Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jak radzą sobie Kostrzynianie po zlikwidowaniu dwóch przejazdów {SONDA ULICZNA} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Jak radzą sobie Kostrzynianie po zlikwidowaniu dwóch przejazdów {SONDA ULICZNA}
24-05-2019 09:00   Janusz Ludwiczak
Już od tygodnia dla kierowców i pieszych na stałe zamknięte zostały przejazdy w ciągu ulicy Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich. Porozmawialiśmy z Kostrzynianami jak radzą sobie po zlikwidowaniu dwóch przejazdów.

Z trzech przejazdów w centrum Kostrzyna został praktycznie tylko jeden. W sobotę definitywnie zostały zlikwidowane przejazdy przez tory kolejowe na ul. Grunwaldzkiej i Powstańców Wlkp. Kierowcy mają do dyspozycji tylko jeden przejazd w kierunku Ignacewa (w ciągu ulic Warszawskiej i Kórnickiej) lub mogą korzystać z wiaduktu w ciągu ekspresowej S5. Piesi mogą teraz korzystać praktycznie tylko z przejścia podziemnego pod stacją kolejową. Ze zmianami będą musieli liczyć się również pasażerowie autobusów linii nr 462, 463, 464 i 465.

Sprawdziliśmy jak radzą sobie Kostrzynianie. Najpierw zaglądamy na os. Strumiany-Południe. W środę o godz. 13:51 z trzyminutowym opóźnieniem przyjeżdża na ul. Lipową autobus linii nr 465.

– Jest jeden plus tej sytuacji - mamy teraz bezpośrednio autobus na same osiedle Strumiany, ale utrudnienia są. Raz szłam z dziećmi pieszo. Musiałam z Powstańców Wielkopolskich iść naokoło tymczasowym przejściem, potem przejść do tunelu pod dworcem. Droga zajęła mi prawie godzinę. Nadrabia się kilometrów – powiedziała Katarzyna Szczecińska.

Z osiedla Strumiany do centrum Kostrzyna samochodem można dostać się teraz na dwa sposoby: albo jechać drogą ekspresową S5 i dalej drogą krajową nr 92 lub jechać na południe do węzła Strumiany i dalej przed wiaduktem skręcić prawo na drogę serwisową wzdłuż drogi S5, dojeżdżamy do wiaduktu, wjeżdżamy "do góry" i jedziemy dalej do ulicy Grunwaldzkiej, po czym trzeba przebić się przez osiedle Grunwaldzkie, następnie dojechać do ul. Kórnickiej i przejechać przejazdem z Ignacewa i jesteśmy już na Warszawskiej.

Na ulicy Wiosny Ludów, pomiędzy Żeromskiego a Orzeszkowej powstał nowy przystanek, z którego odjeżdża autobus linii nr 462 do Węgierskiego.

Mieszkańcy osiedla Grunwaldzkiego narzekają, że zwiększył się ruch samochodowy na ulicach. Na Wiosny Ludów problem z minięciem się ma autobus z innymi pojazdami.

– Zwiększył się ruch u nas na osiedlu. Przybyło mocno samochodów. Ja akurat nie poruszam się samochodem, korzystam z przejścia podziemnego pod dworcem – wskazuje Ryszard Radowski.

Dla pieszych jedyną możliwością przedostania się z południowej części Kostrzyna do centrum miasta jest praktycznie tylko tunel pod stacją kolejową.

– Nas nie dotyczy likwidacja tych przejazdów bo i tak korzystamy z tego tunelu. Ale utrudnienia na pewno są dla kierowców. Zaobserwowałyśmy jednak zwiększenie ruchu samochodowego na działkach i osiedlu. Pamiętajmy jednak, że za dwa lata będziemy mieli nowy tunel – uważają Maja Sobczyńska, Dominika Nowakowska i Inga Matuszewska.

Jest to dla mnie bardzo duże utrudnienie, trzeba teraz iść naokoło. Dlaczego nie zostawiono przejazdu na Grunwaldzkiej, z którego korzystało bardzo dużo osób. Zwiększył się ruch samochodów na osiedlu Grunwaldzkim, ale co się dziwić z trzech przejazdów został tylko jeden – żali się Jolanta.

Mimo wyraźnego oznakowania część osób decyduje się przechodzić "na dziko" przez tory kolejowe dawnym przejazdem przez Grunwaldzką czy Powstańców Wielkopolskich.

Dodajmy, że zwiększony ruch samochodów jest na ulicy Kórnickiej i Warszawskiej. Korki tworzą się tylko na czas zamknięcia przejazdu przy Ignacewie, jednak ok. 30 sekund po przejeździe pociągu szlabany podnoszą się w górę.

Od 9 czerwca rogatki na Kórnickiej będą zamykać się znacznie częściej, a to w związku z powrotem pociągów dalekobieżnych.

Burmistrz Kostrzyna przekonuje, że zamknięcie przejazdów było warunkiem PKP Polskich Linii Kolejowych na uzyskanie ponad 14 milionów złotych dofinansowania na budowę tunelu.

– Warunkiem otrzymania dofinansowania na budowę tunelu od PKP PLK był zapis o zamknięciu przejazdów w ciągu ul. Powstańców i Grunwaldzkiej po zakończeniu modernizacji linii kolejowej. W przeciwnym razie musielibyśmy ponosić koszty utrzymania ok. 1,5 mln zł za każdy przejazd oraz zostalibyśmy obciążeni kosztem związanym z uruchomieniem systemu zarządzania SRK – tłumaczy Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Kiedy więc przejedziemy tunelem z centrum Kostrzyna na os. Grunwaldzkie, os. Strumiany oraz dalej w kierunku np. Czerlejna?

– Jestem przekonany, że tunelem przejedziemy w drugiej połowie przyszłego roku. W lipcu nastąpi zamknięcie jednego toru i rozpoczną się roboty w korpusie – podsumowuje burmistrz Szymon Matysek.

ZOBACZ TAKŻE: Z trzech przejazdów został jeden. Z centrum Kostrzyna na południe można przejechać tylko Kórnicką


Komentarze (3)

18-06-2019 22:03:05
stella
A może troche gmina dołozy dojezdzajacych z osiedla strumiany na benzyne
03-06-2019 07:30:05
Panteon
@Zdziwiony. Oj to takie małe przeoczenie przez Burmistrza. Kto by się przejmował.
24-05-2019 10:56:50
Zdziwiony
Burmistrz mówi że musielibyśmy ponosić koszty utrzymania ok. 1,5 mln zł za każdy przejazd oraz zostalibyśmy obciążeni kosztem związanym z uruchomieniem systemu zarządzania SRK". Zapomniał dodać, że gdyby nie budował tunelu SRK na każdym przejeździe by było za darmo

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

gru

16:00
SIEKIERKI WIELKIE, świetlica wiejska
Mikołajkowe spotkanie z Kicią Kocią
- dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat
Wejściówki: 10 zł. Zapisy: sms 694 55 55 72

18:00
GUŁTOWY, sala OSP
Mikołajki jak z bajki
- gry i zabawy dla dzieci, spotkanie ze Św. Mikołajem

08

gru

12:00
SIEDLEC, kościół Św.Mikołaja
Odpust parafialny

11

gru

15:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji oświaty, kultury i sportu Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

19

gru

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
XVII sesja (budżetowa) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie najczęściej robisz zakupy?

Biedronka

Netto

Tesco

Jana

Chata Polska

targowisko

sklep lokalny

poza gminą Kostrzyn (Poznań, Swarzędz, Środa, Pobiedziska, Września)


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: