Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wieś czy miasto? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Wieś czy miasto?
10-09-2023 01:23   Janusz Ludwiczak
Niby jest to jeszcze część Kostrzyna, ale wciąż zachował się tu wiejski charakter. Mowa o Ignacewie, do którego zaglądamy w kolejnym odcinku naszego cyklu "Cudze chwalicie… swego nie znacie".

Ignacewo znajduje się w południowo-zachodniej części Kostrzyna, 2,2 kilometry od Rynku.Według danych z końca 2022 r. mieszka tutaj 105 osób (choć jeszcze 10 lat temu, pod koniec 2013 ul. Ignacewo liczyła 141 mieszkańców).

Jest to dawna wieś folwarczna, tzw. ulicówka. Pierwsze wzmianki o wsi Ignacewo pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, gdy właścicielem terenu był Mikołaj Wadyński wraz z małżonką Józefą z rodu Wierzcholskich. Majątek został przepisany synowi, Ignacemu Wadyńskiemu.

– Ignacy Wadyński ożenił się z Julianną Niemczewską i miał z nią trójkę dzieci: córkę Annę oraz synów: Stanisława i Franciszka. Niestety, najmłodszy Franciszek zmarł zaraz po urodzeniu, w 1868 roku, a wkrótce po nim, ze świata żywych, odeszła jego matka Julianna Wadyńska. Rok później zmarł nestor rodu Mikołaj. Owdowiały Ignacy Wadyński nie załamał się. Z myślą o żyjących dzieciach, drogą kupna, ojcowiznę powiększył, założył tam gospodarstwo, a w 1879 ukończył budowę stojącego do dziś dworu. Od swego imienia nazwał majątek "Ignacewem" – opisuje Gosia na łamach bloga "Na przekór dniom".

Nazwa Ignacewo wywodzi się więc od imienia Ignacego Wadyńskiego, a sam dwór od 1992 r. wpisany jest do rejestru zabytków (nr 2260/A).

W latach 1879-1904 właścicielem wsi był Stanisław Wadyński, który między innymi wspierał działalność klubu sportowego "Sokół".

W 1949 r. w wyniku reformy rolnej majątek przejął Skarb Państwa, funkcjonowała tu gułtowska filia PGR – czyli Państwowego Gospodarstwa Rolnego (PGR-y zlikwidowano ustawowo przez rząd Jana Krzysztofa Bieleckiego w 1991 r.).

Do 2004 roku działał tutaj sklep spożywczy, a kilka lat wcześniej funkcjonowało przedszkole.

Teraz mieszkańcom brakuje teraz przede wszystkim autobusu.

– Paradoksalnie – flota KKP parkuje jakieś pół kilometra stąd, na terenie Zakładu Komunalnego. Widzimy autobusy codziennie, jednak bez możliwości wyruszenia spod naszych mieszkań. Transport miejski przydałby się z całą pewnością, szczególnie wówczas gdy nieciekawa jest pogoda. Nasze społeczeństwo jest coraz starsze i wkrótce rower może być dla wielu głównym środkiem transportu, by stąd się wydostać – mówiły Janina, Barbara i Izabela, mieszkanki Ignacewa w rozmowie z "Echo Ziemi Kostrzyńskiej".

W pobliżu dworku, niedaleko budynku pod numerem 9 znajduje się przydrożna figurka Jezusa z 1983 roku, odrestaurowana w czerwcu 2019 roku. Podczas prac renowacyjnych znaleziono pod postumentem butelki z zapiskami mieszkańców z drugiej połowy XX wieku.

Dodajmy, że w 2021 roku po północno-zachodniej stronie ulicy Ignacewo wybudowany został chodnik. Inwestycja kosztowała 206 tys. zł. W tym roku przeprowadzono II etap – chodnik wybudowano do końca ulicy.

Ciekawostki:

  • przy ul. Ignacewo znajduje się zajezdnia autobusowa i baza Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej (KKP), a obok zlewnia ścieków
  • w Polsce są przynajmniej cztery wsie Iwno (w gminie Ślesin w powiecie konińskim, w gminie Złotniki Kujawskie – pow. inowrocławski, w gm. Strzegowo na Mazowszu i w gm. Stawiski w woj. podlaskim). Ignacewo to także przysiółek, czyli skupisko kilku gospodarstw położonych poza zwartą zabudową wsi w gminie Kościan. Ignacewo to także osada w gminie Skoki


Dron: Robert Kaczmarek, Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Cudze chwalicie, swego... nie znacie

Aktualności
Niezapominajka
06

lis

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

07

lis

18:00
BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
Wieczornica patriotyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Brzeźnie
Wstęp wolny

09

lis

13:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

10

lis

11:30
SIEKIERKI, Kościół św. Jadwigi, ul. Kórnicka 1
Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Cantores Assumptae
(po mszy św.)

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Czarni Czerniejewo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinny powstać rady osiedli?

TAK

NIE


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: