Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od stycznia gmina zajmie się wywozem odpadów. Trzeba złożyć nową deklarację śmieciową - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Od stycznia gmina zajmie się wywozem odpadów. Trzeba złożyć nową deklarację śmieciową
07-10-2021 06:42   Janusz Ludwiczak
Wraz z początkiem 2022 r. już nie GOAP, a gmina zajmie się samodzielnie gospodarką odpadami. W związku ze zmianami mieszkańcy muszą złożyć do Urzędu Miejskiego nowe deklaracje śmieciowe.

Jak już informowaliśmy wszystko zaczęło się od Poznania. 9 marca poznańscy radni zdecydowali o opuszczeniu GOAP-u. Jak przekonywał wiceprezydent Poznania, Bartosz Guss miasto nie chciało dopłacić do wywozu śmieci innych gmin. W konsekwencji GOAP opuściły pozostałe gminy (Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Swarzędz i Kostrzyn).

Oznacza to, że teraz gmina zajmie się samodzielnie gospodarką odpadami. Zgodnie z podjęta przez radnych uchwałą nie zmienią się opłaty za odbiór i wywóz śmieci w przypadku sortowania odpadów. W przypadku domów jednorodzinnych będzie to nadal 28 złotych, a dla nieruchomości powyżej 4 lokali mieszkalnych – 25 zł.

Niebawem ogłoszony zostanie przetarg, który ma wyłonić wykonawcę zajmującego się odbiorem i wywozem śmieci.

– Nie jesteśmy w stanie oszacować ostatecznej stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Zależeć to będzie od rozstrzygnięcia przetargu. W przypadku, jeśli z różnych powodów nie uda się wyłonić wykonawcy istnieje, zgodnie z Ustawą Prawo zamówień publicznych, wyłonienie go w trybie zamówienia z wolnej ręki – mówił Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

To nie jedyne zmiany. Nie będzie już tzw. "gratowozów", czyli Mobilnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, do których można było przynosić takie odpady jak zużyty sprzęt elektroniczny (np. telewizory, monitory, komputery, radia), zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki, a także farby, rozpuszczalniki, kwasy, alkalia, tusze, farby drukarskie, kleje, detergenty czy odpady zawierające rtęć.

– Znikną MPSZOKI, nie będzie też prowadzona zbiórka odpadów wystawkowych. Nadal funkcjonować będzie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Rabowicach. Odpady zmieszane nadal trafiać będą do ITPOK (spalarnia) – zaznacza wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Odpady zmieszane nadal mają być wywożone co 2 tygodnie. Odpady sortowane – segregowane takie jak szkło, papier, plastik i inne tworzywa sztuczne w okresie od kwietnia do końca września mają być odbierane nadal co 2 tygodnie, zaś bioodpady co tydzień. W pozostałym okresie zimowym (czyli od października do końca marca) odpady sortowane i bio mają być odbierane co miesiąc.

Jak już informowaliśmy mieszkańcy będą musieli również zakupić własne kubły na śmieci.

– Zakładamy ponadto, że od 1 stycznia obowiązek posiadania pojemników na odpady zmieszane przejdzie na właścicieli nieruchomości. Aktualnie rozmawiamy z firmą PUK Artur Zys, która w większości jest właścicielem pojemników o możliwości wykupienia ich przez mieszkańców – tłumaczył wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

W związku ze zmianami mieszkańcy muszą złożyć nowe deklaracje śmieciowe. Czas na to jest do piątku, 8 października. Dokumenty można składać w Urzędzie Miejskim w Kostrzynie dziś w godz. od 7:15 do 18:00 oraz jutro od 7:15 do 15:15.

Mieszkańcy wsi mogą składać deklaracje jeszcze dziś w godz. od 16:00 do 19:00 w swoich lub sąsiednich sołectwach:
• Siekierki Wielkie – świetlica wiejska (przy szkole)
• Czerlejnko – świetlica wiejska ul. Jesionowa 23
• Gwiazdowo – świetlica środowiskowa "Króli Puchaty"
• Brzeźno – świetlica/OSP, ul. Długa
• Gułtowy – sala OSP, ul. Kasztanowa
• Iwno – Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika.

Deklaracje można pobrać ze strony internetowej urzędu gminy.

W sumie deklaracje musi złożyć ok. 5 tysięcy podmiotów.

– Do tej pory złożono 2 tysiące deklaracji. Nie jest źle, ale musimy zebrać ich jeszcze 3 tysiące – mówił podczas ostatniej sesji rady gminy wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

– Szykuje się gorąca, odpadowa jesień– dodał burmistrz Szymon Matysek.


Komentarze (15)

11-10-2021 11:16:31
Flądra
Ten brak wywożenia gabarytów jest bardzo słaby, naprawdę nie stać gminy żeby dwa razy w roku zebrać od ludzi stare meble,opony i wiadra z farbą?A potem zdziwienie że w lasach i rowach zalegają odpady.
07-10-2021 15:33:51
Mieszkanka
Wczoraj o 18:00 świetlica w Czerlejnie była zamknięta :(
07-10-2021 14:47:17
Maruda
@On "To już nie te czasy drodzy państwo!" - By się Pan dziwił jak są zaśmiecone lasy. Tym bardziej mnie to zaskakuje, że praktycznie każdy może wywieźć na PSZOK
07-10-2021 13:21:40
On
Dobrze, już dobrze. Skoro piszecie że spółdzielnia to już mi zeszło ciśnienie. Mam auto u mechanika i to było by trudne dla mnie do jutra. Zagotowało sie we mnie. Można usunąć te komenatrze. Chodzi o to że staram się być na bieżąco z tym co się dzieję o GOAP oczywiście słyszałem a tu nagle hura niespodzianka, że jakieś papiery trzeba złożyć do jutra. Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie jeszcze tego jak to z tymi gabarytami. Kto je będzie teraz brał. Na wiosne planujemy remont w jednym z pokojów i oczywiście żadnych mebli do lasu nie mam zamiaru wywozić... To już nie te czasy drodzy państwo!
07-10-2021 12:48:56
REDAKCJA
@Siekierak: Niestety nie ma Pan racji - Siekierki mają już świetlicę wiejską {◎ GALERIA ZDJĘĆ}
@On: Gmina rozpoczęła zbieranie deklaracji na początku września. Dziś o tym przypominam, że jutro kończy się termin. Sprawdzę, czy zostanie wydłużony. Deklaracje śmieciowe muszą złożyć przede wszystkim właściciele i zarządcy nieruchomości. W razie wątpliwości myślę, że informacji udzieli Panu Urząd Miejski w Kostrzynie.
Pozdrawiam
07-10-2021 12:39:03
Siekierak
W Siekierkach nie ma świetlicy wiejskiej. Jest wyłącznie świetlica szkolna
07-10-2021 11:52:28
Maruda
Można jakoś sprawdzić kto jest właścicielem mojego kubła na śmieci ?
07-10-2021 11:51:48
On
Mam jeszcze pytanie czy stare meble bedzie teraz odbierac spółdzielnia?
07-10-2021 11:37:44
toms
@On: Miałeś umowę z GOAP? Nie? No to co panikujesz. Jeśli mieszkasz w bloku to chyba logiczne, że od tego jest administracja.
07-10-2021 11:26:58
On
Nie pamiętam, chyba nie może zrobili to ze spółdzielni. To po co ludzi straszycie?
07-10-2021 11:14:08
toms
@On: A składałeś wcześniej deklaracje w GOAP? Bo jeśli nie to jest to obowiązek wspólnoty/administracji.
07-10-2021 11:03:39
On
W Siedlcu nie dawali. Pytalem sasiada na klatce i nic nie wie
07-10-2021 10:38:47
toms
@On: Przecież deklaracje można składać od września, nawet dostałem do domu ulotkę i cały formularz... jestem w gronie tych 2 tys.
07-10-2021 08:50:12
On
Dodam jeszcze ze jak nie beda zbierac gabarytow to ludzie beda nimi palic w piecach i wypieprzac w krzaki. Jak ktos ma watpliwosci ze tak bedzie to chyba jest jeleniem.
07-10-2021 08:46:54
On
I daja dwa dni na te papiery?! Chyba ich powalilo. I jeszcze pytanie jakim cudem juz ustalili ze beda dalej te chore stawki jak dwa zdania dalej mowia ze tej stawki oszacowac nie idzie? Chyba ze chodzi o te magiczna wolna reke i juz jest jasne ze smieci beda wozic znajomi krolika! Ludzie chromolic ich nie beda pluc nam w twarz!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

maj

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
"Wyspy kanaryjskie znane, a może nieznane" - spotkanie z kapitanem jachtowym Jackiem Podgórskim

03

cze

GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Hetman Orchowo

SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Festyn rodzinny

04

cze

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Koziołek Poznań

17

cze

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Festyn Bajkowy
• tor przeszkód XXL
• foodtrucki
• bajeczne konkurencje
• koncerty i potańcówka
• loteria fantowa z biletami do Energylandii

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: