Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo. Na ekspresówkach trzeba zachować odstęp - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo. Na ekspresówkach trzeba zachować odstęp
01-06-2021 09:30   REDAKCJA
Wraz z początkiem czerwca weszły w życie zmiany przepisów w Prawie o ruchu drogowym, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, a także ujednolicić dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym. Ponadto kierowcy poruszający się drogami ekspresowymi i autostradami muszą zachować minimalny odstęp między pojazdami.

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

Kierowcy zobowiązani będą do zachowania szczególnej ostrożności, a także zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu pojazdów przez całą dobę w obszarze zabudowanym do 50 km/h.

To nie jedyne zmiany. Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - pojazdu.

Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

Komenda Główna Policji


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (5)

01-06-2021 14:00:19
Do Mieszkaniec
Ten, kto jedzie zgodnie z przepisami ten jedzie dobrze. Raz szybciej, raz wolniej, raz prawym raz lewym. Kultura to coś, czym polscy kierowcy wykazują się za zachodnia i poludniowa granicą.
01-06-2021 12:49:23
MIESZKANIEC
Dla mnie tak samo powinno być karane, jechanie na zderzaku jak i zajmowanie lewego pasa. Jak ktoś jeżdzi trochę szybciej to jest jakas masakra ciegle zwalnianie i wyprzedzanie Tira minutę. Ja osobiscie zjezdzam od razu jak widze w lusterku ze ktoś sie zbliza. Prze takie teorie trudno nam sie nauczyc kultury jazdy - bo u nas szybko znaczy źle - ten co wolno jedzie, jedzie super co jest totalnym błędem.
01-06-2021 12:34:13
Do Mieszkaniec
Przejechanie 2 km z prędkością większą o 40 km./h na godzinę daje 20 sekund zysku. Naprawdę warto ryzykować i siedzieć komuś na zderzaku? A może ten ktoś jedzie 2 km na lewym, bo doświadczenie pokazuje, że nie jest w stanie zjechać pół kilometra przed zjazdem że względu na wyścig na lewym pasie?
01-06-2021 11:29:38
MIESZKANIEC
Nikt nie mówi o tym, że czasami ktoś lewy pas zajmuje za długo i jedzie na nim bez sensu bo za 1-2 km bedzie zjeżdżał i dlatego ktos dojeżdża na zderzak.
01-06-2021 10:28:07
Byku
Martwe przepisy. Piesi i tak są świętymi krowami, łącznie z rowerzystami i hulajnogami, w nocy nikt nie przestrzega żadnych limitów prędkości - drogi są prawie puste wiec ludzie jeżdżą ile fabryka dała. Do tego odległość na autostradzie - nierealne, ruch na autostradzie jest za szybki i wymaga więcej uwagi niż liczenie metrów od pojazdu przed.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

maj

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
"Wyspy kanaryjskie znane, a może nieznane" - spotkanie z kapitanem jachtowym Jackiem Podgórskim

03

cze

GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Hetman Orchowo

SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Festyn rodzinny

04

cze

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Koziołek Poznań

17

cze

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Festyn Bajkowy
• tor przeszkód XXL
• foodtrucki
• bajeczne konkurencje
• koncerty i potańcówka
• loteria fantowa z biletami do Energylandii

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: