Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Premier Morawiecki w Kostrzynie: "Pandemię mamy wciąż przed sobą" {►FILMY} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Premier Morawiecki w Kostrzynie: "Pandemię mamy wciąż przed sobą" {►FILMY}
27-06-2022 00:31   Janusz Ludwiczak
W sobotni wieczór premier Mateusz Morawiecki odwiedził Kostrzyn. W Sali "Kostrzynianka" rozmawiał głównie z sympatykami PiS, mówił o sukcesach partii rządzącej i krytykował opozycję. Na spotkanie nie zostali wpuszczeni rolnicy z Agrounii, mimo iż wcześniej otrzymali akredytacje.

Na spotkanie autobusami zwożeni byli zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkanie z premierem w "Kostrzyniance" nie zostali wpuszczeni rolnicy z Agrouii, pomimo otrzymania zgody.

Zanim premier Mateusz Morawiecki pojawił się w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury poznański radny PiS, Mateusz Rozmiarek apelował do publiczności o skandowanie: "Mateusz, Mateusz, Mateusz" i machanie flagami narodowymi.

Kilka minut po godz. 19 do "Kostrzynianki" weszli: posłanka PiS i była minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, wiceminister MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, wojewoda Michał Zieliński, poseł Bartłomiej Wróblewski oraz przewodnicząca Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Poznaniu Klaudia Strzelecka.

W spotkaniu wzięli udział również: burmistrz gminy Kostrzyn Szymon Matysek wraz ze swoim zastępcą Waldemarem Biskupskim, a także przewodniczący kostrzyńskiej Rady Miejskiej Grzegorz Banaszak i radni: Piotr Kotarski i Marek Kowalski.

Na początku swojego przemówienia premier zniekształcił jednak trochę nazwę miasta, do którego przybył.

– Witam wszystkich Państwa bardzo serdecznie i cieszę się, że przybyliście tutaj w ten piękny dzień w Kostrzyniu [powinno być Kostrzynie]. Jest naprawdę piękna pogoda. Przechodziłem przez Park Harcerzy, pięknie urządzone miejsce do spacerów – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Następnie Prezes Rady Ministrów mówił, że Wielkopolska jest piękna, ma wspaniałe tradycje i jest gospodarna, po czym wymieniał sukcesy rządu i też krytykował opozycję.

– Macie Państwo 6-7 lat konkretów: twarda waluta, konkretne obietnice, które wykonaliśmy. Mamy wojnę na Ukrainie, Putin-flancję – stwierdził premier RP.

Jeszcze dwa lata temu Mateusz Morawiecki, tuż przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku stwierdził: "Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego koronawirusa i epidemii. To dobre podejście, bo COVID-19 jest w odwrocie, już nie musimy się go bać. Trzeba pójść na wybory, dlatego wszystkich zapraszam: śmiało idźcie do urn wyborczych 12 lipca".

– Mamy pandemię za sobą, ale mamy też być może pandemię jeszcze przed sobą. Jesienią Covid znów może uderzyć. Wczoraj byłem w Brukseli. Tam już dużo ludzi znów widzi się z powrotem chodzących w maseczkach, nawet na ulicach. Dlatego nie można tego lekceważyć. Apeluję, abyśmy się zaszczepili trzecią czy czwartą dawką. Pewnie co roku będzie trzeba się szczepić, jak ktoś będzie chciał być bezpieczny, jak na grypę – powiedział Mateusz Morawiecki.

W dalszej części swojego przemówienia premier mówił o ataku Łukaszenki na polsko-białoruską granicę, wakacjach kredytowych i zapowiedział trzecią zmianę podatkową.

– Od 1 lipca obniżamy podatek PIT do 12%. Zostawiamy w kieszeniach Polaków 33-34 mld zł tylko w tym roku – zadeklarował premier.

Tymczasem zmiany podatkowe mogą uderzyć w samorządy i spowodować mniejsze wpływy do ich budżetu gminy.

– Od 1 lipca zmieni się podatek. Niestety dochody zmniejszą się z 17 na 12% – mówił podczas sesji absolutoryjnej Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Premier Matuesz Morawiecki zapowiedział "wielkie inwestycje w gminy i powiaty". Odniósł się też do sporu z Unią Europejską o wymiar sprawiedliwości.

– Toczymy pewien spór z Komisją Europejską o interpretację naszych reform wymiaru sprawiedliwości. Sam jestem mężem, ojcem i synem i sam dobrze wiem, że w rodzinie czasem trzeba ustąpić, schować dumę do kieszeni jeśli są wyższe racje, które za tym przemawiają. Dzisiaj Polska na tym wzburzonym oceanie kryzysu gospodarczego całego świata, dziś Polska potrzebuje stabilności, potrzebuje pieniędzy z unijnych grantów. To czy rozsądne jest kłócić się, zwlekać dalej, czekać co jeszcze wystąpi kiedy grzmoty na niebie uświadamiają nam raz po raz jak poważne zagrożenia rozwijają się obok nas? Otóż nie. To nie jest rozsądne. Dlatego zdecydowaliśmy, że wypracujemy pewnien kompromis. Dogadaliśmy się. Jeśli nasi oponenci wygraliby wybory przypadkiem, to by to graniczyło z utratą takiej suwerenności, jaką mamy dzisiaj. Także gdybyśmy nie zagospodarowali tych środków (unijnych) a kryzys rozwinąłby skrzydła to też groziłoby faktycznie pozbyciem się części suwerenności – wskazywał Prezes Rady Ministrów.

Na zakończenie swojej przemowy premier nawiązał też do rocznicy Poznańskiego Czerwca.

– Chylę czoła przed poznańskimi i wielkopolskimi bohaterami, którzy wtedy walczyli o naszą wolność. Wolność jest nam zadana, którą musimy pielęgnować. Im silniejsza Polska tym pewniejsza nasza wolność – podsumował Mateusz Morawiecki.

W dalszej części spotkania padły pytania od publiczności. Jedna z uczestniczek pytała premiera czy potrzebuje chętnych ludzi do pracy, gdyż pomimo wysokich kwalifikacji w Wielkopolsce nie może znaleźć pracy.

W spotkaniu, w sali "Kostrzynianki" uczestniczyło ok. 80 osób. Jak dowiedzieliśmy się partia PiS zapłaciła gminie za wynajem sali.

W sobotę gorąco było też przed samym Miejsko-Gminnym Ośrodek Kultury. Na spotkanie nie zostali wpuszczeni rolnicy z Agrounii, pomimo iż wcześniej otrzymali zgodę na uczestniczenie. Oddzielał ich kordon ponad 30 policjantów.

"Panie premierze co z rolnictwem. Kiedy się spotkasz? Zhańbiłeś Polskę! Panie premierze co z kredytami, inflacją, drogim paliwem. Nie możemy paszy sprzedać" – skandowali do Mateusza Morawieckiego rolnicy z Agrounii.

Premier wyszedł bocznymi drzwiami w towarzystwie ochroniarzy, policjantów, posła Bartłomieja Wróblewskiego i burmistrza Szymona Matyska, udając się do limuzyny. W parku Harcerza zrobił też zdjęcia z grupą spacerowiczów i przywitał się z młodzieżą i dziećmi, po czym odjechał do Murowanej Gośliny zobaczyć widowisko "Orzeł i Krzyż".


R E K L A M A

Komentarze (19)

04-07-2022 21:29:14
Max
Dla tych co bzdury piszą Był w parku i szedł jak ktoś poprosił to iselfika sobie zrobiłz Premierem A i słowo mógł wyrazić jeśli chciał. Ale oczym miał rozmawiać z gościami wykrzkującymi tanie hasła To nie ten poziom rozmowy. Niech wygra PIS A rękauschnie tym co biorą i szczękają.
29-06-2022 19:52:38
Felcia
A ci ludzie tam to z Kostrzyna? Bo nie kojarzę jakoś...
28-06-2022 01:01:44
Drogie PiSiorki
Niedługo skończy się 500+, nie będzie 13 i 14 emerytury bo będziecie na socjal dla darmozjadów. Za chwilę będziecie mieli chleb po 17 zł, a mleko po 8 zł... może wtedy otworzą się Wam oczy... Teraz Jaruś obraził znów LGBT. I to mówi Pan, który ma żonę i 3 dzieci.... Zakłamany hipokryta
27-06-2022 23:34:50
Kar.
PANIE PREMIERZE PRAWDZIWI PATRIOCI CO KOCHAJA TEN KRAJ WIEDZA ZE PANA RZAD JEST NAJLEPSZY NA TE CZASY I NA PRZYSZLE LATA.... DZIEKI TEMU RZADOWI JESTEM DUMNA Z TEGO ZE JESTEM POLKA . WYBORCY PO I TA CALA RESZTA WIEDZA ZE ZNOW PRZEGRAJA I JEDYNE CO POTRAFIA TO TYLKO KRZYCZEC ,OBRAZAC.... BO IM WIEKSZA ICH FURIA TYM WIEKSZA ICH SWIADOMOSC ZE SA PRZEGRANYMI. PRZYKRE ZE REDAKCJA POKAZUJE WSZYSTKO TAK ABY WZBUDZAC TYLKO NEGARTYWNE EMOCJE A PRZECIEZ NA PANA PREMIERA CZEKALO WIELU KOSTRZYNIAKOW KTORZY POPIERAJA PANA PREMIERA I RZAD.
27-06-2022 22:49:10
Justyna
Dziwne dlaczego nasza władza nie ma zdjęć z premierem. Czyżby wstydzili się skąd idą pieniądze na inwestycje?
27-06-2022 15:22:07
***** ****
Totalna ustawka w tym parku. Wszedł i wyszedł jak tchórz. Ogrodził się policją. Nawet słowa nie mógł zamienić z rolnikami i mieszkańcami??
27-06-2022 15:08:06
mieszkaniec
JUż dawno nie widziałem tyle policji w Kostrzynie!!!! A wszystko to z naszych podatków. Po co - bo Morawiecki się boi?? Ochraniali zamnięte spotkanie wyborcze???
27-06-2022 14:07:27
REDAKCJA
@Do Redakcja: Wejście główne do sali "Kostrzynianka" jest od strony ulicy Poznańskiej. Byłem tam nie raz. Zgodzę się natomiast, że wejście do sal MGOK jest od strony parkingu. Pozdrawiam.
27-06-2022 13:52:46
Do Redakcja
Główne wejście do M-GOK jest przy parkingu od ul. Poznańskiej i z tego wejścia korzystał premier. Nie piszcie głupot. Byliście na miejscu czy powielacie relacje ludzi którzy w Kostrzynie byli pierwszy raz w życiu?
27-06-2022 12:18:49
obywatel
Niestety młodzi przekupili się za 500+, starsi za 13 i 14 emeryturę. Myślicie, że te pieniądze są skąd?
27-06-2022 12:17:03
Kostrzynianka
Kłamstwo i propaganda ...bajki utkane z mchu i paproci...przyjechał przekonywać tylko kogo ? ...wyznawców PIS ...bo z normalnymi mieszkańcami bał się spotkać oko w oko ...
27-06-2022 11:43:53
Kostrzyniak
Agrounia jeździ za premierem, ale w Kostrzynie jej przedstawiciel był na sali i zadawał pytania, więc informacje z kapelusza. Nasza władza: burmistrze i radni, którzy zostali tu wymienieni, nie zadali żadnych pytań, a gmina zadłużona i korzysta z wsparcia rządowego, potrzeb jest dużo. Gdyby matysek nie opierał się o ścianę i nie zgasił światła, nikt by nie zauważył, że jest na sali. Nie skorzystali z obecności premiera w Kostrzynie, choć byli obecni a reszta poszła na festyn gminny w parku. Nasza władza bawi się w gierki, a nie walczy o nasze sprawy.
27-06-2022 11:26:43
REDAKCJA
@jak było: Główne wejście jest od strony ulicy Poznańskiej. Pozdrawiam.
27-06-2022 11:21:43
jak było
Przecież korzystał z głównego wejścia a nie bocznego.
27-06-2022 10:38:41
RzeczPISpolita
Średnia wieku na sali 70+. I tacy ludzie mają decydować o przyszłości dla obywateli tego kraju. Dobrze ten młody gość na filmie powiedział: przekupiliście się 13-tkami, 14-tkami...
27-06-2022 09:37:34
max
@Maruda; Albo "Jarosław, Jarosław, Jarosław..."
27-06-2022 09:34:35
Maruda
Dobrze, że im się nie pomyliło i nie zaczęli wołać "Edward! Edward!"
27-06-2022 09:19:01
Marta
Dlaczego nie wyszedł do mieszkańców? Bał niewygodnych pytań? A już szczytem jest ilość policjantów...
27-06-2022 03:36:58
Marek
Ten pajac wiedział, że nie jest na swoim terytorium, więc całą publiczność przywiózł sobie autobusami. Oczywiście nie padły żadne niewygodne pytania, a ludziom którzy ewidentnie się nie zgadzali z planem partii rządzącej nie pozwolono dojść do głosu. Standardowe zabiegi dla aktualnej władzy. (poprzednia też lepsza pod tym względem nie była) Jestem ciekaw czy za swojego życia zobaczę polityka który wysłucha każdego i odpowie uczciwie na pytania.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

maj

19:30
CZERLEJNO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Czerlejno

21

maj

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Wróblewo

19:00
TARNOWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Tarnowo

22

maj

17:00
WĘGIERSKIE, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Węgierskie

19:00
CZERLEJNKO, świetlica wiejska, ul. Jesionowa 23
Wybory sołeckie - Sołectwo Czerlejnko

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: