Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Siekierki chcą się odłączyć {AKTUALIZACJA} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Siekierki chcą się odłączyć {AKTUALIZACJA}
01-04-2019 13:47   Janusz Ludwiczak
"Mamy dość, jesteśmy ignorowani przez Gminę Kostrzyn, czego przykładem jest ostatnio odebranie ponad miliona złotych na budowę kanalizacji i przebudowę dróg. Środki, które miały iść do Siekierek poszły na drogę w Iwnie i kanalizację w Kostrzynie" – mówią mieszkańcy sołectwa Siekierki, którzy zapowiadają ogłoszenie referendum w sprawie odłączenia od Gminy Kostrzyn.
--- AKTUALIZACJA: Poniższy tekst okazał się żartem primaaprilisowym.
Jak widać udało się nabrać część z Państwa, o czym świadczą niektóre komentarze. Otrzymaliśmy również kilka telefonów. Tym, którzy uwierzyli w nasz dowcip gratulujemy poczucia humoru. Siekierki pozostają w Gminie Kostrzyn. W przyszłym roku postaramy się wymyślić coś bardziej oryginalnego.

Według danych Urzędu Miejskiego w Gminie pod koniec 2017 roku sołectwo Siekierki liczyło 1951 mieszkańców. Obecnie liczba ta zwiększyła się do ponad 2,2 tys., jednak Siekierkach może mieszkać nawet 3 tysiące osób.

– Jesteśmy największym sołectwem w gminie, ale mamy sporo mieszkańców, którzy tutaj nie są zameldowani – mówił podczas podsumowania swojej kadencji Adam Szyszka, dotychczasowy sołtys Siekierek.

Podczas marcowych wyborów sołeckich mieszkańcy Siekierek postanowili wybrać nowego sołtysa, którym został Włodzimierz Musielak (uzyskał 52,66% głosów).

Siekierczanie narzekają na brak kanalizacji i nieutwardzone drogi. Jak wskazuje część mieszkańców czują się ignorowani przez Gminę Kostrzyn, aż do tego stopnia, że chcą się od niej odłączyć!

– Mamy dość, jesteśmy ignorowani przez Gminę Kostrzyn, czego przykładem jest ostatnio odebranie ponad miliona złotych na budowę kanalizację i przebudowę dróg. Środki, które miały iść do Siekierek poszły na drogę w Iwnie i kanalizację w Kostrzynie – mówi Grażyna Sobczyk, mieszkanka Siekierek Wielkich.

– Mieszkam tu już prawię dekadę, powstają co chwilę nowe domy, a nie dzieje się nic. Wow, burmistrz chwalił się zrobieniem kilkumetrowego kawałka kanalizacji w ciągu ulicy Grabowej i remontu drogi, a Siekierki są największym sołectwem Gminy Kostrzyn, jest to niemalże drugie miasto w tym samorządzie, jest nas przynajmniej 2 tysiące mieszkańców– przyznaje Patryk Mielkiewicz.

Przypomnijmy, że w grudniu podczas sesji budżetowej większość kostrzyńskich radnych postanowiła zdjąć 1 mln zł z ulicy Grabowej w Siekierkach na modernizację ulicy Gnieźnieńskiej w Iwnie oraz przesunąć 300 tys. zł z remontu ulicy Spokojnej na dokończenie budowy kanalizacji na osiedlu Królewskim w Kostrzynie.

Zaskoczona propozycjami była radna Anna Dudzińska z Siekierek.

– Ulica Grabowa stanowi główny dojazd do największego osiedla w Siekierkach, jest ona rozjeżdżona. 1 mln zł daje mieszkańcom nadzieję, że po wielu latach w sposób godny będą mieli zapewniony dojazd główną ulicą w Siekierkach, jest to największe sołectwo w gminie i nie zapominajmy o tym. Chcecie zabrać Siekierkom również środki z ul. Spokojnej. Zostaje nam 10 tys. zł na ul. Szkolną oraz skate park, do którego będzie można dojść w rolkach po przejściu po trawie, bo nawet brakuje chodnika.
Jako radni gminy jesteśmy zobowiązani traktować wszystkich mieszkańców jednakowo, również największego sołectwa gminy Kostrzyn, jakim jest sołectwo Siekierki. Rozumiem potrzeby każdej grupy, jednak zwracam uwagę na potrzeby bardzo rozwijającego się sołectwa
– wskazywała podczas grudniowej radna Anna Dudzińska.

Mieszkańcy Siekierek mówią dość i chcą się odłączyć od Gminy Kostrzyn. Dokąd? Rozważane są trzy warianty. Pierwszy z nich to przyłączenie do Gminy Swarzędz, drugi zakłada włączenie do Gminy Kleszczewo, jest też rozważany wariant usamodzielnienia się. Siekierki miałby stać się odrębnym samorządem. Inicjatorzy chcą najpierw przeprowadzić referendum.

– Jest to dla nas trudne, ale widzimy, że Kostrzyn nas ignoruje. Po świętach wielkanocnych rozpoczynamy zbieranie podpisów. Jesteśmy po pierwszych rozmowach z burmistrzem Swarzędza i wójtem Kleszczewa. Chcemy również spotkać się z władzami gminy Kostrzyn i przedstawić im nasze postulaty. Możemy rozważyć wariant usamodzielnienia się. Najpierw chcemy poznać zdanie mieszkańców na ten temat, stąd inicjatywa przeprowadzenia referendum – wyjaśnia Grażyna Sobczyk, mieszkanka Siekierek.

Dodajmy, że zmiany administracyjne dotyczące nadaniom praw miejskim oraz zmianom granic wprowadzane są w życie od 1 stycznia każdego roku. O zmianach decyduje rozporządzenie Rady Ministrów. I tak dla przykładu z początkiem 2019 roku na mapie Polski pojawiło się 10 nowych miast, wśród nich jest m.in. Pacanów. Nastąpiło również przesunięcie granic kilku gmin. Od stycznia przestała istnieć gmina Ostrowice w zachodniopomorskim z powodu nadmiernego zadłużenia. Ostrowice przejęły inne, sąsiednie gminy.

Z wyliczeń Resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w latach 2007-2017 do ministra właściwego do spraw administracji publicznej wpłynęło 217 wniosków dotyczących zmian granic gmin oraz zmian granic miast położonych na terenie gminy. Rada Ministrów podjęła decyzje o dokonaniu 133 zmian w zakresie granic gmin oraz granic miast położonych na terenie gminy.

Aktualizacja 01.04.2019 godz. 20:30: Powyższy tekst był żartem primaaprilisowym.
Jak widać udało się nabrać część z Państwa, o czym świadczą niektóre komentarze. Otrzymaliśmy również kilka telefonów. Tym, którzy uwierzyli w nasz dowcip gratulujemy poczucia humoru. Siekierki pozostają w Gminie Kostrzyn. W przyszłym roku postaramy się wymyślić coś bardziej oryginalnego.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (13)

01-04-2019 21:49:20
Siekierak
Czy żart nie powinien byc smieszny? Taki prima aprilis to my mamy we wsi od kilku miesięcy z nową ekipą "trzymającą władzę" we wsi. Podobne pomysly...
01-04-2019 20:37:17
REDAKCJA
Powyższy tekst był żartem primaaprilisowym. Jak widać udało się nabrać część z Państwa, o czym świadczą niektóre komentarze. Otrzymaliśmy również kilka telefonów. Tym, którzy uwierzyli w nasz dowcip gratulujemy poczucia humoru. Siekierki pozostają w Gminie Kostrzyn. W przyszłym roku postaramy się wymyślić coś bardziej oryginalnego
01-04-2019 20:34:17
Mieszkanka Siekierek
Bardzo dobrze, że ktoś podjął inicjatywę. Kostrzyn całkowicie nas ignoruje i inwestuje nasze pieniądze gdzie indziej, a już sam fakt odebrania nam środków, to skandal! Nie żyjemy w średniowieczu - kanalizacja i dojazd do posesji to podstawa! Skoro wydawane są zgody na budowy nowych domów, to infrastruktura powinna za tym nadążać. W chwili obecnej płacimy podatki, a na terenie gminy na próżno szukać chociażby żłobka.
01-04-2019 20:31:28
Autochton
Kiedyś mieszkańcy wioski własnymi rączkami zbudowali ulice: Tulecką, Kostrzyńską i Szkolną... teraz gmina musi...
01-04-2019 20:16:03
Siekierki Wielkie
Czy ktoś może wie kiedy szkoła w Siekierkach zapewni conajmniej taki poziom nauczania jak ta w Paczkowie?czy nikogo nie zastanawia dlaczego 40 % dzieci mieszkających w Siekierkach uczęszcza do szkół poza nasza wsią?
01-04-2019 18:42:44
Nuka
To jest Prima Aprilis.Choć zamysł krąży od kilku lat w realu. Administracyjnie jest to niewykonalne.Więc luzik ????
01-04-2019 17:12:34
Siekierak
Jajcarze mieszkam tu całe zycie tez mamy drove grontowa bez kanalizy I jakos nie obwiniam całego świata kiedys to byla Rada Co sie interesowała I pracowala na zecz wsi dzieki nim jest chociarzby plac na srodku wsi ale o tym sie now pamieta. Teraz to Tylko lampy ,droga I kanaliza pózniej jeszcze rolnicy zaczna przeszkadzac poem biedronka lidl I bedzie I'm sie mieszkac ,ciekawe Tylko jak sie nowy soltys wykarze....
01-04-2019 15:26:12
Krzysztof
Mieszkam w Siekierkach prawie 40 lat, kiedyś to była fajna spokojna wieś (cisza spokój) . Stale się wam coś nie podoba to jest wieś a nie osiedle. My chcemy spokój jak się nie podoba to droga wolna my płakać za wami nie będziemy. Pozdrawiam.
01-04-2019 15:20:21
WLKP
Nie zapominajcie o linii tramwajowej i galerii handlowej!
01-04-2019 14:53:07
Mieszkanka siekierek
Mam nadzieje że to jest żart !!!! Jeśli się komuś nie podoba mieszkać w Gminie Kostrzyn to niech się wyprowadzi!!!
01-04-2019 14:26:01
mieszkaniec
Prawie dałem się nabrać, gdyby nie to, że dziś...
01-04-2019 14:15:41
aaaaaaaaaaaaaaaa
nieźle, najpierw ogłosimy niepodległość potem wybierzemy Króla, a drogi wybudujemy z daniny i dziesięciny :)
01-04-2019 14:00:57
Aaa
Nie mówiąc o komunikacji. To swarzedz zapewnia nam jakiś autobus A kostrzyn 3 śmieszne kursy które i tak nic nie dają . Śmiech

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

lip

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:30

30

lip

Czerlejnko
Malinowe lato: Spektakl "O świętomarcińskich rogalach" - Teatr Mozaika

31

lip

KOSTRZYN, przychodnia Sanus, ul. Braci Drzewieckich 1
Bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat
w godz. 9:00-17:00

06

sie

Kostrzyn
Malinowe lato: koncert zespołu Djibril

08

sie

SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Malinowe lato: Spektakl dla dzieci "Ciocia Jadzia" Teatr Fuzja

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz/spędziłeś(aś) swój urlop i wakacje?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: