Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Oddali krew, by pomóc innym - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Oddali krew, by pomóc innym
26-02-2024 02:09   Janusz Ludwiczak
Blisko 19 litrów krwi udało się zebrać podczas pierwszej w tym roku akcji honorowego poboru krwi, która odbyła się w "Kostrzyniance". Wśród dawców były osoby, które przyjechały aż z Lubonia.

54 osoby zgłosiły się do akcji honorowego poboru krwi, która w czwartek odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

– Postanowiliśmy przenieść akcję na czwartki. Okazuje się, że to był strzał w dziesiątkę. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, jak widać sala pęka w szwach – przyznaje Ireneusz Hertel, prezes Kostrzyńskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi przy PCK.

– Będąc członkiem Klubu Honorowych Dawców Krwi otrzymamy nie tylko zniżki na komunikację, ale też zniżki na obiekty sportowe w Poznaniu czy Swarzędzu. Dodam, że krwiodawcy będą otrzymywać 20% zniżki do Centrum Aktywności Frajda – dodaje Ireneusz Hertel.

Podczas czwartkowej akcji udało się zebrać blisko 19 litrów krwi (18,900 ml) od 42 dawców. Najmłodszy z nich miał 22 lata, najstarszy 59. Krwiodawcy przede wszystkim chcieli podzielić się najcenniejszym darem życia, ale otrzymywali też 8 czekolad, sok i aż dwa dni wolne od pracy, co było szczególną zachętą.

– Krew oddaję od 2001 roku. Do udziału w akcji zmotywowało mnie to, że odbywają się one teraz w czwartki, dzięki czemu mam dwa dni wolnego od pracy. Oddając krew pomagamy innym. Jest zawsze stres, ale samo oddanie krwi nie boli – przyznaje Łukasz Wojtaszek.

– Krew oddaję regularnie od dwóch lat. Oddaję, bo pomagam innym. Kiedyś ja mogę potrzebować pomocy. Staram się oddawać krew co 2-3 miesiące. Przyjechałem aż z Lubonia. O akcji w Kostrzynie dowiedziałem się ze strony internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Było warto poświęcić te 20 minut jazdy, tutaj nie ma tak dużych kolejek – wskazuje Mateusz Mączka.

– Krew oddaję od 16 lat, jak skończyłem 18. rok życia. Oddając krew pomagamy innym. Kiedyś siostra też potrzebowała po porodzie dużo krwi, tym bardziej czuje się zobligowany. Staram się oddawać krew regularnie, ostatnio zdarza mi się 2-3 razy do roku – powiedział Szymon Zajączkowski.

W akcji poboru krwi mogą uczestniczyć osoby zdrowe pomiędzy 18 a 65. rokiem życia.

– Dawca musi być przygotowany, odpowiednio nawodniony. Dzień przed pobraniem i w dniu oddania krwi powinien wypić od litra do półtora litra wody lub innych napojów. Koniecznie trzeba być po lekkim, węglowodanowym śniadaniu. Samo pobranie krwi nie boli, dawca oddaje 450 ml krwi. Jej oddanie trwa ok. 10 minut – tłumaczy lek. med. Tomasz Hades z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

– Krew to dar życia. Z takiej jednostki krwi można pomóc wielu osobom. Najbardziej poszukujemy krwi RH ujemnej, dlatego, gdy jest to rzadka grupa, posiadają ją tylko 15% społeczeństwa – podsumowuje lekarz Tomasz Hades.

Kolejna akcja honorowego poboru krwi w Kostrzynie odbędzie się za trzy miesiące, w czwartek 23 maja w godz. od 8:30 do 13:30 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. Poznańskiej 33 w Kostrzynie.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

kwi

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Zostań Gwiazdą" - finał Konkursu Piosenkarskiego dla dzieci młodzieży "Zostań Gwiazdą"

27

kwi

16:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Fara Pelikan Żydowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Unia Swarzędz II

03

maj

10:00
KOSTRZYN, kościół Piotra i Pawła (Fara), ul. Średzka 8
Msza św. za ojczyznę - obchody święta Konstytucji 3 Maja

23

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: