Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Olga Bończyk zaśpiewała w dawnym kościele - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Olga Bończyk zaśpiewała w dawnym kościele
15-05-2019 08:37   Janusz Ludwiczak
W niedzielny wieczór w dawnym, blisko 140-letnim kościele ewangelickim w Nekielce wystąpiła Olga Bończyk. Artystka zaśpiewała niezapomniane przeboje polskiej piosenki i utwory z najnowszej płyty "Piąta Rano".

Olga Bończyk wystąpiła z muzycznym recitalem "Piosenki z klasą". Koncert złożony był z piosenek, które przez lata swojej kariery artystka śpiewała w recitalach tematycznych. Publiczność, która po brzegi wypełniła mury dawnej świątyni w Nekielce mogła wysłuchać utwory filmowe takie jak "New York", "Paroles, paroles", a także niezapomniane przeboje polskiej piosenki: "Gdy mi ciebie zabraknie", "Kasztany", "Zatańczysz ze mną jeszcze raz" czy "Tyle słońca w całym mieście". W muzycznym repertuarze Olgi Bończyk nie zabrakło piosenek autorstwa Kaliny Jędrusik z "Kabaretu Starszych Panów".

Istniejący kościół w sąsiedniej Nekielce został zbudowany w stylu neogotyckim przez osadników olęderskich w latach 1881-1884. Kościół służył nie tylko ewangelikom, ale również mieszkańcom pobliskich wsi. W 1907 r. przeprowadzony został remont świątyni. W czasie II wojny światowej kościół służył jako magazyn broni, pełnił też funkcję magazynu do przechowywania narzędzi rolniczych czy zboża. Z czasem kościół tracił swoją świetność i popadał w ruinę, aż w 1992 roku obiekt zakupili państwo Anna i Andrzej Kareńscy.

– Gdy kupowaliśmy pałac w Podstolicach burmistrz gminy Nekla zaproponował nam również kupno tego kościoła. Obiekt miał zostać rozebrany. Popadał w ruinę. Zaproponowano nam jego przejęcie. Byłam temu przeciwna. Gdzie my będziemy kupować kościół? Ale kościół bardzo spodobał się mężowi. Świątynia była położona w lesie, nie było wtedy jeszcze tylu wybudowanych domów. Aż pewnego dnia w "Expresie Poznańskim" wyczytałam, że pierwszy kościół poszedł w prywatne ręce. Został zakupiony przez męża. Była wtedy zszokowana, ale zrobiliśmy remont. Kościół nie miał wtedy nawet dachu. Od 19 lat kościół tętni życiem, organizuję tutaj koncerty i wystawy – powiedziała Anna Kareńska.

W 2000 roku w dawnym kościele odbył się pierwszy koncert. Wystąpił wtedy Chór Cerkiewnego pod dyrekcją ks. Szurbaka z Warszawy. Pięć lat później na ścianie kościoła umieszczono tablicę upamiętniającą osiedlenie olędrów w okolicy Nekli.

Do tej pory w dawnej świątyni ewangelickiej wystąpili m.in. Artur Andrus, Magda Umer, Michał Bajor, Poznański Chór Katedralny, Zbigniew Wodecki (8 maja 2016), Hanna Śleszyńska, Grzegorz Turnau, Zbigniew Zamachowski, Raz Dwa Trzy, a także Anita Lipnicka i John Porter, Justyna Steczkowska, Mieczysław Szcześniak, Anna Maria Jopek czy Alicja Majewska.

Kolejny koncert w kościółku w Nekielce odbędzie się 2 czerwca o godz. 19:00. Wystąpi wtedy Aga Zaryan.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

lut

10:30
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Przedstawienie teatralne dla dzieci pt. „Dziadek do orzechów”

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
XIX sesja (zwyczajna) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

28

lut

18:00
TRZEK, świetlica wiejska
Warsztaty budowania domków dla ptaków
Zapisy: tel. 608 215 384 lub e-mail: info@trzek.pl

01

mar

16:30
GUŁTOWY, kościół św. Kazimierza, ul. Pałacowa 8
Odpust parafialny

04

mar

18:00
KOSTRZYN, Restauracja "Biesiada", Rynek 9
GEOPraktyki - Wokół Pustyń Omanu

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w centrum Kostrzyna powinna powstać strefa płatnego parkowania? ►więcej szczegółów

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: