Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Olga Bończyk zaśpiewała w dawnym kościele - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Olga Bończyk zaśpiewała w dawnym kościele
15-05-2019 08:37   Janusz Ludwiczak
W niedzielny wieczór w dawnym, blisko 140-letnim kościele ewangelickim w Nekielce wystąpiła Olga Bończyk. Artystka zaśpiewała niezapomniane przeboje polskiej piosenki i utwory z najnowszej płyty "Piąta Rano".

Olga Bończyk wystąpiła z muzycznym recitalem "Piosenki z klasą". Koncert złożony był z piosenek, które przez lata swojej kariery artystka śpiewała w recitalach tematycznych. Publiczność, która po brzegi wypełniła mury dawnej świątyni w Nekielce mogła wysłuchać utwory filmowe takie jak "New York", "Paroles, paroles", a także niezapomniane przeboje polskiej piosenki: "Gdy mi ciebie zabraknie", "Kasztany", "Zatańczysz ze mną jeszcze raz" czy "Tyle słońca w całym mieście". W muzycznym repertuarze Olgi Bończyk nie zabrakło piosenek autorstwa Kaliny Jędrusik z "Kabaretu Starszych Panów".

Istniejący kościół w sąsiedniej Nekielce został zbudowany w stylu neogotyckim przez osadników olęderskich w latach 1881-1884. Kościół służył nie tylko ewangelikom, ale również mieszkańcom pobliskich wsi. W 1907 r. przeprowadzony został remont świątyni. W czasie II wojny światowej kościół służył jako magazyn broni, pełnił też funkcję magazynu do przechowywania narzędzi rolniczych czy zboża. Z czasem kościół tracił swoją świetność i popadał w ruinę, aż w 1992 roku obiekt zakupili państwo Anna i Andrzej Kareńscy.

– Gdy kupowaliśmy pałac w Podstolicach burmistrz gminy Nekla zaproponował nam również kupno tego kościoła. Obiekt miał zostać rozebrany. Popadał w ruinę. Zaproponowano nam jego przejęcie. Byłam temu przeciwna. Gdzie my będziemy kupować kościół? Ale kościół bardzo spodobał się mężowi. Świątynia była położona w lesie, nie było wtedy jeszcze tylu wybudowanych domów. Aż pewnego dnia w "Expresie Poznańskim" wyczytałam, że pierwszy kościół poszedł w prywatne ręce. Został zakupiony przez męża. Była wtedy zszokowana, ale zrobiliśmy remont. Kościół nie miał wtedy nawet dachu. Od 19 lat kościół tętni życiem, organizuję tutaj koncerty i wystawy – powiedziała Anna Kareńska.

W 2000 roku w dawnym kościele odbył się pierwszy koncert. Wystąpił wtedy Chór Cerkiewnego pod dyrekcją ks. Szurbaka z Warszawy. Pięć lat później na ścianie kościoła umieszczono tablicę upamiętniającą osiedlenie olędrów w okolicy Nekli.

Do tej pory w dawnej świątyni ewangelickiej wystąpili m.in. Artur Andrus, Magda Umer, Michał Bajor, Poznański Chór Katedralny, Zbigniew Wodecki (8 maja 2016), Hanna Śleszyńska, Grzegorz Turnau, Zbigniew Zamachowski, Raz Dwa Trzy, a także Anita Lipnicka i John Porter, Justyna Steczkowska, Mieczysław Szcześniak, Anna Maria Jopek czy Alicja Majewska.

Kolejny koncert w kościółku w Nekielce odbędzie się 2 czerwca o godz. 19:00. Wystąpi wtedy Aga Zaryan.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

lip

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:30

30

lip

Czerlejnko
Malinowe lato: Spektakl "O świętomarcińskich rogalach" - Teatr Mozaika

31

lip

KOSTRZYN, przychodnia Sanus, ul. Braci Drzewieckich 1
Bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat
w godz. 9:00-17:00

06

sie

Kostrzyn
Malinowe lato: koncert zespołu Djibril

08

sie

SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Malinowe lato: Spektakl dla dzieci "Ciocia Jadzia" Teatr Fuzja

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz/spędziłeś(aś) swój urlop i wakacje?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: