Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Siekierkach odsłonięto tablicę upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich {► FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Strumiany | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe
W Siekierkach odsłonięto tablicę upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich {► FILM}
27-12-2018 04:09   Janusz Ludwiczak
W przededniu 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na cmentarzu w Siekierkach poświęcono i odsłonięto obelisk upamiętniający Powstańców Wielkopolskich z Siekierek, Paczkowa i okolic. W uroczystości wziął udział poseł Bartłomiej Wróblewski, powiatowi radni Kazimierz Dworczak i Marian Markiewicz, burmistrz Szymon Matysek, a także radni i sołtysi gminy Kostrzyn i Swarzędz, członkowie Wiary Lecha, strażacy OSP Gułtowy, uczniowie szkół i mieszkańcy.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą w kościele Św. Jadwigi Śląskiej odprawił nowo mianowany ks. kanonik Ireneusz Rachwalski, proboszcz i dziekan dekanatu kostrzyńskiego. Po nabożeństwie uroczysty pochód z wozem strażackim OSP Gułtowy, pocztami sztandarowymi strażaków, szkół z Siekierek i Paczkowa, przybyłymi gośćmi i mieszkańcami wyruszył z kościoła i przeszedł obok niedawno nadanego skweru im. Powstańców Wielkopolskich i ulicą Szkolną na cmentarz parafialny, na którym została poświęcona i odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Powstańcom Wielkopolskim z terenu Siekierek, Paczkowa i okolic.

– Ta okazja jest wyjątkowa: 100-lecie odzyskania niepodległości przez nas Wielkopolan. Nasza rocznica jest szczególna, gdyż Powstanie Wielkopolskie należy do nielicznych zwycięskich. Przyniosło wolność i niepodległość – powiedział podczas uroczystości poseł Bartłomiej Wróblewski.

– Ci powstańcy często pochodzili z naszych domów. Powstańcy wywodzą się praktycznie z każdej wsi w naszej gminie – z Czerlejna, Gułtów, Brzeźna, Siedlca, Wiktorowa, Iwna i oczywiście Siekierek. Oni wyszli na powstanie opuszczając rodzinę, walcząc o niepodległą, wolną Wielkopolskę. Ci bohaterowie, którzy wyruszyli 27 grudnia 1918 r. w bój, systematycznie wybawiając kolejne miejscowości: Śrem, Rawicz, Gniezno, miejsca gdzie mieszkali Wielkopolanie stały się wolne. Dawało nam to nadzieję, że Wielkopolska zostanie włączona do Polski i staniemy się jednym, wspaniałym narodem – dodał Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Obelisk, na którym znalazła się tablica pamiątkowa z napisem: "100 lat odzyskania niepodległości. W hołdzie walczącym za wolność i niepodległość Polski. Bohaterom Powstania Wielkopolskiego tej ziemi" powstała z inicjatywy Siekierczan i nie tylko.

– Inicjatywa, która powstała kilka miesięcy temu wypłynęła ze strony Stowarzyszenia Mieszkańców Siekierki, ze współpracy z Wiarą Lecha. Tablica została ufundowana przez Stowarzyszenie Mieszkańców Sołectwa Siekierki oraz ze środków pochodzących ze zbiórek powstańczych Wiary Lecha, która odbywa się na cmentarzach w okresie 1 listopada m.in od trzech lat również w Siekierkach – podsumowuje Anna Dudzińska ze Stowarzyszenia Mieszkańców Sołectwa Siekierki i radna gminy Kostrzyn.

Główne uroczystości gminne związane z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego zaplanowano w czwartek. O godz. 11:15 pod Urzędem Miejskim Gminy Kostrzyn przy ul. Dworcowej 5 odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa. W samo południe odbędą się uroczystości na cmentarzu w Kostrzynie. Złożone zostaną m.in. znicze i kwiaty na grobach Powstańców.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

mar

15:30
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Czwarty Turniej z cyklu Liga Tenisa Stołowego

18:00
SIEDLECZEK, świetlica
Wybory sołeckie - sołectwo Siedleczek (+Leśna Grobla)

20

mar

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

18:00
GWIAZDOWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - sołectwo Tarnowo

22

mar

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Wszystko dla pań" - recital Roberta Kudelskiego, aktora znanego m.in. z serialu "Na Wspólnej"
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury od 11 marca

[ wszystkie ]

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborch sołeckich?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: