Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni przyjęli "Plan adaptacji do zmian klimatu miasta Kostrzyn" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Radni przyjęli "Plan adaptacji do zmian klimatu miasta Kostrzyn"
12-08-2020 00:46   Janusz Ludwiczak
– Miasto Kostrzyn jest zdecydowanie bardziej narażone na zmiany klimatu niż miejscowość Skałowo, Gwiazdowo, Glinka, Drzązgowo, Gułtowy i każde inne, nawet Siekierki – mówił podczas poniedziałkowej sesji burmistrz Szymon Matysek. Radni przyjęli "Plan adaptacji do zmian klimatu miasta Kostrzyn". Jednym z założeń projektu będzie budowa Hydroparku, który ma powstać pomiędzy ulicą Wrzesińską a drogą krajową nr 92. Na ten cel gmina ma pozyskać 7 mln zł dofinansowania z funduszy norweskich, pozostałe 2 mln zł mają pochodzić z budżetu samorządu.

Niespełna godzinę i kwadrans trwała błyskawicznie zwołana nadzwyczajna 23. sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, którego głównym punktem obrad było przyjęcie "Planu adaptacji do zmian klimatu miasta Kostrzyn do roku 2030".

– Jest to dokument, który określa nasze plany, działania jakie należy podjąć w najbliższych latach, aby miasto Kostrzyn był proekologiczne. Jest to element projektu Hydroparku – programu funkcjonalno-użytkowego dla zagospodarowania terenów bagiennych pomiędzy ul. Wrzesińską a drogą krajową nr 92 – tłumaczył podczas sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Projekt opracowany został przez grupę Atrium.

– Jednym z celów planów adaptacji do zmian klimatu do 2030 roku jest rozwój terenów zielonych i niebieskiej infrastruktury. W przyszłym tygodniu będzie składany wniosek o dofinansowanie do funduszu norweskiego. Wszystkie działania inwestycyjne powinny wpisywać się w plan adaptacji do zmian klimatu – przekonywała Agnieszka Żandarska, autorka koncepcji.

ZOBACZ TAKŻE: W Kostrzynie ma powstać hydropark

Radna Anna Dudzińska zwróciła uwagę, że plan nie obejmuje terenów wiejskich.

– Czy z tego dokumentu i możliwości dofinansowania będą mogli korzystać mieszkańcy i przedsiębiorcy nie tylko z miasta Kostrzyn? – pytała radna Anna Dudzińska.

– Dokument dotyczy tylko samego miasta Kostrzyn, Wynika to stąd, że takie są wytyczne Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Skupiamy się na problemach charakterystycznych dla miasta, czyli wyspach ciepła, nadmiarze betonu, deficycie zieleni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by te wytyczne wdrażać na innym obszarze – odpowiedziała Agnieszka Żandarska z grupy Atrium.

– Czy nie należałoby poszerzyć dokumentu o tereny wiejskie lub uwzględnić osobny plan? - Czy nie należałoby zrobić analogicznie oddzielny program dla wsi? – stwierdził Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Tereny wiejskie mogą ubiegać się o środki z Wielkopolskiej Odnowy Wsi. To miasto Kostrzyn ma być też wsią, by mogło z tego programu skorzystać? Miasto Kostrzyn jest zdecydowanie bardziej narażone na zmiany klimatu niż miejscowość Skałowo, Gwiazdowo, Glinka, Drzązgowo, Gułtowy i każde inne, nawet Siekierki. W Siekierkach ilość zabudowy z proekologicznym ogrzewaniem jest nieporównywana co do starych osiedli w Kostrzynie – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

– Pewne plany związane są z wizją. Posiadam wizję zielonych Siekierek, zagospodarowanego terenu wokół rzeki Kopli, parku do którego dostępu nie mamy. Chciałabym zwrócić uwagę na potrzeby zmian klimatycznych nie tylko w mieście. Ten problem dotyczy również Siekierek Wielkich i Małych, które stają się wielkie – zaznaczyła rana Anna Dudzińska.

– Tego typu dokumenty były przygotowywane dla miast powyżej 90 tys. mieszkańców. Im mniejsza miejscowość tym trudniej rozpatrywać kompleksowe działania dotyczące zmian klimatu na takiej małej powierzchni. Kostrzyn jest miastem, gdzie jest duży poziom zanieczyszczeń związany z ogrzewaniem, z piecami węglowymi, jest to miasto zabetonowane – wskazała Agnieszka Żanderska.

– Ten plan celowany pod fundusz norweski powinie w przyszłości uwzględniać szerszy obszar. Będziemy mieć większe problemy. Są zapędy na budowę większych ferm przemysłowych, hodowli zwierząt, które korzystają z ujęć wody. Chodzi o to, by spojrzeć szerzej na ten problem i w przyszłości myśleć o zrównoważanym rozwoju gminy – przekonywał radny Piotr Hojeński.

– W ramach projektu powstaną ogrody deszczowe w szkołach poza miastem. Będziemy zbierać deszczówkę z dachów w szkołach, która będzie zbierana do ogrodów dla charakterystycznych gatunków roślin. Poskutkuje to tym, że dzieci jak w przyszłości same będą budowały dom, to zwrócą uwagę, że warto zbierać deszczówkę i ją zagospodarować – powiedziała Agnieszka Żanderska.

W dalszej części wywiązała się dyskusja pomiędzy burmistrzem a radną Anną Dudzińską:

Burmistrz Szymon Matysek: – Pani Anno: park nie jest terenem gminy. Rzeka Kopla jest w jurysdykcji Wód Polskich. Musimy mieć prawo do posiadania gruntu. Są tereny, do których nie mamy dostępu i nie będziemy inwestować przez 10 czy 50 kolejnych lat.
Park w Gułtowach – to jest teren UAM. Jest piękny pałac w Czerlejnie, który zacieka. Ja rozmawiam, rozmawiał burmistrz Iwański, a może i burmistrz Markiewicz, nic się nie dzieje. Nie możemy działać nie na swoim terenie.

Radna Anna Dudzińska: – Retencja dotyczy obszaru całej gminy. Jest to plan dla miasta Kostrzyna, a inwestycje to wizjonerskie kwoty: 85,5 mln zł w okresie 10-lecia, w najbliższych 3 latach – 9 mln zł na budowę Hydropark, z czego 7 mln zł planowane z dofinansowania. To prawda, że projekt wygląda wizjonersko.

Burmistrz Szymon Matysek: – Pani jak zwykle wybiórczo chce pokazać jak bez sensu działamy. Ten plan zakłada działania dla mieszkańców, firm, spółdzielni na terenie całej gminy. Mówimy o wymianie źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej oraz w budynkach mieszkalnych w całej gminie, gdzie jest na to przeznaczone 20 mln zł. Poprawa efektowności energetycznej poprzez termomodernizację i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w obiektach użyteczności publicznej oraz w sektorze mieszkaniowym – przez najbliższe 10 lat na terenie gminy przewidziane są inwestycje na poziomie 30 mln zł. Inwestujemy w oświetlenie – w Siekierkach powstało blisko 150 punktów świetlnych.

Radna Anna Dudzińska: – Tak, Siekierki potrzebują 15 mln zł na skanalizowanie, a przeznacza się 9 mln zł na wykonanie kolejnej przestrzeni rekreacyjnej w Kostrzynie, dlatego trudno jest mi się pogodzić z takim wizjonerstwem.

Burmistrz Szymon Matysek: – Zawsze źle Pani Aniu. Tak to już jest, że są ludzie, którzy patrzą do przodu. Pani znowu przekłamuje fakty. Nasz wkład jest 2 mln zł, a 7 mln zł mamy otrzymać z dofinansowania.

Przewodniczący Grzegorz Banaszak zwrócił uwagę, że "budowa kanalizacji nie jest możliwa z funduszy norweskich".

– To nie jest tak, ze inwestujemy tylko w miasto Kostrzyn, a zapominamy o terenach wiejskich. Na poprzedniej sesji uchwaliliśmy program kostrzyńskiej kampanii hydrologicznej. Przy budynku szkoły podstawowej w Czerlejnie powstanie instalacja do zagospodarowania wody opadowej. Inwestujemy z własnych pieniędzy budżetowych, dokładamy do terenów wiejskich – stwierdził radny Przemysław Kubiak.

– Zapomnieliśmy o seniorach, którzy mają mało miejsc w Kostrzynie. Jest to wspaniała inwestycja również dla nich. Społeczeństwo nam się starzeje. Pamiętajmy o osobach, które będą miały gdzie odpocząć – zaznaczyła radna Beata Jankowiak.

– Ta inwestycja będzie służyła mieszkańcom też wsi. Wiele osób wyjeżdża do Poznania czy Kórnika by wypocząć – dodał radny Szymon Frąckowiak.

Ostatecznie 13 głosami za radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia "Planu Adaptacji do zmian klimatu miasta Kostrzyn do roku 2030". Od głosu wstrzymała się tylko radna Anna Dudzińska.

Pod koniec sesji radna Anna Dudzińska pytała burmistrza kiedy otrzyma odpowiedź na interpelację w sprawie inwestycji na terenie sołectwa Siekierki i kiedy powstanie nakładka asfaltowa na ulicy Grabowej w Siekierkach. Burmistrz zapewnił, że prace zaplanowane są na połowę września.

Z kolei radna Beata Jankowiak pytała kiedy rozpocznie się remont na ul. Ignacewo.

– Ogłoszony został przetarg. 26 sierpnia zaplanowane jest otwarcie ofert – zapewnił burmistrz Szymon Matysek.

Tymczasem w Biuletynie Informacji Publicznej we wtorek nie było zamieszczonego żadnego ogłoszenia o przetargu ws. Ignacewa.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Komentarze (35)

01-09-2020 22:35:16
Do finansista autochton
Człowieku, zastanów się, pod jakim nickiem piszesz. Życzenia składałem finansiści, odpowiada mi autochton. Pewnie zaraz napiszesz, że jestem "Renata" albo "Anka"?
01-09-2020 22:28:54
Do pseudofinansista raz jeszcze
Oczywiście ci bogaci nie mieszkają tylko i wyłącznie w Siekierkach. Generalnie wszędzie tam, gdzie budują się nowe domy, mieszkają ludzie, którzy płacą dużo więcej do budżetu niż "starzy" mieszkańcy gminy. Nawet, jeżeli te domy są na kredyt, to trzeba zarabiać, żeby mieć zdolność kredytowa. Natomiast zdecydowanie najwięcej w gminie Kostrzyn takich ludzi mieszka w Siekierkach. Udawanie że się tego nie widzi albo nie rozumie, jest ośmieszaniem siebie.
01-09-2020 21:27:07
@autochton
Kwota z budżetu na inwestycje to 10 mln złotych. Jak zrozumiesz dlaczego wróć do dyskusji. W innym przypadku oszczędź nam swoich "mądrości"
01-09-2020 21:06:40
Do pseudofinansista
Jeżeli mieszkają tam ludzie którzy zarabiają w przedziale 10% najlepiej zarabiających (powyżej 10 000) to jeden taki człowiek płaci tyle podatku, ile 4 lub więcej osób zarabiających najniższa pensje. Tym sposobem ja co miesiąc z moich podatków finansuje 400 zł na "darmową komunikację", nie korzystając z niej. Nikt jakoś w ramach sprawiedliwości społecznej nie chce mi kosić trawnika jako rekompensatę za możliwość wożenia się "za darmo" autobusem. Ewentualnie zbierać śmieci po rowach, lub wykonywać inną społecznie pożyteczną pracę. Ośmieszasz się, pseudofinansisto.
01-09-2020 20:34:35
@finansista
Cóż, moje przypuszczenia się potwierdziły. Logika i podstawowe działania matematyczne nie są dla ciebie. Nie zawracaj sobie tym głowy. I tak nie zrozumiesz
01-09-2020 19:55:26
Autochton
Zazdroszczę napływowym dochodów, skoro z PIT utrzymują połowę inwestycji w gminie :) :) :) Dziękuję za "życzenia" - nawzajem :) Nie dziękuj :)
01-09-2020 17:53:05
Do finansista
Napływowi.... Następny lokalny miłośnik pokoju i pojednania. Życzę Ci, aby spotkało cię to, czego życzysz "napływowym". Po dwakroc, co będę Ci żałować.
01-09-2020 17:50:13
Finansista
Połowa Siekierek utrzymuje połowę inwestycji w gminie - niestety nadal tego nie rozumiem i myślę, że nie jestem sam... Zatem czekam na wytłumaczenie jak to możliwe? ( Może zameldowanym mieszkańcem Siekietek jest ktoś z pierwszej 10tki najbogatszych Polaków...?!)
01-09-2020 13:21:24
@finansista
i owszem, może masz rację, zapytaj w gminie. Za to ta połowa co płaci utrzymuje w połowie gminne inwestycje. Czegos jeszcze nie rozumiesz, coś ci wytłumaczyć ?
01-09-2020 11:14:26
Finansista
"...połowa wpływów z PIT w gminie pochodzi z Siekierek..." - ale się uchachałem! Chyba powinno być: połowa napływowych do Siekierek nadal płaci PIT poza gminą Kostrzyn?!
31-08-2020 23:26:23
@Franz
Zdziwiłbys się. Siekierki prawie połowa PIT wplywajaca do budżetu gminy jest z Siekierek
15-08-2020 21:56:49
Bez rejestracji na razie
Trochę nie na temat, ale nie ma gdzie. Czy zmieniły się przepisy i burmistrz zastępca i reszta urzędników podejmujących decyzję z upoważnienia burmistrza nie muszą już publikować oświadczen majątkowych? Zaraz wrzesień, a na BIPie tylko rada miejska?
15-08-2020 19:25:35
Kostrzyniak
Wprowadzenie zmian w komentarzach obali wreszcie mit że uwagi krytyczne zgłasza jedna osoba. Do tej pory lekceważono odmienne zdanie i nie słuchano żadnych uwag. Inwestycje przewlekane. Przejazdy pozamykane, a każdy kto odwiedza Kostrzyn nie może się nadziwić nad bezmyślnością działań władz.
15-08-2020 11:15:51
REDAKCJA
@Piotr.: Nikt nie naciska. Po prostu pojawiają się wpisy tych samych osób pod wieloma nickami. Są również zarzuty, że ktoś podszywa się pod daną osobę. Dlatego każdy będzie mógł mieć swoje konto. Dyskusja w tym miejscu powinna odbywać się na poziomie, bez hejtu. Pozdrawiam.
15-08-2020 11:06:25
Piotr.
Patrząc na piętnowanie każdej osoby mającej inne zdanie niż wiadomo kto (wystarczy obejrzeć pierwsza z brzegu relacje z sesji lub odpowiedzi tego Pana na Facebooku) dyskusja tutaj umrze. Przecież zatwierdzane są komentarze zgodne z regulaminem. Nick to sprawa marginalna. Budzi to tylko podejrzenia, że ktoś o takie rozwiązanie musi naciskać...
14-08-2020 22:04:30
Do redakcji
Takie mam wrażenie że po włączeniu identyfikacji komentatorów będzie podobna ilość komentarzy tutaj jak przy Waszych wpisach na facebooku
14-08-2020 21:40:14
REDAKCJA
@.: Od kilku tygodni informatyk pracuje nad nową formą komentarzy. Niebawem wprowadzone zostanie logowanie. Nie będzie możliwości wypowiadania się już pod wieloma, różnymi nickami. Powinno to rozwiązać sprawę. Rozważany jest równiez wariant likwidacji komentarzy i zastąpienia ich wtyczką FB. Pozdrawiam.
14-08-2020 21:39:07
Tamama
A wg mnie potrzebne jest takie miejsce, może choć trochę zmieni się powietrze w sezonie grzewczym...poza tym będzie dodatkowe miejsce do spacerowania z dziećmi, bo jak na razie to za dużego wyboru nie ma...
14-08-2020 21:29:03
.
Swego czasu dyskutowałem z administratorem na temat braku uwierzytelnienia podczas pisania maili i wykorzystywania cudzych ników. Twierdził, że rozmowa jest bezpodstawna, bo już za chwilę wprowadza uwierzytelnienie poprzez facebooka. To było... rok temu :- )
14-08-2020 18:11:37
Ani Reni ani Szymka ani Waldka :-)
W sumie trochę to tak wygląda, z przewagą kilku (w porywach do dwu) innych nikow krytycznych. Reszta tego beznadziejnego społeczeństwa ma wszystko w 4 literach.
14-08-2020 08:52:11
@Robert
I 15 nicków pani Reni dyskutuje z 30 nickami Szymka i Waldka
14-08-2020 08:50:16
@Kaśka
I zadłużyli gminę na skraju bankructwa. Nie skończyli budowy dróg dojazdowych, nie zaczęli nawet modernizować oczyszczalni w Skałowie, nie ruszyło o kro z rewitalizacja Rynku i przez 6 lat Matyska w gminie pojawił się 1 nowy duży przedsiębiorca. Komunikacja to najdroższe wożenie dzieci w Polsce do szkół, Kostrzynianka stoi pusta bo nie wolno jej wynajmować, za halę sportową koszty ponosi szkoła, boiska z 300k budują się jedno na rok, a każda budowa byle chodnika jest rozbijana na 3-4 etapy co przeraża ja dwukrotnie. Żadnego prawdziwego problemu w gminie Matysek nie rozwiązał. I teraz wykopie kolejna kałuże w mieście.
13-08-2020 21:12:53
Kaśka
Beta. Jak obecna władza zahamowała rozwój infrastruktury? Budują hale sportową, boiska na wsiach, skanalizowali dwa osiedla w Kostrzynie, wyremontowano obiekty, szkoły, rozbudowali szkole w Siekierkach, remontują sieć wodociągowa, powstają ulice, ścieżki, chodniki. Nawet staw wybudowali i pieknie oświetloną ścieżkę gdzie jeszcze 5 lat temu szczury biegały... Co Ty bredzisz beta ????
13-08-2020 21:07:14
Robert
Do Jas. Wszyscy je widzą. Z wyjątkiem 15 nicków Pani Renci. Tyle nicków ile głosów otrzymanych na Grunwaldzkim. Heheheheheh
13-08-2020 07:06:17
Krzychu
Wypowiedzi Pani Anny świadczą o jednym. Bicie piany. Zero merytoryki.
12-08-2020 22:15:50
47 lat
A ja mieszkam w Kostrzynie 47 lat i uważam że to wywalanie pieniędzy w błoto. Od długiego czasu to jest dość przemysłowy fragment miasta i wypoczynek to ostatnia funkcja, która tam pasuje.
12-08-2020 22:05:06
Mieszkanka Kostrzyna
Ja mieszkam w Kostrzynie 49 lat i bardzo się cieszę, że ktoś wreście pomyślał o zagospodarowaniu bagien. Zasypywanie ich było największą głupotą. Inne miasta wykopywały jeziorka a my zasypywaliśmy.
12-08-2020 18:15:36
Franz
A ja z chęcią dowiedziałbym się ilu mieszkańców wsi Siekierki odprowadza podatek i wpisuje w deklarację aktualne miejsce zamieszkania.Coś mi się wydaje że roszczeniowa postawa mieszkańców Siekierek jest bezpodstawna i nieuzasadniona.
12-08-2020 14:12:36
Marcin
Jak tak czytam to mam takie wrażenie że większość radnych gminy Kostrzyn to takie wazony. Gdzie byś nie postawił tam będą stały i nic nie robiły, bez własnego zdania bez inicjatywy bez własnej wizji, czy którykolwiek zgłosił własny projekt. Przychodzą wpisać się na listę i odebrać dietę. Tragedia.
12-08-2020 13:50:23
Marcin
A co z rewitalizacja Rynku? Jak dobrze pamiętam miało to się zadziać już w pierwszej kadencji. Może czas zrobić strefę płatnego parkowania na rynku i ulicach przyległych zrobi się miejsce do parkowania i do budżetu gminy parę groszy wpadnie ale to może być kiepskie zagranie PR. Czy caly teren na którym ma powstać Hydopark jest własnością gminy czy też osób prywatnych i trzeba będzie go odkupić? Ktoś pozbedzie się trudnego gruntu.
12-08-2020 12:04:27
@jas
ślepy jesteś ty. Gmina ma pilne potrzeby, rozbudowa oczyszczali, budowa kanalizacji żeby odciążyć oczyszczalnię. Władze kupują kolejnego mercedesa kiedy poł gminy chodzi na piechotę. To skandal i jawne lekceważenie mieszkańców terenów wiejskich. Przyjdzie kryska na Matyska
12-08-2020 11:36:17
jas
Dodam jeszcze ze przeprowadziłem się do Kostrzyna za poprzedniego burmistrza i muszę powiedzieć ze to co zastałem to mnie optymizmem nie napawało. Ja widzę zmiany i to na lepsze. Jeżeli ktoś nie widzi to naprawdę jest ślepy albo z PIS- u
12-08-2020 11:32:27
Jas
Oj ludzie ludzie. W Poznaniu tez piszą ze sam beton Takie są uroki miast chyba ze chcecie po kolana w błocie chodzić. Mam wrażenie ze niektórzy chcieliby cofać się do czasów powojennych. Do hydro-parku pójdę i tez mam daleko. Trochę ruchu bo zamiast negować działania władz to większym problemem jest tycie społeczeństwa. To tyle
12-08-2020 10:36:23
beta
Również ubolewam nad tym, że władze zahamowały rozwój infrastruktury w gminie. A betony i kamienie to robota Matyska u jego obłudnych radnych. Kostrzyn się nagrzewa, bo wszędzie wysypali kamieniami. Nie można wyjść bo na ulicach gorąco, a do hdroparku nie pójdę bo za daleko i muszę iść nagrzanymi kamieniami ulicami.
12-08-2020 09:04:59
wrednick
jeszcze jednego terenu bagiennego przy tunelu nie zagospodarowali a już będą zagospodarowywać kolejne bagna ? Co jest nie tak z władzami w naszej gminie, że miliony złotych topią w bagnach zamiast zająć się prawdziwymi problemami mieszkańców ?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

wrz

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

12:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Unia II Swarzędz

25

wrz

19:00
GWIAZDOWO, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Jagodno
- uchwalenie Funduszu Sołeckiego na 2024 r.

26

wrz

18:30
SKAŁOWO, bar
Zebranie wiejskie Sołectwa Skałowo
- uchwalenie Funduszu Sołeckiego na 2024 r.

19:30
SIEKIERKI WIELKIE, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Siekierki
- uchwalenie Funduszu Sołeckiego na 2024 r.

[ wszystkie ]

Sonda
Kogo poprzesz w wyborach parlamentarnych 15 października?

lista 1 – Bezpartyjni Samorządowcy

lista 2 – Trzecia Droga

lista 3 – Nowa Lewica

lista 4 – Prawo i Sprawiedliwość

lista 5 – Konfederacja

lista 6 – Koalicja Obywatelska

nie wezmę udziału w wyborach


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: