Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Od zawsze miałem zainteresowania przyrodnicze" – wywiad z kostrzyńskim weterynarzem - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Od zawsze miałem zainteresowania przyrodnicze" – wywiad z kostrzyńskim weterynarzem
01-07-2020 09:40   Janusz Ludwiczak
O tym czy psy przenoszą koronawirusa na ludzi, jak obecnie wygląda wizyta w lecznicy i z jakimi najczęściej problemami zgłaszają się właściciele psów i kotów – o tym w przypadającym 1 lipca Dniu Psa opowiada Radosław Dogoński, lekarz weterynarii, specjalista chorób psów i kotów, który prowadzi lecznicę dla zwierząt w Kostrzynie.

Janusz Ludwiczak, portal InfoKostrzyn.pl: Panie Doktorze, na początku zapytam o koronawirus. Pojawiały się opinie czy wirus może przenosić się ze zwierząt na ludzi?
Lek. wet. Radosław Dogoński: Na początku pandemii było sporo takich pytań i obaw, ale szybko ustaliliśmy, po sprawdzeniu doniesień mediów, a przede wszystkim naszych specjalistycznych, branżowych czasopism i informacji Światowej Organizacji Zdrowia, że nie ma takiej możliwości, by koronawirusem Covid-19 mogły zarazić się od nas zwierzęta. One mają koronawirusy, my mamy swoje wirusy.

Koronawirus mocno Wam utrudnił pracę? Jakie teraz są procedury?
Oj tak, mocno, ale tak jak wszędzie. Obowiązkowa jest dezynfekcja rąk i pomieszczeń. W gabinecie może przebywać tylko jeden opiekun. Nie zawsze wystarczy tandem: jeden opiekun - jedno zwierze. Żeby przytrzymać psa czasami potrzebne są dwie osoby. Często rodzice zapominają o tym, wysyłając dzieci z kociakiem czy psiakiem, a tak naprawdę one nie powinny przychodzić same bez opieki, szczególnie jeśli zwierze wykazuje jakieś objawy agresji. Ktoś musi to zwierzę przytrzymać, pilnować. My nie zawsze mamy taką możliwość. Ja pracuje dwoma rękami, muszę podać lek, zastrzyk czy szczepienie. Ktoś musi to zwierzę przytrzymać. Pamiętajmy, że to właściciel ponosi za niego odpowiedzialność. Jeśli właściciel tego nie zrobi, ja nie koniecznie muszę wykonać dany zabieg.
Koronawirus wydłużył nam też procedury, co spowodowało, że teraz w ciągu dnia mogę przyjąć mniej pacjentów. Zbiegło się też pojawienie sporej ilości kleszczy, które rzuciły się na psy i koty. Spowodowało to zakorkowanie w gabinecie i wydłużenie kolejek.

Jak to się stało, że został Pan weterynarzem?
To długa historia. Od zawsze miałem zainteresowania przyrodnicze, związane ze zwierzętami i biologią. Ukończyłem Technikum Weterynaryjne we Wrześni. Po zakończeniu nauki postanowiłem iść na weterynarię. Zostałem absolwentem uczelni w Lublinie. Po sześciu latach mogłem pochwalić się dyplomem. Nikt w rodzinie nie był weterynarzem, jestem pierwszy, który leczy zwierzęta. A pomyśleć, że początkowo chciałem zostać leśnikiem.

Jak długo prowadzicie Państwo lecznicę dla zwierząt w Kostrzynie?
Lecznica w Kostrzynie istnieje od bardzo dawna. W czasach PRL- u gabinety weterynaryjne były państwowe. Po zmianie ustroju pan dr Wojciech Krowicki postanowił uruchomić swoją działalność, ja dołączyłem do niego w roku 2003. I tak od 17 lat razem współpracujemy.

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się mieszańcy ze swoimi pupilami?
Najczęściej są to sprawy związane z profilaktyką - szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym psów i kotów, jak również szczepienia przeciwko wściekliźnie. Najczęstszym problemem są sprawy dermatologiczne - problemy skórne, alergiczne. Zajmujemy się również leczeniem biegunek, wykonujemy zabiegi sterylizacyjne. Prowadzimy wszelkie sprawy po za ortopedią i neurologią. W sytuacjach kiedy sprawa jest skomplikowana korzystamy z pomocy innych klinik.

Częściej zaglądają właściciele psów czy kotów?
W tej chwili nie ma reguły. Jest to 50% na 50%. Koty w połowie wypełniają nam pracę, może dlatego, że są absorbujące dla właściciela. Nie trzeba z nimi wychodzić na spacer, zwłaszcza dla osób, które pracują. Koty są trudniejszymi pacjentami niż psy, bywają bardziej stresowe sytuacje.

A zdarzają się inne zwierzątka?
Owszem, ale rzadko. W dniu kiedy rozmawiamy mieliśmy akurat żółwia, ale zdarzają się papugi, ptaki ozdobne i drób. Zajmujemy się również leczeniem dużych zwierząt - trzodę chlewną, jak i bydło, ale też konie. Zwierzęta te nie są oczywiście przywożone tutaj. Taka wizyta odbywa się w gospodarstwie na miejscu. Jeśli przychodzi do nas ktoś ze zwierzętami egzotycznymi - jaszczurką czy wężem to też odsyłam do specjalistów, którzy pracowali w ogrodzie zoologicznym, albo zajmują się profilaktyką specjalistycznym.

Najczęstsze problemy w pracy weterynarza, ale również w schronisku, bo jak wiem Pan Doktor leczy również psy i koty w Skałowie.
Największym problem jest stres, związany z tym, że nie każdemu zwierzęciu uda nam się pomóc. To nas dotyka każdego dnia. Musimy podjąć decyzję o tym czy możemy pomóc, czy wyleczymy czy niestety zwierzę będzie trzeba uśpić.

Dziękuję za rozmowę.

Radosław Dogoński - lekarz weterynarii, specjalista chorób psów i kotów. Od blisko 20 lat związany z Kostrzynem, współwłaściciel lecznicy dla zwierząt przy ul. Wrzesińskiej 3. Jest również lekarzem Schroniska dla zwierząt w Skałowie i członkiem Związku Kynologicznego w Polsce, hoduje psy rasy Chesapeake Bay Retriever, posiada również kota.


Komentarze (4)

02-07-2020 10:56:13
kostrzyniak
Super człowiek i super weterynarz. Mamy dużo szczęścia mając takiego fachowca.
02-07-2020 10:14:55
SISI
Lekarz z ogromnym serduchem dla zwierząt :) DZIĘKUJEMY :))
02-07-2020 07:29:08
Gosia
Najlepszy weterynarz pod słońcem! :)
01-07-2020 22:35:09
Pieski i Kotki
Bardzo dziekujemu Panu Doktorowi za wieloletniom opiekie i szybkie rozpoznanie choroby i szybką pomocą DZIĘKI
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

18:30
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Przemysław Poznań
- zakończenie sezonu

21

cze

IWNO, Park Mielżyńskich
Wianki - powitanie lata
w godz. 17:00-24:00

22

cze

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert Martyny Pruszyńskiej

29

cze

11:00
IWNO, Stara Cegielnia
Bieg "Cegła RUN" - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro2024?

TAK

NIE

Nie interesuje mnie to


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: