Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy Grunwaldzkiej mogą powstać bloki na 600 mieszkań - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Przy Grunwaldzkiej mogą powstać bloki na 600 mieszkań
28-04-2021 07:18   Janusz Ludwiczak
Podczas ubiegłotygodniowej sesji radni uchwali projekt miejscowy dla obszaru ulic Grunwaldzkiej i Żeromskiego. Na terenie o powierzchni 19 hektarów będzie mogło powstać osiedle bloków dla 600 rodzin.

Zanim projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu w rejonie ulic Grunwaldzkiej i Żeromskiego został uchwalony przez radnych na przełomie lutego i marca dokument został wyłożony do publicznego wglądu. 15 marca odbyły się konsultacje społeczne (ze względu na pandemię przeprowadzono je na platformie Zoom).

– Szacuje się, że na terenie tym powstanie 600 mieszkań, a miejsc parkingowych jest tylko 380 – wskazywała Elżbieta Lisek, mieszkanka os. Grunwaldzkiego.

– To są tylko wizualizacje, w których chcieliśmy pokazać bryły i wysokości budynków – uspokajała Agata Stoińska, kierownik Wydziału Nieruchomości, Urbanistyki i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kostrzynie.

– Zamieszka tutaj bardzo dużo osób. Czy pan burmistrz nie martwi się z przepustowością tunelu i jednym przejazdem, który pozostał. Liczę, że na tym osiedlu pojawią się sklepy i inne usługi, by ludzie nie musieli brać samochodu i jechać po zakupy na drugą stronę Kostrzyna – wskazywała Elżbieta Lisek.

– Rozumiem Pani obawy, jednak pamiętajcie państwo, że teren ten jest położony blisko drogi ekspresowej S5. Do Poznania też szybciej jest dojechać S5 niż jechać "92" do os. Warszawskiego. Nie obawiałbym się, że tunel będzie blokowany – odpowiedział Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

– Jesteśmy w trakcie przygotowywania koncepcji opracowania południowo-zachodniej obwodnicy Kostrzyna, która ma przebiegać od nowej Biedronki i będzie łączyć się z ul. Warszawską. W przyszłości połączy się ona przez tunel lub wiadukt z ulicą Kórnicką. Wtedy mielibyśmy drugi bezkolizyjny przejazd – dodał Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

W czwartek projektem planu miejscowego zajęła się Rada Miejska Gminy Kostrzyn.

– Musimy być świadomi, że powstanie miasteczko wielkości Gułtów, a być może Siekierek i Gwiazdowa. Czy przewidziana jest rozbudowa oczyszczalni ścieków? – pytała radna Anna Dudzińska.

– To jest kwestia 5-10 lat. Nie wiemy kto wygra przetarg na zakup działki i jaki będzie pomysł na budowę tego osiedla. Chcemy zachęcić mieszkańców do pozostania w gminie Kostrzyn. Mamy wiele inwestycji, jednak zbyt mało w kontekście zabudowy wielorodzinnej. A wiele osób chce mieszkać w bloku. W centrum Kostrzyna powstało osiedle Rycerza Kostro na ok. 600-800 osób, system ściekowy się nie zapchał – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

– Podjęliśmy decyzję, że system odprowadzania ścieków pozostanie w rękach gminy Kostrzyn. Prowadziliśmy rozmowy z Aquanetem. Uznaliśmy, że proponowane warunki nie są na tyle atrakcyjne i przekonywujące. Poradzimy sobie z rozbudową oczyszczalni ścieków w Skałowie. Wrzutnia ścieków zostanie przeniesiona na teren samej oczyszczalni. Chcemy starać się o dofinansowanie na rozbudowę oczyszczalni i modernizację przepompowni z Krajowego Systemu Oczyszczalni Komunalnym lub ze środków unijnych. Koszty inwestycji szacujemy na ok. 20 mln zł brutto, liczymy na dofinansowanie w wysokości 65-70% – dodał burmistrz.

– W żadnym stopniu nie da się porównać chaotycznej zabudowy w Siekierkach, bez planów miejscowych do terenu o powierzchni 19 ha, dla którego przygotowywany jest plan miejscowy z pełną infrastrukturą. Teren ten będzie sprzedany przez gminę jednemu inwestorowi, w jego gestii będzie wybudowanie pełnej infrastruktury na tym terenie – stwierdził Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Zanim radni uchwalili plan odrzucone zostały uwagi do projektu. Zakładały one m.in. uzupełnienie rysunków o miejsca parkingowe czy wprowadzenie obowiązku zasadzenia drzew wzdłuż ul. Żeromskiego i ustanowienie ich minimalnej ilości na terenie opracowania. Był również wniosek o wprowadzenie do planu nakazu, a nie dopuszczenia wykonania placu zabaw, bo jest to niezbędna funkcja dla wychowania zdrowych dzieci.

Jak wyjaśniała Agata Stoińska, kierownik Wydziału Nieruchomości, Urbanistyki i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kostrzynie pierwsza uwaga nie dotyczyła projektu planu, a w przypadku zieleni wskazana ostał minimalna powierzchni terenu biologicznie czynnej – 30% powierzchni działki.

– Sposób kształtowania zieleni zależał będzie od konkretnego zagospodarowania poszczególnych kwartałów zabudowy. Dodatkowo należy podkreślić, iż ul. Żeromskiego położona jest poza obszarem opracowania planu. Gmina opracowując projekty budowlane dla dróg przewiduje w drogach dojazdowych dużą ilość zieleni, która może być później pielęgnowana przez jednostki gminne – tłumaczyła Agata Stoińska, kierownik Wydziału Nieruchomości, Urbanistyki i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kostrzynie.

Wszystkie uwagi zostały odrzucone przez radnych jednogłośnie. Jednomyślnie radni podjęli również uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów w rejonie ulic Żeromskiego i Grunwaldzkiej w Kostrzynie.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


R E K L A M A

Mapa - mpzp w rejonie ulic Żeromskiego i Grunwaldzkiej w Kostrzynie
Wiz: przykładowe wizualizacje koncepcji zagospodarowania terenu przygotowane na podstawie zapisów projektu miejscowego planu
Źródło: Urząd Miejski w Kostrzynie

ZOBACZ TAKŻE: Inwestor wzywał do usunięcia naruszeń prawa, gdyż nie chciał przyłączyć się do kanalizacji

ZOBACZ TAKŻE: Kostrzyn opuszcza GOAP. Zapłacimy więcej za wywóz śmieci?

Komentarze (8)

06-05-2021 09:49:46
Mieszkaniec
Pytajnik, nie mieszaj wyprzedaży ziemi w gminie z przeznaczeniem pod deweloperkę z 500+, bo to dwie różne sprawy. Gmina Kostrzyn będzie miała kolosalne wydatki z tego powodu, a pieniądze z podatków tego nie pokryją, bo mieszkania kupują osoby, najczęściej młode, których jeszcze nie stać na dom. Ok. 8 mln to sama budowa drogi z infrastrukturą - pewnie nie starczy. Do tego rozbudowa oczyszczalni i budowa nowego tunelu z obwodnicą - kolejne dziesiątki milionów zł.
05-05-2021 21:26:49
?
Nie sprzedawać ziemi, nie wypłacać 500+, nie brać kasy z FO... To może powróćmy w gminie i w Polsce do np. 2012 roku?
05-05-2021 18:43:15
Mieszkaniec Kostrzyna
Kostrzyniak - Niestety można snuć różne spiskowe teorie. Pieniądze są potrzebne na już, w związku z tym sprzedajemy. Zanim developer zbuduje i zanim sprzeda mieszkania minie parę lat. Nieważne, że za parę lat trzeba będzie wydać więcej i będą problemy bytowe mieszkańców. O to, to będziemy się martwić za te parę lat. Niestety politycy myślą kategoriami aby do następnych wyborów, a kadencyjność temu sprzyja. Jak i tak mnie już nie wybiorą to niech następcy się martwią. Widać to wyraźnie także w naszym sejmie. Niestety, aby wygrać następne wybory zrobimy 500+, może już 700+. Kto to będzie spłacał, a niech nasi następcy się martwią. Wczoraj 4 maja właśnie sejm zdecydował o przystąpieniu do Funduszu Odbudowy. Dostaniemy pieniądze przez 7 lat a będziemy spłacać do 2057 roku. A to, że znowu zadłużymy Polskę oraz, że zagranica będzie zbierać podatki od polskich obywateli to nie ma znaczenia, niech martwią się następcy. Ważne, że będzie kasa, teraz. A potem to i tak nie dożyjemy.
04-05-2021 19:43:49
Kostrzyniak
Mieszkaniec Kostrzyna, masz rację! Koszty tego osiedla będą wyższe niż wpływ ze sprzedaży działki. Przewodniczący Banaszak wprowadził w błąd, bo nieprawdą jest, że deweloper wybuduje całą infrastrukturę. Droga publiczna i media w tej drodze wybuduje gmina , nie starczy 8000000 zł, a co dopiero rozbudowa oczyszczalni i budowa kolejnego tunelu, bo ten będzie zapchany.
04-05-2021 18:15:57
Mieszkaniec Kostrzyna
Jak dla mnie wygląda to tak: - ścieki problem, który rozwiąże się gdzieś w dalekiej przyszłości - woda też może być problemem na osiedlu Grunwaldzkim latem jest niskie ciśnienie wody - dojazd może być problematyczny ponieważ tunel i jeden przejazd się zapcha. Proszę sobie wyobrazić obfity deszcz i zalanie tunelu. - dojazd S5 jest taki sobie, bo średnio o 10 km wydłużamy sobie drogę, czas przejazdu to może 3 minuty szybciej, jedziemy szybciej więcej paliwa spalamy, mało ludzi tam będzie jeździć. - ilość miejsc parkingowych na nowo budowanym osiedlu już wskazuje, że osiedle grunwaldzkie będzie zapychane parkującymi samochodami. Na każde mieszkanie powinny być dwa miejsca parkingowe. - a nowy tunel, obwodnica to chyba już kolejna porażka urzędu. Bo na razie były dwie porażki związane z tunelami. - I kto za to zapłaci bo na pewno nie developer, on nawet nie zapłaci za kanalizację w tym rozbudowę i tak już śmierdzącej przepompowni.
30-04-2021 06:54:25
Spazm
Mariolka,a jesteś pewna że synalek chce mieszkać obok ciebie,może powinnaś odciąć pępowinę?
29-04-2021 19:08:38
Mieszkaniec
"Zamieszka tutaj bardzo dużo osób. Czy pan burmistrz nie martwi się z przepustowością tunelu i jednym przejazdem, który pozostał" zapytała pani Elżbieta i odpowiedź burmistrza w zasadzie jest potwierdzeniem, że jeden tunel nie wystarczy! Druga sprawa. Po awarii oczyszczalni ścieków stwierdzono, że przekroczona została ilość ścieków, którą oczyszczalnia może przerobić, dlatego wypowiedź Matyska, że po wybudowaniu bloków wielorodzinnych "system ściekowy się nie zapchał" jest nieprawdziwa - sprzeczna z faktami!
28-04-2021 09:14:03
Mariola
Brawo dla gminy za pomysł! Już się nie mogę doczekać. Kupię mieszkanie synowi i będzie mieszkał niedaleko nas.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

mar

10:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
II Mistrzostwa Gminy Kostrzyn w Tenisie Stołowym

SIEKIERKI, Kościół św. Jadwigi, ul. Kórnicka 1
Kiermasz charytatywny dla Tomka Pawlika, który zmaga się ze złośliwym guzem mózgu
►więcej szczegółów
w godz. 8:00-13:00

27

mar

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji budżetowo-prawnej, komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych oraz komisji oświaty, kultury i sportu Rady Miejskiej
► porządek obrad

28

mar

18:00
WĘGIERSKIE, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie
- wybory sołtysa

01

kwi

10:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Gminy Kostrzyn
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 20.03. w sekretariacie MGOK

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna powstać farma fotowoltaiczna?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: