Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Cieszy mnie zaufanie parafian, jakim mnie obdarzyli" – wywiad z ks. kan. Ireneuszem Rachwalskim - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Cieszy mnie zaufanie parafian, jakim mnie obdarzyli" – wywiad z ks. kan. Ireneuszem Rachwalskim
26-05-2019 12:38   Janusz Ludwiczak
W czwartek ks. kan. Ireneusz Rachwalski, dziekan dekanatu kostrzyńskiego i proboszcz Parafii Św. Jadwigi w Siekierkach obchodził rocznicę 30-lecia święceń kapłańskich. Z dostojnym jubilatem przeprowadziliśmy krótki wywiad.

Janusz Ludwiczak, portal InfoKostrzyn.pl: 30 lat. A jak to wszystko zaczęło? Dlaczego zdecydował się ksiądz proboszcz wybrać właśnie drogę kapłańską?
Ks. kan. Ireneusz Rachwalski: Po zdaniu matury, po skończeniu szkoły policealnej podjąłem taką decyzję. Od pewnego czasu czułem powołanie, konsekwentnie je zrealizowałem przez 6 lat studiów i przygotowania w Seminarium Duchownym w Poznaniu i tak jest już od 30 lat posługi kapłańskiej.

Jak długo jest ksiądz proboszczem w Siekierkach?
Przyszedłem tutaj na mocy dekretu księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z dniem 1 lipca 2016, niebawem będą trzy lata. Wcześniej byłem proboszczem parafii w Długiem Starem w dekanacie święciechowskim, a przedtem byłem wikariuszem w czterech parafiach, m.in. Św. Krzyża na Górczynie w Poznaniu.

Jaka jest parafia w Siekierkach? Mówi, się, że jest to głównie sypialnia Poznania.
Nasza Parafia obejmuje Siekierki Wielkie, Siekierki Małe, Rabowice i Paczkowo. Przybyli tutaj nowi mieszkańcy nie tylko z Poznania, praktycznie z całej Polski. Odnoszą się z dużym szacunkiem dla osób, sąsiadów, którzy tutaj mieszkają od pokoleń. Rolą kościoła jest ludzi jednoczyć, prowadzić ku szczęściu doczesnemu i wiecznemu.

A jak jest z aktywnością parafian?
Patrząc na statystyki w zeszłym roku mieliśmy 91 chrztów, 25 ślubów. Parafianie licznie uczestniczą w nabożeństwach i Mszach świętych. Mamy liczne grono ministrantów, Jest Wspólnota Różańcowa Matek i Ojców, Zespół Caritas. W Szkole Podstawowej w Siekierkach działa Koło Misyjne. Parafianie wspierają materialnie wszelkie prace remontowe.

Jakie są problemy i wyzwania parafii?
Parafianie są na tyle szczerzy, że o pewnych sprawach porozmawiają. Cieszy mnie zaufanie parafian, jakim mnie obdarzyli, przychodząc rozmawiając o wielu sprawach i problemach, często są to ludzie po przejściach. Rolą pasterza jest szukać tych, którzy są zagubieni, ale wspierać również i tych, którzy się odnaleźli w modlitwie i duchowej trosce.

Jest ksiądz dziekanem dekanatu kostrzyńskiego. Dużo zmian się szykuje od lipca. Nowego proboszcza będą mieli wierni z parafii w Iwnie i w Siedlcu.
Dekretem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w dniu 1.VII 2018 zostałem dziekanem.
Zadaniem dziekana jest wspierać kapłanów np. w czasie choroby, wysłuchać pytań, które proboszczowie kierują, poradzić. Każde zmiany proboszczów i wikariusza jakie się do tej pory dokonywały w naszym dekanacie są formą awansu. Przykładem jest ks. Eda; bał się rozstania z Gułtowami, a jest teraz dziekanem i proboszczem w Przemęcie, uradowany posługą; jest to dla niego nowa misja. Proboszcz w Iwnie przyjął dekret do Maniewa.
Proboszcz w Siedlcu przyjął dekret do Psarskiego. Takie jest życie kapłańskie, dobrze jest by proboszcz był w danej parafii do 10 lat. Wtedy jest taka zdrowa myśl, pojawiają się nowe pomysły w nowej parafii.
Cieszę się, że w dekanacie jest dobry duch, dobre klimaty i mamy pobożnych kapłanów, z którymi dobrze się współpracuje.

Za kilka dni czeka wielkie wydarzenie w parafiach - nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
W naszym dekanacie w parafii Siekierki Wielkie; w poniedziałek 24 czerwca o godz. 18:00 rozpocznie się nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. W Boże Ciało rozpoczniemy rekolekcja parafialne przygotowujące do wspomnianej uroczystości.


W czwartek odprawiona została uroczysta msza św., w której wzięli udział kapłani, którzy również przyjęli święcenia w 1989 r.
Fot: Siekierki Wielkie/facebook


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
15

cze

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Przemysław Poznań II
- zakończenie sezonu

19:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Odpust parafialny

17

cze

15:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: