Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Leśnej Grobli ma powstać "żwirownia" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Leśnej Grobli ma powstać "żwirownia"
14-02-2019 22:36   Janusz Ludwiczak
Prywatny inwestor chce na dzierżawionej działce wybudować kopalnię odkrywkową złoża kruszywa naturalnego, w której ma być wydobywany piasek i żwir. Część mieszkańców Leśnej Grobli i Siedleczka jest jednak przeciwna realizacji tej inwestycji. Pod koniec stycznia odbyła się rozprawa administracyjna, podczas której mieszkańcy obawiali się, że żwirownia będzie powodować hałas i źle wpłynie na środowisko, a ciężarówki zniszczą istniejące drogi dojazdowe.

Żwirownia ma powstać w Leśnej Grobli, niedaleko skrzyżowania dróg prowadzących do Siedleczka i Brzeźna. Inwestycję chce zrealizować spółka Trans-Bruk, która w styczniu zeszłego roku wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

– Inwestor chce wybudować żwirownię na gruncie dzierżawionym. W styczniu 2018 r. wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji. Zwróciliśmy się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o opinię i raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Obie instytucje stwierdziły, że nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko – mówi w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.

W kwietniu zeszłego roku do burmistrza wpłynęły pisma mieszkańców z protestem dotyczącym inwestycji. Inwestor został zobowiązany do przygotowania raportu oddziaływania na środowisko, co też uczynił.

– Inwestor zapewnia, że eksploatacja prowadzona będzie przez 10 lat, po tym czasie teren zostanie zrekultywowany, pojawi się zbiornik wodny, ogólnodostępny, który będzie takim sztucznym jeziorem, jednak w to nie wierzą mieszkańcy – wskazuje wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Przez cały styczeń mieszkańcy mogli składać uwagi i wnioski do postępowania. Z kolei pod koniec stycznia odbyła się rozprawa administracyjna z udziałem przedstawiciela inwestora, władz gminy i zainteresowanych mieszkańców.

Jak zapewnił inwestor, od strony najbliższej zabudowy wykonane zostanie zwałowisko o wysokości 3 metrów, które pełnić będzie rolę ekranu akustycznego, a maszyny pracować będą na głębokości 6,7 metrów poniżej poziomu terenu. Żwirownię ma obsługiwać 13 pojazdów.

Mieszkańcy obawiają się jednak, że kopalnia odkrywkowa żwiru i piasku będzie powodować hałas i źle wpłynie na środowisko, a ciężarówki zniszczą istniejące drogi dojazdowe.

Póki co inwestor nie może rozpocząć prac. Zanim burmistrz wyda decyzję w sprawie inwestycji najpierw rozpatrzone zostaną uwagi zgłoszone przez mieszkańców.

Teren inwestycji - Map: Urząd Miejski w Kostrzynie

Protokół z rozprawy administracyjnej w sprawie inwestycji {POBIERZ PDF}


R E K L A M A

Na zdjęciach miejsce, w którym ma powstać "żwirownia" (fot. 0-4)
oraz ostatnia czynna odkrywka w Siedleczku
Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (2)

16-02-2019 17:27:04
PawelK
Szanowny Inwestorze i Władze Gminy Kostrzyn, nie bardzo osobiście byłem poinformowany o planowanej lokalizacji inwestycji choć o proteście słyszałem i zgłaszałem swoją gotowość i pomoc, moja wina brak czasu itp ale zapewniam Was wszystkich że Leśna Grobla nie jest i nie będzie terenem na którym będą powstawały kolejne uciążliwe inwestycje ! Jak bardzo gmina się troszczy o swoich mieszkańców można się osobiści przekonać pokonując drogę z Leśnej Grobli do Siedleczka i dalej do Brzeźna. Wiele lat tą drogą poruszają się pojazdy z już istniejącej kopalni a mieszkańcy dobrze wiedza że jest to czyste lekceważenie mieszkańców skazując ich na poruszanie się kompletnie zrujnowaną drogą gruntową. Gmina od 10 lat gra informacją że to nie nasz teren i nie możemy nic, co oczywiście jest wierutną bzdurą. Tak jest po prostu łatwiej bo taniej ! Jak wygląda droga z Siedleczka do Brzeźna zrujnowana przez ten sam transport urobku z istniejącej kopalni a Wy macie czelność planować kolejna kopalnie ? Bądźcie pewni że nic z tego nie będzie, nie będzie układzików, kolesiostwa nic nie będzie. Wpierw drogi Panowie ! nie połatane, nie posypane na odwal się tłuczniem a zbudowane od podstaw w klasie minimum KR3-KR4 to wtedy możecie zacząć prosić mieszkańców o możliwą lokalizację. A dzisiaj zapraszam Władze Gminy na spacer np z dzieckiem odprowadzając na przystanek w Siedleczku w tym gnoju lub pyle latem, przyjdźcie posmak
16-02-2019 15:58:27
Tomek
O nie, żadnej żwirowni. Niszczenie przyrody, zniszczone drogi czy to w Wiktorowie czy to w Brzeźnie.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

lis

09:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
IX Otwarty Turniej Piłki Siatkowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Jubileusz 35-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Siekieracy"

20

lis

KOSTRZYN, przychodnia Sanus, ul. Braci Drzewieckich 1
Bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat
Zapisy: tel. 61 855 75 28, 61 851 30 77, 609 000 082

23

lis

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Gdzie są chłopcy z tamtych lat" - koncert
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 13.11. w MGOK o godz. 8:00 i 17:00

25

lis

19:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
VIII Andrzejki z piosenką literacką
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 14.11. w MGOK o godz. 8:00 i 17:00

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie najczęściej robisz zakupy?

Biedronka

Netto

Tesco

Jana

Chata Polska

targowisko

sklep lokalny

poza Kostrzynem (Poznań, Swarzędz, Środa, Pobiedziska, Września)


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: