Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mruczki czekają na swój dom i kochającego właściciela {► FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Mruczki czekają na swój dom i kochającego właściciela {► FILM}
17-02-2021 17:01   Janusz Ludwiczak
Potrafią spać nawet 12 godzin dziennie, ważyć 10 kg i mruczeć po głaskaniu. O kim mowa? O kotach, które dziś obchodzą swoje święto – Światowy Dzień Kota. Z tej okazji zajrzeliśmy do "kociarni" w schronisku w Skałowie, w którym przebywa 41 kotów, a na nowym dom i kochającego właściciela czeka obecnie 10 z nich.

"Gdyby można było skrzyżować człowieka z kotem, skorzystałby na tym człowiek, a stracił kot" – powiadał Mark Twain, amarykański pisarz pochodzenia szkockiego i satyryk. I coś faktycznie w tym jest. Swoje święto obchodzą koty.

Nazywa się Felis silvestris catus, został udomowiony już około 4000 roku p.n.e. w Nubii, a dwa tysiące lat później w Egipcie. Na wolności potrafi dożyć do ośmiu, a w warunkach domowych nawet 20 lat.

17 lutego, choć nie wiadomo dlaczego akurat tego dnia, przypada Światowy Dzień Kota, który ma podkreślić znaczenie tych zwierzaków w życiu człowieka. W Polsce święto to obchodzone jest od 2006 roku, a jego pomysłodawcami są miesięcznik "Kot" oraz Wojciech Kurkowski. Polskie obchody Światowego Dnia Kota mają przede wszystkim na celu zbieranie darów na rzecz bezdomnych zwierząt. Ponadto co roku przyznawany jest tytuł "Kociarza Roku". W 2008 roku otrzymał go śp. prezydent Lech Kaczyński.

Zaglądamy do schroniska w Skałowie, które w ciągu ponad 5-letniej działalności pod swój dach przyjęło blisko pół tysiąca kotów.

– Obecnie mamy 41 kotów, z czego 10 z nich jest przeznaczonych do adopcji. Koty te są wyleczone, zaszczepione. Pozostałe kociaki muszą przejść kwarantannę i być wyleczone – wyjaśnia Paweł Kubiak, dyrektor Schroniska dla zwierząt w Skałowie.

W skałowskim schronisku koty mają kilka pomieszczeń. Jest szpitalik, do którego trafiają chore koty, wymagające opieki weterynaryjnej, są również "kociarnie", w której każdy mruczek ma swoją miskę, kuwetę i domek. Są również zabawki, drapaki, drabinki, bo jak mówi przysłowie "koty chodzą swoimi ścieżkami". Jak zapewniło nas schronisko koty dogadują się.

– Dużym problemem są dla nas koty dzikie, które roznoszą różne wirusy, dlatego jeśli już do nas trafiają, przechodzą kwarantannę, potem są szczepione. Mamy koty w różnym wieku, najstarsze mają nawet po 8 lat – wyjaśnia Paweł Kubiak, dyrektor schroniska.

Warto przygarnąć czworonożnego przyjaciela. Jedną z zalet posiadania kota jest to, że nie trzeba go wyprowadzać na spacer, a nasz dom będzie pilnowany przed myszami i szczurami.

– Mamy jednak określone procedury. Z osobą, która jest zainteresowana adopcją przeprowadzamy rozmowę, wypełniamy ankietę. Pytamy o warunki mieszkaniowe, czy są w domu dzieci. Potem następuje zapoznanie z kotem, zaaklimatyzowanie się. Patrzymy, jak dany zwierzak reaguje na ewentualnego przyszłego właściciela. Nie chcielibyśmy, by za chwilę kotek do nas wracał, czy był znów bezdomny – zaznacza dyrektor Schroniska w Skałowie.

W ciągu 5-letniej działalności do schroniska w Skałowie trafiło prawie 2 800 psów i kotów, z czego w ubiegłym roku 225 mruczków. Nowy dom znalazło blisko 100 kotów.

W sprawie adopcji kotów (a także psów) należy kontaktować się telefonicznie ze Schroniskiem w Skałowie pod numerem telefonu: 783 552 272 od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00-15:00.

Schronisko dla zwierząt w Skałowie można również wesprzeć również przekazując dowolną kwotę na konto Stowarzyszenia Przyjaciół Schroniska dla Zwierząt w Skałowie BZ WBK S.A. 98 1090 1450 0000 0001 3127 8097
Tytuł wpłaty: Pomoc dla Schroniska
(Całość wpłaty przekazywana jest na pomoc podopiecznym naszego Schroniska).

Dobrym pomysłem jest również przy wypełnieniu PIT-a za 2020 r. przekazanie 1% podatku dochodowego na numer KRS: 0000490587 na rzecz schroniska, bo pomaganie procentuje.

– Dzięki otrzymanym środkom udało nam się za kwotę 9 tys. zł zakupić specjalny kontener, do którego będą trafiać koty z różnymi wirusami. Będzie on pełnił funkcję izolatorium, by nie zarażały pozostałych kotów. Gdy koty przejdą kwarantannę zostaną przeniesione do "kociarni" i będą czekać do adopcji – tłumaczy Paweł Kubiak, dyrektor schroniska.

I na koniec jeszcze kilka ciekawostek o kotach. Już roczny kot odpowiada osiemnastolatkowi, zaś wiek kota wynoszący 15 lat, to nasze 74 lata. Koty potrafią ważyć od 2,5 do nawet 15 kilogramów. Zwierzęta te na wolności żyją średnio od 7 do 8 lat, zaś trzymane w domu średnio 15-20 lat. Natomiast koty "piwniczne" żyją przeciętnie do 2 lat, jednak te regularnie dokarmiane dożywają starszego wieku.

Koty są niesamowitym śpiochami. Przez większość dnia praktycznie śpią. Długość ich snu wynosi od 12 do nawet 20 godzin w ciągu doby. Są ssakami drapieżnymi, a więc dieta wegetariańska u kotów nie wchodzi w rachubę.

Z kotami wiąże się wiele ciekawych opowieści. By wykarmić swoje czterdzieści kotów Ernest Hemingway musiał sprawić sobie krowę, która codziennie dawała kociakom świeże mleko. W 1879 roku w Belgii przeprowadzono próbę zastąpienia gołębi pocztowych innymi zwierzętami. 37 kotów wyposażonych w odpowiedni ekwipunek zostało wywiezionych 30 km od miejscowości Liège. Większość futrzaków okazało się niegodnymi zaufania listonoszami, gdyż pozbyły się one przesyłek.

We wsi Tarnowo w gminie Szydłowo na północy Wielkopolski pojawił się nietypowy znak drogowy z wizerunkiem kota i napisem "zwolnij".

"Inicjatywa wyszła od mieszkańca wsi, który jest miłośnikiem kotów i przygarnia koty wywiezione z miasta, wyrzucone na ulice. No i cyklicznie ginęły koty we wsi pod kołami pojazdów. Wpadł na pomysł znaku, który będzie ostrzegał i to przyniosło efekt". Wcześniej w skali roku ginęło około dziesięciu kotów, a od sierpnia – czyli momentu ustawienia znaku – zginął tylko jeden – przyznał Tadeusz Obrocki, sołtys Tarnowa w gminie Szydłowo.

Na nowy dom i kochających właścicieli czekają między innymi:

Figa (451/1020) – ok. 5-miesięczna kotka. Maleńka kocia dziewczynka szukająca czułości ze strony człowieka, uwielbia noszenie na rękach. Mimo młodziutkiego wieku radzi sobie nieźle ze starszym towarzystwem w które wtula się przy każdej okazji.

Czesław (371/0920) – ok. półroczny kocurek, próbujący odnaleźć się w warunkach schroniskowych ganiając za innymi kotami. Do człowieka podchodzi z dystansem.

Bella (352/0820) – wesoła, ganiająca z innymi kotami kotka, uwielbiająca przytulanie i głaskanie po brzuszku.

Szaruś (292/0720) – to kot, który wśród kociego towarzystwa jest kotem trochę nieufnym, ale po jakimś czasie się uaktywnia. Potrzebuje domu w którym wreszcie poczuje się bezpiecznie.

Nelka (375/0920) – roczna kotka trochę wycofana w kontakcie z człowiekiem, natomiast z kotami gania niczym błyskawica. Potrzebuje czułości, by nabrać pewności siebie.

Fredi (216/0620) – półtoraroczny kocurek o dość spokojnym charakterze, od zabawy woli wylegiwanie się, mimo to do innych kotów jest raczej przychylny.

Dycha (409/0819) – to 2-letni kot, który decyduje kiedy chce bliskości z otoczeniem, lubi mizianie, ale na swoich zasadach, do innych kotów jest neutralny.

Duszka (492/0919) – 4-letnia kotka. Dystyngowana panna stroniąca od towarzystwa swoich bratanków, woli wylegiwanie i obserwację.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

maj

19:30
CZERLEJNO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Czerlejno

21

maj

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Wróblewo

19:00
TARNOWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Tarnowo

22

maj

17:00
WĘGIERSKIE, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Węgierskie

19:00
CZERLEJNKO, świetlica wiejska, ul. Jesionowa 23
Wybory sołeckie - Sołectwo Czerlejnko

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: