Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wiatrak w Czerlejnie zostanie rozebrany? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Wiatrak w Czerlejnie zostanie rozebrany?
20-09-2019 12:37   Janusz Ludwiczak
Drewniany wiatrak, stojący w Czerlejnie od ponad 150 lat ma zostać rozebrany. Właścicielka gruntu, na którym stoi obiekt planuje zabudowę nieruchomości. Jednak ratowaniem obiektu zainteresowana jest gmina. Tymczasem wiatrak nie jest wpisany do rejestru zabytków.

O drewnianym wiatraku w Czerlejnie informowaliśmy równo dwa miesiącu temu. Okazuje się, że właścicielka nieruchomości wystąpiła z wnioskiem o rozebranie konstrukcji.

– Spotkaliśmy się niedawno z przedstawicielami Powiatowego Konserwatora Zabytków oraz właścicielką nieruchomości, która wystąpiła z wnioskiem o jego rozebranie. Okazuje się, że obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków. Zasugerowaliśmy konserwatorowi zabytków i właścicielom, że chcielibyśmy pozyskać materiały i przenieść wiatrak w inne miejsce – powiedział Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Właściciel gruntu ma inne plany na tą działkę, nie przewiduje pozostawienia wiatraka w tym miejscu. Właścicielka nieruchomości wystąpiła o zgodę na rozbiórkę, utylizację.
Wiatrak znajduje się na gruncie prywatnym, w środku pola, jest oddalony 70 metrów od pasa jezdni. Jeśli miałby służyć do celów turystycznych musiałbym zmienić lokalizację. Gdybyśmy mieli starać się o dofinansowanie to obiekt musi być wpisany do rejestru zabytków. Z tego obiektu pozostał tylko główny trzpień, który jest w kiepskim stanie. Trzeba również odbudować dach
– dodaje wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Jest szansa, że wiatrak zostanie jednak wpisany do rejestru zabytków, co spowoduje, że zlikwidowanie konstrukcji nie będzie takie proste.

– Wystąpiliśmy z wnioskiem do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie wiatraka do rejestru zabytków. Czekamy na decyzję. Wiemy, że ratowaniem obiektu zainteresowana jest gmina Kostrzyn – wyjaśnia Ewa Gregorczyk, specjalista ds. ochrony zabytków nieruchomych Wydziału Powiatowego Konserwatora Zabytków Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Z właścielką nieruchomości, na której stoi wiatrak nie udało nam się skontaktować.

Znajdujący się w Czerlejnie, przy drodze do Kleszczewa drewniany wiatrak - koźlak został zbudowany na przełomie lat 1754-1780. Pierwotnie znajdował się w Spławiu. W 1865 został zakupiony przez Piotra Brodzińskiego i po jego rozebraniu elementy wiatraka zostały przewiezione i złożone ponownie w Czerlejnie. Wiatrak został uruchomiony w 1867 roku.

– Starsi mieszkańcy wspominają, że "gdy wiatrak chodził, cieszył oko pracujących na polu rolników". Jest to obecnie jedyny wiatrak na terenie gminy Kostrzyn i jeden z niewielu pozostałych na terenie Wielkopolski. Ze względu na walory zabytkowe i emocjonalne, żal byłoby, gdyby zniknął z panoramy naszej wsi. To jej nieodłączny element od wielu, wielu lat – zaznacza Agnieszka Augustyn, sołtys Czerlejna.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

18:30
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Przemysław Poznań
- zakończenie sezonu

21

cze

IWNO, Park Mielżyńskich
Wianki - powitanie lata
w godz. 17:00-24:00

22

cze

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert Martyny Pruszyńskiej

29

cze

11:00
IWNO, Stara Cegielnia
Bieg "Cegła RUN" - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro2024?

TAK

NIE

Nie interesuje mnie to


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: