Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Gowarzewo: Znalezione szczątki mogą pochodzić z XVII wieku. Archeolodzy odkryli ponad 20 szkieletów - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Strumiany | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe
Gowarzewo: Znalezione szczątki mogą pochodzić z XVII wieku. Archeolodzy odkryli ponad 20 szkieletów
25-09-2018 01:14   Janusz Ludwiczak
Ponad 20 szczątków znaleziono podczas przebudowy ulic Swarzędzkiej w Gowarzewie. Archeolodzy odkopują kolejne kości, które mogą pochodzić z XVII wieku.

Jak już informowaliśmy podczas przebudowy ulicy Swarzędzkiej w Gowarzewie koło Siekierek Wielkich (gmina Kleszczewo) natrafiono na ludzkie szczątki. W tym miejscu znajduje się cmentarz. Archeolodzy natrafili już na 20 szkieletów, które mogą pochodzić z XVII wieku.

– Do tej pory znaleźliśmy 19 szczątków, odkrywamy kolejne partię terenu i już odkryliśmy dwa kolejne groby. W tej części mamy na pewno 5 grobów, zobaczymy co będzie pod drugą, sąsiednią nitką drogi – powiedział Andrzej Smaruj z Archeologicznej Pracowni Badawczej APB THOR z Gniezna.

– Trudno na tą chwilę ocenić z którego dokładnie okresu jest znalezisko. Jedyną rzeczą pewną jest obrządek pogrzebowy, który jest takim sam dla protestantów w tym okresie jak i katolików. Wiemy, że jest to cmentarzysko nowożytne, zakładamy, że pochodzi z XVII wieku. Znaleźliśmy groby dorosłych, ale również dzieci poniżej 2 lat. Nie udało nam się odnaleźć monet, obrączek, ani innych elementów, które dałyby odpowiedź z jakiego okresu jest znalezisko – wskazuje archeolog Andrzej Smaruj.

Jak udało nam się dowiedzieć w Zarządzie Dróg Powiatowych na ludzkie szczątki w Gowarzewie natrafiono już 12 września. Cały czas badania prowadzą archeolodzy.

– Nasza praca polega na badaniu terenu. Rejestrujemy gdzie jest grób, usuwamy ziemię do poziomu zalegania szczątków, badamy sposób ułożenia szkieletu, czy leży na wprost, na boku, czy ma coś przy sobie. Na tej podstawie będą znane reguły obrządku pogrzebowego i przynależność do religii – czy byli to ewangelicy, katolicy czy wyznawcy innych religii – zaznacza Andrzej Smaruj, Archeologiczna Pracownia Badawcza THOR.

Badania archeologów nie powinny opóźnić realizacji inwestycji. Obecnie w Gowarzewie przebudowywana jest ulica Swarzędzka, która ma docelowo umożliwić lepszy dojazd od drogi ekspresowej S5 do Swarzędza. Ponadto na skrzyżowaniu ulic Swarzędzkiej, Trzeckiej i Siekiereckiej powstaje rondo.

– To największa w historii powiatu poznańskiego inwestycja drogowa. W ramach przebudowy drogi powiatowej z Zalasewa przez Gowarzewo do węzła Kleszczewo na S5 droga zostanie poszerzona, konstrukcja jezdni wzmocniona, nawierzchnia wymieniona (na tzw. cichą jezdnię); przebudowanych zostanie sześć skrzyżowań (na dwóch powstaną ronda, na jednym wyspa, a na trzech – pasy do skrętu w lewo); powstaną też ścieżki rowerowe oraz szerokie chodniki; kanalizacja deszczowa i przepusty; nowe zjazdy i zatoki autobusowe; bariery ochronne, przejścia i azyle dla pieszych, oświetlenie – tłumaczy Katarzyna Fertsch, rzecznik Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu.

Prace prowadzone są na blisko 7-kilometrowych odcinku drogi. Inwestycja, która ma zakończyć się w połowie października kosztować będzie 25 milionów złotych, z czego 16 mln zł dofinansuje Unia Europejska w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.


Komentarze (1)

25-09-2018 12:43:38
t
teraz już wiemy dlaczego w tym miejscu stała figura..

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

mar

15:30
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Czwarty Turniej z cyklu Liga Tenisa Stołowego

18:00
SIEDLECZEK, świetlica
Wybory sołeckie - sołectwo Siedleczek (+Leśna Grobla)

20

mar

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

18:00
GWIAZDOWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - sołectwo Tarnowo

22

mar

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Wszystko dla pań" - recital Roberta Kudelskiego, aktora znanego m.in. z serialu "Na Wspólnej"
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury od 11 marca

[ wszystkie ]

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborch sołeckich?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: