Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pasażerowie muszą jeździć do Poznania na stojąco - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Pasażerowie muszą jeździć do Poznania na stojąco
25-06-2019 08:20   Janusz Ludwiczak
– Podróż do Poznania mija na stojąco. Osoby wsiadające na stacji Kostrzyn Wielkopolski mogą tylko pomarzyć o miejscu siedzącym. Jest to niebezpieczne ze względu na możliwość upadku w sytuacji nagłego hamowania oraz dla osób chorych na choroby układu oddechowego z powodu małej ilości tlenu w zatłoczonych przestrzeniach pociągach – alarmuje nasza Czytelniczka. Koleje Wielkopolskie wiedzą o sprawie, jednak problem są braki taborowe.

Najgorsza sytuacja jest pomiędzy godz. 6 a 8. Pociągi do Poznania obsługiwane są tylko przez jeden skład.

– Tak jest od momentu zmiany rozkładu jazdy pociągów tj. od 10 marca 2019. Pociąg jest całkowicie przepełniony. Znalezienie miejsca siedzącego jest bardzo trudne. W mojej miejscowości, na stacji Gułtowy wsiada od 10 do 15 osób. Na stacji Kostrzyn Wielkopolski wsiada do tego jednego składu kolejnych 60 do 70 osób i praktycznie wszyscy stoją. Część z nich to osoby w wieku przedemerytalnym. We wszystkich wolnych przestrzeniach podłogi pociągu ludzie stoją. W kolejnej miejscowości Paczkowie wsiada ponownie kilkanaście osób, podobnie jak w Swarzędzu.
Podobna sytuacja występuje w pociągu relacji Poznań – Konin po godz. 15 z Poznania Głównego. Jeden skład pociągu już na stacji początkowej jest wypełniony po brzegi i trudno o miejsce siedzące, a osoby wsiadające na stacji Poznań Garbary czy stacji Poznań – Wschód skazane są na stanie co najmniej do stacji Kostrzyn Wlkp.
– alarmuje nasza Czytelniczka, Jadwiga Sękowska.

– Codzienne dojeżdżanie do i z Poznania staje się niekomfortowe zarówno dla stojących pasażerów jak i dla tych szczęśliwców, którym udało się znaleźć miejsce siedzące. Jest też niebezpieczne dla osób stojących ze względu na możliwość upadku w sytuacji nagłego hamowania oraz dla osób chorych na choroby układu oddechowego z powodu małej ilości tlenu w zatłoczonych przestrzeniach pociągu. Zatłoczone pociągi nie zachęcają też do korzystania z usług spółki Koleje Wielkopolskie mimo licznych ułatwień wynikających z utworzenia węzłów przesiadkowych w Kostrzynie czy w Swarzędzu. Rozwiązaniem tego problemu byłoby dołożenie po 1 składzie pociągu. Są to godziny szczytu ruchu pasażerskiego – zaznacza Jadwiga Sękowska.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z przewoźnikiem. Koleje Wielkopolskie wiedzą o sprawie, problemem są jednak braki taborowe.

– Zdajemy sobie sprawę z obecnej sytuacji również na trasie Poznań - Września. Po zmianie rozkładu jazdy, jaka miała miejsce 9 czerwca nasiliła się fala skarg. Mamy obecnie trudną sytuację taborową. Chcemy niezwłocznie zająć się tym tematem i w uzgodnieniu z organizatorem przewozów, jakim jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zrealizować oczekiwania. Zmiany powinny nastąpić przy wprowadzeniu kolejnego rozkładu jazdy pociągów – przekonuje Marek Nitkowski, członek Zarządu spółki Koleje Wielkopolskie.

– Zapełnienie pociągów jest na bieżąco monitorowane. W przypadku powtarzających się sytuacji przepełnienia danego pociągu informacje takie przekazywane są od pracowników drużyn konduktorskich w postaci raportów i dalej kierowane do Urzędu Marszałkowskiego celem podjęcia decyzji dotyczącej ewentualnego wzmocnienia składu. Cenimy wszelkie uwagi pasażerów, które brane są pod uwagę przy projektowaniu rozkładu jazdy i zwiększaniu możliwości przewozowych na liniach cieszących się dużą frekwencją – przekonuje Beata Wagner z Wydziału Handlu i Marketingu Kolei Wielkopolskich.

– Pragniemy jednak zwrócić uwagę, że liczba posiadanych przez nas pojazdów jest ograniczona i wszystkie podlegają ciągłemu użytkowaniu. W tej sytuacji wzmocnienie o drugi skład danego połączenia może skutkować wycofaniem połączenia o innej godzinie. Staramy się, aby połączenia miały cykliczne odjazdy i umożliwiały pasażerom dojazd/wyjazd do/ze stacji Poznań Gł. z jak największą częstotliwością – dodaje Beata Wagner z Kolei Wielkopolskich.


Jeśli mają Państwo sprawę, która wymaga naszej interwencji prosimy o sygnał na Kontaktową Platformę Czytelników KOSTRZYN KONT@KT. Postaramy się w miarę naszych możliwości pomóc.


Fot: Jadwiga Sękowska
Zdjęcia przesłane przez naszą Internautkę na Kontaktową Platformę Czytelników KOSTRZYN KONT@KT. Dziękujemy

ZOBACZ TAKŻE: Zmienił się rozkład jazdy pociągów

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie - www.kontakt.infokostrzyn.pl.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (1)

25-06-2019 15:54:49
Gienek
Nie wiedzialem ze kolej ma dzial marketingu :) Niezla zacheta do planowanej kolei metropolitalnej
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

lip

Gmina Kostrzyn
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

18

lip

IWNO, Park Mielżyńskich
Serce od Serca
w godz. 13:00-16:00

25

lip

Siedleczek, figurka
Bieg do Nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

28

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:00

13

wrz

Iwno
V Bieg Pieczonej Pyry - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku planujesz spędzić wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: