Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W miejscu Orlenu ma powstać rondo, a przy Rzeźnickiej planują zbiornik wodny - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W miejscu Orlenu ma powstać rondo, a przy Rzeźnickiej planują zbiornik wodny
22-11-2023 06:33   Janusz Ludwiczak
Bezpieczeństwo, więcej zieleni na Rynku w Kostrzynie, zmiana organizacji ruchu w centrum miasta, przebudowa oczyszczalni ścieków czy wymiana latarni sodowych na ledowe – to tematy, które poruszane były na spotkaniu z mieszkańcami Kostrzyna.

W ubiegły poniedziałek, 13 listopad w "Kostrzyniance" odbyło się otwarte spotkanie dla mieszkańców z udziałem burmistrza, kostrzyńskich radnych (z okręgów nr 11, 12, 13, 14 oraz 15) oraz przedstawicielami policji. Na początku spotkania przedstawione zostały informacje o stanie bezpieczeństwa.

– Im dalej od Poznania tym bezpieczniej. Od początku roku do końca października w gminie Kostrzyn doszło do 22 włamań, 37 przypadków kradzieży, 13 uszkodzeń mienia. Otrzymaliśmy też 1 zgłoszenie dotyczące rozboju. Takie zdarzenia na terenie Poznania są na porządku dziennym, a wiem co mówię, bo przez ostatnie półtora roku pełniłem służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu – tłumaczył aspirant sztabowy Piotr Kubicz, komendant Komisariatu Policji w Kostrzynie.

Jak dodał komendant wzrosła wykrywalność sprawców przestępstw z 57 do 60,47%, a w przypadku włamań udało się zatrzymać prawie co drugiego złodzieja (40% wykrywalności).

– Udało się też zatrzymać kierowcę BMW, który wielokrotnie łamał przepisy w Kostrzynie – dodał asp. sztab. Piotr Kubicz.

W dalszej części spotkania przedstawiono plany inwestycyjne w Kostrzynie na przyszły rok. Jak zapowiedział burmistrz Szymon Matysek skorygowany został projekt przebudowy Rynku w Kostrzynie. Ma pojawić się więcej zieleni. Zmieni się też organizacja ruchu w centrum miasta.

– Ulica Poznańska (od Sikorskiego do Rynku) będzie jednokierunkowa. Powrót odbywać będzie się ulicą Kościuszki, która w całości będzie też jednokierunkowa. Dzięki temu zyskamy miejsca postojowe – tłumaczył Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Zlikwidowana ma zostać też stacja paliw w centrum Kostrzyna.

– Prowadzimy rozmowy z Orlenem. Stacja zostanie przeniesiona w inną lokalizację. Po zlikwidowaniu stacji paliw na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej z Kościuszki pojawi się rondo. Uwzględnimy to w projekcie przebudowy Rynku i nowej organizacji ruchu – zaznaczył burmistrz.

To nie koniec zmian. Na skrzyżowaniu ulic Okrężnej, Mickiewicza i Słowackiego ma powstać sygnalizacja świetlna.

– Dochodzi tam do wielu wypadków. Czy w tym miejscu mogłoby powstać rondo? – dopytywał radny Arkadiusz Bilski.

– Problemem jest zbyt mała przestrzeń. Kolejna sprawa to taka, że jest to ciągle droga powiatowa. Działania będą podjęte, gdy zostanie ona przekazana gminie od Powiatu Poznańskiego. Bezpieczeństwo w tym miejscu poprawi sygnalizacja świetlna – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

Kolejną z inwestycji, która ma być realizowana w przyszłym roku to przebudowa oczyszczalni ścieków w Skałowie.

– Inwestycję szacujemy na 24 mln zł. Liczymy, że uda nam się pozyskać dofinansowanie w wysokości od 15 do 16 mln zł. Po przebudowie zwiększy się przepustowość z 2100 metrów sześciennych na dobę do 4 tys. m³/doba – stwierdził burmistrz.

W Kostrzynie ma pojawić się też kolejny zbiornik wodny. Miałby on powstać w rejonie ul. Rzeźnickiej na powierzchni ok. 1,6 ha.

Burmistrz zapowiedział również, że planowana jest kolejna wymiana oświetlenia z sodowego na ledowe. Na ten cel gmina chce pozyskać dofinansowanie z programu "Rozświetlamy Polskę", a zgłoszony zostało 1,2 tys. miejsc, w których miałyby zostać wymienione latarnie.

Podczas spotkania nie zabrakło też pytań od mieszkańców, którzy sygnalizowali problemy z samochodami ciężarowymi w rejonie ulic Żniwnej i Zbożowej w Kostrzynie, zbyt małej ilości kubłów na śmieci na osiedlu Grunwaldzkim czy problemów z parkowaniem w rejonie urzędu gminy, zwłaszcza na parkingu przy budynku.


Komentarze (9)

28-11-2023 14:34:19
Nick
@Kuba, nie było informacji o spotkaniu ani na gminnym profilu na facebooku ani w sekcji aktualności na stronie Urzędu. Szkoda, bo będąc na spotkaniu byłaby szansa usłyszeć dużo więcej niż krótka notatka na infokostrzyn (gdyby nie infokostrzyn to w ogóle byśmy się o tym spotkaniu i ważnych dla całego Kostrzyna tematach nie dowiedzieli).
27-11-2023 23:30:23
Kuba
Jeśli na stronie gminy nie było informacji, to nie są żadne konsultacje, a tylko prywata dla wybranych osób. W czyim interesie toczy się gra, że pominięto mieszkańców? Nie dość, że narzucają do wyboru jakieś wypociny studentów....
27-11-2023 10:30:04
Nick
@Adam a pamiętasz ile dni przed spotkaniem znalazłeś tę informację w skrzynce?
24-11-2023 20:45:52
Adam
Ja informację o spotkaniu znalazłem w skrzynce pocztowej.
24-11-2023 16:31:49
Nick
Informacji o planowanym spotkaniu nie było ani na gminnym facebooku ani w aktualnościach na stronie gminy, gdzie latają różne „newsy” o koncertach czy zawodach sportowych ale jakoś te na prawdę ważne dla mieszkańców się nie pojawiają! Można mieć słuszny zarzut do burmistrza, że polityka informacyjna w gminie jest kiepska ale rózga na wiadomo co tak samo jak burmistrzowi należy się również radnym. Obowiązkiem radnych jest zadbanie o to, żeby informacja o spotkaniu z mieszkańcami z ich okręgów wyborczych pojawiła się na gminnych stronach internetowych w sekcji aktualności! Chyba, że boją się bezpośredniego spotkania z mieszkańcami to wtedy lepiej żeby nikt o planowanym spotkaniu nie wiedział… Od znajomego z os. Królewskiego słyszałem, że kilka tygodni temu podobno odbyło się spotkanie z radnym w SP2. Informacji o tym spotkaniu również nie było w aktualnościach na stronie gminy. Na facebooku informacja o spotkaniu też się nie pojawiła. Były za to zaproszenia na karteczkach w skrzynkach pocztowych, podobno pojawiły się dosłownie na ostatnią chwilę. Tam też chyba radny nie chce się spotkać z mieszkańcami. Dobrze, że chociaż wy napisaliście jakie tematy były poruszane na spotkaniu…
23-11-2023 20:00:53
Zyga
Gdzie była informacja o konsultacjach? Ile czasu będziemy beż stacji benzynowej? Po zdjęciach widać że Panu Burmistrzowi zależało, by na konsultacji było jak najmniej mieszkańców, dlatego nie było żadnych informacji o spotkaniu. Tak Pan Burmistrz traktuje swoich wyborców, a wybory już na wiosnę. Mam nadzieję że mieszkańcy odpłacą taką samą ilością głosów.
23-11-2023 18:05:18
Marek
Ul.sredzka proponuję zrobić bo albo koło urwie albo zawieszenie do roboty będzie
23-11-2023 07:25:40
mieszkanka
Więcej koszy na śmieci.Przed kostrzynianka postawiono beton,niewiem czemu ma to służyć.
22-11-2023 21:10:30
Kuba
Pustki, nikt już słuchać nie chce obiecanek cacanek. za stołem więcej władzy niż mieszkańców. Szkoda, że nie było info wcześniej, bo należała się reprymenda za dziury zasypane piaskiem w jezdni na Średzkiej od paru miesięcy. Był pan policjant, a brak bezpieczeństwa nikt nie poruszył?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
15

cze

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Przemysław Poznań II
- zakończenie sezonu

19:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Odpust parafialny

17

cze

15:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: