Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od nowego roku właściciele nieruchomości będą musieli mieć własne kubły na śmieci - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Od nowego roku właściciele nieruchomości będą musieli mieć własne kubły na śmieci
26-06-2021 08:30   Janusz Ludwiczak
Od 1 stycznia 2022 r. w związku z opuszczeniem GOAP-u gospodarką odpadami zajmie się gmina. Mieszkańcy będą musieli posiadać własne pojemniki na odpady. Niebawem ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę, który będzie wywozić śmieci.

Przypomnijmy. Wszystko zaczęło się od Poznania. 9 marca poznańscy radni zdecydowali o opuszczeniu GOAP-u. Jak przekonywał wiceprezydent Poznania, Bartosz Guss miasto nie chce dopłacić do wywozu śmieci innych gmin.

Tydzień później decyzję o wyjściu ze Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" podjęli radni gminy Czerwonak.

– Pozostawianie w GOAP-ie to jest najdroższy z pomysłów jaki może być. Wystąpienie Poznania spowoduje, że wzrosną koszty zagospodarowania odpadów dla pozostałych gmin. Drugi aspekt to długoletnie zobowiązania. Poznań nie pozostawia nam wyboru. Koszty funkcjonowania GOAPu będą dużo wyższe – argumentował Marcin Wojtkowiak, wójt gminy Czerwonak.

Decyzję o opuszczeniu GOAP-u podjęły też pozostałe gminy, również Kostrzyn.

ZOBACZ TAKŻE: Kostrzyn opuszcza GOAP. Zapłacimy więcej za wywóz śmieci?

We wtorek radni z Komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn opiniowali projekty uchwał w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów – zarówno regulamin jak i funkcjonowanie systemu.

Niebawem ogłoszony zostanie przetarg, który ma wyłonić wykonawcę zajmującego się odbiorem i wywozem śmieci. Gmina Kostrzyn planuje ogłosić wspólny przetarg wraz z Kleszczewem i Pobiedziskami.

– Chcemy, by gmina zajęła się gospodarką odpadami już od 1 stycznia 2022 r. Niebawem ogłosimy przetarg. Nie jesteśmy w stanie oszacować ostatecznej stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Zależeć to będzie od rozstrzygnięcia przetargu. W przypadku, jeśli z różnych powodów nie uda się wyłonić wykonawcy istnieje, zgodnie z Ustawą Prawo zamówień publicznych, wyłonienie go w trybie zamówienia z wolnej ręki – wyjaśnia Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

To nie jedyne zmiany. Nie będzie już tzw. "gratowozów", czyli Mobilnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, do których można było przynosić takie odpady jak zużyty sprzęt elektroniczny (np. telewizory, monitory, komputery, radia), zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki, a także farby, rozpuszczalniki, kwasy, alkalia, tusze, farby drukarskie, kleje, detergenty czy odpady zawierające rtęć.

– Znikną MPSZOKI, nie będzie też prowadzona zbiórka odpadów wystawkowych. Nadal funkcjonować będzie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Rabowicach. Odpady zmieszane nadal trafiać będą do ITPOK (spalarnia) – zaznacza wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Odpady zmieszane nadal mają być wywożone co 2 tygodnie. Odpady sortowane – segregowane takie jak szkło, papier, plastik i inne tworzywa sztuczne w okresie od kwietnia do końca września mają być odbierane nadal co 2 tygodnie, zaś bioodpady co tydzień. W pozostałym okresie zimowym (czyli od października do końca marca) odpady sortowane i bio mają być odbierane co miesiąc.

Mieszkańcy będą musieli również zakupić własne kubły na śmieci.

– Zakładamy ponadto, że od 1 stycznia obowiązek posiadania pojemników na odpady zmieszane przejdzie na właścicieli nieruchomości. Aktualnie rozmawiamy z firmą PUK Artur Zys, która w większości jest właścicielem pojemników o możliwości wykupienia ich przez mieszkańców – tłumaczy wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Szczegółowy regulamin i system funkcjonowania gospodarki odpadami radni mają uchwalić podczas najbliższej sesji, która odbędzie się w połowie lipca.


Komentarze (15)

02-07-2021 10:36:15
Darek
moi drodzy mogą sobie mówić co chcą a obydwa pojemniki są moje jeżeli Zys ośmieli się je zabrać to sprawa trafi na policję a jeżeli p. Biskupski twierdzi że te pojemniki są Zysa to może powinna się tym zainteresować CBA
01-07-2021 22:09:19
Mieszkaniec
Jacek proponuję pilnować swoich pojemników. Biskupski przekazał podczas sesji, że pytał Zysa i ten mu powiedział, że wszystkie pojemniki są jego. Zamiast kontrolować dokumenty, wice przyjął na gębę. Nie zapłacę jeszcze raz za swój pojemnik, nie wiem, jakim prawem Zys utrzymuje, że wszystkie są jego. Naklejkę też mi przykleili, ale z zasadami co można wrzucać do pojemnika. Faktycznie traktują mój pojemnik jak własny.
01-07-2021 10:58:30
Jacek
Poproszę listy kto ma pojemniki własne a kto dostał zadarmo Bo mam wrażenie że chcą, abrć wszystkie jak swoje a ja zakupiłem za swoją kasę A naklejkę sobie przykleili. Prosze wyjaśnienie gminy status ów pojemników by nie było zSkoczenia...
30-06-2021 23:35:31
Jan
Kaśka, realny koszt 50 zł to podpucha. Realna ocena miernych umiejętności tej władzy. 50 zł realne dla tych, co nie potrafią gospodarować odpadami. Poznań narzucił ceny: ZZO podał stawkę, Spalarnia też, a Kostrzyn nie zrobił nic by było taniej. Teraz przerzucają koszty na mieszkańca: zakup pojemnika, mycie, a niedługo wywóz, nie ma PSZOK to z gratami, gdzie będziemy jeździć? Też na własny koszt? Stawka na maxa, a wy zatrudnicie jeszcze paru kolesi?
30-06-2021 13:37:17
@Kaśka
widzę przygotowujesz już grunt w przestrzeni na maksymalną stawkę ? ;) tak jak miało być 5 milionów za palowanie i wszyscy odetchnęli z ulgą bo "tylko" 3,6 miliona wyszło ? ;)
30-06-2021 10:02:40
Darek
do Kaśka- piszesz bzdury, koszt odbioru to ilość dostarczonych odpadów, co ma do tego ilu ludzi dostarczyło te odpady?
30-06-2021 09:31:09
@Kaśka
3 osoby mają płacić 150zł miesięcznie za dwukrotny wywóz kontenera 120L? Czyli 150zł za 240L odpadów zmieszanych??? Ja zamawiam w pewnej firmie 1,7m3 (1700L) kontener na zmieszane za 300zł!
30-06-2021 07:10:40
Kaśka
Bo realny koszt odbioru to 50 zlotych na osobę a nie 28 jak wynosi stawka. I dlatego miasto Poznań wyszło z GOAP bo nie chciało dopłacać do Kostrzyna, Pobiedzisk czy Kleszczewa.
29-06-2021 14:41:25
Maruda
@GOAP Dziś są odbierane co dwa tygodnie. Odbiera potencjalnie ta sama firma. Dlaczego ma być drożej?
29-06-2021 00:19:11
GOAP
Do Maruda. Można te twoje plastiki odbierać nawet co tydzień, ale chcesz płacić więcej?
28-06-2021 15:16:35
Bloki
Co z miszkańcami bloków, są również w naszej gminie.
28-06-2021 09:08:03
Maruda
Odbieranie raz na miesiąc w okresie "zimowym" worków z plastikami/szkłem/papierem to masakra. Patrząc ile wystawiane jest przy odbiorze raz na dwa tygodnie ludzie nie będą mieli gdzie tego trzymać.
27-06-2021 22:11:41
Rowerkowy
Dzisiaj zrobiłem sobie 30 km wycieczkę rowerową po polnych drogach gminnych. ROWY PEŁNE ŚMIECI... Podejrzewam że od 2022 roku będzie jeszcze gorzej...
27-06-2021 19:19:23
Mieszkaniec
Była stawka 12 zł od osoby i pojemniki na koszt GOAP, To, co się teraz wyprawia, to skandal! 28 zł od osoby i okazuje się, że panowie na stołkach się poklepywali i nikt ZYSa nie rozliczał z pojemników, bo korzystał z zakupionych przez nas wcześniej. Teraz Biskupski chce nas zmusić do zakupu własnych pojemników od ZYSa, bo ten kasował za nasze pojemniki kasę. Nikt się nie chce do tego przyznać. Pojemnik jest mój, kupiłem go przed powstaniem GOAPu i wywoził odpady MiPTRANS.
27-06-2021 17:29:01
Darek
to znaczy że mam od Zysa kupić pojemnik który już raz od niego kupiłem?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Dmuchany plac zabaw dla dzieci
w godz. 16:00-18:00 (sala gimnastyczna)

22

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

24

lut

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
XI Halowy Turniej Piłki Nożnej Radnych i Pracowników Samorządowych

01

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
VIII Targi Edukacyjne i Zawodów
w godz. 8:00-12:00

02

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
XV Halowy Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy będziesz korzystać z Centrum Aktywności "Frajda"? ►więcej

Zdecydowanie, z każdej formy

TAK, ale tylko z lodowiska

TAK, ale tylko z wrotkowiska

TAK, ale tylko z placu zabaw

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: