Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Burmistrz: "Zakładamy, że termin zakończenia inwestycji nie jest zagrożony" – na sesji o tunelu - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Burmistrz: "Zakładamy, że termin zakończenia inwestycji nie jest zagrożony" – na sesji o tunelu
13-07-2020 07:45   Janusz Ludwiczak
Wody deszczowe pojawiające się na budowie tunelu i dróg dojazdowych były jednym z tematów ostatniej przed wakacyjną przerwą sesją rady gminy. Podczas posiedzenia radna Anna Dudzińska złożyła interpelację w sprawie kanalizacji i remontu ulicy Grabowej w Siekierkach Wielkich.

2 godziny 18 minut trwała czwartkowa już 22. sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Na początku posiedzenia plan sieci szkół i przedszkoli w związku z powstaniem nowych ulic, a także uruchomieniem od września nowego Przedszkola nr 2 "Baśniowa kraina" przy ul. Powstańców Wielkopolskich.

W dalszej części sesji radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie.

– Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs dla samorządów na wsparcie w zakresie zbierania wód deszczowych. Do 17 lipca można składać wnioski o uzyskanie dofinansowania, które wynosi 60%. Chcemy wyposażyć szkołę w Czerlejnie w elementy do gromadzenia wody deszczowej, planujemy stworzyć ogród edukacyjny.
Kolejna zmiana związana jest z nagłym przejściem na emeryturę dyrektor Biblioteki Publicznej, jesteśmy zobowiązani na przygotowanie należności finansowych z tego tytułu, w tym odprawę emerytalną
– wyjaśniał Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Burmistrz poinformował również o planach remontu drogi z Brzeźna do Siedleczka, na ten cel gmina ma uzyskać 125 tys. zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Ponadto opracowywana jest koncepcja dotycząca zagospodarowania boiska przy ul. Szkolnej w Siekierkach, która ma uwzględnić skate park i górkę saneczkową.

– Pojawił się inwestor, który planuje wybudować kamienicę przy al. Sokoła z częścią handlową i usługową. Inwestor będzie uczestniczył w utwardzeniu terenu przylegającego do nieruchomości, jednak niezbędna jest dokumentacja projektowa – wyjaśniał burmistrz Szymon Matysek.

Radna Anna Dudzińska zapytała z kolei o plany zakupy nieruchomości i zwiększenie środków z tym związane ze 125 tys. zł do 210 tys. zł.
– Jakiemu celowi to ma służyć? – pytała radna Anna Dudzińska.

– Nieruchomość, którą wykupujemy jest przeznaczona na cele związane z budową tunelu, będzie w części wykorzystywana jako utwardzenie dojścia od ul. Kopernika, nie jest objęta ZRID-em – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

Następnie radna Anna Dudzińska zadała burmistrzowi kolejne pytanie, tym razem dotyczące zniknięcia z budżetu kwoty 125 tys. zł na planową budowę skate parku w Siekierkach.

– W ubiegłym roku ogłosiliśmy przetarg, przewidziana kwota 125 tys. zł była niewystarczająca. Po przetargu najniższa oferta opiewała na kwotę 300-350 tys. zł. Nie mieliśmy środków, by dołożyć na to zadanie – wyjaśnił burmistrz.

Z kolei radny Piotr Hojeński zapytał o budowę tunelu.
– Jak można rozwiązać sytuację związaną z pojawiającymi się wodami opadowymi?

– My nie zamierzamy nic z tym zrobić. Jest to naturalny proces, że woda kumuluje się w tym okresie. Nie wynika to z tego, że wykonawca zszedł z placu budowy, a w dokumentacji są błędy. Jest to wciąż budowa, w tej chwili nie ma tam kanalizacji deszczowej, ona będzie. Woda stoi w tunelu, gdyż nie ma jeszcze gotowej całej infrastruktury drogowej, nic tam nie podmaka, nic negatywnego się nie dzieje – wyjaśnił burmistrz Szymon Matysek.

Na to radny Przemysław Kubiak porównał sytuację do inwestycji ogólnopolskich.
– Może się wydawać, że ta sytuacja jest jakimś ewenementem w skali krajowej. Terminy inwestycji centralnych też są poprzesuwane – budowa promu w Szczecinie, budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Apeluję byśmy wspierali burmistrzów przy realizacji tej inwestycji – stwierdził Przemysław Kubiak, przewodniczący Komisji oświaty, kultury i sporty Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Ja wiem, że czasami emocje i złośliwości biorą górę, szuka się tysiące powodów i argumentów. Wolimy dmuchać na zimne i szukać rozwiązanie niż doprowadzać do sytuacji katastrofy budowlanej, która mogłaby się wydarzyć. Potem byłyby zarzuty, że nie reagujemy. Zakładamy cały czas, że termin zakończenia inwestycji – czyli połowa przyszłego roku nie jest zagrożony. Staramy się zrealizować inwestycję, która ma służyć nie przez 2-3 lata, ale przez 30 lat. Otwierając na początku października 2019 przetarg i podpisując umowę w styczniu nie wiedzieliśmy, że będą pojawiać się takie sytuacje. Wiele inwestycji w tej gminie było realizowanych z problemami, ale doczekały się realizacji. Chcemy wzmocnić podłoże i zmienić technologię prac – zaznaczył burmistrz Szymon Matysek.

ZOBACZ TAKŻE: Woda pod nowym wiaduktem. Burmistrz: "występuje problem związany ze stabilnością gruntów"

Ostatecznie radni jednogłośnie zdecydowali o dokonaniu zmian w tegorocznym budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2030.

W dalszej części sesji poruszono sprawę oczyszczalni ścieków w Skałowie.

– Przeprowadziliśmy szereg rozmów z firmą Aquanet. mamy pewien pogląd, wiemy czego możemy się spodziewać. Ilość mieszkańców przybywa, musimy zmierzyć się z rozbudową oczyszczalni, aby przyjąć ścieki w należyty sposób i je oczyścić – wskazywał burmistrz.

Radna Anna Dudzińska złożyła interpelację dotyczącą układu komunikacyjnego w Siekierkach Wielkich oraz poruszyła temat budowy kanalizacji i remontu ulicy Grabowej w Siekierach Wielkich.

– Ulica Grabowa stwarza poważne niebezpieczeństwo. Jest problem w przejezdności dwóch aut w różnych kierunkach. Ulicą Grabową przejeżdża kilkadziesiąt samochodów każdego dnia. Kanalizacja miała ukończona 30 kwietnia, nawierzchnia miała być wykonana na przełomie czerwca i lipca. Mamy już 9 lipca. Chcę być optymistką, że na jesieni pojedziemy asfaltową Grabową – mówiła podczas sesji radna Anna Dudzińska.

– Dokumentacja projektowa dla wykonania tego zadania obejmowała wykonanie kanału tłocznego do ul. Sosnowej. Nie uwzględniała podziałów nieruchomości powstałych w tym czasie. Zakład Komunalny rekomendował, aby przedłużyć czas realizacji inwestycji i doprojektować kanalizację grawitacyjną, która umożliwi w przyszłości ewentualne podłączenie przyszłych mieszkańców – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

– Budowa nawierzchni została przesunięta z terminu lipcowego na wrzesień. Zarzucalibyście państwo, że nie podłączylibyśmy przyszłych mieszkańców i należałoby rozrywać nowy asfalt – dodał wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Pod koniec sesji radni poruszali konieczność remontów dróg w innych częściach gminy.

– Mamy 200. rocznicę urodzin Ewarysta Estkowskiego, czy uda się zrealizować krótką drogę z Gułtów do miejsca urodzin? Ewaryst byłby dumny, a my mieszkańcy Gułtów i i Drzązgowa szczególnie. Wielka prośba i powrót do zobowiązań .Pamiętam, że pani skarbik powiedziała, że pieniążki na to znajdzie – mówił radny Marek Kowalski.

– Idąc tropem radnego w tym roku mija 100. rocznica pułku ułanów w Iwnie – nie mówię o chodniku, drodze, ale mam na myśli jakoś upamiętnienie tego wydarzenia – dodał radny Szymon Nadolny.

– Mógłbym jeszcze dorzucić ulicę Witosa, Kwiatową, Aleje 3 Maa, które również zasługują – stwierdził wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Na zakończenie obrad przewodniczący Grzegorz Banaszak życzył udanych wakacji i emocjonującego wieczoru wyborczego.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Komentarze (21)

23-08-2020 21:52:37
Do Zawiedziona
No niestety, skoro zabrakło trzeźwej oceny poprzedniej kadencji, teraz trzeba być zawiedzioną. Zgodnie ze starą zasadą mądry Polak po szkodzie.
23-08-2020 20:21:27
Do Zdzich
Ale mnie rozbawiłeś. Urząd Miejski w Kostrzynie ma na stanie mniej służbowych odrzutowców hahaha
23-08-2020 17:18:00
Zawiedziona
Przy plaży przy Wrzesinskiej budka otwarta z jedzenie i piwkiem a lezaków niema na plaży wielkie koszta wydane przez mieszkanców gminy z podatków na tą inwestycje i zero opalania
23-08-2020 13:49:39
Do Zdich
Nie bądź śmieszny. Inwestycja za takie olbrzymie pieniądze a na budowie ZERO osób. Wierz dalej w bajki Urzędu.
23-08-2020 12:46:05
Zdzich
Na mieście mówią że są wakacje i pandemia i przez to jest mniej ludzi na budowie.
22-08-2020 15:10:54
do Janek
A co mówią na mieście o tunelu?
21-08-2020 22:15:17
Janek
Panie burmistrzu. Czy to prawda co mówią na mieście o tunelu ? Dlaczego od baaaaaaaardzo długiego czasu nic się nie dzieje na budowie ? Najlepszy czas na pracę budowlane a tam pusto. Prosimy o PRAWDZIWE informacje !
15-07-2020 20:19:43
Dodatek do Olka
W odróżnieniu od kostrzyńskiej komunikacji, która jest tylko i wyłącznie dużym kosztem. Można by go jeszcze jakoś zrozumieć, gdyby ludzie tłumnie korzystali z komunikacji. Ale kosztu wożenia powietrza nie da się zrozumieć!
15-07-2020 14:53:26
Olek
Krzychu dopadła cie frustracja? Na budowę obwodnicy Kostrzyna ul. Okrężnej gmina dostała max, w dodatku czerpie nadal z tej inwestycji zyski do budżetu, więc hamuj swój jad, bo to była korzyść dla gminy.
14-07-2020 23:14:31
mieszkaniec
krzychu @ nie trzepiaj sie ani franka i renaty pokarz prawde w tej sprawie co ludzi oczerniasz podaj całe argumenty i sie nie oszmieszaj
14-07-2020 22:50:24
Zawiedziona
A co z plazą i lezakami na proponowaneł plazy przy wrzesinskiej tyle wydanej kasy na plaze i nie działa kogo to wina
14-07-2020 22:14:13
Kaziu
Krzychu, dofinansowanie do obwodnicy Kostrzyna ul. Okrężnej itd. wynosiło 30% kosztów kwalifikowalnych. W perspektywie 2007-2013 to był max. Dzięki tej inwestycji mamy wpływy do budżetu gminy. W perspektywie unijnej od 2014 mamy dofinansowanie 85% i jest to zasługa samorządowców tamtej kadencji, którzy w konsultacjach takie kryterium wywalczyli. Za pieniądze utopione w tunel na jeziorze Pło pani Lepczyk czy pan Iwański wykorzystując dofinansowanie unijne wybudowaliby pięć tuneli czy wiaduktów, parę rond i dróg. 60 mln zł to gigantyczne pieniądze.
14-07-2020 20:51:48
Do krzychu
Ugotowani czy utopieni - co za różnica. I tak masakra, i tak masakra. Nie wiemy co byłoby z pomysłami poprzedniej ekipy, z Matyskiem i spółką wiemy, że jesteśmy w czarnej d.... ziurze z wodą
14-07-2020 17:15:19
Krzychu
Frank- Renata ty nasza gminna specjalistko od budowania bubli typu Okrężna z dofinansowaniem unijnym 10 %. Przypominam, że Ty chciałaś wybudować dwa obiekty. Tunel i wiadukt - 200 metrów od siebie !!! Ty byś tą gminę ugotowała.
14-07-2020 10:29:44
Mikołaj
Jakoś cicho, że burmistrz wytoczył sprawę w sądzie projektantowi. Czy pan redaktor to pominął, czy na sesji o tym nie mówiono? To skandal, że próbuje się utrzymywać mieszkańców gminy w nieświadomości. Z wypowiedzi burmistrza wynika, że to, że kaczki pływają to jest ok, zaprzecza się że wykonawca zszedł z budowy, chociaż od 7 miesięcy się nic nie dzieje. Przecież to jest sezon i na budowach wre. Całą poprzednią kadencję robili projekt i jeszcze do kitu? Proszę to wyjaśnić.
13-07-2020 22:50:16
stefan
Kazdy orze jak morze jak ma mozliwośći
13-07-2020 22:49:16
Zabawne
Pan Przemysław Kubiak był wyjątkowo zabawny. Zamiast szukać daleko tych, którzy też nie umieją budować, niech lepiej pojedzie po sąsiedzku do Pobiedzisk zapytać tych, którzy umieją. I jak się buduję tunel, drogi dojazdowe i rondo. Może się nauczy? Swoją drogą, porównanie naszego tunelu do nieszczęsnej stempki wydaje się freudowskie. W sumie są nasi "włodarze" lepsi, tunel to więcej niż stempka. Reelekcja się należy!
13-07-2020 22:20:00
mieszkaniec
kaczki pływaja dlatego taki postoj ,ochrona srodowiska niepozwala i tez rybki pływają ,a wy sie czepiacie begierowi gdzie dostale wszystkie inwestycje od burmistrza ,takie czasy
13-07-2020 22:04:38
Frank
W tym sęk, że już mu nikt nie wierzy. Bo przed wyborami też zapewniał, że przejazdy będą zamknięte dopiero po zakończeniu inwestycji. A zamknięte zostały 19 maja 2019. A podczas sesji mówi sprzeczne rzeczy celowo, by naiwniacy dali się nabrać a zawsze może powiedzieć, że zakładał. Kto wierzy, że nie wiedzieli, że będzie problem z gruntem? Ja nie wierzę. Trzeba znać historię Kostrzyna, a zresztą była budowana Wrzesińska, co nie wiedzieli jaki płynie Strumień przez Kostrzyn?
13-07-2020 19:39:17
Kiepskie założenia
Od 7 miesięcy wykonawca nie buduje dróg dojazdowych. Burmistrz zakłada, że termin (w którym nie było uwzględnione 7 miesięcy postoju), będzie dotrzymany. Radni nie kwestionują słów burmistrza. O co chodzi? Ktoś wierzy w zapewnienia burmistrza?
13-07-2020 17:29:36
Frank
Zakładamy? Przecież tunel jest niby wybudowany? Zmiana technologii - czy to znaczy że Begierowi podziękujemy? Od początku powinna to robić jedna duża firma! Dzielenie inwestycji pod B tak się kończy. Co do sesji , to umknęła najważniejsza sprawa -konflikt w Jagodnie spowodowany brakiem planu zagospodarowania przestrzennego i budową na WZ czegoś co wielu osobom się nie podoba. Ten protest powinien być skierowany przeciwko burmistrzowi i radzie. Bo to ich zasługa.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

sty

09:00
GUŁTOWY, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fidlera ul. Średzka 8
XIII Halowy Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Kostrzyn o Puchar Burmistrza
(sala sportowa)

30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Wielki Koncert Noworoczny, połączony z 30. finałem WOŚP
Wystąpią: AudioFeels i Ola Szwed

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: