Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 3: Antonin, Brzeźno, Leśna Grobla, Siedlec, Siedleczek - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 3: Antonin, Brzeźno, Leśna Grobla, Siedlec, Siedleczek
28-03-2024 23:53   Janusz Ludwiczak
W piątym odcinku naszego cyklu rozmawiamy z kandydatami z okręgu nr 3, obejmującego Antonin, Brzeźno, Leśną Groblę, Siedlec i Siedleczek. O mandat radnego ubiega się dwoje Dawidów:
• Dawid Pałka – KWW Nowe Oblicze Gminy
• Dawid Szczeciński – KWW Bliżej Ludzi.

Od wtorku przybliżamy kandydatów do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Tym razem zaglądamy do okręgu nr 3, obejmującego wschodnią część gminy, w którym zamieszkuje blisko tysiąc osób (956), z czego w poprzednich wyborach parlamentarnych uprawnionych do głosowania były 734 osoby.

Pewne jest, że radnym z tego okręgu zostanie Dawid.

Kandydatów przedstawiamy w porządku alfabetycznym.

Na początek proszę o napisanie kilka słów o sobie:

Dawid Pałka, lat 40, Siedlec – Lista nr 14: Nowe Oblicze Gminy:
40 lat, żonaty, 3 dzieci. Pochodzę z Kostrzyna a od blisko 11 lat mieszkaniec Siedlca. Wykształcenie techniczne, absolwent Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu na Kierunku Geodezja i Kartografia. Wieloletni członek Rady Sołeckiej w Siedlcu, od lutego 2023 Radny Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Zatrudnienie – Puratos Polska Kostrzyn. Zainteresowania – literatura, informatyka, jazda rowerem.

Dawid Szczeciński, lat 23, Siedlec – Lista nr 13: KWW Bliżej Ludzi:
Jestem mieszkańcem Siedlca, mam 23 lata, posiadam wykształcenie średnie oraz zawodowe w specjalizacji mechatronik pojazdów samochodowych.

1. Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn?

Dawid Pałka:
Do Rady wstąpiłem w lutym ubiegłego roku, po przejęciu mandatu po Radnym śp. Pawle Perce. Był to dla mnie rok nauki i nowych doświadczeń, poznawania pracy Samorządu, zaznajamiania się z problemami, ale też z tymi dobrymi aspektami życia gminnego. Po tym okresie już wiem, że chcę kontynuować to zadanie, być przedstawicielem mieszkańców mojego okręgu i zabiegać o realizację zadań i projektów, które poprawią i uatrakcyjnią życie mieszkańców okręgu nr 3 ale także wszystkich zamieszkujących naszą gminę.

Dawid Szczeciński:
Do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn kandyduję, ponieważ jak każda osoba aktywna społecznie, codziennie poznaję problemy mieszkańców mojego okręgu i chciałbym poprawić warunki życia naszej społeczności. W tym celu będę składać wnioski oraz odważnie zabierał głos w imieniu Mieszkańców.

2. Jak ocenia Pan(i) poprzednią kadencję rady gminy oraz burmistrza? Co udało się zrobić, a czego nie?

Dawid Pałka:
Mijająca kadencja samorządu była najlepszą w historii pod względem inwestycyjnym, zgodna współpraca Rady i burmistrza pozwoliła na zrealizowanie ogromnej liczby zadań. Udało się stworzyć bardzo dobre warunki dla rozwoju przedsiębiorczości, w ogromnym stopniu poprawiono wizualne aspekty Gminy. Wszystko to owocuje bardzo dużym napływem nowych mieszkańców i firm, dzięki czemu z roku na rok wzrasta kwota w budżecie, co pozwala na kolejne działania na rzecz rozwoju naszej małej ojczyzny.

Dawid Szczeciński:
Poprzednią kadencję rady gminy oraz burmistrza możemy ocenić na podstawie dostępnych możliwości przygotowanych przez strategie Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszenie Metropolia Poznań. Zauważamy, że gminie Kostrzyn udało się pozyskać fundusze na budowę Sali Sportowej i termomodernizacje kilku budynków w tym szkół, budowę żłobków. Wybudowano świetlice w Czerlejnie oraz powstała kanalizacja w Siekierkach Wielkich.
Nie wykorzystano możliwości złożenia wniosków, by pozyskać wyższe dofinansowanie do budowy tunelu, zakupu autobusów oraz punktu przesiadkowego w Gułtowach czy ścieżek rowerowych. W perspektywie unijnej nie pozyskano środków na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Skałowie, budowę zbiornika retencyjnego w Kostrzynie oraz rozbudowę budynku Szkoły w Siekierkach. Również nie pozyskano finansów na modernizacje oczyszczalni ścieków w Gułtowach i rozbudowy sieci kanalizacyjnej, co przyczyniło by się do podłączenia kolejnych wsi do kanalizy.

3. Kolejna kadencja samorządu potrwa do 2029 roku. Jakie 5 najważniejszych spraw widzi Pan(i) do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat?

Dawid Pałka:

  1. Rozwój procesu skanalizowania obszarów wiejskich;
  2. Budownictwo drogowe;
  3. Rozszerzenie działania Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej;
  4. Rozszerzenie obszarów komunikacji pieszo – rowerowej;
  5. Budowa obiektów użyteczności publicznej na obszarach wiejskich.

Dawid Szczeciński:

  1. Rewitalizacja Rynku w Kostrzynie - z uwzględnieniem głosu mieszkańców i ekspertów,
  2. Zwiększenie ilości miejsc i terenów przeznaczonych na nasadzenia zieleni i parki, w tym Park i kładka nad Strumieniem w połączeniu z budową zbiorników retencyjnych, w tym: pomiędzy ulicą Wrzesińską, a drogą krajową nr 92 przy wykorzystaniu środków unijnych w ramach Stowarzyszenia Metropolia Poznań, w celu ochrony rejonu ul. Wrzesińskiej przed nawalnym deszczem i zalaniem itp.
  3. Modernizacja dróg, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa poprzez budowę chodników, progów zwalniających, namalowaniu pasów a szczególnie powstanie oświetlenia.
  4. Poprawa warunków edukacji z wykorzystaniem środków unijnych, dofinansowanie wyposażenia pracowni w szkołach i dodatkowych zajęć dydaktycznych.
  5. Rozbudowa oczyszczalni i sieci kanalizacyjnych, gwarantuje to nam utrzymanie niskich opłat za odbiór ścieków.

4. Czy w Kostrzynie należy wprowadzić strefę płatnego parkowania? TAK/NIE? Dlaczego?

Dawid Pałka:
Tak – ale tylko w ścisłym centrum i dla postojów długoterminowych np. powyżej 2 godz.
Wprowadzi to większy ład i porządek w sercu miasta, ale jednocześnie nie ograniczy to mieszkańcom spoza centrum łatwego załatwienia różnych spraw.

Dawid Szczeciński:
Uważam, że w Kostrzynie strefa płatnego parkowania się nie sprawdzi. A wręcz może zaszkodzić interesom właścicieli sklepów i restauracji. Widzimy to na przykładzie inwestycji w parkometr przy wyjeździe z parkingu, przy Urzędzie Miejskim, która okazała się niepowodzeniem.

5. Czy powinien być kontynuowany budżet obywatelski gminy Kostrzyn?

Dawid Pałka:
Tak, jest to dobre narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mogą w bezpośredni sposób brać udział w dysponowaniu części budżetu. Podobnie jak na wioskach mieszkańcy mogą decydować o przeznaczeniu Funduszu Sołeckiego, tak również w mieście, albo ogólnie na większą skalę w gminie pozwala to budować postawę obywatelską i wzmacniać poczucie przynależności do lokalnej społeczności.

Dawid Szczeciński:
Tak, należy rozmawiać z mieszkańcami, na temat co powinno być finansowane z budżetu gminy.

6. Planowana jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Jednak wiele wsi w gminie nie ma dostępu do kanalizacji. Co Pan(i) zrobi, żeby ten problem rozwiązać?

Dawid Pałka:
Wierzę, że po rozbudowie oczyszczalni ścieków kolejnym etapem będzie rozbudowa systemu kanalizacji dla obszarów wiejskich i o takie działania będę zabiegał.

Dawid Szczeciński:
Rozbudowa oczyszczalni i sieci kanalizacyjnych zarówno w mieście, jak i na wsiach powinny iść w parze. Koszty opłaty za 1 m3 są naliczane z uwzględnieniem utrzymania oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej zarówno na wsiach, jak i w mieście.
Wyższe są koszty i opłaty za ścieki zagnite z szamb. W ostatnim czasie Gmina Kostrzyn ograniczyła limity przyjmowania ścieków z szamb, ścieki są wożone poza gminę, przez co mieszkańcy ponoszą wyższe koszty, niż przewiduje cennik, kwoty te nie są rekompensowane, dlatego w tej sytuacji rozbudowa oczyszczalni będzie miała wpływ na obniżenie kosztów odbioru ścieków dla mieszkańców wsi, a budowa sieci kanalizacyjnej na wsiach będzie miała wpływ na obniżenie bądź utrzymanie niższej opłaty za odbiór ścieków również w mieście. Im więcej ścieków oczyszczalnia jest w stanie przyjąć, tym więcej zarobi, przy podobnym poziomie kosztów utrzymania i administracji. To się gminie po prostu opłaca. Jest to szansa na nie tylko na uniknięcie kar po 2027 r. ale również na rozwój, na zapewnienie godnego życia mieszkańców i atrakcyjności Gminy Kostrzyn na rynku mieszkaniowym i inwestycyjnym.

7. W ostatnim czasie w Kostrzynie powstała tężnia, lodowisko i kilka boisk. Czy w gminie powinien powstać również basen?

Dawid Pałka:
Posiadanie basenu na terenie gminy jest to niewątpliwie bardzo fajna koncepcja, która wielu mieszkańcom na pewno się podoba, dlatego jeśli analiza finansowa utrzymywania takiego obiektu okazałaby się pozytywna, mógłby to być jeden z kolejnych projektów dla uatrakcyjnienia życia w gminie Kostrzyn.

Dawid Szczeciński:
Sadzę że, w gminie mógłby powstać basen, ale wiąże się to z wysokimi kosztami. Dlatego najpierw należy poprawić sytuacje finansową gminy, a potem dysponować wolnymi środkami na tą inwestycje i utrzymanie jej funkcjonalności.

8. Jakie Pani/Pana zdaniem są najważniejsze problemy w Pana/Pani okręgu? Jak można je rozwiązać?

Dawid Pałka:
Wydaje mi się, że najważniejszym problemem w okręgu 3 są trudności komunikacyjne. Linia KKP 464 obsługująca nasz teren działa również na terenie Gułtów i Drzązgowa, przez co ta trasa jest bardzo długa i nie zawsze dostosowana do odjazdów pociągów czy bezpośrednio połączona z Kostrzynem, dlatego będę zabiegał o zakup autobusu na potrzeby KKP dla linii 464.
Kolejny problem to utwardzenia dróg, dlatego w nowej kadencji będę zabiegał o kontynuację remontu drogi Siedlec – Brzeźno, czyli niewyremontowanego jeszcze odcinka biegnącego przez Siedleczek, a także o budowę dróg w Siedlcu.
Również ważnym aspektem bezpieczeństwa w moim okręgu jest oświetlenie, dlatego będę się starał o budowę nowych sieci oświetleniowych i modernizację istniejących. Kolejnym problemem jest brak miejsca w Siedlcu dla stworzenia przestrzeni integracji społecznej, dlatego wraz z Panią Sołtys zainicjowaliśmy i jesteśmy w trakcie uzgodnień projektowych dla świetlicy wiejskiej i przyległego obszaru zaadoptowanego na potrzeby rekreacyjne.

Dawid Szczeciński:
Społeczność okręgu nr 3 jest zróżnicowana: rolnicy, mieszkańcy bloków oraz nowych osiedli mieszkaniowych, ale w ogólności wszyscy jesteśmy zgodni, że jednym z problemem jest brak kanalizacji, przez co ponosimy wyższe opłaty niż mieszkańcy Kostrzyna. Jest duży problem związany z odbiorem ścieków przez gminę. Koszty ponosimy wysokie. Rozbudowa oczyszczalni ścieków oraz rozbudowa sieci kanalizacyjnej jest zadaniem, które zamierzam wspierać i o które zamierzam zabiegać.
Ważną sprawą dla mieszkańców jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, wiele dróg wymaga modernizacji, potrzeba budowy chodników, oświetlenia, zamierzam składać wnioski na bieżąco i dopilnować, by wreszcie zrealizowana została obiecywana od lat inwestycja budowy ścieżki rowerowej z Siedlca na Dworzec Gułtowy.
Jako były uczeń Szkoły w Brzeźnie, będę dbał o poprawę warunków edukacji dzieci naszej szkoły. Natomiast nasza największa wieś – Siedlec potrzebuje miejsca, w którym mieszkańcy mogliby się spotykać, a dzieci i młodzież rozwijać zainteresowania na zajęciach, dlatego będę też zabiegał o budowę świetlicy. Zamierzam współpracować z mieszkańcami i sołtysami, aby wspierać organizację imprez integracyjnych.
Po rozmowach z mieszkańcami, zauważyłem, że dużo osób nie ma dostępu do światłowodu, a chcieliby go mieć. Dlatego będę ubiegał się o rozbudowę sieci na kolejne ulice.

9. Od pięciu lat funkcjonuje Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP). Jednak wiele połączeń jest niedostosowanych do pociągów. Sporo kursów uwzględnia tylko dojazdy do szkół. Jak można poprawić funkcjonowanie KKP, by była bardziej dostępna dla mieszkańców?

Dawid Pałka:
Tak jak wspomniałem w powyższych odpowiedziach jest to zauważalny problem, dlatego powiększenie taboru posiadanych autobusów w dużym stopniu poprawi problemy komunikacyjne.

Dawid Szczeciński:
Funkcjonowanie KKP, można poprawić poprzez pozyskanie dofinansowania na zakup dodatkowych autobusów, co pozwoli na zwiększenie częstotliwości kursów i dostosowanie na bieżąco rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców.


R E K L A M A

Fot: mat.KWW, zdj.pryw.

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 1: Buszkówiec, Glinka, Gwiazdowo, Jagodno, Skałowo, Tarnowo

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 2: Chorzałki, Iwno, Rujsca, Sanniki, Wiktorowo

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 3: Antonin, Brzeźno, Leśna Grobla, Siedlec, Siedleczek

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 6: Czerlejnko, Czerlejno i Trzek

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 7: Siekierki Małe i północno-zachodnia część Siekierek Wielkich

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 8: Siekierki Wielkie – część południowo-wschodnia

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 9: osiedle Królewskie w Kostrzynie

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 11: Andrzejewo i os. Grunwaldzkie

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 12: Ignacewo, osiedla Poznańskie i Piastowskie w Kostrzynie

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 13: Kostrzyn – centrum

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 14: Kostrzyn - Rynek i okolice

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 15: osiedle Poznańskie i północno-zachodni Kostrzyn

ZOBACZ TAKŻE: Jedyny kandydat na burmistrza odpowiada na pytania

nu"> ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 1: Buszkówiec, Glinka, Gwiazdowo, Jagodno, Skałowo, Tarnowo

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 2: Chorzałki, Iwno, Rujsca, Sanniki, Wiktorowo

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 3: Antonin, Brzeźno, Leśna Grobla, Siedlec, Siedleczek

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 6: Czerlejnko, Czerlejno i Trzek

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 7: Siekierki Małe i północno-zachodnia część Siekierek Wielkich

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 8: Siekierki Wielkie – część południowo-wschodnia

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 9: osiedle Królewskie w Kostrzynie

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 11: Andrzejewo i os. Grunwaldzkie

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 12: Ignacewo, osiedla Poznańskie i Piastowskie w Kostrzynie

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 13: Kostrzyn – centrum

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 14: Kostrzyn - Rynek i okolice

ZOBACZ TAKŻE: MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 15: osiedle Poznańskie i północno-zachodni Kostrzyn

Aktualności
Niezapominajka
26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

11

sie

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

05

paź

Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: