Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kostrzyn opuszcza GOAP. Zapłacimy więcej za wywóz śmieci? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Kostrzyn opuszcza GOAP. Zapłacimy więcej za wywóz śmieci?
21-04-2021 07:48   Janusz Ludwiczak
Z końcem roku gmina Kostrzyn wystąpi ze Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) – taką decyzję podczas ubiegłotygodniowej sesji podjęli radni. Jak zaznacza burmistrz Szymon Matysek rozważane są dwa scenariusze: utworzenie spółki celowej lub utworzenie w urzędzie odpowiedniej struktury.

– Wydaje nam się, że najlepszym rozwiązaniem jest wystąpienie ze związku, tak aby nie generować kosztów i przejmować ich na gminę – mówił podczas czwartkowej sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Jak już informowaliśmy 9 marca jako pierwszy GOAP opuścił Poznań. Jak przekonywał wiceprezydent Poznania, Bartosz Guss miasto nie chce dopłacić do wywozu śmieci innych gmin.

Tydzień później decyzję o wyjściu ze Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" podjęli radni gminy Czerwonak.

– Pozostawianie w GOAP-ie to jest najdroższy z pomysłów jaki może być. Wystąpienie Poznania spowoduje, że wzrosną koszty zagospodarowania odpadów dla pozostałych gmin. Drugi aspekt to długoletnie zobowiązania. Poznań nie pozostawia nam wyboru. Koszty funkcjonowania GOAPu będą dużo wyższe – argumentował podczas sesji Marcin Wojtkowiak, wójt gminy Czerwonak.

Decyzję o opuszczeniu GOAP-u podjęli też radni Swarzędza i Obornik, a 27 kwietnia stosowną uchwałę podejmie Rada Miejska w Murowanej Goślinie.

– 4 marca zwołaliśmy sesję nadzwyczajną, na której podjęty został apel do rady miasta Poznania o niewystępowanie z GOAP-u, tak aby dać sobie czas na zaplanowanie gospodarki na terenie każdej z gmin – zaznaczył Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, który następnie przeczytał pismo od Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego Rady Miasta Poznania:

"Odnosząc się do Państwa obaw o przyszłość systemu gospodarki odpadami komunalnymi, który wspólnie budowaliśmy, chciałbym zwrócić uwagę, że umowy na odbiór odpadów, dzięki zawartym w nich zapisom, umożliwiają cesję kontraktów na rzecz gminy członkowskiej, zapewniając ciągłość realizowanych na rzecz mieszkańców usług do końca czerwca 2022 roku […]
Chciałbym też zapewnić, że wystąpienie Miasta Poznania ze struktur Związku nie koliduje z możliwością dostarczania odpadów komunalnych do instalacji termicznego przekształcenia odpadów komunalnych (ITPOK) od wytworców z gmin ościennych. Państwa obawy co do utrudnionego dostępu do instalacji są zatem nieuzasadnione. Przeciwnie – gdy plany co do rozwoju systemu zostaną przez Miasto Poznań zrealizowane, efekty w postaci brakującej dziś instalacji do recyklingu odpadów będą mogły dotyczyć nie tylko strumienia z Poznania […] Miasto Poznań, podejmując uchwałę o wystąpieniu ze ZM GOAP nie zmieniło (i nie zamierza zmienić) dotychczasowych zasad dotyczących korzystania ze spalarni, nadal będzie współpracować z gminami ościennymi, w tym z gminą Kostrzyn w zakresie dostarczania odpadów komunalnych zmieszanych do ITPOK, począwszy od 1 stycznia 2022 r. W ramach dostępnych mocy przerobowych instalacji w pierwszej kolejności przyjmowane będą też odpady z terenów Związku. Potwierdza to również zasada bliskości, przewidziana w ustawie o odpadach.
Wyjście Miasta Poznania ze Związku nie oznacza zerwania metropolitarnej współpracy i w żadnej mierze nie jest skierowane przeciwko interesom gminy Kostrzyn. To jedynie powrót podstawowych zadań z zakresu gospodarki odpadami do struktur Urzędu Miasta Poznania i przemodelowanie systemu pod wewnętrzne potrzeby i zobowiązania wobec mieszkańców. To również szansa, aby w naszym regionie powstała kolejna instalacja na miarę ITPOK, z której wszyscy będziemy mogli korzystać"
– napisał Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Następnie burmistrz Szymon Matysek zaznaczył, że po wystąpieniu gminy Kostrzyn z GOAP-u rozważane są dwa scenariusze: utworzenie spółki celowej lub utworzenie w urzędzie odpowiedniej struktury.

– Nie jesteśmy w stanie w ciągu 8-9 miesięcy przygotować tego systemu – zakupić śmieciarek i niezbędnych urządzeń. Staramy się, aby ta jednostka powstała w strukturach urządzeń, z naszych analiz wynika, że będzie to od 6 do 8 osób, które będą musiały się tym tematem zajmować, co wskazuje, że wzrosną koszty administracji – powiedział Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Mieszkańcy będą musieli ponownie złożyć deklarację o ilości osób zamieszkujących na danych nieruchomościach.

– Nie możemy wykorzystać deklaracji z GOAP. Nasz system ruszyłby 1 lipca. Będziemy przygotowywać się do przetargu na wykonawcę wywozu i zagospodarowania odpadów – zaznaczył burmistrz.

Wiceprzewodniczący rady gminy Przemysław Kubiak pytał czy znana jest lokalizacja Punktu Selektywnej Zbiórki Odpodów Komunalnych (PSZOK) i czy jest rozważane uszczelnienie opłat systemu np. poprzez pobieranie opłat na podstawie zużycia wody.

– Na dzień dzisiejszy będziemy korzystać z PSZOK-a w Rabowicach, który funkcjonuje dla gmin Swarzędz, Kleszczewo i Kostrzyn, ale będzie to pierwszy element systemu związany z tworzeniem instalacji i będziemy budować na terenie gminy swój PSZOK – odpowiedział burmistrz.

– Czy istnieje ryzyko wzrostu stawki od 1 stycznia? – pytał radny Mikołaj Stasinski.

– Trzeba założyć scenariusz, że opłaty ulegną zmianie. Dziś ten system nie może być dopłacany z budżetu gminy, ale pojawiają się informacje, że koszty te spadną na samorząd, a co za tym idzie część inwestycji nie będziemy mogli zrealizować – wyjaśnił burmistrz Szymon Matysek.

Podczas sesji burmistrz sugerował również, że dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby mieszkańcy sami kupili kubły i pojemniki na śmieci, gdyż są one własnością obecnego wykonawcy (firmy Artur Zys). Rozwiązanie to sprawiłoby, że po ogłoszeniu kolejnych przetargów wykonawcy nie musieliby wymieniać pojemników.

Radna Anna Dudzińska dopytała kiedy możemy spodziewać się podwyżek?

– Uzależnione jest to od przetargu, który zostanie przeprowadzony. Po otwarciu ofert będziemy znali koszty, czy będzie potrzebny wzrost opłat – stwierdził burmistrz.

– Sugeruję wprowadzić nowatorskie rozwiązanie, które wprowadził m.in. Świdnik – aplikację, która pokazuje zużycie wody, porównuje ilość zadeklarowanych osób i odprowadzanych śmieci – postulowała radna Anna Dudzińska.

– Uważam, że powiązanie opłaty za zużycie wody i śmieci jest najbardziej racjonalne. Niestety musimy się nauczyć dbać o środowisko i nauczyć zagospodarowywać wodę na podlewanie ogródków – powiedział Przemysław Kubiak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Część osób podlewa swoje ogródki. Myślę, że należałoby skanalizować Siekierki, wtedy rozwiązalibyśmy problem – dodała radna Anna Dudzińska.

– Ale musielibyśmy skanalizować wiele części gminy, nie tylko Siekierki – Siedlec, Brzeźno, część Gułtów – przekonywał burmistrz Szymon Matysek.

Ostatecznie kostrzyńscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę o wystąpieniu z dniem 31 grudnia Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Oznacza to, że gmina Kostrzyn samodzielnie zajmie się gospodarką odpadami.

Do tematu będziemy z pewnością wracać wielokrotnie.


Komentarze (38)

24-04-2021 12:31:15
Ciekawski
Proszę bardzo - niech podłączą wodę i licznik. Nie zabronią mi jednak używania wody z własnej studni i "symbolicznego poboru" z instalacji komunalnej :)
23-04-2021 21:06:03
Kos
Jeśli nie masz wody jesteś mocno poszkodowany, jeśli wejdzie ten sposób, możesz liczyć, że szybko podłączą ci wodę albo licznik.
23-04-2021 19:19:45
Ciekawski
Jaka opłata dla ludzi z hybrydowym zasilaniem w wodę (własna studnia)?
23-04-2021 17:37:50
Wodnik
W jaki sposób naliczą mi opłatę, gdy wodę pozyskuję z własnej studni?
23-04-2021 17:27:27
Renegat
Mieszkam na wsi nie mam miejskiej wody ani kanalizacji to znaczy że wywóz śmieci mam darmowy
23-04-2021 16:34:19
Mieszkanka
Do "Mieszkaniec": wreszcie komentarz logiczny i racjonalny!
23-04-2021 14:54:11
Mieszkaniec
Naliczyć opłatę można na 4 sposoby, tak przewiduje ustawa. Każdy sposób ma mankamenty. Np: 1- od gospodarstwa domowego (byłby zbliżony do naliczania od pojemnika) - jest niesprawiedliwy bo tyle samo płaciła by samotna emerytka co np. 5 osobowa rodzina. Od liczby osób - problemem jest konieczność składania deklaracji przy zmianach i często wynajmujący tego nie robią, za co reszta płaci, zresztą wyjeżdżamy na wakacje, delegacje itd. Też niesprawiedliwe. Od zużycia wody wydaje się najsprawiedliwszy, bo jeśli nas nie ma, to nie płacimy. Myją się wszyscy, piorą też. Jeśli ktoś biedniejszy to oszczędza na wszystkim, jeśli bogatszy - to ulgi nie potrzebuje. Jest to w zasadzie trochę inny sposób naliczania opłaty od osoby, tyle, że z uwzględnieniem naszej nieobecności i uwzględnieniem naszych gości, bez konieczności składania nowych deklaracji. A gmina dostęp do zużycia wody ma, więc nikt nie oszuka!
23-04-2021 14:30:30
.:.
@PS - powtórzyłaś(eś) się. Zatem ja też się powtórzę: gdyby opłaty wynikały z LICZBY wystawianych worków i kubłów to ci, którzy mają "głębokie rowy i las po drodze" nic nie zapłacą!
23-04-2021 13:33:53
PS
Może trzeba wrócić do ilości kubłów. Kto produkuje więcej, więcej płaci. A nie do zużycia wody, bo niby dlaczego nie prądu albo gazu. Ja swój dla zmieszanych wystawiam co drugi raz bo nie jestem w stanie tyle wyprodukować śmieci. Natomiast bardzo dużo ludzi spala węgiel, drzewo i w sezonie zimowym produkuje dwa razy więcej śmieci niż ja. Tak samo plastiki i inne surowce nie muszę wystawiać za każdym razem. Może tutaj należy szukać oszczędności? Wody zużywam za to dużo, bo trudno się nie myć. Moim zdaniem jaka usługa, taka kasa nic innego być nie może. W Szwajcarii ludzie kupują specjalne worki w sklepie, tylko w takich workach możesz wystawić śmieci. Inne nie zabierają. Naturalnie w cenie worka, jest również cena wywozu tych śmieci. Jest sprawiedliwie, kupiłeś 5 worków tyle śmieci wystawiłeś, tyle odebrano, za tyle zapłaciłeś.
23-04-2021 11:22:59
Agata
Ja nie rozumiem po co wychodzić z Goap skoro mamy płacić za smieci więcej niż teraz ?
23-04-2021 10:02:02
ZeWsi
Ja mieszkam na wsi, nie w Kostrzynie i 3 dni temu omyto kubeł na zmieszane :)
23-04-2021 08:20:03
do mieszkaniec
ja mieszkam na wsi - nie w Mieście Kostrzynie i kubeł nigdy nie był umyty :(
22-04-2021 21:47:43
Mieszkaniec
Do tej pory miały być myte pojemniki, co było zresztą zawarte w umowie z wykonawcą i też tego nikt nie sprawdzał. Cała perfidia w tym, że Biskupski zaproponował zakup pojemników przez mieszkańców, by zrzucić na nas obowiązek mycia pojemników. Znowu chce zaoszczędzić na czymś,czego nie egzekwował a powinien. Sprawa jest na dzisiaj dziwna, bo ZYS odmawia mycia pojemników brązowych twierdząc, że to nie jego, a zaczął myć pojemniki na zmieszane. Czy dlatego umył mój pojemnik, bo traktuje go jako swój? Chcę przypomnieć delegatowi Biskupskiemu, że mycie pojemników wszystkich było organizowane przez GOAP i wpisane do Regulaminu za względu na ochronę środowiska. Obserwując ten bałagan i brak realizacji zadań, brak kontroli, trudno się nie spodziewać, że ten GOAP się nie rozleci.
22-04-2021 20:33:53
.:.
@PS - gdyby opłaty wynikały z liczby wystawianych worków i kubłów to ci, którzy mają "głebokie rowy i las po drodze" nic nie zapłacą!
22-04-2021 19:46:16
Mieszkanka
Do PS: Dla Pani/Pana informacji podaję, że to ustawa dopuszcza cztery rozwiązania ustalania ceny za wywóz śmieci a mianowicie: powiązanie ceny za wywóz śmieci ze zużyciem wody, uzależnienie opłaty od powierzchni mieszkania, od liczby zadeklarowanych osób w lokalu lub opłata od gospodarstwa domowego. Warto zatem zapoznać się z treścią ustawy.a
22-04-2021 17:59:32
Mieszkaniec
Robercie widzę, że nie rozumiesz. Już powinno być taniej, bo część pojemników należy do mieszkańców gminy Kostrzyn. Nikt od nas nigdy nie wykupił pojemników na zmieszane, więc nie powinien trzymać w garści. Zys uzupełnił brakujące i nie ma prawa podawać, że ma 100%. Nie chodzi o to, że będzie taniej, gdy kupimy kubły, tylko JUŻ powinno być taniej i delegat powinien tego dopilnować, a nie bujać w chmurach i straszyć, że jeszcze raz będziemy kupować kubły. @Do maruda, tu nie trafiłeś bo przetargi były robione z podziałem na mniejsze sektory.
22-04-2021 16:39:03
PS
Może trzeba wrócić do ilości kubłów. Kto produkuje więcej, więcej płaci. A nie do zużycia wody, bo niby dlaczego nie prądu albo gazu. Ja swój dla zmieszanych wystawiam co drugi raz bo nie jestem w stanie tyle wyprodukować śmieci. Natomiast bardzo dużo ludzi spala węgiel, drzewo i w sezonie zimowym produkuje dwa razy więcej śmieci niż ja. Tak samo plastiki i inne surowce nie muszę wystawiać za każdym razem. Może tutaj należy szukać oszczędności? Wody zużywam za to dużo, bo trudno się nie myć. Moim zdaniem jaka usługa, taka kasa nic innego być nie może. W Szwajcarii ludzie kupują specjalne worki w sklepie, tylko w takich workach możesz wystawić śmieci. Inne nie zabierają. Naturalnie w cenie worka, jest również cena wywozu tych śmieci. Jest sprawiedliwie, kupiłeś 5 worków tyle śmieci wystawiłeś, tyle odebrano, za tyle zapłaciłeś.
22-04-2021 12:42:54
Do maruda
Rynek tak działa. Łatwiej dostać lepsza cenę jednostkową, kiedy kupuje się 1000 jednostek a nie 100. Inna sprawa, że zdaje się, po wyjściu Poznania, nie było sensu zostawać w goap. Jakie będą ceny, zobaczymy. Nie ma sensu bronić tezy, że będzie taniej lub że będzie drożej. Będzie tak, jak wyjdzie z przetargu.
22-04-2021 10:35:28
Maruda
@ekonomista: Rozumiem, że ceny będą rosnąć ze względu na rosnące realne koszty (nie fikcyjną stopę inflacji liczoną wg cen szyn kolejowych) ale te koszty rosłyby bez względu czy jesteśmy w GOAP czy nie, bez względu czy wywóz robi ZYS czy jakaś powołana spółka gminy. Jak wg Ciebie zmienią się składniki które wymieniłeś przez zmiany wymuszone przez wyjście z Goap ?
22-04-2021 07:38:28
@Robert
Ależ Robercie...Część kubłów w gminie na śmieci zmieszane już jest własnoscią mieszkańców. I to od wielu lat. Wbrew temu co twierdzi Biskupski. A co z resztą ? Ja produkuję odpady a Gmina odpowiada za ich zagospodarowanie. Moim zdaniem mieszkańców w kubły powinien zaopatrzyć urząd odpowiadający za gospodarkę odpadami. Tak jak wcześniej zaopatrzył GOAP. Wtedy też nie będzie problemu, że po przetargu zmieni się wykonawca. Granice gminy nie zmieniają się tak często.
22-04-2021 06:48:03
Do Robert
Kubły kupowane przez mieszkańców to sposób na trochę mniej kosztów w przetargu. Każdy zapłaci z własnej kieszeni 2 razy koszt kubła, a cena w przetargu pewnie będzie wtedy tylko trochę większą niż 28. Pomyśl trochę, warto.
21-04-2021 23:20:51
Robert
Do Mieszkaniec. Całkowicie zgadzam się z burmistrzem Biskupskim, że kubły powinny być własnością właścicieli nieruchomości. Bo tylko wówczas zaden Zys ani inny nie będzie nas trzymał w garści że dostarczył kubły to eliminuje tańszą konkurencję. Pomyśl trochę. Warto.
21-04-2021 17:18:23
ekonomista
@Ciekawski: Nie, nie będzie taniej. Będzie cud, jeśli zapłacimy podobną kwotę co do tej pory - policz sobie: wywóz śmieci, dowód do miejsca, gdzie mają być składowane - spalarnia czy inna instalacja. Musisz wywieźć, sortować i dać drugie życie takim materiałom jak plastik, szkło czy plastik. Wzrosły koszty benzyny, itd.
21-04-2021 17:07:52
Darek
a co ma wspólnego zużycie wody z ilością śmieci? Jeżeli ktoś się kąpie codziennie to znaczy że produkuje więcej od tego który się nie myje? to jakaś paranoja
21-04-2021 16:47:29
Ciekawski
Nie podlewam ogródka. Nie myję się w domu. Nie zainstaluję aplikacji ze Świdnika. Zapłacę mniej czy więcej niż teraz?
21-04-2021 16:14:19
Mieszkanka
Do @Rafał Zapewne zaskoczę Pana, ale w Gminie Kostrzyn pracuje i mieszka bardzo dużo imigrantów z Ukrainy i nie tylko, zatem również u nas "kwitnie", jak to ujął Pan Rafał wynajem.
21-04-2021 14:42:26
Mieszkaniec
Zakup kubłów przez mieszkańców to wymysł Biskupskiego, bo Zys niby podał, że kubły są jego. Wice nawet nie sprawdził, że część mieszkańców posiada własne pojemniki. Uwierzył wykonawcy, a jego obowiązkiem było sprawdzić wykonawcę, ponieważ od tego zależała, jak się okazało, wysokość opłaty za odbiór odpadów. A co do kanalizacji, to z Gułtów do Drzązgowa miał być w 2017 budowany kolektor za pieniądze Agencji - razem z oczyszczalnią ścieków w Gułtowach - i tylko dlatego, że projektu nie wykonano, wieś do dzisiaj nie podłączona. Przez podłączenie do Gułtów można odciążyć Skałowo. Władze zaniedbały temat i cisza w temacie.
21-04-2021 14:39:37
@Rafal
o uzależnieniu opłaty od zużycia wody to mówił "metropolitalny" radny Kubiak, który pchał pomysł jako najlepszy
21-04-2021 14:08:05
Maruda
Za ten bałagan i konieczność robienia wszystkiego "na szybko" podziękujmy Jaśkowiakowi. Teraz gdy nie ma czasu nie należy się zajmować rozliczeniami (czy wg wody czy wg deklaracji). Deklaracje mogą już chyba zacząć zbierać teraz. Pytanie czemu mieszkańcy mają kupować kubły? To te co są nie mogą być?
21-04-2021 14:03:14
Rafal
Uzależnienie opłaty za śmieci od zużycia wody ma sens w dużych miastach gdzie kwitnie wynajem i osoby zamieszkujące tam płacą zazwyczaj opłatę za śmieci za 1 osobę. U nas w gminie nie ma to sensu, bo jest stosunkowo mało najmu. Pani radna z Siekierek niech zacznie też widzieć świat dookoła tej naszej gminnej metropolii
21-04-2021 12:57:23
max
@MIA: Niestety to co było już nie wróci. Pretensje do ustawodawców. Zmieniło się prawo. Po za tym nie można wybrać wykonawcy bez przetargu.
21-04-2021 12:22:06
MIA
Dlaczego nie możemy podpisać umowy z p. Zysem tylko musimy kupować śmieciarkę? I dlaczego mieszkańcy mieli by z własnych pieniędzy zakupić kubły? Jakiś obłęd! Nie można powrócić do rozwiązań sprzed Goapu?
21-04-2021 11:25:35
@Batman
Przecież Matysek buduje tunel na jeziorze! Czyżby skanalizowanie Siekierek było jeszcze trudniejsze ?
21-04-2021 11:07:52
Batman
Ta Dudzińska to się z choinki urwala. Pan burmistrz wyraźnie mówi, że czasu jest za mało na zakup śmieciarki a ta myśli że dadzą radę pociągnąć kanalize. Jakby to było takie łatwe to Pan burmistrz dawno by to zrobil. No jak blondynka z kawałów. Trzymcie mnie bo padne ze śmiechu!
21-04-2021 11:00:25
@Pytajnik
nie musisz. Wystarczy ci "wodomierz Kubiaka"
21-04-2021 08:38:11
Pytajnik
Czy mamy już instalować "aplikację ze Świdnika"?
21-04-2021 08:19:05
aGa
Panie Burmistrzu cyt. Ale musielibyśmy skanalizować wiele części gminy, nie tylko Siekierki – Siedlec, Brzeźno, część Gułtów – przekonywał burmistrz Szymon Matysek. O nieskanalizowanej części miasta Kostrzyn nic nie nie mówi i nie myśli. Dla przypomnienia ulica Mickiewicza nie ma kanalizacji!!!!!!!!!!!!!!!!!
21-04-2021 07:58:38
@Zainteresowany
No patrz. Do tej pory wydawało mi się, że budowa kanalizacji sanitarnej to obowiązek gminy wynikający jasno z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Czyżby burmistrz nie znał sowich obowiązków ?
Aktualności
Niezapominajka
05

gru

GUŁTOWY, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fidlera ul. Średzka 8
Kiermasz Bożonarodzeniowy
w godz. 16:30-18:00

08

gru

19:30
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Spotkanie autorskie z Agnieszką Graj – autorką książki „Najdalszy Zakątek Miłości”.

09

gru

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Rockowe Andrzejki na rzecz Jakuba Czubaka

10

gru

KOSTRZYN, Rynek
Jarmark Bożonarodzeniowy
w godz. 16:00-20:00

11

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy będziesz korzystać z lodowiska, które powstaje przy ul.Powstańców Wielkopolskich w Kostrzynie?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: