Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szczątki znalezione w Gowarzewie podczas przebudowy drogi pochodzą z przełomu XVI i XVII wieku - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Szczątki znalezione w Gowarzewie podczas przebudowy drogi pochodzą z przełomu XVI i XVII wieku
16-01-2019 08:35   Janusz Ludwiczak
Pod koniec września informowaliśmy o znalezionych szczątkach, które znaleziono podczas przebudowy drogi w Gowarzewie koło Siekierek. Okazało się, że w miejscu tym znajdował się cmentarz, a szkielety pochodzą z przełomu XVI i XVII wieku.

Na szkielety natrafili drogowcy podczas przebudowy ulicy Swarzędzkiej w Gowarzewie, niedaleko Siekierek (gmina Kleszczewo), o czym pisaliśmy pod koniec września. W sumie archeolodzy odkopali blisko 50 szczątków.

– Jedyną rzeczą pewną jest obrządek pogrzebowy, który jest takim sam dla protestantów w tym okresie jak i katolików. Wiemy, że jest to cmentarzysko nowożytne, zakładamy, że pochodzi z XVII wieku. Znaleźliśmy groby dorosłych, ale również dzieci poniżej 2 lat. Nie udało nam się odnaleźć monet, obrączek, ani innych elementów, które dałyby odpowiedź z jakiego okresu jest znalezisko.
Nasza praca polega na badaniu terenu. Rejestrujemy gdzie jest grób, usuwamy ziemię do poziomu zalegania szczątków, badamy sposób ułożenia szkieletu, czy leży na wprost, na boku, czy ma coś przy sobie. Na tej podstawie będą znane reguły obrządku pogrzebowego i przynależność do religii – czy byli to ewangelicy, katolicy czy wyznawcy innych religii
– wyjaśniał nam we wrześniu archeolog Andrzej Smaruj, Archeologiczna Pracownia Badawcza THOR.

Wiadomo już, że znalezisko pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku.

– W Gowarzewie archeolodzy znaleźli w sumie 49 grobów. To cmentarz pochodzący prawdopodobnie z XVI-XVII wieku – opowiada Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu.

Przebudowa ulicy Swarzędzkiej w Gowarzewie była prowadzona w ramach poprawy dojazdu ze Swarzędza do drogi ekspresowej S5. Inwestycja ta była częścią kompleksowej modernizacji 7-kilometrowej drogi powiatowej, łączącej Zalasewo z węzłem Kleszczewo.

– To jedna z ważniejszych dróg powiatowych. Przede wszystkim dlatego, że obsługuje komunikacyjnie prężnie rozwijającą się strefę przemysłową w Swarzędzu i okolicach. Łączy też trasę S5 z trzema gminami: Swarzędzem, Kleszczewem i Kostrzynem – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

W ramach wartej 35 milionów złotych inwestycji poszerzona została jezdnia do 7 metrów szerokości, ponadto powstał chodnik i ścieżka rowerowa, a także dwa ronda w Gowarzewie. Przebudowane zostały również skrzyżowania i wykonano odwodnienie drogi. Ponadto przejścia dla pieszych, przystanki autobusowe, skrzyżowania i przejazdy dla rowerzystów zostały oświetlone, dzięki czemu stały się dużo bezpieczniejsze.


Fot: Starostwo Powiatowe w Poznaniu (1-6), Janusz Ludwiczak/archiwum InfoKostrzyn.pl (pozostałe)

ZOBACZ TAKŻE: Gowarzewo: Znalezione szczątki mogą pochodzić z XVII wieku. Archeolodzy odkryli ponad 20 szkieletów

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

kwi

do 28-04-2019
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Turniej Koszykówki Dziewcząt - Basket Integracja

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
XI finał Konkursu piosenkarskiego dla dzieci i młodzieży "Zostań Gwiazdą"

27

kwi

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Sparta Złotów
22. kolejka (Klasa okręgowa "Liga Międzyokręgowa" Grupa 1)

28

kwi

15:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
Derby gminy: GKS Gułtowy - Maratończyk Brzeźno
18. kolejka (Klasa B "PROTON" Grupa 1)

02

maj

do 05-05-2019
Iwno
"11. Memoriał Henryka Helaka" - Regionalne Zawody w Skokach o 47. Błękitną Wstęgę Wielkopolski

[ wszystkie ]

Sonda
Czy zamknięcie od maja na stałe przejazdów na Grunwaldzkiej i Powstańców Wlkp.będzie dla Ciebie dużym utrudnieniem? ►więcej

Zdecydowanie tak - to będą duże utrudnienia

Tak - ale poradzę sobie, jeśli będą dobrze zorganizowane objazdy

Nie - zawsze można skorzystać z innej drogi

Mnie to nie dotyczy, nie korzystam z tych przejazdów


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: