Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pasażerowie muszą jeździć do Poznania na stojąco - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Pasażerowie muszą jeździć do Poznania na stojąco
25-06-2019 08:20   Janusz Ludwiczak
– Podróż do Poznania mija na stojąco. Osoby wsiadające na stacji Kostrzyn Wielkopolski mogą tylko pomarzyć o miejscu siedzącym. Jest to niebezpieczne ze względu na możliwość upadku w sytuacji nagłego hamowania oraz dla osób chorych na choroby układu oddechowego z powodu małej ilości tlenu w zatłoczonych przestrzeniach pociągach – alarmuje nasza Czytelniczka. Koleje Wielkopolskie wiedzą o sprawie, jednak problem są braki taborowe.

Najgorsza sytuacja jest pomiędzy godz. 6 a 8. Pociągi do Poznania obsługiwane są tylko przez jeden skład.

– Tak jest od momentu zmiany rozkładu jazdy pociągów tj. od 10 marca 2019. Pociąg jest całkowicie przepełniony. Znalezienie miejsca siedzącego jest bardzo trudne. W mojej miejscowości, na stacji Gułtowy wsiada od 10 do 15 osób. Na stacji Kostrzyn Wielkopolski wsiada do tego jednego składu kolejnych 60 do 70 osób i praktycznie wszyscy stoją. Część z nich to osoby w wieku przedemerytalnym. We wszystkich wolnych przestrzeniach podłogi pociągu ludzie stoją. W kolejnej miejscowości Paczkowie wsiada ponownie kilkanaście osób, podobnie jak w Swarzędzu.
Podobna sytuacja występuje w pociągu relacji Poznań – Konin po godz. 15 z Poznania Głównego. Jeden skład pociągu już na stacji początkowej jest wypełniony po brzegi i trudno o miejsce siedzące, a osoby wsiadające na stacji Poznań Garbary czy stacji Poznań – Wschód skazane są na stanie co najmniej do stacji Kostrzyn Wlkp.
– alarmuje nasza Czytelniczka, Jadwiga Sękowska.

– Codzienne dojeżdżanie do i z Poznania staje się niekomfortowe zarówno dla stojących pasażerów jak i dla tych szczęśliwców, którym udało się znaleźć miejsce siedzące. Jest też niebezpieczne dla osób stojących ze względu na możliwość upadku w sytuacji nagłego hamowania oraz dla osób chorych na choroby układu oddechowego z powodu małej ilości tlenu w zatłoczonych przestrzeniach pociągu. Zatłoczone pociągi nie zachęcają też do korzystania z usług spółki Koleje Wielkopolskie mimo licznych ułatwień wynikających z utworzenia węzłów przesiadkowych w Kostrzynie czy w Swarzędzu. Rozwiązaniem tego problemu byłoby dołożenie po 1 składzie pociągu. Są to godziny szczytu ruchu pasażerskiego – zaznacza Jadwiga Sękowska.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z przewoźnikiem. Koleje Wielkopolskie wiedzą o sprawie, problemem są jednak braki taborowe.

– Zdajemy sobie sprawę z obecnej sytuacji również na trasie Poznań - Września. Po zmianie rozkładu jazdy, jaka miała miejsce 9 czerwca nasiliła się fala skarg. Mamy obecnie trudną sytuację taborową. Chcemy niezwłocznie zająć się tym tematem i w uzgodnieniu z organizatorem przewozów, jakim jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zrealizować oczekiwania. Zmiany powinny nastąpić przy wprowadzeniu kolejnego rozkładu jazdy pociągów – przekonuje Marek Nitkowski, członek Zarządu spółki Koleje Wielkopolskie.

– Zapełnienie pociągów jest na bieżąco monitorowane. W przypadku powtarzających się sytuacji przepełnienia danego pociągu informacje takie przekazywane są od pracowników drużyn konduktorskich w postaci raportów i dalej kierowane do Urzędu Marszałkowskiego celem podjęcia decyzji dotyczącej ewentualnego wzmocnienia składu. Cenimy wszelkie uwagi pasażerów, które brane są pod uwagę przy projektowaniu rozkładu jazdy i zwiększaniu możliwości przewozowych na liniach cieszących się dużą frekwencją – przekonuje Beata Wagner z Wydziału Handlu i Marketingu Kolei Wielkopolskich.

– Pragniemy jednak zwrócić uwagę, że liczba posiadanych przez nas pojazdów jest ograniczona i wszystkie podlegają ciągłemu użytkowaniu. W tej sytuacji wzmocnienie o drugi skład danego połączenia może skutkować wycofaniem połączenia o innej godzinie. Staramy się, aby połączenia miały cykliczne odjazdy i umożliwiały pasażerom dojazd/wyjazd do/ze stacji Poznań Gł. z jak największą częstotliwością – dodaje Beata Wagner z Kolei Wielkopolskich.


Jeśli mają Państwo sprawę, która wymaga naszej interwencji prosimy o sygnał na Kontaktową Platformę Czytelników KOSTRZYN KONT@KT. Postaramy się w miarę naszych możliwości pomóc.


Fot: Jadwiga Sękowska
Zdjęcia przesłane przez naszą Internautkę na Kontaktową Platformę Czytelników KOSTRZYN KONT@KT. Dziękujemy

ZOBACZ TAKŻE: Zmienił się rozkład jazdy pociągów

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie - www.kontakt.infokostrzyn.pl.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (1)

25-06-2019 15:54:49
Gienek
Nie wiedzialem ze kolej ma dzial marketingu :) Niezla zacheta do planowanej kolei metropolitalnej

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
16

gru

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

18

gru

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Posiedzenie komisji oświaty, kultury i sportu Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

19

gru

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
XVII sesja (budżetowa) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

27

gru

18:00
CZERLEJNO, kościół NMP Wniebowziętej, ul. Kostrzyńska 1
Obchody 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
- msza św. w kościele, przemarsz pod Obelisk Powstańców, odpalenie iluminacji świetlnej

31

gru

23:30
KOSTRZYN, Rynek
Sylwester - impreza z DJ i pokaz sztucznych ogni

[ wszystkie ]

Sonda
Ile planujesz w tym roku wydać na święta?

Do 300 złotych

Nie więcej niż 500 zł

Szacuję, że będzie to do 1 tys. zł

Między 1000 a 1500 zł

Powyżej 1500 zł


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: