Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Trwa strajk w szkołach w Kostrzynie, Gułtowach i Iwnie. Nauczyciele walczą o godne warunki pracy - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Trwa strajk w szkołach w Kostrzynie, Gułtowach i Iwnie. Nauczyciele walczą o godne warunki pracy
09-04-2019 11:17   Janusz Ludwiczak
Od poniedziałku strajkują nauczyciele w Szkołach Podstawowych nr 1 i 2 w Kostrzynie oraz w Gułtowach i Iwnie, po tym jak nie doszło do porozumienia rządu ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych, a także części Solidarności, którzy domagają się 30% podwyżek dla pracowników oświaty.

W poniedziałek rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli. W gminie Kostrzyn do protestu przystąpili nauczyciele ze szkół podstawowych nr 1 i 2 z Kostrzyna, a także z Gułtów i Iwna oraz opiekunowie z Przedszkola Miejskiego w Kostrzynie. W szkołach tych nie odbywają się lekcje, czynne są jednak świetlice lub odbywają się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Na budynkach szkół wiszą flagi ZNP i Solidarności oraz wywieszone są plakaty z informacją "Walczymy o godne warunki nauki, pracy i płacy".

Strajk odbywa się w wielu szkołach w sąsiednich gminach, w większości placówek w Pobiedziskach, Swarzędzu czy Kleszczewie. W Poznaniu do strajku przystąpili nauczyciele ze 197 na 250 placówek, czyli aż 78,8%.

Jak powiedział podczas wtorkowej konferencji Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) w Wielkopolsce w strajku bierze udział 1349 z 1803 szkół (74,82%), zaś w całym kraju strajkuje 15 179 placówek z pośród 20 403, czyli 74,29% szkół. W akcji protestacyjnej bierze udział ponad 6 tysięcy nauczycieli.

Przypomnijmy. Związki zawodowe nauczycieli, pedagogów i pracowników oświaty początkowo domagały się podwyżek w kwocie 1 tysiąca złotych dla każdego pracownika oświaty, jednak rząd nie spełnił postulatów. Protestujący postanowili obniżyć żądania do 30% podwyżki rozłożonej w dwóch ratach - od stycznia i od września, co oznaczałoby podniesienie pensji od 700 do 900 złotych. Rząd PiS zaproponował jedynie podwyżkę 9,6% od września oraz rozpoczęcie rozmów o podwyższeniu pensum z 18 do 22 lub 24 godzin. Propozycję tą przyjęła tylko centrala NSZZ Solidarność. Jednak część regionalnych "Solidarności", w tym wielkopolskiej nie zgadza się z decyzją centrali o podpisanym porozumieniu z rządem przez szefa oświatowej "S" Ryszarda Proksę (będącym powiatowym radnym PiS), który zgodził się jedynie na blisko 10 procentową podwyżkę od września. Część związkowców chce odwołania przewodniczącego krajowej oświatowej "Solidarności".

Do strajku nie przystąpili nauczyciele ze szkół w Brzeźnie, Czerlejnie i Siekierkach. W tych placówkach zajęcia lekcyjne będą odbywać się normalnie, jednak mogą być ograniczone od środy, gdyż nauczyciele ze szkół nie biorących udział w strajku mają być w komisjach egzaminacyjnych.

Zaplanowane od środy do piątku egzaminy gimnazjalne we wszystkich szkołach w gminie mają odbyć się planowo. Podobnie mają być przeprowadzone w przyszłym tygodniu egzaminy ósmoklasisty.

"Jako organ prowadzący potwierdzamy, że wspólnie z dyrektorami szkół podjęliśmy działania, które nie zakłócą przebiegu egzaminu gimnazjalnego, który odbędzie się w dniach 10-12 kwietnia 2019 r. - informuje Urząd Miejski w Kostrzynie.


R E K L A M A

Komentarze (23)

13-04-2019 13:07:45
Adam
"Kiki" widzę że prawda zabolała. Ale taka prawda nauczyciele pracują jakby byli na pół etatu a wymagania jak nie wiadomo kto. Pracy póki co to oni jeszcze nie zaznali. Jak nie wolne wakacje to każde święta i przed świętami wycieczki i po 4-5 godzin dziennie na niby etacie. Niech się ogarną a jak źle to pracy jest dużo mogą zmienić.
12-04-2019 22:56:47
Kiki
Wiki jak pijesz to nie pisz.
12-04-2019 22:14:19
Wiki
W głowach im się przewraca, żaden z nauczycieli kostrzynskich nie wie co to praca. Zero odpowiedzialności i zaangażowania. A te głupoty o wykształceniu ile to muszą się uczyć - każdy głupi co roku powtarzając ten sam temat tą samą lekcje miałby to wyryte w pamięci. Czego niby się uczą? Lekcje oklepane, pracują tylko 18 godzin tygodniowo więc i tak za to co robią to nawet za dużo im płacą. Za te dni strajku mam nadzieję że im nie zapłacą. Niech się zwolnią jak im nie pasuje i pójdą do prawdziwej pracy.
11-04-2019 09:23:42
KST
C.d.: Niestety w Polsce podejście Finladnii nie wypali, ponieważ każda partia rządząca chce "zaorać" pomysły poprzedniej i wprowadzać własne, również kosztem naszych dzieci. Przykład? Oczywiście Gimnazja. Ten strajk znowu bardzo podzielił nasze społeczeństwo. Jak na razie nie ma w tym całych chaosie żadnego wygranego. Obecnie każdy cierpi. Czy to rodzice, uczniowie, nauczyciele strajkujący i ich rodziny, nauczyciele niestrajkujący oraz ich rodziny. Pora wziąć głęboki oddech i mieć nadzieję, że strajk skończy się juz niebawem. Pozdrawiam.
11-04-2019 09:15:09
KST
@Janusz: Nie rozumiem dlaczego wciąż sądzisz, że nauczyciele nic nie robią. Może własnie w tym tkwi problem, że społeczeństwo nie rozumie jak pracuje nauczyciel? To jest siedzenie po nocach i w weekendy aby sprawdzić setki sprawdzianów, przygotować scenariusze lekcji, wypisać opinie na temat zaburzonych dzieci, odbieranie telefonów od rodziców nawet po 21. Możnaby tak wymieniać bez końca. Skąd to wiem? Ponieważ osobiście pracowałem jako wykładowca kilka lat temu, więc może dlatego irytują mnie takie uwagi. Osobiście miałem 3 miesiące wolnego? Myślisz dlaczego zrezygnowałem i wolałem współpracować z firmami? Oczywiście nauczyciele zawsze mogą zmienić prace jak im się nie podoba. Znam wielu byłych nauczycieli, którzy teraz pracują w korporacjach. Często na kierowniczych stanowiskach z uwagi na dobre zarządzanie zespołem i umiejętności miękkie. Ale powtórze moje pytanie: Co dalej? Jeżeli wszyscy nauczyciele zrezygnują z edukacji to kto bedzie uczył nasze dzieci? Przecież już są niedobory nauczycieli w niektórych szkołach. Dobrzy nauczyciele, którzy znają języki i szybko przyswajają wiedzę pójdą do firm i jak można się łatwo domyślić jakość edukacji będzie jeszcze niższa. Niemniej jednak zgodzę się z Tobą Januszu, że nawet podwyżka 1000 zl tutaj nic nie da. Tu potrzeba reform, długosiężnego planu na rozwój naszej oświaty. Chciałem tu przytuczyć przykład Finlandii, która przez lata udoskonalał
10-04-2019 13:08:42
Janusz
@KST widzę, że mamy na pokładzie internetowego psychologa (-‸ლ) Kiedyś "łamistrajk" był wygodnickim i płochliwym konformistą, czego dziś nie można powiedzieć o takich osobach (brawa dla kadry ze szkół, które nie strajkują!). Jeżeli w kimś siedzi mentalnie prl to nie zrozumie tej drobnej różnicy, a jeżeli ktoś jest manipulatorem to mimo jej zrozumienia, będzie celowo operował skojarzeniami bazującymi na czasach słusznie minionych. Nauczyciel, nauczycielowi nierówny, a chory system konserwuje tylko tę patologię. Niczym nieuzasadnione przywileje doprowadziły do tego, że zawód obsiadły leniwe miernoty zmotywowane masą wolnego czasu, z ukoronowaniem w postaci wakacji. O braku pedagogicznego powołania wśród lwiej części tych osób świadczy obecna formuła strajku nastawiona na szantaż pisiorów kosztem dzieciaków (o groźbie masowych "kibli" nie wspominając!). Problem w tym, że to ludzie, którzy nie wiszą na cycku Kaczora tylko na moim, który w pocie czoła zarabia kasę i płaci ciężkie podatki. Nikt nie broni nauczycielom zmiany pracy - ogłoszeń jest masa. No tylko w innych zawodach żeby kasa się zgadzała trzeba się napracować i pogodzić z kilkukrotnie mniejszą ilością wolnego, a nieudacznicy są zwalniani. Z tym protestem jest jeszcze inny problem - bańka w której żyje ten kwiat narodu. Olanie etosu zawodowego, doprowadziło do tego, że ludzie nauczycieli nie lubią, a "spontaniczne&quo
10-04-2019 09:39:07
KST
@Janusz, widząc twoje wypowiedzi typu "LOL XD", "Ohyda", " ¯_(ツ)_/¯" wnioskuję, że jesteś na poziomie emocjonalnym gimnazjum więc nie będę z tobą polemizował. Jak nie wiesz kto to Łamistrajk, spytaj się mamy albo taty. Możesz też spytać Panią Polonistkę ale pewnie teraz strajkuje "XD". Osobiście popieram strajk nauczycieli i wspieram ich całym sercem. Znam wielu nauczycieli i wiem jak wygląda ich codzienna, niewdzięczna praca. Ponadto, jak tak dalej pójdzie to nie bedzie miał kto uczyć. O tym się nie mówi, ale w naszej gminie już sporo nauczycieli zrezygnowało z zawodu. Może to w skrajnym przypadku doprowadzić do zamknięcia szkoły, jeżeli ilość nauczycieli będzie niewystarczająca w stosunku do ilości uczniów. I co wtedy zrobi taki Janusz z Grażynką ze swoim Brajankiem i Dżesiczką? Pewnie znowu bedą obwiniali nauczycieli " ¯_(ツ)_/¯".
10-04-2019 00:35:16
Niki
Czy ktos pomyslal w tym wszystkim o konsekwencjach jakie poniosa dzieci czy brak podwyzek dla nauczycieli to ich wina, to beda duze zaleglosci ,nieprzerobiony material ,dodatkowy stres i bez tego nasze dzieci odstaja w szkole sredniej od innych ,podwyzki tak ale za rzetelnie przerobiony matrerial a nie pogaduszki niezwiazane z lekcjami ,lub przegladanie internetu w celach prywatnych na lekcjach,nieumiejetnosc przekazywania wiedzy i czesto nieodpowiednie traktowanie ucznia
09-04-2019 23:32:56
Ciężko pracujący
Do nauczycieli - idźcie na tydzień do pracy do korpo. Wrócicie po tygodniu do szkoły i przeprosicie za wasze wygłupy ze strajkiem!
09-04-2019 23:00:09
Rodzic
Jestem za wyższą pensją dla nauczycieli, ale w zamian za wyniki w pracy. Podniesienie pensum być może pomogłoby oddzielić plewy od ziarna i nauczyciele z powołania mogliby wówczas się wykazać, a miernoty będą musiały się ogarnąć na rynku pracy. Dzieci nie są głupie i przynoszą do domu informacje tego typu, że pani traci 15 minut lekcji, żeby ponarzekać na to jaka to ona jest zmęczona. Z kolei inna zadaje klasie zadania, a sama buszuje po internecie. Reasumując, jak mi nie odpowiada pensja/ pracodawca to zmieniam pracę, a nie obarczam uciążliwościami nikogo wokół.
09-04-2019 21:34:04
Janusz
@Artur Widzę, że nauczyciel wszedł na forum i poczuł się, jak w klasie, której trzeba zlecić zadanie domowe xD Dla odmiany, ja nie mam kompleksów i sobie daruję te personalne wycieczki, które są zwyczajnie żałosne. Zapomniałeś jeszcze o kilku POPIERAM NAUCZYCIELI, które wyglądają przekomicznie "naturalnie" w tych komentarzach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
09-04-2019 21:25:06
Murem za nauczycielami
Jesteśmy z Wami! Walczycie o godność zawodu i przyszłość naszych dzieci! To Wy często znacie je lepiej niż ich rodzice, to Wy pokazujecie im świat. Nie wywieszajcie białej flagi!
09-04-2019 21:20:41
Tomasz
Pani Grażyno jakby nauczycielom zlikwidowano kartę nauczyciela to dopiero by im się krzywda działa. A o pracy 40 godzinnej niech pani zapomni. Nie dali by rady bidule.
09-04-2019 21:19:06
AntyKOD
Nikt wam nie da tyle ile naobieca wam, nauczyciele, Grzesiu Schetyna!
09-04-2019 21:11:41
Normalny pracownik
Jeżeli nauczyciele rzeczywiście pracują ponad 40 godzin tygodniowo, to niech rzucą tą złą pracę i zamienią ją na mniej stresującą i lepiej platną pracę w korporacji!
09-04-2019 19:48:42
Grażynka
Ja myślę że cały system jest do naprawy: trzeba zlikwidować kartę nauczyciela, wprowadzić 40 godzinny system jak w innych zawodach z wyszczególnieniem na pracę z dziećmi i inne zadania, ustanowić niezależną kontrolę pracy nauczyciela, publikować wyniki pracy nauczycieli (wyniki uczniów na olimpiadach, zbierać anonimowe ankiety uczniów ze szkół średnich i inne), wynagrodzenie nie powinno tylko zależeć od stażu pracy nauczyciela. Dzięki temu dobrzy nauczyciele będą zarabiali więcej, a słabi mniej.W tym wszystkim cierpią dobrze nauczyciele, którzy mają wiedzę i potrafią ją przekazać innym. Ilu słabych nauczycieli zostało zwolnionych w Kostrzynie w ciągu ostatnich 10 lat ?
09-04-2019 18:43:18
Artur
Janusz, mój ty geniuszu, kóry wiedzę całą z zakresu WOS posiadłeś - masz zadanie domowe. Sprawdź różnicę między urzędnikiem a funkcjonariuszem publicznym i następnie napisza krótki esej (wiem, trudne słowo) na temat tejże różnicy. To zadanie domowe z WOS. A w ramach zadania domowowego z jężykoznastwa - rozwiń skrót "LOL", przetłumać i napisz w języku, z którego skrót pochodzi, krótki esej na temat słów, które można użyć w języku polskim, aby wyrazić emocję, którą wyrazić chciałeś. To kiedy jest napisałem ad personam (wiem, kolejna trudność przed Tobą), to pytanie a'propos (biedny Janusz - jak Ty sobie poradzisz, chłopie) stwierdzenia "nieudacznicy": dlaczego nie ratujesz młodzieży kostrzyńskiej przed tym złem i nie zatrudniasz się w kostrzyńskich szkołach? Czego Tobie brakuje - chęci, wiedzy, umiejętnośći czy wszystkiego razem?
09-04-2019 18:31:17
Bartosz
POPIERAM STRAJK NAUCZYCIELI. Drodzy nauczyciele - również dzięki Wam - nauczycielom szkoły podstawowej mam możliwość budowania swojej kariery zawodowej. Budowanej w oparciu o wiedzę i naukę - którą zaszczepiliście mi na każdym poziomie edukacji. Wy, którzy jesteście poniżani tutaj i nie tylko tutaj, za niskie pieniądze, pracujecie z coraz trudniejszymi uczniami, coraz bardziej roszczeniowymi rodzicami - a jednak mimo wszystko chcecie walczyć dalej. Chcecie rozwijać również tych, którzy tego nie chcą. Chcecie rozwijać również tych, którzy potem piszą jak Janusz czy Mm pod tym artykułem. Wytrwajcie! Pamiętajcie - bardzo, bardzo wiele osób Was popiera. Niewielu pisze, ale bardzo wielu popiera.
09-04-2019 16:06:32
Tomasz
co opluwają nauczycieli. Mam małe dzieci, nie krzyczę, nie narzekam, nie jestem nauczycielem, nie mam nikogo w rodzinie w zawodzie, muszę zająć się dziećmi, bo szkoła i przedszkole zamknięte. POPIERAM NAUCZYCIELI! Nauczyciel to zawód zaufania społecznego. Wiele można powiedzieć, ale najpierw należy postawić się na miejscu tych, którzy w czasie kiedy my pracujemy, zajmują się naszymi dziećmi. Podstawowa rola nauczyciela to edukowanie i wychowywanie, czuwanie w trakcie naszej pracy nad bezpieczeństwem uczniów, jest wiele tego. Czy ktoś kto ma taką odpowiedzialność powinien zarabiać mniej niż w popularnych marketach? W Niemczech nauczyciel jest szanowany, zarabia godnie, państwo dba o warunki, system oświatowy jest stabilny. W Polsce nauczycielom, co chwilę wprowadza się nowe rozwiązania. Czy Ty przychodzisz do pracy i szef codziennie zmienia reguły? Czy to dobrze wpływa na atmosferę, na wydajność, motywację. Zrozumcie są nauczyciele rożni, ale, zacznijmy szanować tą grupę. Kiedyś nauczyciel miał autorytet, wzbudzał respekt i tego sobie życzmy. POPIERAM NAUCZYCIELI
09-04-2019 14:33:12
Janusz
@KST LOL xD A kto to jest "łamistrajk"? Ktoś, kto boi się wytykania paluchami, nieprzyjemności i ostracyzmu, czy może wręcz odwrotnie? Boże, w tych czasach wszystko jest już na opak. Inna sprawa, że znając marny poziom nauczycielstwa wszyscy płyną bezrefleksyjnie zgodnie z nurtem i nikt się nie wyłamuje ¯_(ツ)_/¯
09-04-2019 13:46:11
KST
Mimo tego, że świetlica w szkole działa to nie zdecydowałem się puścić tam mojego dziecka. Nie chce aby miało kontakt z Łamistrajkami. Niech się uczy, że trzeba zawsze walczyć o swoje!
09-04-2019 13:12:48
Mm
Popieram Janusza. Cyrk na kółkach.
09-04-2019 12:46:31
Janusz
Przypominam, że nauczyciele jako jedyna grupa urzędników państwowych ma nad wyraz godne warunki pracy dzięki Karcie Nauczyciela. Jestem spokojnie za tym żeby dostali ten 1000zł ale równolegle zniesiono ten komunistyczny anachronizm. Szanowni Państwo - dla budżetu wyjdzie to zdecydowanie taniej! Niestety - będąc brutalnie szczerym - dobrych nauczycieli w gminie można policzyć na palcach jednej ręki, a cała reszta to niestety nieudacznicy, "dzięki" którym nasze dzieci mają gorszy start w szkołach średnich. Jednocześnie być może warto rozważyć, wzorem sąsiadów zza Odry, zakaz strajku dla urzędników państwowych - w tym nauczycieli. Bo to, co się teraz odwala to jest plucie w twarz normalnym ludziom muszącym zaiwaniać codziennie do pracy i szantażowanie pisiorów naszymi dzieciakami. Ohyda
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

mar

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Potyczki damsko-męskie
ze względu na pandemie wydarzenie będzie transmitowane na profilu FB MGOK

20

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
UKS Victoria Gułtowy - Spartanie Opalenica
- 11. kolejka Unihokeja I ligi mężczyzn
ze względu na pandemię mecz odbędzie się bez udziału publiczności

03

kwi

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Sparta Oborniki

28

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

27

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy zaszczepisz się przeciwko Covid-19?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: