Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od 7 maja na stałe zostaną zamknięte przejazdy kolejowe na Grunwaldzkiej i Powstańców Wlkp. - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Od 7 maja na stałe zostaną zamknięte przejazdy kolejowe na Grunwaldzkiej i Powstańców Wlkp.
10-04-2019 00:38   Janusz Ludwiczak
To już pewne. Od nocy z 6 na 7 maja na stałe dla ruchu zamknięte zostaną przejazdy kolejowo-drogowe w ciągu ulic Grunwaldzkiej oraz Powstańców Wielkopolskich w Kostrzynie. Kierowcy i autobusy będą mogli korzystać jedynie z przejazdu łączącego ulicę Warszawską z Kórnicką lub z wiaduktu ekspresowej S5-tki.

O sprawie pisaliśmy już w połowie marca. Jak udało nam się dowiedzieć tuż po długim weekendzie, w nocy z 6 na 7 maja na stałe zamknięte zostaną dwa przejazdy kolejowe, łączące centrum Kostrzyna z południową częścią miasta. Mowa o przejeździe w ciągu ulicy Grunwaldzkiej oraz na Powstańców Wielkopolskich. Kierowcy będą więc musieli korzystać z przejazdu na Ignacewo, czyli łączącego ulicę Warszawską z Kórnicką lub jeździć przez drogę krajową nr 92 i dalej od węzła Kostrzyn korzystać z drogi ekspresowej S5.

– Przejazdy kolejowo-drogowe na ul. Powstańców i Grunwaldzkiej w Kostrzynie zostaną zamknięte w nocy z 6/7 maja bieżącego roku. Będzie mieć to związek z budową wiaduktu. Tymczasową organizację ruchu dla kierowców przygotuje Urząd Miejski – tłumaczy nam Radosław Śledziński, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.

Burmistrz Kostrzyna przekonuje, że zamknięcie przejazdów było warunkiem PKP Polskich Linii Kolejowych na uzyskanie ponad 14 milionów złotych dofinansowania na budowę tunelu.

– Przejazdy będą zamknięte, to jest nieuniknione, takie było założenie od samego początku z PKP PLK, które zgodziło się na tą inwestycję również z dofinansowaniem, pod warunkiem, że w momencie zakończenia modernizacji linii kolejowej przejazdy zostaną zlikwidowane, by móc uruchomić nowy system kolejowy – wyjaśniał w lutym Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Kolej wyjaśnia, że zamknięcie przejazdów jest niezbędne w celu poprawy "bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami".

– Zgodnie z założeniami projektu, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. współfinansują przedsięwzięcia realizowane z samorządami. Inwestorem jest jednak samorząd, który odpowiada za podpisanie umów z wykonawcami oraz realizację prac. Priorytetem PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego ruchu na sieci kolejowej. Z tego względu zarządca infrastruktury kolejowej sukcesywnie prowadzi działania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na sieci kolejowej. Ich elementem jest likwidacja przejazdów kolejowo-drogowych w lokalizacjach, w których jest to możliwe. Tam, gdzie to możliwe, tego typu obiekty są zastępowane wiaduktami lub tunelami. Wpływa to na poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego i zwiększa komfort użytkowników dróg. Decyzje w tej sprawie podejmowane są zawsze w porozumieniu z zarządcami dróg, po gruntownej analizie i ocenie systemu komunikacyjnego – przekonuje Radosław Śledziński, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.

Sytuację może skomplikować również powrót od czerwca pociągów dalekobieżnych na linię kolejową E20 pomiędzy Swarzędzem a Sochaczewem. Oznacza to, że rogatki będą częściej zamykać się na przejeździe kolejowym, łączącym ulicę Warszawską z Kórnicką i Ignacewem, który będzie jedyną drogą dojazdu w Kostrzynie.

"Obydwa przejazdy zostały włączone do nowego systemu zarządzania linią kolejową, tzw. SRK. Ten nowoczesny system spowoduje, że jeszcze więcej pociągów będzie mogło jeździć na linii kolejowej E20. PKP PLK wskazywało nam, że z początkiem maja muszą zamknąć i zlikwidować te dwa przejazdy. Będzie wiązać się to z dużymi utrudnieniami. Pracujemy nad tym, aby maksymalnie zminimalizować te uciążliwości dla mieszkańców, chociażby w kwestii dotarcia dzieci do szkoły czy też mieszkańców Osiedla Strumiany Południe do dworca. Planujemy z początkiem kwietnia spotkać się z nimi i zaproponować tymczasowe rozwiązanie" – mówił w rozmowie dla marcowego "Echo Ziemi Kostrzyńskiej" burmistrz Szymon Matysek.

Likwidacja przejazdów może dotknąć również pieszych.

– Jeśli zamkną przejazd na Strumiany to będąc bez auta jestem uziemiona na dobre no chyba, że przejdę na osiedle Grunwaldzkie pieszo jakieś 5 kilometrów. Ja sobie tego nie jestem w stanie wyobrazić już teraz jak jest jeden przejazd tylko zamknięty to mam duży problem i utrudnienia, a jak oba będą zamknięte to nawet nie chcę o tym myśleć. A co z poruszaniem się pieszo? – żali się nam Ania Socha-Adaszak.

Problem dotyczyć będzie również Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej. Autobusy linii nr 462, 463, 464 i 465 będą musiały również korzystać albo z przejazdu na Kórnickiej lub przez wiadukt S5. Rozwiązaniem mogłoby być skierowanie części autobusów w rejon ulicy Wiosny Ludów lub nawet z utworzeniem "pętli" w rejonie ulicy Miłosza, dzięki czemu pasażerowie szybko dostaliby się na dworzec kolejowy lub tunelem pod stacją kolejową przeszliby w rejon ulicy Warszawskiej i Dworcowej. Takie rozwiązanie wprowadzono dwukrotnie dla autobusu linii nr 462 w związku z zamknięciem przejazdu na Grunwaldzkiej.

– Z przystankiem na Wiosny Ludów może być problem, gdyż zaczynają się prace związane z budową kanalizacji, ulica będzie częściowo zamykana – tłumaczył Marcin Matuszewski, specjalista ds. Transportu Publicznego Urzędu Miejskiego w Kostrzynie.

Sytuację komplikuje również przebudowa fragmentu ulicy Wiosny Ludów (na odcinku od Kórnickiej do Astrowej). Ponadto od środy do 6 maja zamknięta będzie ulica Kórnicka, o więcej w artykule: Od środy przez miesiąc zamknięta będzie Kórnicka - nie będzie przejazdu z Warszawskiej do Wróblewa.

Tymczasem nie rozpoczęły się jeszcze prace związane z budową tunelu. Przypomnijmy. W połowie lutego PKP Polskie Linie Kolejowe, firma Strabag oraz Zakład Drogowo-Transportowy Sławomir Begier z Nekli podpisały z Gminą Kostrzyn umowę na budowę tunelu oraz układu drogowego w rejonie ulicy Grunwaldzkiej, Średzkiej i Powstańców Wielkopolskich. Prace miały ruszyć w marcu. Inwestycja będzie kosztować 53,8 mln zł, a jej zakończenie planowane jest w pierwszej połowie 2021 r.

Zamknięcie przejazdów na Powstańców Wielkopolskich i Grunwaldzkiej oraz organizacja ruchu dla Osiedli Strumiany Południe, Grunwaldzkie i Kórnickie w Kostrzynie w związku z budową tunelu i nowego układu drogowego będzie jednym z tematów Komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, która odbędzie się dziś (tj. w środę, 10 kwietnia) o godz. 16:00 w sali sesyjnej urzędu gminy.


Komentarze (11)

12-04-2019 02:22:24
Alfa
Czytam to i jestem ..... Jak możona robić remont ulicy Która w pierwszej kolejności powinna być zrobiona ..już dawno. A teraz puszczać ruch samochodowy i udawać co? Właśnie co? W głowie się nie mieści Vice jest chyba z innego miasta MARSA.
12-04-2019 00:11:01
Kostrzynianka
Jeśli komuś brak merytorycznych argumentów to wścieka się i pieni. Prawda w oczy kole - nieprawdaż???
11-04-2019 14:55:18
Jess
Ale czad! Skąd pytanie kto dał takie prawo burmistrzowi? Sami mu je daliście głosując na niego i na to koło wzajemnej adoracji. Burmistrz z vice B maja władze absolutna bo swoich przydupasow w radzie którzy przecież stoją za nim murem. Vice B pluje jadem bo brak mu jakichkolwiek merytorycznych argumentów wiec atakuje.
10-04-2019 21:25:16
Obserwatorka
Proponuje sie zwrócic do Radnego PANA KUBIAKA to rozsądny człowiek moze coś załatwi
10-04-2019 17:54:36
Kwiecień
Rozumiem, że każdy uziemiony mieszaniec otrzyma auto wraz z szoferem na koszt gminy do dyspozycji 24/7? Ludzie i tak będą korzystać z zamkniętego przejazdu, bo są do tego zmuszeni. Innej drogi nie ma, nie wszyscy mamy czas robić dodatkowe 5 km. Ciekawe tylko czy po drugiej strony nie będą stali panowie z wypisanym mandatem za przejście w niedozwolonym miejscu.
10-04-2019 17:20:43
Mieszkaniecj
Jak piesi mieszający za torami mają się przedostać, kiedy przejazdy zostaną zamknięte?
10-04-2019 14:57:53
Blik
A jaką mamy pewność że po 7maja PLK sobie nie zamknie kórnickiej?Będą mieli takie widzimisię i sobie zamkną przejazd na przykład na miesiąc...i co wtedy.Wszystko jest niestety robione od d..y strony.Wiosny Ludów już dawno powinna być robiona,a nie na ostatnią chwilę,stąd cena 1,5mln za kawałek nowej ulicy.Wykonawcy wiedzieli że Urząd jest w podbramkowej sytuacji i dali cenę z kosmosu.
10-04-2019 12:49:27
kapusta
Jak dostanę się na pieszo do pracy na ul. Akacjowej? Mam z pracy zrezygnować? Może urząd zatrudni mnie w biurze?
10-04-2019 10:40:33
Matka
Przejazdy zostaną zamknięte bo Burmistrz Matysek Podpisał w czerwcu 2018 r. Porozumienie z PKP PLK. Jednym podpisem zamknął dwa przejazdy. Ponadto zrezygnował z kładki dla pieszych, którą proponowała PKP PLK już 3 czerwca 2014 r., wcześniej zrezygnował z budowy tunelu w ramach ZIT budując węzeł przesiadkowy. Kto mu dał taką władzę?
10-04-2019 09:06:39
Zoska
A Pan Burmistrz Szymon Matysek milczy .Udziela się tylko Pan Waldek Biskupski , który wręcz pluje jadem .Obrażające nie jednego mieszkańca. DLATEGO PYTAM CO PAN BURMISTRZ ROBI ABY MIESZKANCY OSIEDLA STRUMIANY MOGLI DOSTAC SIE DO MIASTA DZIECI DO SZKOLY? Czy czekamy tj w kolejną tragedię bo miejsce prac nie zostało odpowiednio zabezpieczone A tu dzieci będą do szkoły szły na skróty przez tory.?????????
10-04-2019 07:00:58
Mieszkanka
Zamknięte przejazdy A władze Kostrzyna nadal nie przedstawiły mieszkańcom jaki rozwiązanie maja zamiar zaproponować mieszkańcom Strumian. Oczywiście mają mieszkańców w głębokim poważaniu.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

cze

Gmina Kostrzyn
Wybory prezydenckie
w godz. 7:00-21:00

25

lip

Siedleczek, figurka
Bieg do Nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

28

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:00

13

wrz

Iwno
V Bieg Pieczonej Pyry - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

25

paź

DRZĄZGOWO, świetlica wiejska
Leśne Grzybobieganie - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborach prezydenckich?

TAK - zagłosuję tradycyjnie w lokalu

TAK - zagłosuję korespondencyjnie

NIE - nie wezmę udziału w wyborach


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: