Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Olga Bończyk zaśpiewała w dawnym kościele - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Olga Bończyk zaśpiewała w dawnym kościele
15-05-2019 08:37   Janusz Ludwiczak
W niedzielny wieczór w dawnym, blisko 140-letnim kościele ewangelickim w Nekielce wystąpiła Olga Bończyk. Artystka zaśpiewała niezapomniane przeboje polskiej piosenki i utwory z najnowszej płyty "Piąta Rano".

Olga Bończyk wystąpiła z muzycznym recitalem "Piosenki z klasą". Koncert złożony był z piosenek, które przez lata swojej kariery artystka śpiewała w recitalach tematycznych. Publiczność, która po brzegi wypełniła mury dawnej świątyni w Nekielce mogła wysłuchać utwory filmowe takie jak "New York", "Paroles, paroles", a także niezapomniane przeboje polskiej piosenki: "Gdy mi ciebie zabraknie", "Kasztany", "Zatańczysz ze mną jeszcze raz" czy "Tyle słońca w całym mieście". W muzycznym repertuarze Olgi Bończyk nie zabrakło piosenek autorstwa Kaliny Jędrusik z "Kabaretu Starszych Panów".

Istniejący kościół w sąsiedniej Nekielce został zbudowany w stylu neogotyckim przez osadników olęderskich w latach 1881-1884. Kościół służył nie tylko ewangelikom, ale również mieszkańcom pobliskich wsi. W 1907 r. przeprowadzony został remont świątyni. W czasie II wojny światowej kościół służył jako magazyn broni, pełnił też funkcję magazynu do przechowywania narzędzi rolniczych czy zboża. Z czasem kościół tracił swoją świetność i popadał w ruinę, aż w 1992 roku obiekt zakupili państwo Anna i Andrzej Kareńscy.

– Gdy kupowaliśmy pałac w Podstolicach burmistrz gminy Nekla zaproponował nam również kupno tego kościoła. Obiekt miał zostać rozebrany. Popadał w ruinę. Zaproponowano nam jego przejęcie. Byłam temu przeciwna. Gdzie my będziemy kupować kościół? Ale kościół bardzo spodobał się mężowi. Świątynia była położona w lesie, nie było wtedy jeszcze tylu wybudowanych domów. Aż pewnego dnia w "Expresie Poznańskim" wyczytałam, że pierwszy kościół poszedł w prywatne ręce. Został zakupiony przez męża. Była wtedy zszokowana, ale zrobiliśmy remont. Kościół nie miał wtedy nawet dachu. Od 19 lat kościół tętni życiem, organizuję tutaj koncerty i wystawy – powiedziała Anna Kareńska.

W 2000 roku w dawnym kościele odbył się pierwszy koncert. Wystąpił wtedy Chór Cerkiewnego pod dyrekcją ks. Szurbaka z Warszawy. Pięć lat później na ścianie kościoła umieszczono tablicę upamiętniającą osiedlenie olędrów w okolicy Nekli.

Do tej pory w dawnej świątyni ewangelickiej wystąpili m.in. Artur Andrus, Magda Umer, Michał Bajor, Poznański Chór Katedralny, Zbigniew Wodecki (8 maja 2016), Hanna Śleszyńska, Grzegorz Turnau, Zbigniew Zamachowski, Raz Dwa Trzy, a także Anita Lipnicka i John Porter, Justyna Steczkowska, Mieczysław Szcześniak, Anna Maria Jopek czy Alicja Majewska.

Kolejny koncert w kościółku w Nekielce odbędzie się 2 czerwca o godz. 19:00. Wystąpi wtedy Aga Zaryan.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

sie

Sanniki
Festyn rodzinny
- euro bungee, eliminator, rowery piwne, grill, grochówka, ciasta, napoje
od godz. 16:00 do późnego wieczora

14

sie

Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- msza odpustowa na cmentarzu, ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i 75-lecie OSP, Raper "Bisek" i Sławomir "Rusek" Urbaniak & Josza, Strefa Zera, zabawa taneczna

15

sie

15:00
Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- Biesiada Kasztelańska na rockową nutę

16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: