Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kostrzyn upamiętnił 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego {► FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Kostrzyn upamiętnił 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego {► FILM}
29-12-2018 05:12   Janusz Ludwiczak
Kostrzynianie uczcili w czwartek uczestników powstańczych walk, które rozgrywały się równo sto lat temu, na przełomie 1918 i 1919 roku. Uroczystości rozpoczęły się odsłonięciem tablicy pamiątkowej na gmachu Urzędu Miejskiego w Kostrzynie, a na cmentarzu złożono wieńce i znicze.

Kostrzyńskie obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się odsłonięciem tablicy pamiątkowej na gmachu Urzędu Miejskiego przy ul. Dworcowej. Tablica, na której znalazł się napis: "Pamięci Bohaterów w 100. rocznicę odzyskania niepodległości 11.11.1918 i Powstania Wielkopolskiego 27.12.2018 zawisła pod płytą upamiętniającą 700-lecie nadania praw miejskich Kostrzynowi.

– Jako władze samorządowe i komitet obchodów uznaliśmy, aby te ważne wydarzenia uczcić pamiątkową tablicą, ku czci bohaterów, ale również nas, pokolenia ludzi, którzy mieli ten wielki zaszczyt czcić te dwie wielkie wspaniałe rocznice. Chcemy, by również o nas pamiętano, że my 100 lat po tych wielkich wydarzeniach wspólnie czciliśmy i oddawaliśmy hołd bohaterom, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej Polsce – powiedział Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Burmistrz zapowiedział również wydanie w lutym okolicznościowej publikacji z okazji 100-lecia niepodległości Polski i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W samo południe główne uroczystości odbyły się na cmentarzu parafialnym przy ul. Cmentarnej i wzdłuż drogi krajowej nr 92. Uroczysty pochód z pocztami sztandarowymi przeszedł główną aleją cmentarza do kwatery pomordowanych. Wcześniej regionalista i historyk Kazimierz Matysek przedstawiał miejsca, w których spoczywają Powstańcy.

– 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość, jednak po kilku tygodniach to właśnie Wielkopolanie toczyli bój i chcieli również wyzwolić się z niemieckiej okupacji. Ten wielki wyczyn jest dla nas szczególnie ważny, ponieważ Powstańcy Wielkopolscy to nasi bliscy, którzy opuścili rodzinne domy i wyzwalali najpierw Poznań, a w kolejnych dniach kolejne miejscowości. Wielkopolska stała się wolna, niepodległa, włączona w granice niepodległej Polski.
Ten wielki szacunek, który oddajemy dla tych bohaterów ma być też dla nas wielką lekcją patriotyzmu. Każdego dnia mamy starać się pamiętać o bohaterach, ale również budować nasz dom, wolny, niepodległy, w którym żyjemy i o który musimy dbać
– mówił podczas uroczystości burmistrz Szymon Matysek.

Historię Powstania Wielkopolskiego również bohaterów z ziemi kostrzyńskiej przybliżył regionalista Kazimierz Matysek.

– Kiedy w Poznaniu w odpowiedzi na butną postawę prusaków doszło do rozruchów i wybuchu powstania nasi rodacy też nie pozostali dłużni. Zwołano na kostrzyńskim Rynku wiec, apelowano do młodych jak i doświadczonych wojaków, by wstępowali w szeregi powstańcze. Decydującym momentem było spotkanie w dniu 30 grudnia 1918 r., kiedy to postanowiono, że Kostrzyn wystawi 100-osobową kompanię wojska powstańców, który pójdzie do walki. Powstał powstańczy oddział bojowy. 6 stycznia 1919 po zaprzysiężeniu ks. Henryka Fischbacha w kościele oddział 100-osobowy dowodzony przez Stanisława Małeckiego wyruszył pociągiem do Poznania. Z czasem kompania kostrzyńska została włączona do 4. pułku rezerwowego poznańskiego i skierowana do Zbąszynia. Kostrzyński organizator oddziałów powstańczych Józef Waryński przygotowywał pluton, który włączony do kompani średzkiej 31 stycznia 1919 r. po uroczystym zaprzysiężeniu udał się na front północny pod Kcynią.
W Powstaniu 1918-1919 poległo 6 naszych rodaków, których tutaj znajduje się wspólna mogiła zbiorowa. Pobudowana w 1938 roku w 20. rocznicę Powstania. Częściowo uszkodzona w czasie wojny, została odbudowana
– opowiadał Kazimierz Matysek, historyk i regionalista.

Wieńce i znicze na mogiłach Powstańców złożyli m.in. władze gminy, radni, przedstawiciele Związku Sybiraków, Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostrzynie, Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego Koło w Kostrzynie oraz kostrzyńskiego Uniwersytetu Każdego Wieku, a także uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych z Kostrzyna, Iwna, Brzeźna, Siekierek i Gułtów. Poczty sztandarowe oddały hołd. Zabrzmiała pieśń "Śpij kolego", a następnie uczestnicy zaśpiewali wspólnie "Rotę".

Na zakończenie kwiaty i znicze zostały złożone pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, który mieści się przy zbiegu ulic Średzkiej i Powstańców Wielkopolskich, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 2 im. Rady Europy.


Komentarze (1)

03-01-2019 12:38:29
Benia
Ciekawy materiał
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

sie

15:00
Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- Biesiada Kasztelańska na rockową nutę

16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

21:00
Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

20

sie

13:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Przegląd Piosenki Biesiadnej "Co nam w duszy gra"

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Concordia Murowana Goślina

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: