Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Blisko 2 tysiące interwencji policji, 73 pożary i 210 miejscowych zagrożeń – bezpieczeństwo w gminie - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Blisko 2 tysiące interwencji policji, 73 pożary i 210 miejscowych zagrożeń – bezpieczeństwo w gminie
08-04-2023 10:34   Janusz Ludwiczak
W ubiegłym roku w gminie Kostrzyn doszło do 33 kradzieży. Zgłoszono 9 przypadków uszkodzenia mienia. Policjanci interweniowali w sumie 1919 razy. Z kolei druhowie z wszystkich trzech jednostek OSP wyjeżdżali 307 razy, z czego do 73 pożarów i 210 wypadków, kolizji powalonych drzew i innych zdarzeń.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, która odbyła się w ubiegły czwartek, 30 marca przedstawione zostały informacje o stanie bezpieczeństwa w zakresie porządku publicznego, bezpieczeństwa obywateli oraz w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2022 rok.

Policja

Jak mówił komendant kostrzyńskiej policji, podkomisarz Krzysztof Kliński w jednostce służbę pełni obecnie 22 policjantów, z czego 5 funkcjonariuszy zajmuje się sprawami kryminalnymi, 16 pełni służbę w mundurach, w tym 4 dzielnicowych.

W 2022 roku w gminie Kostrzyn doszło do 33 kradzieży, w tym 2 kradzieży samochodu, 14 kradzieży z włamaniem. Zgłoszono też 9 przypadków uszkodzenia mienia. Wskaźnik wykrywalności wyniósł 65,1%.

– Nie doszło na szczęście do rozboju, wymuszeń, bójek i pobić. Odnotowaliśmy spadek o 7% w kradzieżach z włamaniem. Udało nam się z dwóch zgłoszonych kradzieży wykryć jednego sprawcę. Zatrzymaliśmy też 6 poszukiwanych listami gończymi i skutecznie odnaleźć 4 poszukiwanych osób zaginionych – wyjaśnia podkomisarz Krzysztof Kliński, komendant Komisariatu Policji w Kostrzynie.

Na terenie gminy Kostrzyn w ubiegłym roku doszło też do 401 zdarzeń w ruchu drogowym. W sumie policjanci interweniowali 1919 razy, z czego 891 zgłoszeń było na terenach wiejskich, a 1028 w samym mieście Kostrzynie. Ponadto 57 zgłoszeń podjęto w ramach tzw. "Niebieskiej karty"

– W roku 2022 Komisariat Policji w Kostrzynie otrzymał z budżetu Miasta i Gminy Kostrzyn środki finansowe w wys. 15 000 zł., które w całości przeznaczone zostały na dodatkowe służby policjantów naszej jednostki w ramach tzw. patroli płatnych – wyliczał podkom. Krzysztof Kliński.

W dalszej części pytania zadawali radni.

– Ulica Graniczna/Zbożowa. Parkują tam tiry, blokują drogę. Czy patrole mogą tam być częściej? – pytał radny Szymon Frąckowiak, zarazem sołtys Skałowa.

– Wiemy, że są to sprawy uciążliwe dla mieszkańców. Nie ma jednak zainteresowania ze strony Jeronimo Martins [właściciela Biedronki – przyp. red.] Pozostaje nam stosowanie represji wobec osób, które naruszają przepisy ruchu drogowego przy wjeździe jest to zadanie planu priorytetowego dzielnicowych. Nie obiecuję, że problem zostanie całkowicie wyeliminowany – zaznaczył komendant kostrzyńskiej policji.

– Często kierowcy wystają jeszcze na drodze krajowej nr 92. Może dojść do wypadku – dodał radny Szymon Frąckowiak.

– Sam byłem świadkiem, kiedy kierowcy tirów chcieli wjechać do Jeronimo zablokowali ruch na drodze krajowej nr 92. Jest to zagadnienie, na które zwrócimy szczególną uwagę – odpowiedział podkom. Krzysztof Kliński.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Przemysław Kubiak pytał ile patroli pełni służbę z samego Poznania.

– Niestety nie otrzymujemy dodatkowych patroli, bo cały czas jest problem na wschodniej granicy lub policjanci muszą pełnić pełną służbę w samym Poznaniu. Otrzymujemy za to cały czas wparcie patroli ruchu drogowego. Każdego dnia służbę pełni przynajmniej jednej oznakowany radiowóz ruchu drogowego, kontrolowane są przekroczenia dozwolonej prędkości – wyjaśnił podkom. Krzysztof Kliński.

– W Gułtowach dochodzi do wielu przypadków przekroczeń prędkości – zwrócił uwagę radny Marek Kowalski.

– Nasz komisariat nie dysponuje radiowym miernikiem prędkości, nasi policjanci nie są też przeszkoleni. Kontrolami drogowymi zajmuje się wyspecjalizowana komórka w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu – tłumaczył komendant Komisariatu Policji w Kostrzynie.

To nie jedyne problemy, na jakie zwracali uwagę kostrzyńscy radni.

– Na parkingu Netto przy ul. Warszawskiej jest problem "bączków" – palenie gumy. Na terenie przy Placu Kurdeszowym samochody wjeżdżają na ścieżkę rowerową. Przecież tam jest monitoring. Wiem, że jest mało policjantów, ale naprawdę nie widać ich na ulicach – wskazywał radny Piotr Hojeński.

– Kamera przy ul. Warszawskiej nie obejmuje zasięgiem tego parkingu, a park i zadaszenie dla rowerów. Jest to teren prywatny, nie otrzymaliśmy zgłoszeń w tej sprawie.
Obejmiemy nadzorem teren Placu Kurdeszowego. Apeluję, by nas o tym informować i zgłaszać każdą sprawę
– powiedział podkom. Krzysztof Kliński.

W dalszej części głos zabrali sołtysi.

– Parę razy zwracałem uwagę na kwestię porzuconego samochodu, który stoi przez dwa lata. Przekażcie go druhom na akcję ratownicze. Kogo mam prosić, by nie blokował drogi – stwierdził Leszek Koszela, sołtys Tarnowa.

– My nie możemy usunąć tego samochodu, jest on na terenie prywatnym. Możemy usunąć tylko samochody, które utrudniają ruch, ale na drodze publicznej. Często w tym miejscu parkują inne samochody – zaznaczył komendant.

Z kolei sołtys Strumian, Maria Przybylska zwracała uwagę na problemy z parkowaniem na ulicy Kościelnej w Kostrzynie.

– Ulica Kościelna jest wąska. Przydałaby się solidna przebudowa tej ulicy lub zmiana jej charakteru. Wiemy, że tak się wkrótce stanie w związku z pracami przy przebudowie centrum. Parkują tam osoby, które przesiadają się na autobusy pracownicze – podsumował podkom. Krzysztof Kliński, komendant Komisariatu Policji w Kostrzynie.

Te i inne sprawy mają być omawiane podczas najbliższego posiedzenia Komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Straż pożarna:

W drugiej części przedstawiono informacje o stanie bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Kostrzyn w zakresie ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej za rok 2022.

– OSP Kostrzyn 194 wyjazdy, OSP Brzeźno – 69, OSP Gułtowy – 42 – mówił podczas sesji Jakub Wojtkowiak, zastępca naczelnika w OSP Kostrzyn.

Łącznie druhowie w ubiegłym roku interweniowali 307 razy, z czego do 73 pożarów i 210 miejscowych zagrożeń (wypadki, kolizje, powalone drzewa na drogach i inne zdarzenia).

We wszystkich trzech jednostkach OSP w gminie Kostrzyn służbę pełni 174 ochotników.

– W OSP Kostrzyn służbę pełni 96 członków, z czego 62 zwyczajnych, 7 honorowych i 27 w Młodzieżowej Drużynie Pożarowej. W OSP Brzeźno jest 32 członków. OSP Gułtowy liczy 46 członków, w tym 21 zwyczajnych, 3 wspierających, 5 honorowych i 17 w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej – wyliczał druh Jakub Wojtkowiak.

– OSP Kostrzyn otrzymała dotację w wysokości 11,5 tys. zł na bieżące zakupy sprzętu. Ponadto jednostka otrzymała 6 400 zł z Państwowej Straży Pożarnej, 6 600 zł dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej na zakup sprzętu oraz 2 tys. zł z Nadleśnictwa Czerniejewo na sprzęt do gaszenia pożarów na terenach leśnych. Ponadto udało się pozyskać 3 tys. zł w ramach akcji "Harbaś wspiera OSP" – środki te przeznaczyliśmy na zakup rękawic technicznych – dodał dh Jakub Wojtkowiak.

Podobne wsparcie otrzymały dwie pozostałe jednostki OSP w gminie.

– OSP Brzeźno: dotacja z Państwowej Straży Pożarnej w wysokości prawie 6 tys. zł oraz 2 tys. zł z Nadleśnictwa Czerniejewo. W ramach tych środków zakupione zostały elektronarzędzia, węże tłoczne i plecak ratowniczy. Udało się ukończyć remont remizy – całość została sfinansowana w kwocie ok. 32 tys. zł z budżetu gminy.
Jednostka OSP Gułtowy zyskała nowy wóz strażacki, w ramach dotacji w wysokości 400 tys. zł z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz pół miliona złotych z gminy. Zakończona została też modernizacja obiektu w Gułtowach
– podsumował dh Jakub Wojtkowiak.

– Chciałbym serdecznie podziękował. Rok 2022 był ważny dla naszej jednostki. Nie tylko rozbudowano pomieszczenia socjalne, ale udało się spełnić marzenie każdej jednostki – pozyskać wóz – dodał druh Radosław Piątek, prezes OSP Gułtowy.


R E K L A M A

Fot: archiwum InfoKostrzyn.pl

ZOBACZ TAKŻE: Bezpieczeństwo

Komentarze (5)

24-04-2023 13:10:41
Tom
Stasiu nie zmieniaj nicków. Jak sprzedaż te swoje dwa hektary to wystarczy tobie na mieszkanie w drzązgowie.
23-04-2023 20:43:55
mieszkaniec gminy
Radny i sołtys i przewodniczacy komisji z terenu ul Graniczna /Zbożowa powinien zabiegać dawno o to by biedronka zrobiła jakiś mały parking dla samochodów które rozładowują towar na magazynach biedronki ,ale po co ok 180 tys złotych przez kadencje bez podatku to po co sie wychyląć
21-04-2023 19:58:05
@ tom z brzychem i w białej koszuli
Szukasz dziury w całym a przez tyle lat nie szukacie rozwiązania ,tylko wielkie inwestycje ,bo tam zostaje ,a mieszkancy będą spłacać moze 15 lat
19-04-2023 08:06:51
Tom
Zobaczymy Stasiu jak ty tej firmie logistycznej co łazi do ciebie sprzedaż swoja ziemie czy dopilnujesz by miała miejsca parkingowe. A może sam zrobisz za zarobiona kase!
18-04-2023 21:36:27
Stasiu
Parkowaniem w poblizu biedronki powinien sie zająć burmistrz a nie Policja ,stać było ich kupić teren za 8 milionów od gminy pod biedronke ,a nie mogli kupić terenu na oczekujące samochody do rozładunku za milion lub dwa o co tu chodzi

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

kwi

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Zostań Gwiazdą" - finał Konkursu Piosenkarskiego dla dzieci młodzieży "Zostań Gwiazdą"

27

kwi

16:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Fara Pelikan Żydowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Unia Swarzędz II

03

maj

10:00
KOSTRZYN, kościół Piotra i Pawła (Fara), ul. Średzka 8
Msza św. za ojczyznę - obchody święta Konstytucji 3 Maja

23

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: