Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Przy tworzeniu rozkładu wpływ ma dowóz dzieci do szkół". Kierowcy narzekają na warunki pracy - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Przy tworzeniu rozkładu wpływ ma dowóz dzieci do szkół". Kierowcy narzekają na warunki pracy
21-09-2022 08:45   Janusz Ludwiczak
Kostrzyńska Komunikacja Publiczna działa już od 4 lat, jednak na jej funkcjonowanie narzeka wielu mieszkańców, przede wszystkim na niedopasowane kursy do pociągów.
Na warunki pracy narzekają też kierowcy, którzy nie mogą w dobrych warunkach spożyć posiłku w czasie przerwy, a podczas postoju na pętli muszą korzystać z toalety w Parku Miejskim.

Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP) została uruchomiona dokładnie 3 września 2018 roku. Jednak wielu mieszkańców zauważa, że sporo kursów autobusów nie jest dostosowanych do odjazdów pociągów.

– Kto układa te rozkłady? Autobus "464" przyjeżdża na stację, gdy już dawno odjechał pociąg do Poznania. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim rano. Autobus przyjeżdża z Siedleczka do stacji w Gułtowach o godz. 7:49, a pociąg odjeżdża o 7:37, czyli 12 minut po… Po południu wcale nie jest lepiej. Autobus przyjeżdża na stacje, gdy pociąg jest już dawno w połowie drogi do Poznania. Taka sytuacja ma miejsce po godz. 14 i 16 – zaalarmował nas Czytelnik Tomasz [na prośbę nazwisko do wiadomości redakcji].

– W drugą stronę też sytuacja nie jest lepsza. Pociąg z Poznania przyjeżdża o godz. 15:15, gdy już tymczasem autobus odjechał 14 minut wcześniej. Owszem mogę przyjechać kolejnym pociągiem i wtedy czekam 10 minut aż autobus miałby zawieźć mnie do domu. Niestety… o 15:53 jest do mnie ostatni autobus, późnym popołudniem i wieczorem pozostaje tylko samochód, rower lub własne nogi. Nie ma absolutnie żadnego autobusu do Siedleczka po godz. 16. – dodaje nasz Czytelnik.

Ideą uruchomienia KKP było przede wszystkim zachęcenie mieszkańców do przesiadki na transport zbiorowy i możliwość dowiezienia na pociąg. Okazuje się, że rozkłady autobusów dopasowane są głównie pod szkoły.

– Przy tworzeniu nowego rozkładu jazdy autobusów istotny wpływ będzie miał dowóz dzieci do szkół w określonych godzinach wskazanych przez szkoły. Jeśli istnieje możliwość kursy szkolne dostosowane są również do rozkładu jazdy pociągów – przyznaje nam Mateusz Olejniczak, kierownik Transportu Publicznego z Zakładu Komunalnego w Kostrzynie.

W wakacje otrzymaliśmy również sygnały od samych kierowców, którzy narzekali na warunki pracy. Skarżyli się na kiepski dla nich rozkład - za małe i krótkie przerwy. Ponadto jak przyznali panowie prowadzący Solarisy "nie mają porządnych warunków na przerwę - posiłek podczas przerwy mogą co najwyżej zjeść w autobusie lub na ławce na przystanku "Kostrzyn PKP" przy ul. Warszawskiej, a toaleta, z której mogą korzystać jest tylko w Parku Miejskim".

– Przerwy wytyczono nam na Dworcu PKP "żeby zgadzało" się z rozkładem jazdy. Chcąc zjechać do zajezdni (np. kawa, posiłek, zmienić koszule, odświeżyć się) potrzebujemy łącznie ok.10 minut więc ... zostaje nam 5 minut na ... ?
Poza tym zjeżdżając na zajezdnię złamiemy przepisy Ustawy o czasie pracy kierowcy - *brak ustawowej przerwy !*
Koczujemy więc jak bezdomne psy: jemy w parku, "sikamy" w parku, odpoczywamy w parku…
Rozkłady jazdy (nie tylko wakacyjny) pisany na ostatnią chwilę. W rozkładzie brakuje przerw tzw. między-kursowych (przynajmniej po 5 minut).
Brak takiej przerwy w przypadku opóźnienia w kursie, automatycznie powoduje opóźnienia na kursach pozostałych.
Nadrabiamy to jeżdżąc "bardzo dynamicznie" lub poświęcamy minuty z własnej przerwy (łamanie przepisów)
Kierowcy na popołudniowych zmianach są wyczerpani, nie mają siły i czasu na posprzątanie autobusu, linia 464/462 ...6 minut
– powiedział nam jeden z kierowców, który w obawie przez utratą pracy prosił o zachowanie anonimowości [imię i nazwisko do wiadomości redakcji].

– Od 27 czerwca 2022 roku wprowadzony został wakacyjny rozkład jazdy autobusów. Ilość wykonywanych kursów została zmniejszona jak i również ilość tzw. zadań kierowców, aby była możliwość wykorzystania urlopów wypoczynkowych przez kierowców. W związku z powyższym kierowcy mieli do wykonania 2 zadania rano oraz 2 zadania popołudniu. W okresie wakacyjnym KKP publiczną obsługiwało 4 kierowców. Każde z zadań jest ułożone na 8 godzin pracy, gdzie przy zadaniach porannych oraz jednym zadaniu popołudniowym przerwy są tak zaplanowane, że dają możliwość kierowcy zjazdu na zajezdnię. W przypadku jednego zadania popołudniowego kierowcy swoje przerwy mają zaplanowane na Dworcu PKP w Kostrzynie – tłumaczy Mateusz Olejniczak, kierownik Transportu Publicznego, Zakład Komunalny w Kostrzynie.

Wakacyjny rozkład jazdy KKP przestał obowiązywać 1 września. Tego dnia zmieniły się godziny odjazdów autobusów linii nr 460, 461, 462, 463, 464 i 465. A jak Zakład Komunalny ustosunkował się do zarzutów kierowców?

– Każdy z kierowców otrzymał klucze do toalety na Dworcu PKP z której mogą korzystać bezpłatnie. Czas kursów na poszczególnych liniach jest tak ułożony, że pozwala na przejazd autobusu zgodnie z przepisami. Oczywiście warunki drogowe mają wpływ na czas przejazdu i przy szczególnych sytuacjach mogą powstawać opóźnienia. Gdyby wydłużyć czas przejazdu na poszczególnych liniach to zmniejszyłaby się ilość kursów przy tej samej obsadzie.
Kierowcy przy tworzeniu rozkładu jazdy autobusów byli poinformowani, że w okresie wakacyjnym nastąpi zagęszczenie kursów na poszczególnych zadaniach, aby każdy z nich mógł wykorzystać co najmniej 2 tygodnie urlopu wypoczynkowego. Po każdym przepracowanym tygodniu kierowcy przechodzą na inną zmianę wykonując inne zadanie. Wszystkie utworzone zadania są zgodne z obowiązującymi przepisami, a ewentualne przesunięcia przejazdów autobusów na liniach wynikają z aktualnych warunków drogowych
– dodaje Mateusz Olejniczak.

A jak nasi Czytelnicy oceniają funkcjonowanie Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej? Czekamy na Państwa opinie i sugestie.


Jeśli mają Państwo sprawę, która wymaga naszej interwencji prosimy o sygnał na Kontaktową Platformę Czytelników KOSTRZYN KONT@KT. Postaramy się w miarę naszych możliwości pomóc.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Autobusy jeżdżą tunelem. Trzek bez komunikacji

ZOBACZ TAKŻE: Gmina zakupiła piąty autobus

ZOBACZ TAKŻE: Kostrzyńska komunikacja będzie bezpłatna aż do końca sierpnia 2024 r.

ZOBACZ TAKŻE: Z Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej korzysta niewiele osób?

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego po gminie kursują "400-tki"?

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie - www.kontakt.infokostrzyn.pl.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Aktualności
Niezapominajka
26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

11

sie

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

05

paź

Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: