Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

O blisko 7% wzrośnie podatek od nieruchomości i środków transportu - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
O blisko 7% wzrośnie podatek od nieruchomości i środków transportu
26-10-2023 09:14   Janusz Ludwiczak
O 6,6% wzrośnie od nowego roku podatek od nieruchomości oraz podatek od środków transportu – zdecydowała w środę Rada Miejska Gminy Kostrzyn. Nie zmieni się za to opłata targowa, a właściciele psów nadal będą płacić 20 złotych rocznie.

I tak od 1 stycznia 2024 r. stawki podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych wzrosną z 91 groszy do 97 groszy (od 1 m² powierzchni użytkowej), a w przypadku domów lub mieszkań z prowadzeniem działalności gospodarczej opłaty wzrosną o blisko 2 złote (z 26,98 do 28,76 zł).

– Dynamiczny wzrost rożnego typu opłat, który obserwujemy w tym roku nazywany inflacją powoduje, że koszty funkcjonowania przestrzeni publicznych są coraz większe. Zgodnie z wytycznymi Minister Finansów umożliwił samorządom zwiększenie stawek w stosunku rok do roku o 15%. Tak zrobił wczoraj Poznań. Uznaliśmy, że wytyczną ma być wzrost na poziomie inflacyjnym – tłumaczył podczas sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Wszyscy radni obecni na posiedzeniu byli za zmianą wysokości stawek podatku od nieruchomości. Nikt nie był przeciw.

O 6,6% wzrośnie też podatek od środków transportowych, I tak wysokość stawek o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 tony wzrośnie odpowiednio: z 671 do 715 zł (do 5,5 tony), z 1190 do 1269 zł (do 9 ton) oraz z 1453 zł do 1549 zł (od 9 do 12 ton). Dla użytkowników pojazdów z silnikiem Euro5 i Euro6 oraz elektrycznych i wyposażonych w hybrydę opłaty te będą niższe.

– Podczas posiedzenia komisji stałych były trzy warianty – ten najniższy 6,6%, również 10,8% oraz wariant 15%, czyli proponowany przez stronę rządową. Były też głosy, żeby te podwyżki wynosiły więcej. Były też głosy, by stawki pozostawić na dotychczasowym poziomie. Pozostawienie stawek na dotychczasowym poziomie spowodowałoby, że ten wskaźnik podatku w naszej gminie mielibyśmy dość niski. Koszty inflacyjne, które w ostatnim czasie wzrosły dość znacznie trzeba z czegoś pokryć – powiedział w trakcie posiedzenia Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Za podjęciem uchwały w sprawie wysokości stawek podatku od środków transportowych na rok 2024 było 12 radnych. Od głosu wstrzymała się radna Anna Dudzińska.

Nie zmienią się stawki z tytułu opłaty targowej. I tak stawka za sprzedaż na stanowisku będzie wynosić nadal 15 złotych, a za sprzedaż płodów rolnych "z ręki", koszyka, wiadra, wózka ręcznego, stolika – 5 złotych. Dzienna stawka opłaty targowej podczas imprez regionalnych i świąt będzie wynosić 60 zł, a za sprzedaż w punkcie małej gastronomii od 120 do 170 zł w zależności od wielkości stoiska. Natomiast opłata za sprzedaż na stanowisku przy cmentarzu w Kostrzynie w okresie 1 listopada wyniesie tak jak dotychczas 20 złotych.

Posiadacze czworonogów nadal będą płacić podatek w wysokości 20 złotych rocznie.

Za podjęciem uchwały w sprawie opłaty od posiadania psów na rok 2024 było 12 radnych, od głosu wstrzymała się radna Anna Dudzińska.

Przypomnijmy, że rok temu Rada Miejska Gminy Kostrzyn podjęła decyzję o podniesieniu o 11,8% podatku od nieruchomości, rolnego i od środków transportowych.


Komentarze (7)

02-11-2023 21:29:57
Na górkę
Opłatę za odbiór odpadów burmistrz pobierał na górkę i powstała nadwyżka, która pewnie się rozejdzie, teraz 7 % podatki w górę na 2024 r.,a w ubiegłym roku ponad 12%. Inflacja leci w dół, za październik już było ok. 6% w porównaniu do ubiegłego roku. Co z obietnicami tej władzy, że w tym roku nie miało być podwyżek podatku?
29-10-2023 22:21:09
Xx
W całej polsce wzrostu do 15% nawet w Poznaniu podwyżki o 15% niż w naszym gminie nie drożej.
29-10-2023 12:51:06
!
Nie ma za co! Polecam się na przyszłość. Ps. Ja jestem mężczyzną, zatem to nie do mnie miałeś, miałaś zadzwonić :)
28-10-2023 20:54:59
mieszkaniec gminy
mieszkanćy ocenia w wyborach 2024 , a jak przedsiebiorcy maja zyć burmistrzowie po 20tys zł co miesiąc,a prywaciaży bez zysku tylko kredyt w banku
28-10-2023 18:22:30
?
Dziękuję pani za wyjaśnienia! Już nie muszę do pani dzwonić :)
28-10-2023 08:02:12
!
Bo burmistrz nie potrafił wyjaśnić jakie efekty przyniosła obniżka 2 lata temu i podwyżka 15 procent rok później? Zadzwoń do radnej i zapytaj.
27-10-2023 22:03:24
?
Radna się wstrzymała, ponieważ: a) chciała wyższej podwyżki, b) chciała niższej podwyżki, c) nie wiedziała czego chciała ?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
15

cze

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Przemysław Poznań II
- zakończenie sezonu

19:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Odpust parafialny

17

cze

15:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: