Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Blisko 2,5 tys. interwencji – zatrzymano 18 pijanych kierowców, 14 złodziei i 14 z narkotykami - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Blisko 2,5 tys. interwencji – zatrzymano 18 pijanych kierowców, 14 złodziei i 14 z narkotykami
04-05-2021 05:46   Janusz Ludwiczak
Podczas ostatniej sesji kostrzyńska policja podsumowała miniony rok. Poruszono również problem kradzieży kół w Siekierkach oraz kierowców ciężarówek blokujących drogę w rejonie ul. Żniwnej.

Bezpieczeństwo było głównym tematem czwartkowej sesji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Mamy praktycznie obsadzone wszystkie etaty. Mamy 21 policjantów i dwóch pracowników obsługi administracyjnej. Stan etatowy uznaję za zadawalający. Struktury naszej jednostki opuściło dwóch doświadczonych policjantów, w ich miejsce przyjęto trzech nowych funkcjonariuszy. Osoby te muszą zdobyć szkolenie, które przygotuje ich do służby na ulicy. Co jest dla mnie ważne - w roku 2020 żaden z policjantów nie był karany dyscyplinarnie – powiedział podkomisarz Krzysztof Kliński, komendant Komisariatu Policji w Kostrzynie.

Dość chętnie mieszkańcy Kostrzyna korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – w sumie wpłynęło 170 zgłoszeń, z czego 57 z nich dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości (na ul. Kórnickiej w Kostrzynie – 16, w Ługowinach – 12, w Siekierkach – 8 i w Czerlejnie – 8), zaś 79 sygnałów dotyczyło nieprawidłowego parkowania pojazdów, 9 – poruszania się quadami po terenach leśnych, a 4 spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

W minionym roku policjanci podjęli łącznie 2469 interwencji, z czego 1285 na terenie miasta, a pozostałe 1184 w pozostałej części gminy.

Ujawniono 798 wykroczeń – 421 z nich w ruchu drogowym, 150 dotyczyło kradzieży i uszkodzenia mienia.

Policjanci odnotowali 63 przestępstwa kryminalne. Zatrzymanych zostało 18 pijanych kierowców, 8 osób kierujących wbrew orzeczonego zakazu sądowego prowadzenia pojazdu, 14 sprawców kradzieży (w tym 6 z włamaniem) i 14 osób posiadających narkotyki. Wykrywalność przestępstw wzrosła z 67,6% do 70,9%.

W roku ubiegłym kostrzyńska policja otrzymała ze środków gminy 20 tys. zł na realizację patroli na terenie miasta i sołectw, a także 30 tys. zł na zakup radiowozu.

– Niestety z roku na rok samochody są coraz bardziej wysłużone, zdezelowane. Nie zawsze można je naprawić w taki sposób, żeby mogły dla nas służyć. Ze środków zakupiony został radiowóz Toyota, który od 5 miesięcy służy w gminie – zaznaczył podkom. Krzysztof Kliński, komendant Komisariatu Policji w Kostrzynie.

W dalszej części radni poruszali inne tematy związane z bezpieczeństwem.

– Dostaje bardzo dużo telefonów od mieszkańców Skałowa i rejonu ul. Żniwnej, że kierowcy stają po obu stronach drogi. W ostatni poniedziałek do znajomego kierowca tira zwrócił się agresywnie. Mieszkańcy zgłaszali, że naczepy serwisowane są na drodze gminnej – ul. Zbożowej – odbywa się tam wymiana oleju, smarowanie. Biedronka ma swój teren – zwrócił uwagę Szymon Frąckowiak, przewodniczący Komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Miesiąc temu zaczęliśmy prowadzić działania, mające na celu uświadomienie pracowników, jak i osoby dostarczające towar. Nie jest to miejsce, gdzie samochody ciężarowe powinny parkować, niszczyć tą drogę i stwarzać zagrożenie dla innych użytkowników drogi. Niezrozumiała jest postawa kierowców, kiedy przejawiają swoją agresję, w momencie kiedy mieszkańcy Kostrzyna zwracają im uwagę. Temat wymaga aby nad się pochylić głębiej i podjąć bardziej zdecydowane kroki. Zobowiązuje się do podjęcia bardziej zdecydowanych działań – zadeklarował podkom. Krzysztof Kliński.

Wiceprzewodniczący Przemysław Kubiak zgłosił problem pustostanu przy ul. Kopernika, gdzie wieczorem na jego terenie przebywają osoby spożywające alkohol.

– Należy zobligować właściciela budynku do jego zabezpieczenia przed przypadkowymi osobami – wskazywał Przemysław Kubiak, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Komendant zobowiązał się dotrzeć do właściciela obiektu i zobowiązać do właściwego zabezpieczenia terenu przed osobami niepowołanymi.

Radna Anna Dudzińska poruszyła problem kradzieży kół, do których dochodzi na terenie Siekierek.

– Niestety nasze działania nie doprowadziły do wykrycia sprawcy. Mieliśmy w jednej sprawie pewien trop, jednak nie było na tyle mocnych dowodów, aby pociągnąć tą osobę do odpowiedzialności. Z żalem muszę stwierdzić, ze sprawcy tych kradzieży nie zostali wykryci. Teren nie jest zabezpieczony jakimiś kamerami monitoringu. Udało nam się zabezpieczyć zapisy z kamer sąsiadów, w jednym zdarzeniu było widać osobę, która przenosi skradzione koło. Nasze czynności zakończyły się fiaskiem. Staramy się wysyłać tam patrole w porze nocnej – odpowiedział podkom. Piotr Kliński.

– Apeluję, by trzymać samochody na swoich ogrodzonych posesjach. Wiem, że nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli mają państwo takie możliwości finansowe sugeruję również doświetlać miejsca, gdzie państwo swoje samochody parkują. Są dostępne na rynku przeróżne lampy z fotokomórkami, które załączają się przy wystąpieniu jakiegoś ruchu. Jest to na tyle dobre narzędzie, że potrafi odstraszyć potencjalnego sprawcę. Wiem, że ludzie montowali dodatkowe zabezpieczenia w postaci śruby, która wymagała specjalistycznego klucza do okręcenia – sugerował komendant kostrzyńskiej policji.

ZOBACZ TAKŻE: 262 interwencji strażaków – 65 pożarów i 55 wypadków


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
15

cze

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Przemysław Poznań II
- zakończenie sezonu

19:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Odpust parafialny

17

cze

15:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: