Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powstało Towarzystwo Miłośników Ziemi Kostrzyńskiej - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Powstało Towarzystwo Miłośników Ziemi Kostrzyńskiej
26-10-2021 23:41   Janusz Ludwiczak
Popularyzacja historii i folkloru gminy Kostrzyn, inicjowanie i organizowanie działalności kulturalnej, badań naukowych, popularyzacja i opieka nad twórczością ludową i amatorską twórczością artystyczną, rozwój turystyki i krajoznawstwa, prowadzenie działalności wydawniczej czy działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych – to cele powstającego Towarzystwa Miłośników Ziemi Kostrzyńskiej.

We wtorek w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego odbyło się zebranie założycielskie stowarzyszenia "Towarzystwo Miłośników Ziemi Kostrzyńskiej".

– Jest to idea utworzenia organizacji, która miałaby zrzeszyć aktywnych ludzi działających na terenie gminy, nie tylko pielęgnujących historię, ale pokazujących, że ziemia kostrzyńska jest ciekawym miejscem do życia. Dobrą okazją jest 770-lecie Kostrzyna. Pojawiły się tutaj osoby związane z edukacją, są przedsiębiorcy, działacze lokalni, kulturalni, społecznicy. Jesteśmy w pewnym stopniu spadkobiercami przodków, którzy tutaj żyli i działali na rzecz gminy – mówił na początku zebrania Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Pomysł powstania stowarzyszenia pojawił się już w 2016 roku. Start trochę opóźniła pandemia. Pretekstem był jubileusz 770-lecia. Główną ideą było scalenie ludzi działających na ziemi kostrzyńskiej, którzy czują się silnie związani z Kostrzynem, robią na co dzień dużo dobrego – mówi w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn, jeden z pomysłodawców stowarzyszenia.

Jak czytamy w statusie celami działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Kostrzyńskiej są: popularyzacja historii i folkloru gminy oraz inicjowanie i organizowanie działalności kulturalnej, współorganizowanie, popieranie i inicjowanie badań naukowych związanych z gminą Kostrzyn czy również popularyzacja, propagowanie i opieka nad twórczością ludową i amatorską twórczością artystyczną, działalnie na rzecz osób w wieku emerytalnym i osób niepełnosprawnych. Nowe stowarzyszenie ma zająć się również wspieraniem i organizowaniem wypoczynku dzieci i młodzieży, rozwojem turystyki, krajoznawstwa, kultury i sztuki czy również prowadzenie działalności wydawniczej, na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami czy współpraca z władzami samorządowymi, instytucjami, placówkami kulturalnymi, naukowymi, oświatowymi i stowarzyszeniami.

– Chcielibyśmy, żeby było to stowarzyszenie historyczne, ale też propagujące to co jest ciekawe w Kostrzynie. Chcemy wydawać jakiś periodyk, które ukazywałby nie tylko stronę historyczną, ale to co dzieje się współcześnie. Bardzo ważne jest zaangażowanie różnych środowisk, szczególnie ludzi młodych – zaznacza wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kostrzyńskiej ma utrzymywać się z wpływów ze składek członkowskich (ustalono, że składka ma wynosić 12 złotych rocznie), dotacji i darowizn, wpływów z działalności statutowej czy dochodów z ofiarności publicznej.

– Jako władze gminy nie chcemy ingerować w działalność stowarzyszenia. Chcielibyśmy, by była to inicjatywa oddolna – stwierdził burmistrz Szymon Matysek.

Podczas zebrania założycielskiego, w którym wzięło udział ponad 40 osób wybrano 5-osobowy zarząd. Prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kostrzyńskiej została Ada Niemier-Pokrop, a zastępcami: Kazimierz Matysek – regionalista i Przemysław Dobrogojski – przedsiębiorca. Sekretarzem stowarzyszenia została Barbara Jaskuła (poprzednia sekretarz gminy), a skarbnikiem Katarzyna Jakubowska, która prowadzi m.in. kronikę wsi "Siekierki Wielkie moja mała Ojczyzna". Do zarządu zostali zgłoszeni jeszcze: Dorota Kaczmarek – sołtys Wiktorowa oraz Maksymilian Michalak, jednak otrzymali oni zbyt małą liczbę głosów.

Wybrano również Komisję Rewizyjna stowarzyszenia, w skład której weszli: radny Marek Kowalski (przewodniczący), a także Elżbieta Grzelak i Maksymilian Michalak.

Następnym krokiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kostrzyńskiej będzie złożenie przez zarząd wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (10)

29-10-2021 09:04:49
Do Obserwatorki
Niech zgadnę, Rozpoznawalni i inne Stowarzyszenia gumowane przez Dworcową nie klaszczą w rytm hejnału wyrywanego z ratusza ?
28-10-2021 22:10:34
Obserwatorki
Powstało nowe a Grupa rozpoznawalni podobnie jak jeszcze inne stowarzyszenie została wyrejestrowana z KRS bo nie było wsparcia gminy
28-10-2021 10:52:50
Mieszkaniec
Też zauważyłem. Nie widać ludzi, co coś robią, raczej słupy. Składka 1 zł oznacza, że liczą na kasę z Urzędu. A kawę i herbatę już piją, urząd postawił.
27-10-2021 21:06:54
@Ja
Już za chwilę na FB, w STK i wszędzie gdzie się da: TMZK przy współpracy z ...(wstawić do wyboru: burmistrzem, zastępca burmistrza, urzędem miasta, radą, radnym itp.) zaprasza na...(wstawić nazwę dowolnego eventu). A z tych składek to na herbatę nie wystarczy.
27-10-2021 21:03:16
Bareja
Nie będzie teatru! Będzie chór!
27-10-2021 16:04:19
@.
Jakie to owoce gdy nasiona robaczywe
27-10-2021 15:05:45
Jak w filmie Barei
"– Jako władze gminy nie chcemy ingerować w działalność stowarzyszenia. Chcielibyśmy, by była to inicjatywa oddolna – stwierdził burmistrz Szymon Matysek." "– Chcielibyśmy, żeby było to stowarzyszenie historyczne, ale też propagujące to co jest ciekawe w Kostrzynie. Chcemy wydawać jakiś periodyk, które ukazywałby nie tylko stronę historyczną, ale to co dzieje się współcześnie. Bardzo ważne jest zaangażowanie różnych środowisk, szczególnie ludzi młodych – zaznacza wiceburmistrz Waldemar Biskupski." CZYTAJ : Nie chcemy ingerować w działalność stowarzyszenia, ale jednocześnie głośno mówimy o tym, co powinno to stowarzyszenie robić, czym się powinno zajmować i co powinno wydawać. I w sali Urzędu Miejskiego powołujemy do życia stowarzyszenie "niezależne" od władz. Chyba Wydział Promocji nie ma się czym zajmować i trzeba mu stworzyć kółko wzajemnej adoracji do markowania pracy ...
27-10-2021 12:00:16
MimI
Towarzystwo wzajemnej adoracji
27-10-2021 09:25:51
.
Po owocach ich poznacie. A skoro „rozwój turystyki i krajoznawstwa, prowadzenie działalności wydawniczej”, to może powstanie dokładna mapa turystyczna „ziemi kostrzyńskiej”, że tak nieśmiało zasugeruję.
27-10-2021 07:32:14
Ja
Czyli klasyczna odgórna oddolna inicjatywa xD
Aktualności
Niezapominajka
15

cze

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Przemysław Poznań II
- zakończenie sezonu

19:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Odpust parafialny

17

cze

15:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: