Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Trzek, Wróblewo, Brzeźno, Siedleczek i część Siedlca odcięte od komunikacji! - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Trzek, Wróblewo, Brzeźno, Siedleczek i część Siedlca odcięte od komunikacji!
26-06-2023 07:02   Janusz Ludwiczak
Od dziś obowiązuje wakacyjny rozkład jazdy w Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej. Jednak mieszkańcy Trzeku, Wróblewa, Brzeźna, Siedleczka i północnej części Siedlca zostali pozbawieni jakiegokolwiek autobusu.

Wraz z początkiem wakacji zmieniły się wszystkie rozkład jazdy autobusów Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej (KKP).

Niestety wiele zmian jest na niekorzyść mieszkańców. Autobusy nie dojeżdżają już do Trzeku i Wróblewa, a to dlatego, że linia nr 462 kursuje już tylko w relacji: Kostrzyn – Czerlejno – Czerlejno – Klony – Ługowiny – Węgierskie (z kilkoma kursami przez Gułtowy).

Ponadto linia nr 463 powróciła na swoją pierwotną trasę z Kostrzyna do Siekierek przez przystanek "Schronisko". Od 13 marca "463" kursował z Kostrzyna do Siekierek przez Wróblewo i Trzek. Od dziś do wsi tych nie dojedzie żadnej autobus!

– Jest nam bardzo przykro, że Trzek zostaje pozbawiony komunikacji i mieszkańcy nie będą mogli przyjechać do Kostrzyna na organizowane imprezy. Zostajemy pozbawieni dojazdu. Bardzo przydatne były kursy linii 463, z której korzystali mieszkańcy ul. Lipowej – przyznaje Ewelina Kaszowska, sołtys Trzeku.

Autobusu pozbawieni zostali również mieszkańcy Brzeźna, Leśnej Grobli, Siedleczka i północnej części Siedlca.

– Na ostatnim zebraniu wiejskim, które dotyczyło głównie zaopinioniowania nazw ulic część mieszkańców zgłaszała uwagi, że niektóre kursy kolidują z odjazdami pociągów – powiedziała Agnieszka Piaskowska, sołtys Siedlca.

Za organizację Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej (KKP) odpowiada Zakład Komunalny. Dlaczego aż pięć dużych wsi zostało pozbawionych autobusu?

– Na wakacje zawieszone zostały kursy szkolne. Część zmian została wprowadzona ze względu na to, że również kierowcy muszą mieć urlopy. Sprawdzaliśmy trasy, na niektórych zainteresowanie jest praktycznie zerowe – tłumaczy Mateusz Olejniczak, kierownik Transportu Publicznego z Zakładu Komunalnego w Kostrzynie.

Jak już informowaliśmy ostatnio wiele kursów autobusów KKP jest niedopasowanych do odjazdów pociągów. Autobus przyjeżdża na stacje w tym samym czasie co pociąg lub pojawia się na przystanku, gdy pociąg odjechał 1-5 minut temu.

Na przełomie lutego i marca młodzieżowi radni przeprowadzili ankietę dotyczą kostrzyńskiej komunikacji. Mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi, sugestia i spostrzeżenia.

– Mieliśmy już zgłaszane spostrzeżenia od mieszkańców. Wiele osób zauważa, że autobusy przyjeżdżają często na stację kolejową, gdy pociąg już odjechał – wyjaśnia Oliwia Balcerek, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

W sumie wpłynęło 240 uwag od mieszkańców na temat funkcjonowania KKP.

– Główne uwagi dotyczyły kursów wieczornych, poprawę rozmieszczenia przystanków oraz przesunięcia godzin odjazdów. W tej sprawie aż czterokrotnie spotkaliśmy się z burmistrzami i kierownikiem Wydziału Transportu Zakładu Komunalnego, odpowiedzialnym za KKP – tłumaczy Oliwia Balcerek z kostrzyńskiej młodzieżowej rady gminy.

– Mieszkańcy domagali się połączenia z Pobiedziskami i wskazywali, że wiele kursów nie jest dopasowanych do pociągów. Od pana Mateusza Olejniczaka dowiedzieliśmy się, że nie da się bardziej przesunąć kursów, gdyż są one dopasowane pod godziny odbiorów dzieci ze szkół podstawowych. Inaczej należałoby utworzyć dodatkowe etaty dla nauczycieli, którzy musieliby pilnować uczniów. Dodatkowo kolejnym problemem w opinii mieszkańców okazała się jakość przystanków i ich oznakowanie. Wszystkie uwagi zostały przekazane organom wykonawczym gminy, ponadto my jako Młodzieżowi Radni złożymy odpowiednie dokumenty do Rady Miejskiej. Warto podkreślić, że jesteśmy organem kontrolnym i inicjatywnym, a nie wykonawczym – dodaje Oliwia Balcerek.

We wrześniu minie 5 lat jak funkcjonuje Kostrzyńska Komunikacja Publiczna. Celem projektu, na które gmina otrzymała dofinansowanie również ze środków Unii Europejskiej miało być umożliwienie dojazdu mieszkańców sołectw do stacji kolejowych.

– Będziemy dowozić mieszkańców wszystkich 21 sołectw do węzłów przesiadkowych i stacji kolejowych, będziemy komunikować wszystkie wsie z miastem Kostrzyn. Takie były oczekiwania mieszkańców – powiedział Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Od początku przyjęliśmy, że KKP będzie realizować potrzeby w zakresie komunikacji wg schematu: połączyć miejscowości z terenu naszej gminy z węzłami przesiadkowymi na stacjach Kostrzyn i Gułtowy […] – informował na gminnym profilu wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Jednak są inne przykłady złej organizacji KKP. W zeszłym roku przez ponad dwa miesiące autobusy linii nr 465 z Kostrzyna na os. Strumiany i do Sokolnik Klonowskich zamiast otwartym tunelem przez ponad dwa miesiące jeździły naokoło przez drogę krajową nr 92, węzeł Kostrzyn i ekspresową S5.

Każdy jednak kurs linii nr 465 oznaczał nadrabianie drogi o blisko 3 kilometry (przy trzech kursach każdego dnia było to 16,2 km, w sumie przez cały okres od otwarcia tunelu od początku maja autobusy niepotrzebnie przejechały dodatkowo 599,4 km.

W zeszłym roku na warunki pracy skarżyli się też nam kierowcy, którzy nie mogli w dobrych warunkach spożyć posiłku w czasie przerwy, a podczas postoju na pętli musieli korzystać z toalety w Parku Miejskim. Więcej o tym w artykule: "Przy tworzeniu rozkładu wpływ ma dowóz dzieci do szkół". Kierowcy narzekają na warunki pracy.

Autobusy nie dojeżdżają do Trzeku, Wróblewa, Brzeźna, Siedleczka i północnej części Siedlca. Nie są też realizowane kursy przez Skałowo i ul. Graniczną i Półwiejską w Kostrzynie:

Aktualne rozkłady jazdy wszystkich autobusów oraz mapę kostrzyńskiej komunikacji, wraz z naniesionymi połączeniami, a także szczegółowy rozkład jazdy pociągów ze stacji Kostrzyn Wielkopolski, Gułtowy i Paczkowo oraz z dworca Poznań Główny można znaleźć w naszym serwisie: www.komunikacja.infokostrzyn.pl


R E K L A M A

Komentarze (35)

30-06-2023 20:35:35
@KKP
Jest dokładnie odwrotnie niż piszesz. Burmistrz i jego zastępca triumfalnie obwieścili, że będziemy mieć KKP - Kostrzyńska Komunikację Publiczna, która dowozić będzie mieszkańców do węzłów przesiadkowych i służyć skomunikowaniu gminy z węzłami przesiadkowymi PKP w Kostrzynie i Gułtowach. Co ciekawe węzeł przesiadkowy w Gultowach nie powstał do dziś. Potwierdzają to z resztą cytaty z wypowiedzi burmistrza i jego zastępcy w artykule. Nie próbuj więc zakłamywać faktów. Dowóz dzieci do szkół miał być "przy okazji". Tymczasem dostaliśmy kosztujące prawie 2 mln złotych (zamiast 500 tys.) rocznie przejazdy szkolne i frustrację oszukanych mieszkańców. KKP to kosztowna porażka.
30-06-2023 18:01:07
Marcin R.
To do czego albo dla kogo ta komunikacja jak nie dla ludzi(mieszkańców). Priorytetem miało być lub powinno być dowiezienie na węzeł przesiadkowy w tym wypadku pociąg co by odciążyć Poznań z dodatkowych samochodów a reszta przy okazji, jeżeli jest inaczej to szkoda było, jest pieniędzy na taki system. Mogły jak do tej pory dzieci do szkoły wozić firmy wyłonione w przetargu.
30-06-2023 17:11:51
KKP Autobusy
@KKP Nikt nie napisał że komunikacja jest tylko dla ludzi na pociąg . Gdyby tak było to autobusy nie jeździły by przez szkoły w roku szkolnym. Jeżeli komuś nie pasuje to niech wsiądzie w samochód a nie krytykuje ludzi gdzie i tak nie wie jak to jest trudno wymyślić rozkład jazdy który będzie zgodny z przepisami i zgodny z pociągami. Jeżeli jest osoba która jest mądra to niech sama wymyśli rozkład jazdy który będzie dopasowany do ludzi, pociągów i będzie zgodny z przepisami.
30-06-2023 14:28:11
@KKP
Czyli jest dokładnie odwrotnie niż opowiadali ludziom Pinokio i Gepetto. Cytaty są w artykule. Inwestycje zbudowane na okłamywaniu mieszkańców, którzy jeszcze się z tego cieszą...
30-06-2023 10:11:39
KKP Autobusy
Osobom które jeszcze nie wiedzą planem komunikacji było dostarczanie dzieci do szkół a na drugim miejscu dowóz pasażerów na pociąg. Nie ma sensu jeździć do Trzeku, Skałowa, Brzeźna czy Siedlca gdzie i tak nikt tam nie jeździ. Kierowcy to też ludzie też muszą mieć urlop, a pasażerowie mają jak dojechać na pociąg. Wszystkie styli komunikacji z pociągiem są dostosowane rano na dowóz a popołudniu na odbiór pasażerów. Ta komunikacja nie jest tak wielka i nie ma 30 autobusów i nie jeździ do Poznania żeby obsługiwać wszystkie wioski. Jest to komunikacja Kostrzyńska która jedzi po gminie w roku szkolnym a w wakacje ma okrojone warianty by nie jeździć z powietrzem.
28-06-2023 20:44:53
stary mieszkaniec
Pinokio dobrze kreci tak można nazwać ,zawsze może być zastąpiony kobuszewskim do opowiadania bajek
28-06-2023 13:33:50
Piechur
"Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) przedstawiło ambitny plan redukcji liczby samochodów na świecie o 75 proc., apelując jednocześnie o podjęcie działań mających na celu drastyczne ograniczenie posiadanych pojazdów osobowych. W ramach tej inicjatywy WEF postuluje zmniejszenie liczby pojazdów z obecnych 1,45 miliarda do 500 milionów do roku 2050." PRZED KKP ŚWIETLANA PRZYSZŁOŚĆ :)
28-06-2023 12:58:39
Kuba
Po kilkunastu alarmach z mojej strony pan Olejniczak nic nie zrobił. Wysyłałem 3 maile w miesiącu o problemach KKP, lecz on twierdził, że to tylko moja opinia. To się nazywa kierownik KKP?? Ciekawe czy sam jeździ KKP i wie, jakie są problemy. Co to za problem, przesunąć autobus o 3 minuty później lub przesunąć przystanek o 50 metrów. Linia 460 do Iwna co prawda jest dopasowana "najlepiej", ale ma pewne błędy, które jest łatwo usunąć. Potrzeba chęci
28-06-2023 12:57:41
Marcin R.
Ciekawe czy dalej komunikacja dla mieszkańców będzie bezpłatna? Czy gminę na to stać? Już niedługo kończy się okres gdzie zgodnie z warunkami dotacji gmina nie może pobierać opłat za przejazd. Ciekawe jak to zostanie sprzedane, przedstawione mieszkańcom?
27-06-2023 23:44:32
Maxym
To nie dotyczy tylko Pałki, ale każdego radnego już wstyd na całego za przewodniczącego od sikawki, którego oglądam na sesji jak cokolwiek mówi to caly czas patrzy na Matyska błagalnymi oczami szukając akceptacji dla każdej swojej miernej wypowiedzi.
27-06-2023 19:53:50
@mieszkaniec
W punkt. Takie niewinne kłamstewko Pinokia Matyska. Tak jak " 100 procent dofinansowania" do budowy tunelu. 244
27-06-2023 17:17:54
mieszkaniec
Trochę odbiegacie od dyskusji. Na tej mapce najlepiej widać ile wsi zostało pozbawionych autobusu... Skoro gmina stworzyła komunikację szkolną niech zwraca dotację unijną, którą otrzymała na realizację komunikacji publicznej - tzn. miejskiej/podmiejskiej/gminnej.
27-06-2023 15:59:09
Obserwator
Radny Pałka został wybrany w wyborach uzupełniających po śmierci radnego Perki. Opozycja postąpiła honorowo nie wystawiając swojego kandydata, niezależnie od tego, jakie miał y szanse w wyborach. Przynajmniej nie było farsy z poprzednich wyborów z ogłaszaniem wycofywania kandydata z powodu Covid czy "niezależną" kandydatka p. Kotarska.
27-06-2023 15:24:10
@Maria
Bezwzględne metody zwalczania opozycji przyniosły oczekiwany efekt. Możecie tylko chwalić i lajkować! Każdy niezależny głos w opozycji do naracji z Dworcowej jest dla porządku uznawany za pieniacki. Polaryzacja kostrzyńskiego środowiska postępuje: jesteś z nami albo przeciwko nam! Ludzie lajkują księżyce geografa i gminne igrzyska - kampanię wyborczą za pieniądze podatnika, bo myślenie wymaga wysiłku. Obudź się Kostrzynie zanim będzie za późno!
27-06-2023 14:35:13
Maria
Radna Pałka był jedynym kandydatem i dostał się automatycznie. Taka jest opozycja w tej gminie, a w zasadzie jej brak...
27-06-2023 14:11:56
@Adam
Po co wybieracie radnych, których najpierw wybrała ekipa burmistrza? Kolejny pionek na kostrzyńskiej szachownicy.
27-06-2023 14:03:26
do Maria i Adam
Radny Pałka ma za zadanie podnosić rękę jak mu każe zastępca burmistrza. On nie jest od poprawiania czegokolwiek.
27-06-2023 07:17:06
Adam
@Maria: to że poprawi to było tylko hasło wyborcze. Teraz już na stołku nie widzi w tym problemu. Radny po wyborach staje się bezradnym.
27-06-2023 00:02:18
Grzegorz Czerlejnko
Swarzędz i Poznań jakoś kursują w wakacje po całym mieście i wsiach a u nas nawet w sobotę i niedzielę nie ma autobusu a teraz idziesz na przystanek a tu d*** autobus nie jedzie bo ktoś sobie wymyślił przystanek nieczynny w wakacje. Niektóre w miejscowości tak mają bo to są autobusy szkolne i u nas tak właśnie wygląda to po cholerę robić taką wielką komunikację kupować autobusy żeby było dobrze jak jest źle bo niektóre autobusy wożą powietrze albo spóźniają się na pociąg albo musisz biegnąć na autobus bo jedzie nieraz albo późno spóźnia się albo zap*** jak głupi. Moim zdaniem ten co zarządza tą całą komunikacją powinien w ogóle wylecieć z roboty i powinien być nowy który powinien zrobić tak komunikację że powinno to mieć ręce i nogi jakoś sobie Swarzędz Poznań radzi a my jak takie debile wiecznie jakieś problemy bo nie możemy dojść do ładu i do składu z tą komunikacją. Komunikacja jest naprawdę fajna bo korzystałem ale jak widzę te godziny to ja szybciej jestem rowerem niż tym autobusem lub samochodem i zawsze wiesz że jesteś w stanie zdążyć na pociąg bo na nasz autobus nie masz co liczyć. Tak to właśnie wygląda. Bardzo fajny artykuł i powinno być wysłane do burmistrza i pokazanie mu tego całego tekstu co ludzie piszą.
26-06-2023 23:37:28
Ernest
Proponuję, by na wakacje w ogóle zawiesić funkcjonowanie całej KKP a na każdym przystanku wywiesić informacje: "Przystanek nieczynny z uwagi na okres wakacyjny". Widać ewidentnie - powstała komunikacja szkolna... Nie wierzę już w bajeczki burmistrza...
26-06-2023 23:24:11
@mieszakniec gminy
Niech sobie dzieci z 500+ odłożą i pojadą nad morze... Albo po studiach zdobędą dobrze płatną pracę i będą 2x w roku za granicę jeździły :)
26-06-2023 20:29:53
mieszkaniec gminy
To dalej proponuje głosować na burmistrza jak jest tak dobrze za pieniadrze mieszkanców dwa razy w roku minimum drogie wakacje zagranicą co pokazuje na fejsie .a dzieciaki z gminy nigdy nie widziały morza gdzie tu sprawiedliwość
26-06-2023 20:19:07
Mariola
@Waluś: Tylko że muszą najpierw dojść 3.5 km... a z Kostrzyna zrobić sobie wycieczkę przez Gułtowy, Drzazgowo i Gultowy by ptem znow dojść 3.5 km...
26-06-2023 19:44:13
z Trzeku
Długo jeździł ten autobus 463... przykre
26-06-2023 17:55:32
max
I tak wygląda zachęcanie mieszkańców do rezygnacji z samochodu. Pamiętacie te deklaracje z 2018 roku??? Pomysł dobry, ale wykonanie... Szkoda, że do dziś nie powstał węzeł przesiadkowy w Gułtowach. Szkoda, że autobusy KKP wożą głównie uczniów i kierowcę.
26-06-2023 16:32:24
@mieszkaniec
Do zmian i przyznania się do błędu trzeba dorosnąć. Ile czasu potrzeba, by naprawiać KKP? bo naprawiana jest już od kilku lat a efektów nie widać!
26-06-2023 16:08:49
mieszkaniec
DO @mieszkaniec: Komunikacja nigdzie nie jest dochodowa. Tak samo jak oświata. To jest zadanie samorządu. Tylko kwestia organizacji. Wiele rzeczy wymaga zmian.
26-06-2023 14:32:01
@mieszkaniec
KKP nie jest bezpłatna!! Jest nieodpłatn@ dla użytkowników. Podatników, a więc nas wszystkich kosztuje ok. 2,5 mln rocznie. Trochę dogo jak na wożenie powietrza, ale naszych włodarzy stać na ten wizerunkowy gest. Dowóz dzieci do szkół sprzed funkcjonowania KKP kosztował ok. 300 tys.
26-06-2023 13:22:06
KKP
Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. I tak jest z KKP. Opowieści burmistrza i jego zastępcy, jak to komunikacja będzie służyć wszystkim skończyły się tym, że nie służy nikomu.
26-06-2023 12:42:13
Maria
@Waluś: To idź sobie pieszo 3,5 km! Autobus jeździł cały czas, jakoś dzieci mogły jeździć. To jest komunikacja szkolna czy komunikacja publiczna??
26-06-2023 11:18:20
er
W innym szkołach rodzic może zostawić dziecko 15-30 minut wcześniej, pytanie zasadne czy nie lepiej faktycznie przyspieszyć autobusy , dziecko może poczekać na lekcje 15-20 minut w szkole
26-06-2023 10:36:58
Waluś
Chciałem zauważyć że mieszkańcy Brzeźna i okolic mogą korzystać z przystanku umiejscowionego przy drodze krajowej nr 92 skąd można dojechać autobusem Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej do Kostrzyna np. 5.32, 7.51, 12,41, 14,16, 18.16. Również przystanek przy DK- 92 w Siedlcu jest obsługiwany przez KKP np. 5.34, 7.53, 12.43, 14.18, 18.18. Tak przynajmniej wynika z rozkładu jazdy autobusów.
26-06-2023 10:33:54
Karol
Funkcjonowanie kostrzyńskiej komunikacji publicznej to jest totalna paranoja. Jako powód uruchomienia komunikacji wskazywano dowożenie ludzi z sołectw do węzłów przesiadkowych. A wychodzi na to, że komunikacja funkcjonuje tylko po to, aby dowozić dzieci do szkół. Bo ani komunikacja nie funkcjonuje w soboty, ani w dużej mierze w okresie wakacyjnym. Jeżeli tak to wygląda to jaki był sens tego? W takim razie taniej było zostawić gimbusy, bo te kosztowały około 400 tysięcy rocznie niż uruchamiać całą komunikacją, która w gminie sprowadza się tylko do tego, aby dowozić dzieci do szkoły w okresie szkolnym.
26-06-2023 08:47:23
Maria
Co na to nowy radny Dawid Pałka... Deklarował poprawę KKP i co...
26-06-2023 07:22:55
mieszkaniec
Jasne w wakacje ludzie nie pracują i nie dojeżdżają do pracy... Panie Olejniczak... daruj sobie! Autobusy wożą powietrze bo mieszkańcom one nie pasują - ani na pociąg, skoro autobus przyjeżdża na stację tuż po odjeździe pociągu! Może gmina niech spojrzy na sąsiednią Środę Wielkopolską - jak tam doskonale funkcjonuje komunikacja, a też jest darmowa.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

maj

19:30
CZERLEJNO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Czerlejno

21

maj

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Wróblewo

19:00
TARNOWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Tarnowo

22

maj

17:00
WĘGIERSKIE, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Węgierskie

19:00
CZERLEJNKO, świetlica wiejska, ul. Jesionowa 23
Wybory sołeckie - Sołectwo Czerlejnko

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: