem Matyskiem przekonał mnie do kandydowania w kolejnych wyborach.
Renata Lepczyk:
Jestem z natury i z wyboru społecznikiem, mając wiedzę praktyczną i kompetencje nie potrafię być obojętna na sprawy mieszkańców naszej gminy, wsłuchuję się w ich potrzeby i szukam odpowiednich środków, by je realizować. Mam spore doświadczenie pracy na rzecz samorządu gminnego, skuteczna praca na rzecz mieszkańców daje mi radość i satysfakcję.
2. Jak ocenia Pan(i) poprzednią kadencję rady gminy oraz burmistrza? Co udało się zrobić, a czego nie?
Piotr Hojeński:
Poprzednia kadencja była bardzo owocna. Zmodernizowano drogi, zbudowano nową infrastrukturę, w tym tunel kolejowy, żłobki, przedszkola, i miejsca rekreacji jak Centrum Aktywności "Frajda" czy tężnia solankowa. Należy tez nadmienić że kadencja trafiła na trudny okres Covidu. Prace Szymona Matyska oceniam pozytywnie, jasne że są okresy kiedy nasza relacja bywa chłodna ale szanuje jego wkład i wysiłek w pozyskiwaniu funduszy na wiele projektów które zostały już zrealizowane przez ostatnie dwie kadencje. Patrząc przez blisko dekadę na osobę burmistrza dostrzegam człowieka który jest w pewnym sensie zrealizowany i namacalnie widzi jakie cele osiągnął i jak to wpłynęło na otaczającą nas rzeczywistość.
Czego nie udało się zrobić to m.in. rozbudowa oczyszczalni ścieków w Skałowie, modernizacji centrum miasta.
Renata Lepczyk:
Pracę burmistrza i rady należy ocenić, biorąc pod uwagę kontekst możliwości stworzonych przez uprzednio przygotowane strategie Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszenia Metropolia Poznań – zatem porównując z innymi gminami Powiatu Poznańskiego realizacja zadań wypadła na poziomie 25% - 30% możliwości Gminy Kostrzyn! Udało się pozyskać środki unijne na budowę Sali Sportowej i termomodernizacje kilku budynków, budowę żłobków, a w ramach tzw. ZIT skromnie wykonano tylko jeden punkt przesiadkowy w Kostrzynie (z ul. Warszawską i Ogrodową), Nie wykorzystano możliwości złożenia wniosków razem z Powiatem Poznańskim, by pozyskać wyższe dofinansowanie do budowy tunelu, zakupu autobusów oraz punktu przesiadkowego w Gułtowach czy ścieżek rowerowych, których realizację przełożono na kolejne „rozdanie” (2021-2027).
W perspektywie unijnej 2014-2021 nie pozyskano środków na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Skałowie, budowę zbiornika retencyjnego w Kostrzynie, rewitalizację i remont domu parafialnego, na rozbudowę budynku szkoły w Siekierkach, na rozbudowę budynku przedszkola i zwiększenie ilości miejsc w Przedszkolu Miejskim, w bardzo słabym stopniu pozyskano środki na edukację (wyposażenie szkół i zajęcia dodatkowe), również nie pozyskano środków na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Gułtowach i rozbudowę kanalizacji na wsiach (np. w ramach Polskiego Ładu) itd.
3. Kolejna kadencja samorządu potrwa do 2029 roku. Jakie 5 najważniejszych spraw widzi Pan(i) do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat?
Piotr Hojeński:
- Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Skałowie
- Modernizacja Rynku i przebudowa centrum Kostrzyna.
- Kontynuacja prac nad planem zagospodarowania przestrzennego Gminy
- budowa zbiornika wodnego o powierzchni 1,6 ha przy cieku Strumień
- Inwestycja w obronę cywilną ( zgodnie z przygotowywaną ustawą)
Renata Lepczyk:
- Rewitalizacja Rynku w Kostrzynie - z uwzględnieniem głosu mieszkańców i ekspertów,
- Zwiększenie ilości miejsc i terenów przeznaczonych na nasadzenia zieleni i parki, w tym Park i kładka nad Strumieniem w połączeniu z budową zbiorników retencyjnych, w tym: pomiędzy ulicą Wrzesińską, a drogą krajową nr 92 przy wykorzystaniu środków unijnych w ramach Stowarzyszenia Metropolia Poznań, w celu ochrony rejonu ul. Wrzesińskiej przed nawalnym deszczem i zalaniem itp.
- Zrównoważony rozwój miasta i wsi, poprawa bezpieczeństwa i stanu dróg - budowa dróg osiedlowych i chodników,
- Poprawa warunków edukacji z wykorzystaniem środków unijnych, rozbudowa szkoły w Siekierkach, dofinansowanie wyposażenia pracowni w szkołach i dodatkowych zajęć dydaktycznych, zajęć sportowych, np. szkoła mistrzostwa sportowego i możliwość uzyskania większego dofinansowania na rozwój bazy sportowo rekreacyjnej.
- Zrównoważony rozwój miasta i wsi, rozbudowa oczyszczalni i sieci kanalizacyjnych, gwarantem utrzymania niskich opłat za odbiór ścieków oraz konkurencyjności gminy Kostrzyn na rynku mieszkaniowym i inwestycyjnym itp.
4. Czy w Kostrzynie należy wprowadzić strefę płatnego parkowania? TAK/NIE? Dlaczego?
Piotr Hojeński:
Tak, ponieważ należy upłynnić ruch samochodów które parkuje w obrębie Urzędu oraz rynku. Część z zaparkowanych samochodów to osoby które pracują w urzędzie, oraz okolicznych firmach, wprowadzenie takiej strefy zwolniło by miejsce dla osób które przyjeżdżają na mniej niż godzinę i bez problemu znajdują miejsce.
Renata Lepczyk:
Inwestycja w parkometr przy wyjeździe z parkingu przy Urzędzie Miejskim okazała się niewypałem! Kostrzyn jest małym miastem, przedsięwzięcie może okazać się nierentowne i negatywnie wpłynąć na interesy właścicieli sklepów i restauracji, dlatego najpierw należy sporządzić analizę kosztów i ewentualnych wpływów, a następnie zapytać mieszkańców, aby mogli się wypowiedzieć w formie konsultacji.
5. Czy powinien być kontynuowany budżet obywatelski gminy Kostrzyn?
Piotr Hojeński:
Tak, moim zdaniem budżet powinien być kontynuowany
Renata Lepczyk:
Tak, należy wspierać demokratyczny udział mieszkańców w decydowaniu o tym, co powinno być finansowane z budżetu gminy.
6. Planowana jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Jednak wiele wsi w gminie nie ma dostępu do kanalizacji. Co Pan(i) zrobi, żeby ten problem rozwiązać?
Piotr Hojeński:
Pierwszym i najpilniejszym zadaniem jest modernizacja oczyszczalni ścieków. Ta inwestycja ma kluczowe znaczenie. W kolejnych latach powinniśmy skupić się na rozszerzeniu dostępu do kanalizacji dla mieszkańców. Taka strategia nie tylko poprawi jakość życia lokalnej społeczności, ale również zwiększy dochody Zakładu Komunalnego, co umożliwi finansowanie dalszego rozwoju sieci kanalizacyjnej.
Kolejną kwestią, która wymaga naszej uwagi, jest problem z dużą liczbą dróg wewnętrznych, które są własnością mieszkańców, a nie Gminy. Ta sytuacja będzie wymagać częstych dyskusji na temat możliwości przejęcia takich dróg przez Gminę, w tym analizy kosztów, jakie będzie to wiązało dla budżetu gminnego.
Renata Lepczyk:
Rozbudowa oczyszczalni i sieci kanalizacyjnych zarówno w mieście, jak i na wsiach powinny iść w parze. Koszty opłaty za 1 m3 są naliczane z uwzględnieniem utrzymania oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej zarówno na wsiach, jak i w mieście. Wyższe są koszty i opłaty za ścieki zagnite z szamb. W ostatnim czasie Gmina Kostrzyn ograniczyła limity przyjmowania ścieków z szamb, ścieki są wożone poza gminę, przez co mieszkańcy ponoszą wyższe koszty, niż przewiduje cennik, kwoty te (niejednokrotnie przewyższają opłaty za zużycie energii elektrycznej) nie są rekompensowane, dlatego w tej sytuacji rozbudowa oczyszczalni będzie miała wpływ na obniżenie kosztów odbioru ścieków dla mieszkańców wsi, a budowa sieci kanalizacyjnej na wsiach będzie miała wpływ na obniżenie bądź utrzymanie niższej opłaty za odbiór ścieków również w mieście. Im więcej ścieków oczyszczalnia jest w stanie przyjąć, tym więcej zarobi, przy podobnym poziomie kosztów utrzymania i administracji. To się gminie po prostu opłaca. Jest to szansa na nie tylko na uniknięcie kar po 2027 r. ale również na rozwój, na zapewnienie godnego życia mieszkańców i atrakcyjności Gminy Kostrzyn na rynku mieszkaniowym i inwestycyjnym.
7. W ostatnim czasie w Kostrzynie powstała tężnia, lodowisko i kilka boisk. Czy w gminie powinien powstać również basen?
Piotr Hojeński:
W mojej ocenie, utrzymanie basenów krytych wiąże się z wysokimi kosztami, co może znacząco obciążyć budżet gminy. Z tego względu, uważam, że nie jest to obecnie priorytet. W najbliższych latach powinniśmy skupić się na dalszych inwestycjach w termomodernizację obiektów gminnych oraz realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.
Renata Lepczyk:
W ostatnim czasie też wzrosło gwałtownie zadłużenie gminy oraz zostały poniesione koszty związane z wnioskiem o rozbudowę oczyszczalni ścieków, termin informacji o ewentualnym dofinansowaniu w czerwcu 2024 r. – w tym kontekście Pana pytanie jest równoznaczne z pytaniem, co powinniśmy wybrać, ponieważ w budżecie nie ma wolnych środków, by udźwignąć obie inwestycje na raz, nawet jeśli udałoby się pozyskać dofinansowanie do budowy basenu. Z atrakcji nie korzystają wszyscy mieszkańcy, a znaczący wzrost opłat za ścieki już odczuwają właściciele szamb i odczują wszyscy, jeśli nie zostanie wybudowany trzeci reaktor oczyszczalni. Należy zatem finanse gminy najpierw poprawić do stanu, w którym będzie można dysponować wolnymi środkami na tę inwestycję i utrzymanie, a dopiero wtedy wszcząć dyskusję i zapytać Mieszkańców o zdanie, czy finansować to zadanie.
8. Jakie Pani/Pana zdaniem są najważniejsze problemy w Pana/Pani okręgu? Jak można je rozwiązać?
Piotr Hojeński:
Remont i przebudowa ulicy Rzeźnickiej, modernizacja placu zabaw i boiska w Publicznym przedszkolu Jacek i Agatka, Modernizacja monitoringu miejskiego na terenie miasta do wyższej rozdzielczości obrazu.
Renata Lepczyk:
Pomimo podejmowanych działań, wiele problemów w naszym okręgu pozostaje ciągle do realizacji. Od 10 lat czeka projekt budowy ul. Rzeźnickiej, rewitalizacja parku przy ul. Kuśnierskiej, budowa zbiornika retencyjnego przy ul. Wrzesińskiej. Ponadto mieszkańcy chcą więcej terenów zielonych, w tym celu dobrym miejscem byłby Park i zieleń urządzona nad Strumieniem. Mamy słabą kondycję oświaty, młodzież w centrum miasta nie ma swego azylu, kawiarni czy czytelni. Od 2015 r. ponadto doszedł problem z remontem domu parafialnego. Dobrym pomysłem byłaby adaptacja budynku parafialnego również na cele kulturalne, na wzór istniejącego ośrodka ze świetlicą przy Parafii Bł. Jolanty, by dzieci mogły pod opieką korzystać ze świetlicy, a młodzież miała swój „dom kultury, oczywiście po konsultacjach z mieszkańcami.
9. Od pięciu lat funkcjonuje Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP). Jednak wiele połączeń jest niedostosowanych do pociągów. Sporo kursów uwzględnia tylko dojazdy do szkół. Jak można poprawić funkcjonowanie KKP, by była bardziej dostępna dla mieszkańców?
Piotr Hojeński:
Po upływie pięciu lat konieczna będzie dokładna ocena funkcjonowania systemu, zidentyfikowanie efektywnie działających elementów oraz tych, które nie spełniły oczekiwań. Biorąc pod uwagę, że KKP obciąża budżet roczną kwotą przekraczającą 2 miliony złotych, istotne jest prowadzenie otwartego dialogu na temat wyzwań związanych z dostępnością do pociągów i dostępnością taboru pojazdów. Dla efektywnego rozwiązania tych problemów, niezbędne jest zaangażowanie i wspólne działanie wszystkich zainteresowanych stron (dyrektorzy szkół, przewoźnik oraz gmina).
Ponadto, jeżeli KKP wykorzystywane jest do transportu uczniów, powinny zostać podjęte rozmowy z dyrektorami placówek oświatowych korzystających z transportu gminnego. Celem tych rozmów jest zapewnienie, że usługi transportowe są dostosowane do potrzeb edukacyjnych i logistycznych szkół oraz mieszkańców. Współpraca ta ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji systemu transportowego, co przyczyni się do jego większej efektywności i dostępności dla starszych mieszkańców którzy korzystają z autobusów aby przesiąść do pociągu.
Renata Lepczyk:
Diagnoza: Warunkiem uzyskania dofinansowania na KKP był dowóz mieszkańców do punktów przesiadkowych, jednak w ramach ZIT zakupiono zbyt mało autobusów, by częstotliwość kursów była wystarczająca, nie wykorzystano wszystkich możliwości pozyskania dofinansowania w perspektywie 2014-2021. Gmina Kostrzyn nie zadbała też o możliwość zapewnienia środków na zakup taboru niskoemisyjnego w perspektywie 2021-2027 w ramach ZIT, nie skorzystała ze środków krajowych np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej („Zielony Transport Publiczny” - trzy nabory do kwietnia 2023 r. – 90% dofinansowania). Nie ma też publicznych informacji, czy gmina składała wniosek o dofinansowanie z KPO – nabór wniosków na zakup autobusów niskoemisyjnych do 17 maja 2023 br. Rozwiązanie: pozyskanie dofinansowania na zakup autobusów i bieżące dostosowanie rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców.
Fot: mat.KWW, zdj.pryw.
ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 6: Czerlejnko, Czerlejno i Trzek
ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 9: osiedle Królewskie w Kostrzynie
ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 11: Andrzejewo i os. Grunwaldzkie
ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 13: Kostrzyn – centrum
ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 14: Kostrzyn - Rynek i okolice
ZOBACZ TAKŻE: Jedyny kandydat na burmistrza odpowiada na pytania
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· S5: Kierowca busa zasnął i wjechał w bariery
(07-09-2024 07:53)
· Otwarto obwodnicę Pobiedzisk
(06-09-2024 13:33)
· Węgierskie: Pożar słomy w maszynie rolniczej
(06-09-2024 12:39)
· Płonął samochód na DK92 przy kładce w Siedlcu – ktoś celowo porzucił auto?
(04-09-2024 00:08)
· Rada Miejska Gminy Kostrzyn znów w pełnym, 15-osobowym składzie. Honorata Szak złożyła ślubowanie
(03-09-2024 23:42)
· Kostrzyn: Przy Warszawskiej powstaje druga galeria handlowa
(12-01-2024 08:16)
· Były proboszcz parafii bł. Jolanty w Kostrzynie usłyszał wyrok
(21-06-2024 12:08)
· W ciągu pięciu dni przeszedł pieszo 272 km z Iwna nad morze!
(25-08-2024 08:45)
· Czerlejno: Samochód wjechał w mur kościoła [AKTUALIZACJA]
(06-08-2024 01:41)
· Są ze sobą pół wieku, a nawet 60 lat {◎ GALERIA ZDJĘĆ, ►FILM}
(02-03-2024 07:30)
Niezapominajka |
wrz
17:00
SIEDLECZEK, świetlica
Zebranie wiejskie Sołectwa Siedleczek - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025
19:00
SKAŁOWO, restauracja "Smakosz"
Zebranie wiejskie Sołectwa Skałowo - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025
wrz
Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00
18:00
TARNOWO, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Tarnowo - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025
wrz
18:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Zebranie wiejskie Sołectwa Glinka - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025
Sonda |
Ogłoszenia |
· Nie urodziłem się w Kostrzynie ale wychowałem na ul. Nowej obecnie ...
(01-09-2024 12:14)
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(27-08-2018 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: