Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Burmistrz: "Chcielibyśmy zaprojektować ring rowerowy, który połączy Kostrzyn" z sołectwami - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Burmistrz: "Chcielibyśmy zaprojektować ring rowerowy, który połączy Kostrzyn" z sołectwami
13-11-2023 01:17   Janusz Ludwiczak
W sobotę Kostrzyn świętował podwójne – rocznicę odzyskania Niepodległości oraz jubileusz lokacji miasta. W trakcie uroczystej sesji burmistrz Szymon Matysek zapowiedział modernizację kostrzyńskiego Rynku, rozbudowę szkoły w Siekierkach, modernizację oczyszczalni, ale także powstanie ringu rowerowego. Drogi pieszo-rowerowe miałby połączyć Kostrzyn m.in. z Siekierkami, Trzekiem, Węgierskim, Gułtowami, Brzeźnem, Buszkówcem czy Skałowem.

Kostrzyńskie obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się mszą świętą, która została odprawiona we farze.

– Kiedy gromadzimy się w naszej kostrzyńskiej farze dziękujemy Bogu za to wszystko co jest wokół nas - za nasze rodziny, bliskich, naszą społeczność i w końcu za naszą Ojczyznę, w której możemy się posługiwać swoim własnym językiem, głosić to co chcemy. Wolność, która została wywalczona przez minione pokolenia nieustannie jest pewnego rodzaju zadaniem, byśmy mogli z tej wolności korzystać – powiedział w trakcie kazania ks. dr Jarosław Żurawski, wikariusz Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kostrzynie.

Po nabożeństwie ulicami miasta przeszedł uroczysty pochód z udziałem orkiestry dętej, pocztów sztandarowych, władz samorządowych i mieszkańców. Harcerze i przedstawiciele Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Kostrzyn i OSP Gułtowy nieśli długą na 15 metrów i szeroką na 4 metry biało-czerwoną flagę.

Pod Pomnikiem Poległych na Rynku zostały złożone wieńce, po czym przemarsz dotarł do hali widowiskowo-sportowej przy ul. Piasta, w której odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn oraz młodzieżowej rady gminy.

W trakcie posiedzenia przez aklamację radni podjęli uchwałę w sprawie uhonorowania pochodzącego z Gułtów profesora Edmunda Maćkowiaka – chórzysty, kompozytora pieśni chóralnych, dyrygenta i pedagoga.

W dalszej części uroczystości głos zabrał gospodarz gminy Kostrzyn.

– W wyjątkowy Narodowy Dzień Niepodległości obchodzimy również święto gminy Kostrzyn, w tym roku 772. rocznicę nadania praw miejskich naszemu miastu. Mówimy o przeszłości i z wielkim szacunkiem się do niej odnosimy, myśląc o ludziach którzy tutaj żyli, przez blisko osiem wieków tworzyli tą naszą małą ojczyznę. Wspominamy, ale też jesteśmy również świadectwem tego, że tą kolejną kartę historii naszej gminy piszemy również my każdego dnia pracując, ucząc się, działając aktywnie w działalności samorządowej, charytatywnej, społecznej, organizacji pozarządowych. Samorząd jest od tego, aby realizować potrzeby i oczekiwania mieszkańców.
Staramy się każdego dnia pozyskiwać środki zewnętrzne. Udało się pozyskać ponad 35 mln zł w ostatnim okresie dwóch lat
– powiedział Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Burmistrz zapowiedział, że w przyszłym roku rozpocznie się modernizacja kostrzyńskiego Rynku. Prowadzona ma być dalsza termomodernizacja szkół. W kolejnych planach jest rozbudowa szkoły podstawowej w Siekierkach, budowa Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego w Gułtowach i modernizacja oczyszczalni ścieków w Skałowie. Na ten cel gmina chce pozyskać dofinansowanie w wysokości 15-16 mln zł ze środków zewnętrznych.

Kolejnym projektem ma być "ring rowerowy".

– Staramy się, aby gmina Kostrzyn była jednością, abyśmy w różnych miejscach mogli miło spędzać czas i integrować się. Takim projektem, który może zjednoczyć infrastrukturalnie naszą gminę jest realizacja pomysłu, który rodził się wiele lat temu. Chcielibyśmy zaprojektować ring rowerowy, który połączy Kostrzyn z Siekierkami, z Trzekiem, z Węgierskiem, z Gułtowami, z Brzeźnem, Sannikami czy też Buszkówcem i Skałowem.
Tak by stworzyć możliwość bezpiecznego przemieszania się rowerem i pieszo, tak by można było dojechać nie tylko do Kostrzyna, ale chociażby przemierzyć szlakiem drewnianych kościołów, łączącym Siekierki z Czerlejnem i Gułtowami
– zapowiedział burmistrz Szymon Matysek.

Projekt miałby być realizowany w perspektywie od 3 do 7 lat.

Na zakończenie uroczystej sesji przyznana została Nagroda Rycerza Kostro za zasługi dla gminy Kostrzyn. Otrzymał ją Piotr Smoliński – dyplomowany nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 1 w Kostrzynie, organizator wielu zawodów sportowych, propagator tenisa stołowego i gry w szachy i warcaby oraz współzałożyciel istniejącego od 25 lat Uczniowskiego Klubu Sportowego Goniec Kostrzyn.
ZOBACZ TAKŻE: Piotr Smoliński laureatem Nagrody Rycerza Kostro

Obchody Narodowego Święta Niepodległości i 772. rocznicy lokacji miasta zakończył koncert znanych szlagierów lat 20` i 30-tych w wykonaniu Męskiego Kwartetu Wokalnego "Sweet Four" oraz wspólne śpiewanie piosenek i pieśni patriotycznych.

Dodajmy, że każdy mieszkaniec, który pojawił się na sobotnich uroczystościach otrzymał słodki upominek – mini rogalika przygotowanego przez panie z kół gospodyń wiejskich, m.in. z Trzeku i Gułtów. Na tą okazję upieczonych zostało ponad pół tysiąca rogalików.

11-listopadowe uroczystości transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo przez nasz profil. Poniżej filmowe relacje:


Komentarze (11)

15-11-2023 17:04:54
PL
Ja bym zlikwidował "znaczek okolicznościowy" przypinany do koszuli, ponieważ za bardzo kojarzy się ze znaczkiem z kampanii Donalda i spółki :)
15-11-2023 16:40:22
@Eva
Tak! Niech zostanie tylko jedyny słuszny sztandar - KO :)
15-11-2023 12:20:03
Eva
Może też sztandar PiSu mógłby zniknąć. PSL z resztą też. To jest kampania wyborcza???
15-11-2023 11:34:02
toms
Tak Polska też zniknie... i bedziemy mogli mówić tylko po niemieclu i angielsku. Człowieku włącz myślenie i może mniej łykania tej prawicoworadykalnej papki.
15-11-2023 09:01:06
@Stąd
Polska ma podobno powoli wychodzić z "europejskiej ciemnoty"... Być może za kilka lat "tą uroczystość" będzie się przeprowadzało bez POLSKIEJ FLAGI I POLSKIEGO HYMNU :)
15-11-2023 07:55:08
tomek
Świetny pomysł Burmistrzu.
14-11-2023 23:07:50
Mieszkaniec
Miło i przyjemnie poruszać się między wsiami to będzie jak połatają dziury w asfalcie. Między Glinką Duchowną a Iwnem są takie dziury że nie wiadomo co omijać. Niestety nie do wszystkich wsi dojeżdża autobus i rodzice muszą dzieci wozić do szkoły sami. Ale co tam dziury LANS ważniejszy.
14-11-2023 20:54:58
Stąd
Nie dało się tej uroczystości przeprowadzić bez tego szarlatańsko-kościelnego elementu?
14-11-2023 12:00:00
@Kolarz
Ja jednak wolę najpierw rozbudowę oczyszczalni i kanalizacji sanitarnej. Rzadko ruszam się z domu więc nie mogę załatwiać potrzeb podróżując po gminie rowerem.
14-11-2023 08:08:27
Kolarz
Rewelacyjny pomysł z tym ringiem. W końcu bezpiecznie będzie można poruszać się między wsiami. Trzymam kciuki za realizacje!
13-11-2023 17:20:43
.
Ale, nasza flaga ma ściśle określone proporcje. Harcerze i strażacy mogli nieść biało-czerwoną wstęgę, szarfę, taśmę, ale nie flagę. Ring rowerowy - super sprawa. Byłoby świetnie, gdyby drogi poprowadzone były urokliwymi szlakami, z dala od dróg samochodowych, choć zdaję sobie sprawę, że to marzenie ściętej głowy i możliwość takiego prowadzenia dróg zostanie w Polsce odkryta dopiero za 100 lat.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

18:30
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Przemysław Poznań
- zakończenie sezonu

21

cze

IWNO, Park Mielżyńskich
Wianki - powitanie lata
w godz. 17:00-24:00

22

cze

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert Martyny Pruszyńskiej

29

cze

11:00
IWNO, Stara Cegielnia
Bieg "Cegła RUN" - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro2024?

TAK

NIE

Nie interesuje mnie to


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: