Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznań chce opuścić GOAP - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Poznań chce opuścić GOAP
10-02-2021 18:33   Janusz Ludwiczak
Poznań nie chce dopłacać do wywozu śmieci innych gmin. Miasto chce opuścić Związek Międzygminny Gospodarka Aglomeracji Poznańskiej, do którego należy również gmina Kostrzyn.

O sprawie informuje środowy "Głos Wielkopolski".

– Jesteśmy w takim momencie, że powinniśmy się poważnie zastanowić nad wyjściem z GOAP-u, ale w taki sposób, aby nie zostawić partnerów ze związku zupełnie samych sobie. Jesteśmy członkami jednej aglomeracji i powinniśmy współpracować, ale być może już na innej płaszczyźnie.
Gminy należące do związku czasami miewają sprzeczne interesy, uzgodnienia są trudne – twierdzi Ganowicz. - Być może, gdyby każda gmina miała swobodę w ustalaniu sposobu rozliczania, naliczania opłat, ogłaszania przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów, to byłoby lepiej dla jej mieszkańców
– mówi "Głosowi" Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Zdaniem przewodniczącego rady miasta Poznań dopłaca do wywozu śmieci innych gmin, ze względu na jednakową opłatę. W stolicy Wielkopolski koszty wywozu są niższe, bo przeważa tu zabudowa wielorodzinna – w gminach wyższe, bo tam jest więcej domów jednorodzinnych. I tak jak pisze "Głos Wielkopolski" w gminie Pobiedziska koszty są wyższe od wpływów z opłat – w 2017 roku wyniosły 5 mln zł, a mieszkańcy zapłacili za nie tylko 3,8 mln. Natomiast w Poznaniu koszty wyniosły 119 mln zł, a opłaty – 113,7 mln zł. Tylko w gminie Czerwonak i Swarzędz wpływy są porównywalne do tych w Poznaniu.

Zdaniem władz Poznania wyjście z GOAP-u pozwoli na uszczelnienie systemu opłat. I tak np. mieszkańcy bloków mieliby płacić za śmieci według zużycia wody.

– Ten pobór od wody uszczelnia system, nie powinno tak być, że 90 procent ponosi koszty całego systemu, z drugiej strony jest to bardzo sformalizowana procedura. Nie wiem czy chcielibyśmy się zdecydować na ten model również w przypadku zabudowy jednorodzinnej – powiedział Radiu Poznań Bartosz Guss, wiceprezydent Poznania.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych opłaty za wywóz śmieci miałyby być nadal pobierane od mieszkańca, ale rozważana jest stała opłata od nieruchomości.

Decyzję o opuszczeniu Poznania z GOAP podejmie Rada Miasta. Jeśli radni podejmą pozytywną decyzję, wtedy pozostałe gminy będą musiały zdecydować czy pozostają w GOAP czy są za jego likwidacją.

– O sprawie dowiedzieliśmy się z gazet. Z żadną z gmin miasto Poznań nie prowadziło w ostatnim czasie rozmów w tym temacie. – mówi portalowi InfoKostrzyn.pl Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Głos w tej sprawie zabrał również prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

– "Utworzenie związku miało sens w momencie budowy spalarni, gdy konieczne było zapewnienie strumienia odpadów dla instalacji o odpowiednim tonażu. Obecnie jego formuła, także na skutek zmian w przepisach, wyczerpała się. Dla Poznania stanowi wręcz ograniczenie, m.in. w zakresie rozbudowy infrastruktury.
Tymczasem formalno-prawne uwarunkowania związane z członkostwem w GOAP od kilku lat uniemożliwiają nam pozyskanie środków unijnych chociażby na rozwój sieci punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Problemem jest też sposób naliczania opłat. Aktualnie system nie pozwala na wdrożenie efektywnej metody ustalania taryf – np. na podstawie zużycia wody. Nie zabezpiecza też w pełni interesów mieszkańców Poznania.
Głosy krytyczne dotyczące działalności ZM GOAP docierające do radnych i spółdzielców w ostatnich miesiącach nasilały się. Nie możemy pozostawać na nie obojętni. To jedno z naszych kluczowych zadań i chcemy je realizować jak najlepiej. Musimy więc podejmować racjonalne decyzje, mając na celu poprawę jakości życia mieszkańców – taka jest nasza rola
– powiedział dla PAP Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jak dodał prezydent Jacek Jaśkowiak stolica Wielkopolski "nie wycofuje się ze swoich zobowiązań wobec partnerów, z którymi funkcjonuje w ramach stowarzyszeń metropolitalnych".

– "Będziemy kontynuować tę współpracę, także w zakresie zagospodarowania odpadów. Nawet, jeśli decyzja o wystąpieniu z GOAP zapadnie, odpady zmieszane z terenu gmin zrzeszonych będą przyjmowane przez poznańską spalarnię na dotychczasowych zasadach. Co więcej otworzy się możliwość korzystania z tej instalacji także przez gminy spoza związku" – powiedział prezydent Poznania.

Ewentualne zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.


Komentarze (7)

13-02-2021 14:56:30
KO
Ceny tak naprawdę dyktuje Poznań, bo odpady kierowane do instalacji należących do Poznania. Reszta gmin daje im monopol. Wystarczy, że podniosą opłaty za tonę odpadów na bramce do spalarni, sortowni, biokompostowni itd. Reszta gmin płaci tyle samo od głowy. Obecny wist z podwyżkami jest na odchodne. Poznań wychodzi z GOAP, bo będzie miał taniej, ale tylko wtedy gdy reszta gmin zostanie nadal klientem, bo Poznań nadal chce zarabiać. Obecnie gminy mają słabych delegatów, którzy nie bronią naszych interesów. W 2013 gminy potrafiły wywalczyć obniżenie stawki z 17 do 12 zł. Dzisiaj jest 28 za osobę a Poznań dla wielorodzinnych bloków wywalczył obniżenie do 25 zł. My mamy większość jednorodzinnych więc płacimy więcej w przeliczeniu na osobę.
13-02-2021 09:12:03
@Jacobsen
Wiesz kto to jest pośrednik ? Takimi pośrednikami są GOAP i FB Serwis. Cenę końcowa ustala GOAP, owszem, tylko z czegoś ta cena się składa. To nie PRL, że cena w sklepie była z sufitu bez uwzględniania kosztów.
12-02-2021 23:39:17
Jacobsen
Ceny ustala goap a nie FB Serwis, Zys czy inny wykonawca. To że była podwyżka dla nas to nie oznacza że pieniądze te pójdą do tych firm. Zanim coś napiszesz to sprawdź czy chociaż trochę masz rację.
12-02-2021 09:19:42
@Kobra
To teraz odetnijmy GOAP i FB serwis. Nawet nie będzie trzeba zatrudniać w zakładzie komunalnym nowych ludzi do obsługi. W urzędzie na Dworcowej jest przerost zatrudnienia i niektórzy się nudzą. Przynajmniej wreszcie zajmą się robotą.
11-02-2021 22:59:04
Kobra
GOAP + FB Serwis + Firma wywozowa = Koszty Każdy chce mieć zysk i stad się biorą podwyżki za wywóz odpadów.
11-02-2021 20:30:54
Śmieciarz
Śmieci mogą podrożeć jeżeli podwyżkę serwuje człowiek z PO. My teraz walczymy o wolne media i pensje ich prezesów i nie mamy czasu na goap...
10-02-2021 18:54:13
Antygoap
Poznań wykorzystał gminy powiatu by wybudować spalarnię. Teraz gminy to zbędny balast, więc za burtę. Goap jest nam potrzebny jak motorówka na pustyni.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

18:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Spotkanie informacyjne ws. programu „Czyste powietrze"

28

paź

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
XXXIX sesja (zwyczajna) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

31

paź

11:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Piast Łubowo

06

lis

11:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
X Otwarty Turniej Piłki Siatkowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn

13:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Polonus Kazimierz Biskupi

[ wszystkie ]

Sonda
Czy ulica Poznańska w pobliżu kostrzyńskiego Rynku (po przebudowie) powinna być jednokierunkowa?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: