Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Piotr Smoliński laureatem Nagrody Rycerza Kostro - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Piotr Smoliński laureatem Nagrody Rycerza Kostro
12-11-2023 04:44   Janusz Ludwiczak
Piotr Smoliński – dyplomowany nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 1 w Kostrzynie, organizator wielu zawodów sportowych, propagator tenisa stołowego i gry w szachy i warcaby oraz współzałożyciel istniejącego od 25 lat Uczniowskiego Klubu Sportowego Goniec Kostrzyn został laureatem tegorocznej Nagrody Rycerza Kostro za zasługi dla gminy Kostrzyn.

W sobotę, 11 listopada w Święto Niepodległości i 772. rocznicę nadania praw miejskich Kostrzynowi, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn wręczono nagrodę gminy Kostrzyn – statuetkę "Rycerza Kostro".

– Pan Piotr Smoliński jest nauczycielem dyplomowanym wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego w Kostrzynie. Jest również sędzią szachowym drugiej klasy okręgowej. Niewątpliwymi zasługami kandydata jest coroczna organizacja wielu imprez w różnych dyscyplinach sportowych na szczeblach szkolnych, gminnych, powiatowych i wojewódzkich, tj. m.in. Mistrzostw Gminnych Szkół Podstawowych w warcabach, szachach, tenisie stołowym; organizacja cyklicznych rozgrywek dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kostrzynie i pozostałych szkół w gminie; liga tenisa stołowego i szachowa liga dla najmłodszych; organizacja oficjalnych mistrzostw szachowych o puchar przewodniczącego gminy Kostrzyn – mówił w uzasadnieniu Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn i przewodniczący Kapituły nagrody Gminy Kostrzyn "Rycerz Kostro".

– Pan Piotr Smoliński jest organizatorem wyjazdów dzieci i młodzieży na turnieje rangi powiatowej, wojewódzkiej, krajowej i międzynarodowej, na której drużynowo i indywidualnie zawodnicy z naszej gminy zajmują czołowe miejsca, m.in. 2 i 3 miejsce w Mistrzostwach Powiatu Szkół Podstawowych w Szachach w 2018, 2019, 2021 i 2022 roku, 2. miejsce w Mistrzostwach Powiatu Szkół Podstawowych w Tenisie Stołowym w 2018 roku, 4. miejsce w Mistrzostwach Rejonu Szkół Podstawowych w Tenisie Stołowym 2019 czy wysokie miejsca w Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych oraz zwycięstwo w międzynarodowych zawodach szachowych i innych.
Pan Piotr Smoliński angażuje się w pozyskanie środków pozabudżetowych na potrzeby działalności szkoły Uczniowskiego Klubu Sportowego Goniec Kostrzyn. Jako nauczyciel wychowania fizycznego i zaangażowany propagator tenisa stołowego oraz gry w szachy i warcaby od ponad 30 lat wszczepia w najmłodszych mieszkańcach naszej gminy zamiłowanie sportu i aktywnego trybu do życia
– dodał wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

– To jest mój wuefista. Po tylu latach pracy Pana Piotra Smolińskiego mam wielki zaszczyt wręczyć tą nagrodę. Wielki pasjonat, który zaraża dzieciaki pasją do sportu, aktywności fizycznej – mówił podczas wręczenia Nagrody Rycerza Kostro Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Nagroda Rycerza Kostro przyznawana jest od 2000 roku osobom lub organizacjom za szczególne zasługi dla gminy Kostrzyn i jej mieszkańców.
Piotr Smoliński był jednym z czterech kandydatów zgłoszonych do tegorocznej Nagrody Rycerza Kostro. Do kapituły nagrody zgłoszono jeszcze: Renatę Lepczyk, Michała Trzaskowskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca "Siekieracy".

Rozmowa z Piotrem Smolińskim, laureatem Nagrody Rycerza Kostro 2023:

Janusz Ludwiczak, portal InfoKostrzyn.pl: Czy zawsze chciał być Pan nauczycielem wychowania fizycznego?
Piotr Smoliński: Pod koniec szkoły podstawowej to jeszcze nie widziałem kim chcę być. Wybrałem szkołę średnią – zawód elektronik, ale to nie był jednak zawód, który chciałem pełnić. Potem stwierdziłem, że będę jednak nauczycielem WF, gdyż był to pierwszy zawód, który sobie wcześniej wymarzyłem.

Jakie jest zainteresowanie dzisiejszej młodzieży sportem? Nie jest zagrożeniem internet i smartfony?
Jest to częściowe zagrożenie, ale często internet wspomaga trening, zwłaszcza jeśli chodzi o szachy i warcaby. Są różne aplikacje , gdzie dzieci korzystają z nich podnosząc swój poziom wiedzy i umiejętności gry. Obserwuje się jednak, że dzisiejsza młodzież jest mniej sprawna fizycznie niż było to 30, 40 lat temu.
Nie mniej, jeśli są ciekawe zajęcia organizowane w szkole, to można przyciągnąć chętnych do różnych dyscyplin, nie tylko do piłki nożnej.

A duże jest zainteresowanie dzieci szachami?
Tak, zwłaszcza wśród młodszych dzieci 7-12 lat, a także wśród przedszkolaków. Prowadzę zajęcia w przedszkolach i jest tam duży odsetek dzieci, które chcą nauczyć się tej gry. Potem, pewnie z uwagi na przybywające obowiązki szkolne i inne zajęcia, zmniejsza się stopniowo liczba aktywnie ćwiczących i biorących udział w zawodach.

Skąd Pana zainteresowanie właśnie akurat tą dyscypliną sportu jaką są szachy i warcaby?
Zasad tej gry nauczył mnie nauczyciel historii, który prowadził zajęcia, na które uczęszczałem. Stwierdziłem, ze to fajna dyscyplina. Jeździliśmy na zawody, spodobało mi się. Szachy i tenis stołowy to były takie dwie dyscypliny, które uwielbiałem w szkole podstawowej, mimo, iż trenowałem też piłkę ręczną. Przychodząc do pracy w szkole postanowiłem, że warto rozwijać te dyscypliny wśród uczniów i propagować w naszej gminie.

Czy szachy są sportem, bo różne są opinie na ten temat.
Jest to oficjalne uznane jako sport. Mogę tylko powiedzieć, że oprócz wysiłku intelektualnego przy szachownicy bardzo często jest też ogromny wysiłek fizyczny, bo na niektórych turniejach rozgrywa się partie, które na zegarze mają tempo np. półtorej godziny na 30 posunięć + pół godziny na partię dla jednego zawodnika, czyli maksymalnie można wykorzystać 2 godziny, przemnóżmy to jeszcze przez dwóch zawodników. Są przypadki, że te partie trwają 4 godziny, a w ciągu dnia trzeba rozegrać po dwie takie partie. Proszę sobie wyobrazić siedzieć na krześle przez 7-8 godzin.

Podczas uroczystości powiedział Pan, że dziękuje swojej rodzinie…
Faktycznie sport wymaga poświęcenia dużo czasu wolnego. Nie ukrywam, że najczęściej turnieje organizowane są w weekendy, trzeba wyjechać z młodymi zawodnikami, wziąć ich pod opiekę, przygotować na zawody, na pewno jest to pracochłonne.


Fot: Janusz Ludwiczak

Aktualności
Niezapominajka
09

paź

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-15:00

11

paź

Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Noc Bibliotek
w godz. 14:00-22:00

12

paź

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Tarnovia Tarnowo Podgórne

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Spotkanie z Krzysztofem Skibą
Bezpłatne wejściówki do odbioru od 16.09. w MGOK

13

paź

10:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Las Puszczykowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinny powstać rady osiedli?

TAK

NIE


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: