Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Plastikowe butelki, stare telewizory, opony, materiały budowlane – śmiecimy w lasach na potęgę - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Plastikowe butelki, stare telewizory, opony, materiały budowlane – śmiecimy w lasach na potęgę
27-01-2021 08:30   Janusz Ludwiczak
Papier rozkłada się przez pół roku, puszka aluminiowa aż 100 lat, a butelka plastikowa nawet pięć wieków. Leśnicy znajdują w lasach tony śmieci, wśród których są nie tylko butelki po napojach czy puszki po piwie, ale nawet zużyte pralki, lodówki, stare telewizory a nawet opony i materiały budowlane. Rocznie z lasów Nadleśnictwa Czerniejewo wywożonych jest 190 ton odpadów, a to koszt ok. 120 tys. zł.

Nadleśnictwo Czerniejewo swoim zasięgiem obejmuje obszar 91 hektarów, sięgający od okolic Gniezna po Czerniejewo, Neklę, Wrześnię aż do Środy Wielkopolskiej. Część lasów znajduje się również na terenie gminy Kostrzyn. Tereny leśne stanowią blisko 14 hektarów powierzchni (dokładnie 13 680 m²).

W 2018 roku z lasów Nadleśnictwa Czerniejewo wywieziono 192 tony śmieci. Rok później było to już 252 m³. Zebranie odpadów, ich wywiezienie i dostarczenie do spalarni bądź na wysypisko to koszt od 75 do nawet 120 tysięcy złotych. W całej Wielkopolsce Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu wydaje rocznie aż 2 miliony złotych na wywożenie śmieci z lasów w regionie.

– Dużym problemem są śmieci wręcz na skalę przemysłową. Znajdujemy materiały budowlane po remoncie domu. W lasach podrzucane są również opony. Pamiętam, jak pewnego roku w lesie znajdowała się przyczepa wypełniona oponami i podeszwami starych butów – powiedział nam Hubert Kaczmarek, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Czerniejewo.

Udaje się jednak zatrzymać na gorącym uczynku "śmieciarzy lasów".

– W 2019 roku zatrzymaliśmy ponad 70 sprawców, z czego 31 otrzymał mandaty karne. Za zaśmiecanie lasu grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych, a sąd może przyznać grzywnę w wysokości do 5 tys. zł – tłumaczy Michał Sujak, komendant Posterunku Straży Leśnej Nadleśnictwa Czerniejewo.

– Mieliśmy też przygody z wojskowymi. Jakiś czas temu w lesie w okolicach Gniezna znaleźliśmy opakowania po racjach żywnościowych po żołnierzach amerykańskich, którzy wracając z poligonu najprawdopodobniej zostawili po sobie pamiątkę – dodaje Michał Sujak ze Straży Leśnej Nadleśnictwa Czerniejewo.

Z kolei Nadleśnictwo Łopuchówko, którego lasy znajdują się w Puszczy Zielonka oraz na terenie gminy Pobiedziska, Czerwonak i Murowana Goślina wydało w ubiegłym roku ponad 40 tysięcy złotych. Pieniądze w wysokości 150 tysięcy złotych, które Nadleśnictwo Łopuchówko wydało w ciągu 3 ostatnich lat można byłoby wykorzystać np. na naprawę infrastruktury turystycznej, której tak bardzo brakuje. Środki te pozwoliłby np. na budowę nowej kładki przy Łysym Młynie w Biedrusku.

W Polsce produkowanych jest rocznie ponad 12 mln ton odpadów komunalnych, co oznacza, że każdy z nas wytwarza rocznie około 313 kg śmieci. Wiele z nich trafia do lasów, gdzie może zalegać przez długi czas.

Szacowany czas rozkładu:
• papier – 6 miesięcy
• karton po mleku – 5 lat
• reklamówka – 15 lat
• puszka aluminiowa – 100 lat
• opona samochodowa – 300 lat
• plastikowa butelka – 5 wieków!

Śmieci są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt
W gniazdach ptaków, np. kosów, coraz częściej pojawiają się sznurki, druty czy kawałki folii. Jeśli pisklęta zaplączą się w takie elementy, mogą mieć problem z oswobodzeniem się. W opakowaniach po napojach resztki fermentują i zwabiają małe zwierzęta do pułapki. O ile łatwo jest wejść do śliskiej butelki czy puszki, o tyle trudniej się z niej wydostać.

#Zabierz5zLasu!
Podczas wizyty w lesie zabierz ze sobą 5 śmieci, które tam znajdziesz.Zrób zdjęcie i opublikuj je w Internecie, np. na Facebooku, z hashtagiem#Zabierz5zLasu!. Następnie nominuj osobę lub instytucję do podjęcia wyzwania!
Lasy są naszym wspólnym dobrem, dlatego wspólnie i w pełni odpowiedzialnie musimy troszczyć się o ich czystość.

Śmieci zagrażają czystości wód i gleby
Szczególnie niebezpiecznymi odpadami są m.in. akumulatory, baterie, resztki farb i lakierów.Toksyny przenikają z nich do ściółki i wód gruntowych,powodując skażenie gleby i wód.

Śmieci przyczyną pożaru
Gromadzenie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych zwiększa zagrożenie pożarowe.Przyczyną pożaru może się stać nawet niedopałek papierosa rzucony na wysuszoną ściółkę.


Komentarze (8)

27-01-2021 23:01:20
Eco
Do GOAP... tez nie podoba mi się ton Państwa wypowiedzi. Te wykrzykniki są nie na miejscu. W harmonogramie są wyznaczone tylko dwa dni w ciągu całego roku, na wywóz tego rodzaju śmieci, dlatego zapytałem, czy istnieje jeszcze jakaś inna alternatywa pozbycia się elektronicznych śmieci.
27-01-2021 22:56:56
Eco
Gdzie w Kostrzynie można oddać sprzęt elektroniczny ??
27-01-2021 20:49:09
Leśnik
5tys kary? To jakiś żart. Za brak maseczki można dostać więcej. W jakim kraju ja żyję.
27-01-2021 18:19:06
Darek
do GOAP... może mniej arogancji bo to z naszych pieniędzy utrzymujecie ten nieudany moloch
27-01-2021 14:46:11
GOAP
Szanowni przedmówcy!!! Jesteście mieszkańcami, więc sami zainteresujcie się regulaminem i harmonogramem odbioru odpadów. To wasz obowiązek.
27-01-2021 13:35:14
Brudek
Jak GOAP podnosi tylko ceny, śmieciarze zostawiają po jednym pakiecie worków to ludzie nie mają co z tym robić, a na gratowisku wymyślają że tego czy owego nie wezmą to ludzie do lasu wywożą.
27-01-2021 11:38:17
uśmiechnięta_
Podbijam pytanie Eco ! Wie ktoś może, gdzie w gminie można oddać stary materac? Droga Redakcjo proszę o odp.
27-01-2021 10:27:22
Eco
Gdzie w Kostrzynie można oddać sprzęt elektroniczny ??
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

sie

Sanniki
Festyn rodzinny
- euro bungee, eliminator, rowery piwne, grill, grochówka, ciasta, napoje
od godz. 16:00 do późnego wieczora

14

sie

Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- msza odpustowa na cmentarzu, ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i 75-lecie OSP, Raper "Bisek" i Sławomir "Rusek" Urbaniak & Josza, Strefa Zera, zabawa taneczna

15

sie

15:00
Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- Biesiada Kasztelańska na rockową nutę

16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: