Już od 40 lat, zawsze w okolicy nocy z 14 na 15 września w Janowie odbywają się uroczystości, podczas których oddawany jest hołd tym, którzy w walce z niemieckim okupantem złożyli w ofierze swoje życie. Nie inaczej było w minioną niedzielę.
Na początku uroczystości Orkiestra Dęta ze Środy Wielkopolskiej odegrała hymn państwowy. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego Józefa Chojnackiego, a także porucznika Adama Kurkowiaka, ostatniego żyjącego uczestnika akcji "Riposta".
Następnie Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz posłanka Jadwiga Emilewicz, senator Jadwiga Rotnicka, poseł Bartłomiej Wróblewski, radna sejmiku Krystyna Kubicka-Sztul w imieniu marszałka województwa wielkopolskiego, radna powiatu poznańskiego Elżbieta Nawrocka w imieniu starosty poznańskiego, wicestarosta powiatu średzkiego Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka, radny powiatu poznańskiego Marian Markiewicz, włodarze gmin: Nekla (Karol Balicki), Dominowo (Krzysztof Pauter), Środa Wielkopolska (Piotr Mieloch) i Kostrzyn (Szymon Matysek) wraz z przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Nadleśnictwa Czerniejewo, średzkiego Bractwa Kurkowego i rodzin uczestników operacji "Riposta" złożyli wieńce w Kręgu Pamięci, Ruchu Oporu i Walki lat 1939-1945, który jest miejscem hołdu i pamięci bohaterów, a także przypomnieniem wkładu mieszkańców Wielkopolski w dzieło ruchu oporu i walki narodu polskiego.
Posadzono też 12 dębów pamięci.
Na polanie leśnej przy kapliczce Chrystusa Frasobliwego odprawiona została polowa msza święta, której przewodniczył ks. Jerzy Szymczak, proboszcz Parafii Św. Kazimierza w Gułtowach, koncelebrowana przez ks. Mateusza Napierałę, proboszcza Parafii błog. Jolanty w Kostrzynie i ks. Tomasza Kozicę, proboszcza Parafii NMP Wniebowziętej w Czerlejnie.
– Pod silną presją Artura Greisera, człowieka związanego z NSDAP zajęto się czystkami, aby
spowodować skuteczną germanizację, wyplenić to co polskie, kiedy jeszcze w powietrzu unosił się zapach prochu rozstrzeliwanej inteligencji, samorządowców, duchownych, rozstrzeliwanych w Gostyniu, Kostrzynie, Kórniku, Książu, Lesznie, Środzie Wielkopolskiej.
Gdy spojrzymy na mapę Wielkopolski to w naszym rejonie od Wrześni, Środy aż po Kostrzyn znajduje się bardzo wiele pozytywnych promieni, które pokazują nam, że ludzie różnych stanów potrafili ze sobą współpracować, starano się ocalić to co polskie – mówił w trakcie kazania ks. Jerzy Szymczak.
– Był sygnał dla Armii Krajowej, że mają 12 godzin na zorganizowanie się na tym terenie, aby przyjąć zasobniki. Nie był to łatwy temat. 20% mieszkańców tego rejonu była bardzo ściśle związana z Niemcami i miała swoją żandarmie.
Nie było łatwo żołnierzom Armii Krajowej zorganizować tak wielkie wydarzenie i pierwsze w swoim rodzaju, żeby ściągnąć brytyjski samolot z zasobnikami. Był to wzorowo zaplanowany zrzut. Żołnierze mieli tylko trzy godziny na pościąganie zasobników. W zasadzie wszystkie udało się wzorowo i idealnie pochować broń w lasach i na polach. Ten ostatni został w Pławach zdjęty nad ranem i zakopany w polu.
Oczywiście pojawili się życzliwi, który donieśli. Nadali temat do głównej guberni w Poznaniu i wtedy zaczął się dramat. Te wszystkie ekwipunki ,oprócz tego w Pławcach udało się wydobyć, przejąć. zaczęły się prześladowania, aresztowania, które kończyły się z albo w Żabikowie albo w Mauthausen-Gusen torturami. Ci ludzie oddali życie, abyśmy dzisiaj wolni, mogli stać w tym miejscu i odczuwać oddech słowa Polska.
Bądźmy jednym narodem, nie kłóćmy się, pomagajmy sobie i twórzmy najpiękniejsze miejsce, w którym i młode i starsze i w średnim wieku pokolenie czuje się bezpiecznie, szczęśliwe, z możliwością przepięknej polskiej historii – dodał ks. Jerzy Szymczak.
Po nabożeństwie odczytany został apel poległych, a żołnierze 6. Batalionu Chemicznych Sił Powietrznych w Śremie oddali salwę honorową.
Wartę honorową pełnili harcerze z 10. Kostrzyńskiej Drużyny "Riposta", 2. Próbnej Kostrzyńskiej Drużyny Harcerzy "Grań", 138. Drużyny Harcerzy Riposta i Drużyny Harcerzy "Warta" z Nekli.
W trakcie uroczystości nad Janowem krążył samolot, pilotowany przez Ryszarda Dworaka – syna Jana Dworaka, uczestnika wydarzeń sprzed 80 lat. Na pokładzie samolotu był też pilot młodszy chorąży Łukasz Dobrzykowski, krewny polskich żołnierzy walczących z niemieckim okupantem.
W ramach ogólnokrajowej akcji "Riposta" odbywały się lotnicze zrzuty zaopatrzeniowe w materiały bojowe dla Poznańskiego Okręgu Armii Krajowej. Była to jedna z form przygotowania konspiracji Wielkopolskiej do walki zbrojnej z okupantem hitlerowskim.
W nocy z 14 na 15 września 1943 r. miał miejsce pierwszy aliancki zrzut broni, amunicji i środków opatrunkowych w Wielkopolsce - koło wsi Tursko nieopodal Gołuchowa oraz na polach przy gajówce Janowo.
– W tym miejscu okupacji działała placówka Armii Krajowej, której członkowie podjęli się próby przejęcia broni. To był pierwszy zrzut broni alianckiego samolotu na terenie Wielkopolski. Ta akcja niestety kosztowała życie kilkudziesięciu uczestników. Wskutek aresztowań, które nastąpiły w ciągu następnego roku uczestnicy akcji trafili do obozów i ponieśli śmierć – przypomina regionalista Kazimierz Matysek.
W konsekwencji pobliskiego zrzutu w więzieniach i obozach znalazło się około 200 żołnierzy, z których blisko 50 oddało życie za Ojczyznę.
Corocznie od 1983 r. władze okolicznych gmin (Dominowa, Nekli, Kostrzyna i Środy Wlkp.), mieszkańcy oraz zaproszeni goście oddają hołd poległym.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Mieszkańcy Brzeźna, Siedlca, Siedleczka, Leśnej Grobli i Wiktorowa nie mają wody – pękła rura {AKTUALIZACJA}
(08-10-2024 12:16)
· Stracił prawko, auto i może pójść do więzienia
(07-10-2024 13:04)
· Awaria wodociągowa w Siekierkach
(07-10-2024 10:06)
· Policjanci będą znakować rowery – w obawie przed złodziejami
(07-10-2024 09:43)
· Skakali przez kłody i opony, czołgali się w błocie, wspinali się na wieże z palet
(07-10-2024 02:02)
· Kostrzyn: Przy Warszawskiej powstaje druga galeria handlowa
(12-01-2024 08:16)
· Były proboszcz parafii bł. Jolanty w Kostrzynie usłyszał wyrok
(21-06-2024 12:08)
· W ciągu pięciu dni przeszedł pieszo 272 km z Iwna nad morze!
(25-08-2024 08:45)
· Czerlejno: Samochód wjechał w mur kościoła [AKTUALIZACJA]
(06-08-2024 01:41)
· Są ze sobą pół wieku, a nawet 60 lat {◎ GALERIA ZDJĘĆ, ►FILM}
(02-03-2024 07:30)
Niezapominajka |
paź
Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-15:00
paź
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Noc Bibliotek
w godz. 14:00-22:00
paź
14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Tarnovia Tarnowo Podgórne
18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Spotkanie z Krzysztofem Skibą
Bezpłatne wejściówki do odbioru od 16.09. w MGOK
paź
10:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Las Puszczykowo
Sonda |
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(27-08-2018 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: