Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jak będzie wyglądać organizacja ruchu po zlikwidowaniu przejazdów na Grunwaldzkiej i Powstańców? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Jak będzie wyglądać organizacja ruchu po zlikwidowaniu przejazdów na Grunwaldzkiej i Powstańców?
11-04-2019 16:22   Janusz Ludwiczak
Wprowadzenie trzech stref komunikacyjnych dla osiedlu Grunwaldzkiego i Kórnickiego, tymczasowe przejście dla pieszych ze Strumian przez przepust nad Ciekiem Strumień i zmienione trasy czterech linii autobusowych – za miesiąc na stałe dla ruchu kołowego i pieszego mają zostać przejazdy w ciągu ulicy Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich.

Jak już informowaliśmy w maju na stałe zlikwidowane zostaną przejazdy kolejowe w ciągu ulicy Grunwaldzkiej (w stronę os. Grunwaldzkiego i Czerlejna) oraz na ul. Powstańców Wielkopolskich (kierunek Strumiany i Sokolniki Klonowskie). Według naszych informacji oba przejazdy mają zostać zamknięte dla ruchu w nocy z 6 na 7 maja.

– Przejazdy kolejowo-drogowe na ul. Powstańców i Grunwaldzkiej w Kostrzynie zostaną zamknięte w nocy z 6/7 maja bieżącego roku. Tymczasową organizację ruchu dla kierowców przygotuje Urząd Miejski. Priorytetem PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego ruchu na sieci kolejowej. Z tego względu zarządca infrastruktury kolejowej sukcesywnie prowadzi działania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na sieci kolejowej. Ich elementem jest likwidacja przejazdów kolejowo-drogowych w lokalizacjach, w których jest to możliwe. Tam, gdzie to możliwe, tego typu obiekty są zastępowane wiaduktami lub tunelami – tłumaczył nam Radosław Śledziński, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.

Organizacja ruchu dla Osiedli Strumiany Południe, Grunwaldzkie i Kórnickie była jednym z głównym tematów środowego posiedzenia Komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Warunkiem otrzymania dofinansowania na budowę tunelu od PKP PLK był zapis o zamknięciu przejazdów w ciągu ul. Powstańców i Grunwaldzkiej po zakończeniu modernizacji linii kolejowej. W przeciwnym razie musielibyśmy ponosić koszty utrzymania ok. 1,5 mln zł za każdy przejazd oraz zostalibyśmy obciążeni kosztem związanym z uruchomieniem systemu zarządzania SRK. Mamy najnowsze zapewnienia od PKP PLK, że zamknięcie nastąpi od nocy z 16 na 17 maja – mówił Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Największe utrudnienia komunikacyjne będą dla mieszkańców osiedla Strumiany Południe. Kierowcy będą mogli korzystać z ekspresowej S5, węzła Kostrzyn i dalej z drogi krajowej nr 92. Dla pieszych powstanie specjalne przejście do pieszych.

– Powstanie tymczasowe, wygrodzone i oświetlone przejście dla pieszych. Wykorzystamy przepust nad Ciekiem Strumień, tak by piesi mogli dalej dojść ulicą Kopernika i Miłosza do przejścia podziemnego do dworca kolejowego i do miasta – wyjaśniał burmistrz Szymon Matysek.


Map: Urząd Miejski w Kostrzynie

Z kolei osiedla Grunwaldzkie i Kórnickie mają być podzielone na trzy strefy.

– Osiedla Grunwaldzkie i Kórnickie chcemy podzielić na 3 strefy, tak by nie wszyscy mieszkańcy korzystali z ulicy Wiosny Ludów. Na ulicy Narcyzowej ułożymy nakładkę, tak by droga nie kurzyła się – zaznaczył burmistrz Szymon Matysek.

– Liczymy na to, że mieszkańcy nie będą korzystać tylko z ulicy Wiosny Ludów i Narcyzowej. Są alternatywne drogi na osiedlu. Sprawdziliśmy również, że dojazd S5 jest porównywalny czasowo – dodał Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.


Map: Urząd Miejski w Kostrzynie

Władze gminy przekonują, że paraliż komunikacyjny nam nie grozi.

– Przejazd na Grunwaldzkiej był wielokrotnie zamykany i żaden armagedon komunikacyjny nam nie groził. Nie było sytuacji, że ludzie stali godzinę w korkach. Gdy przebudowywaliśmy ulicę Wrzesińską zamknęliśmy ją na pół roku i dawaliśmy sobie radę. Remont Warszawskiej też miał sparaliżować miasto. Robimy to wszystko po to, by było lepiej. Dzięki temu tunelowi mieszkańcy nie będą już musieli stać na przejazdach – przekonywał burmistrz Szymon Matysek.

– W Swarzędzu, który jest znacznie większy też był robiony tunel, były remontowane dwa przejazdy i jakoś mieszkańcy dali sobie radę. Nie ma co robić paniki – dodał Kazimierz Dworczak, radny powiatu poznańskiego.

– Pojawiają się informacje, że mieszkańcy będą chodzić na dziko przez tory kolejowe. Ja nie będę stał i pilnował, trzymał nikogo za rękę, to nie jest nasza odpowiedzialność – zaznaczył burmistrz Szymon Matysek.

Zamknięcie przejazdów drogowo-kolejowych na Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich dotknie również pasażerów Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej. Swoje trasy zmienią autobusy linii nr 462, 463, 464 i 465.

Autobus "462" będzie jeździć praktycznie na dotychczasowej trasie, ale będzie dojeżdżał w rejon skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej, Miłosza i Kopernika. Ponadto linia nr 462 będzie jeździć częściej. Z kolei autobus linii nr 463 nie będzie jeździć już z Siekierek przez Trzek, Czerlejno i Czerlejnko.

– Na ulicy Grunwaldzkiej przy Miłosza zbudujemy tymczasowy przystanek, tak by autobus mógł jechać bez zmian do Węgierskiego. Uczniów z Sokolnik Klonowskich będziemy wozić innym środkiem. Autobus 463 będzie jeździł tylko na odcinku Kostrzyn - Siekierki. W obecnej sytuacji nie ma sensu puścić autobusu przez Czerlejno, gdyż częściej będzie jeździć linia 462 – wyjaśniał Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Radny Przemysław Kubiak pytał czy nadal będzie jeździł autobus na os. Strumiany Południe.

– Przeanalizowaliśmy zapotrzebowanie, z autobusu korzysta 17 uczniów. Rozważamy dowóz dzieci w ramach S5 i węzła Kostrzyn – zaznaczył wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

– Trudno wyobrazić sobie byśmy jeździli 24 godziny na dobę i uruchamiali autobus, by ktoś chciał w niedzielę dotrzeć do kościoła – dodał burmistrz Szymon Matysek.

– Większość i tak jeździ samochodami – skomentował radny Przemysław Kubiak.

Najprawdopodobniej mieszkańcy ulicy Wiosny Ludów i Żeromskiego nie będą mogli parkować samochodów w pasie drogi.

– Jestem za tym, by postawić tam znaki zakazu parkowania i postoju, już w tej chwili nie mogą minąć się dwa samochody, problemy miał autobus, gdy był zamknięty przejazd na Grunwaldzkiej – wnioskował Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Ulica Wiosny Ludów stanie się główną arterią. Warto było by stworzyć alternatywne miejsca postojowe – wskazywał Marian Markiewicz, radny powiatu poznańskiego.

– Może pan radny wskazać konkretne miejsca, gdzie takie parkingi mamy zrobić? Jedyny wolny teren to teren parafii – dopytywał burmistrz.

Radny Przemysław Kubiak dopytywał również burmistrza o harmonogram budowy tunelu i dróg do niego prowadzących.

– Uzależniony jest od decyzji PKP PLK. Od 15 lipca do końca października zamknięty będzie jeden tor, wtedy rozpocznie się budowa pierwszej części tunelu. Rozpoczęcie samych prac budowlanych ma nastąpić jeszcze w kwietniu. Starosta przysłał nam wyceny gruntów, będziemy musieli wypłacić odszkodowania właścicielom dwóch nieruchomości, jeden z nich zadeklarował już, że ją opuści, będzie ona wyburzona pod budowę przedłużenia Al. 3 Maja – objaśniał burmistrz Szymon Matysek.

Z kolei radna Anna Dudzińska pytała o status formalny projektu organizacji ruchu i dlaczego dopiero teraz jest ona opracowywana.

– Organizacją ruchu powinna zając się specjalista firma projektowa, która przedstawi projekty. Może warto byłoby zasięgnąć opinii Policji. Dopiero teraz mówimy o koncepcji, szkoda, że nie rozmawialiśmy o tym od listopada, kiedy mieliśmy czas. Wstępną organizację ruchu należało przygotować wtedy, kiedy składaliście Państwo wniosek o dofinansowanie budowy tunelu – wskazywała Anna Dudzińska, radna gminy Kostrzyn

– Projekt tymczasowej organizacji ruchu jest opracowywany. Czekamy jeszcze do poniedziałku na wioski mieszkańców, które pojawiają się na spotkaniu – przekonywał burmistrz Szymon Matysek.

– Mamy 1 miesiąc i 6 dni do zamknięcia. Mamy odpowiednio dużo czasu. Dzisiaj mówimy o koncepcji. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem – uspokajał wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Tymczasem burmistrz Gminy Kostrzyn zaprasza mieszkańców osiedla Grunwaldzkiego, Kórnickiego oraz Strumiany Południe na spotkanie, podczas którego zostaną omówione i wyjaśnione kwestie związane z organizacją komunikacji w czasie realizacji inwestycji "Budowa układu drogowego na terenie miasta Kostrzyn w rejonie ulic Grunwaldzkiej, Średzkiej i Powstańców Wielkopolskich wraz z tunelem pod torowiskiem linii kolejowej E20 relacji Poznań-Warszawa".
Omawiana będzie sprawa budowy tymczasowego przejścia dla pieszych pomiędzy osiedlem Strumiany Południe a ulicą Kopernika, zmiany w organizacji ruchu samochodowego na osiedlach Grunwaldzkim i Kórnickim czy zmiany w funkcjonowaniu Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 15 kwietnia o godz. 18:00 w restauracji "u Krzysztofa" (ul. Grunwaldzka 24 w Kostrzynie).


Komentarze (24)

15-04-2019 22:29:33
Wojtek
A może ktoś odpowie trzy bedzie dodatkowe zabezpieczenie na zamknietych przejazdach bo nikt otym niewspomniał na spotkaniu
15-04-2019 20:13:24
toms
@WyrkoM: Ja tutaj regularnie czytam o utrudnieniach i zamknięciach przejazdu, również w tym artykule pan redaktor sporo opisał więc o co ci lata?
15-04-2019 19:16:53
WyrkoM
@Nati niestety nie wygodnych rzeczy dla trzymających władzę w naszym mieście tutaj nie uświadczysz.
15-04-2019 16:20:43
REDAKCJA
@Nati: Nie przewiduje, gdyż wszystkie szczegóły są i tak omówione w tym artykule. O zmianach w organizacji ruchu będę informować na bieżąco. Pozdrawiam
15-04-2019 14:47:29
Nati
Czy będzie relacja wideo z dzisiejszego spotkania ? Niestety nie będę mogła uczestniczyć w spotkaniu ze względu na pracę a temat jest na tyle dla mnie ważny, że chciałabym odsłuchać co władza zaproponuje. Bardzo dziękuję za odpowiedź.
15-04-2019 12:06:20
Lila
Generalnie, bez obrazy, ale to że Pan B i pan vice B traktują miasto jako swój własny folwar nie powinno nikogo dziwić biorąc pod uwagę że została wybrana rada która nie będzie kwestionowała decyzji Pana B. Po za tym, nie ujmując nikomu, ale tak się kończy wybieranie na radnych ludzi którzy nie mają wykształcenia ekonomicznego, prawniczego, nie są inżynierami itd. - generalnie ekspertów w jakieś dziedzinie żeby ogarniać z głową jakieś rzeczy. Natomiast radni bez takiej wiedzy mogą dostarczac jedynie ekspertyzy w kwestii plotek usłyszanych przy ladzie. No i mamy to co mamy. W urzędzie pełno krewnych i znajomych królika, dwa króliczki wielkanocne butni i pewni siebie że są nie do ruszenia - nawet pan B który sam w TVN stwierdził że jest tu tylko na chwilę. Może i na chwilę ale ten wykop w budżecie to chyba pokolenia będą łatać. Generalnie dostali to co chcieli czyli drugą kadencję i już. Teraz tylko foty, lans i buta - wszystko pod płaszczykiem spełniania oczekiwań mieszkańców, przepraszam - wybranej grupy mieszkańców.
14-04-2019 23:04:59
siostra
toms a co ty zrobiłesz w zyciu ze tak tego opinie chlopakowi co ma 7 lat
13-04-2019 23:02:36
toms
Wiem, że jest słowo przyjdź i pisać. Cóż dalsza dyskusja z hejterami nie ma sensu. Koniec karmienia trola.
13-04-2019 22:50:51
tadziu
jak nie rozumiesz to idz do psyloga i nie właczaj tego portaly
13-04-2019 22:43:54
toms
@Wnuczek Obserwatorki: W dalszym ciągu nie wiem co to jest za słowo PRZYJSZCZ oraz PISZAĆ. No właśnie naucz się wpierw PISAĆ!
13-04-2019 22:37:47
WNUCZEK OBESERWATORKI
Przepraszam jak ktoś nierozumie zapraszamy wszystkich do restauracji u KRZYSZTOFA 15 KWIETNIA PEWNIE BEDZIE KAWA I DYSKUSJE W TEJ SPRAWIE POCO PISZAĆ KOMENTARZE
13-04-2019 21:03:29
toms
@Wnuczek Obserwatorski: Co to jest PRZYJSZCZ???
13-04-2019 20:19:40
WNUCZEK OBESERWATORKI
PROSZĘ PRZYJSZCZ NA SPOTKANIE 15 04 W RSTAURACJI U KRZYSZTOFA
13-04-2019 05:11:50
Jola
A gdzie się podział pan radny z Zatorza Załatwił coś, czy będzie tylko na święta roznosił kartki z życzeniami.....
12-04-2019 22:47:45
Oburzony
Parę pytań do panów Matyska i Biskupskiego: 1.. Dlaczego po po 4 miesiącach i 3 tygodniach (w momencie pisania komentarza) od otwarcia ofert w przetargu oraz miesiącu i 2 tygodniach od podpisania umowy nie jest budowany tunel?! Czy Wy macie tam coś do powiedzenia, czy tylko płacicie nie swoimi pieniędzmi 29 mln? 2. W 2017 roku wiedzieliście że będą zamknięte 2 przejazdy. Dlaczego zaniechaliście działań i nie przygotowaliście ulic na poprowadzenie objazdów? 3. Dlaczego na kilka dni przed ciszą wyborczą manipulowaliście mieszkańców, informacją że budujecie tunel. Przecież gołym okiem widać, że tunel nie jest budowany! 4. Dlaczego manipulowaliście opinią publiczną i nie mówiliście jasno i otwarcie, że będą 2 zamknięte tunele. Pokazanie planu, na którym są one zamknięte, bez jasnej informacji o ich zamknięciu, nie jest otwartym komunikowaniem trudnej prawdy. 5. Dlaczego nie opublikowaliście umowy z PLK (jest tylko bardoz ogólne porozumienie). 6. Do p. Matyska - dlaczego nie reaguje pan na złośliwe wypowiedzi publiczne urzędnika Biskupskeigo. Przecież to się nadaje na zwolnienie dyscyplinarne. 7. Do komisji Rewizyjenj Rady Miejskiej - jakie kroki podjęliście w celu sprawdznia należytej dbałości o dobro mieszkańców w działaniach burmistrza w tej sprawie? Czy burmistrz nie dbał tylko o reelekcję i nie podjął niekorzystnych dla gminy decyzji przy podpisaniu porozumienia z PLK?
12-04-2019 19:13:45
Maria
do Anki W-ce ma wszystkich gdzieś delikatnie pisząc , a wyborców to on nie miał , bo nikt na niego nie głosował wybrał go sobie burmistrz a przyklasnęła rada i tyle . Po to była przed wyborami cała ta szopka . Nawet komitet założył KWW AKTYWNI RAZEM PZ-6043-99/18 aby rozbić głosy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NOWE OBLICZE GMINY PZ-6043-100/18 numer rejestru komitetów mówi sam za siebie Szkoda tylko że pogardę i bezszczelność tej osoby odkrywacie dopiero teraz , a to nie wszystkie brzydkie cechy.
12-04-2019 17:09:42
Anka
Jak tylko zamkną przejazdy musimy rozpocząć fizyczną totalną blokadę na przejeździe w ciągu ul. Powstańców. Nie ma innego wyjścia. Widać wyraźnie, że władze samorządowe mają gdzieś nasze problemy. A kto jest radnym z osiedla Strumiany-Południe? Wypowiedź pana Zastępcy Burmistrza jest nie do przyjęcia, ma w pogardzie swoich wyborców. Proszę napiszcie czy robimy blokadę i czy możemy liczyć na szeroki udział. Sama nie zablokuję całego przejazdu pomimo, że nie jestem drobnej postury. Historia nas uczy, że inaczej nic nie załatwimy!
12-04-2019 15:45:46
Jolka
Kasia A zebranie to najlepiej mogli zrobić po północy wtedy napewno nikt by nie przyszedł.. Czemu nie zrobiono w sobotę jak 80 procent ludzi będzie. Już głosów vice nie zbierają. Kalosze na ?Miłosza
12-04-2019 14:54:44
Mieszkaniec
Czy tymczasowe, wygrodzone i oświetlone przejście dla pieszych powstanie zanim zamknięte zostaną przejazdy? I czy będzie zdatne do użytku tzn. nie będziemy chodzić po pas w błocie?
12-04-2019 07:07:23
Ala
Do jakiej szkoły chodził ten pan co mówi że Drogę szybkiego ruchu S 5 zajmie tyle czasu co przejazd Wiosny Ludów A jeszcze policzyć x2 i nie 5 tylko 7 km A koszty paliwa pokryje pan Burmistrz Bo jeśli jednym darmo autobusy czemu inni mają płacić. Pozdrawiam
12-04-2019 07:00:07
Robert
Proponuję rozdanie już w poniedziałek butów gumowych by po opadach deszczu przejść pieszo po ulicy Miłosza Serdeczne dzięki za taką ulicę i pomysły
12-04-2019 01:56:31
Kusy
Czemu nie robiono w pierwszej kolejności już rok temu remontu Wiosny Ludów i Miłosza tylko wiejskie i inne ulicę Skoro wiedziano lub przypuszczano że rozpocznie się inwestycja. Czy radni już zrobili sobie już ulicę przy swoich domach☺ Bo wyraźnie to co ważne zostało na koniec. A Swarzedza nie ma co porównywać ,tylko ruszyć głową.. Z jednym się zgadzam całkowity zakaz postojów i zatrzymywania dla ulicy Wiosny Ludów już dawno powinien być wprowadzony.. bo z ulicy garaż zrobili
11-04-2019 18:47:16
Beznicku
Ja myślę że już teraz powinno się myśleć o zabezpieczeniu terenu wzdłuż torów między ulicami Miłosza, Żeromskiego a ulicą Kórnicką i budowie nowego łącznika.W następnej kolejności należy zbadać możliwość pozyskania gruntu i budowy łącznika między ulicą Miłosza na wysokości skrzyżowania z Grunwaldzką,wzdłuż nasypu,do nowego tunelu.Taka nowa droga zbiorcza wzdłuż torów byłaby bardzo korzystna dla uspokojenia ruchu na całym osiedlu.Wybiegając w przyszłość,w dalszej perspektywie,można zastanowić się nad budową nowego tunelu pod linią kolejową w ciągu ulicy Kórnickiej.
11-04-2019 17:30:43
max
będzie ciekawie... zwłaszcza jak coś się stanie na jedynym przejeździe na Kórnickiej...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

sie

15:00
Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- Biesiada Kasztelańska na rockową nutę

16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

21:00
Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

20

sie

13:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Przegląd Piosenki Biesiadnej "Co nam w duszy gra"

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Concordia Murowana Goślina

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: