Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Kostrzynie pojawią się czujki smogowe - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Kostrzynie pojawią się czujki smogowe
07-12-2018 04:34   Janusz Ludwiczak
Na Bibliotece Publicznej oraz przy ul. Wyszyńskiego 11 pojawią się czujniki jakości powietrza.

Fundacja Aviva od 14 listopada do 5 grudnia zorganizowała drugą edycję akcji "Wiem, czym oddycham", w ramach której organizatorzy przygotowali cykl działań, które mają uświadomić, jaki wpływ na nasze zdrowie i życie ma zanieczyszczone powietrze i jak mu przeciwdziałać. Spośród 50 miast o największym zanieczyszczeniu powietrza w Unii Europejskiej aż 36 znajduje się w Polsce.

W ramach kampanii przybędzie 100. kolejnych zewnętrznych czujników jakości powietrza. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców dwa czujniki smogowe pojawią się w Kostrzynie – przy ul. Wyszyńskiego 11 oraz na Bibliotece Publicznej przy ul. Poznańskiej.

Do udziału w akcji mocno zaangażował się kostrzyński radny Piotr Hojeński.

– Chciałbym zaapelować o popieranie projektu "Wiem, czym oddycham". Szanse na dostanei się do pierwszej setki rankingu ogólnopolskiego mają dwie lokalizacje: Biblioteka Publiczna i ul. Wyszyńskiego 11 (za torami). Jeśli do 5 grudnia nie utrzymamy się w tej setce to nie otrzymamy tych czujników – apelował podczas ostatniej sesji Piotr Hojeński, radny Miasta i Gminy Kostrzyn.

– Aktualnie w Kostrzynie z inicjatywy prywatnej działają dwa czujniki do pomiaru pyłu PM10 i PM2.5: na Rynku i przy ul. Półwiejskiej. Stężenie pyłów zawieszonych w Kostrzynie nie jest za ciekawe. Zarówno w Swarzędzu jak i w Poznaniu wszyscy borykają się z się z tym problemem. Warto podkreślić, ze w Poznaniu w przypadku wysokiego stężenia takich pyłów jest zakaz palenia w kominkach. Nawet emisja tego typu opału ma jakiś wpływ tym czym oddychamy – zaznacza radny Piotr Hojeński.

W środę o północy zakończyło się głosowanie. Kostrzynianie nie zawiedli. Dwa kolejne czujniki jakości powietrza, tym razem od Grupy Aviva zostaną zamontowane na ścianie lub dachu Biblioteki Publicznej oraz budynku przy ul. Wyszyńskiego 11. Lokalizacja "Kostrzyn za torami" (ul. Wyszyńskiego 11) otrzymała 297 głosów (66. miejsce), a "Biblioteka Publiczna w Kostrzynie" (ul. Poznańska 20) – 285 głosów (93. miejsce). Najbardziej aktywni byli mieszkańcy Chełmży, którzy oddali 1346 głosów (1. miejsce) oraz Krakowa – 1200 głosów.

Obecnie jakoś powietrza w Kostrzynie jest umiarkowana, co oznacza, że osoby chore i wrażliwe powinny rozważyć ograniczenie wszelkiej aktywności fizycznej na wolnym powietrzu. Stężenie pyłu PM2.5 jest przekroczone niemalże dwukrotnie.

Nie wiele lepiej jest z szkodliwym pyłem zawieszonym PM10, czyli mieszaninie zawieszonych w powietrzu cząstek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Pył PM10 negatywnie wpływa na układ oddechowy i to on odpowiada za ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie się stanu osób z astmą czy za ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli. W sposób pośredni PM10 wpływa również negatywnie na resztę organizmu, między innymi zwiększając ryzyko zawału serca oraz wystąpienia udaru mózgu. Benzopiren jest również silnie rakotwórczy. Jak zatem widać, aerozole atmosferyczne tego typu są bardzo szkodliwe dla człowieka.

Jakoś powietrza w Kostrzynie (dane z 7 grudnia 2018 godz. 4:30):
• PM2,5 – Rynek: 45 µg/m³ = 180%, Półwiejska – 47 µg/m³ = 188%
• PM10 – Rynek: 53 µg/m³ = 106%, Półwiejska – 63 µg/m³ = 126%

Aktualną jakość powietrza w Kostrzynie można sprawdzić na stronie smogtok.com:
• Kostrzyn, Rynek – TUTAJ
• Kostrzyn, Półwiejska – TUTAJ


Komentarze (5)

09-12-2018 21:47:45
JK
Czujnik jak czujnik. Czas wyłapać poszczególnych trucicieli z Osiedla Grunwaldzkiego. Chyba faktycznie Lokalizacja nietrafiona. Być może urzędnikom chodziło o objęcie tym urządzeniem dwóch osiedli. Biorąc pod uwagę dominujące wiatry w Polsce tj. pł i zach. to wyniki będą niewiarygodne. Lepszym rozwiązaniem będzie pobieranie próbek z komina. Gdyby objąć kompleksową kontrolą tego osiedla to przy sprawnej pracy w 3 lata pozbylibyśmy się w mieście trucicieli, którzy łącznie odpowiadają za zanieczyszczenie powietrza.
09-12-2018 19:24:12
JK
Najwięcej trucicieli na osiedlu Grunwaldzkim. Zacząć karać i to maksymalnym grzywnami po kilka razy. Tam ludzie palą śmieci, miał najgorsze paliwa. Strach wyjść na spacer, bo głowa boli od tego syfu.
09-12-2018 12:35:06
..
Fajnie mamy czujnik i co dalej? Kiedy zaczną się kontrolę i nakładanie kar za palenie byle czym?!
08-12-2018 19:24:17
Zdzich
Popieram w pełni.W moim sąsiedztwie dochodzi nawet do tak kuriozalnych sytuacji że ludzie kupują piece na paliwo stałe wyłączając kotły na gaz.Powietrze na starej części osiedla grunwaldzkiego jest TRAGICZNE, dlatego uważam że ta lokalizacja przy ul Wyszyńskiego jest nietrafiona.Wokół są same domy opalane gazem lub ekogroszkiem.Bardziej miarodajna byłaby lokalizacja w pobliżu sklepu Mateo.Wyniki mogłyby być przerażające
07-12-2018 10:34:49
.
Jeden kompletny czujnik, z przesyłaniem danych via GSM, kosztuje 2000 zł. Zamiast robić cyrki z udziałem w akcji marketingowej komercyjnej firmy, gminę powinno być stać na wydanie 40 tysięcy na dwadzieścia czujek i rozmieszczenie ich na szkołach/świetlicach/remizach na terenie miasta i gminy. Nikomu z decydentów w całej Polsce nie zależy na polepszeniu jakości powietrza. W Polsce powietrze określane jako DOBRE już przekracza normy, powietrze UMIARKOWANE przekracza normy ponad DWUKROTNIE, powietrze DOSTATECZNE prawie TRZYKROTNIE. Czujecie to?! To taka nowomowa, która ma ukryć rzeczywistą jakość powietrza w Polsce. Czy, w naszej gminie, miejscowe plany zagospodarowania i decyzje o warunkach zabudowy dopuszczają (w nowo stawianych budynkach) stosowanie kominków i kotłów na (jakiekolwiek*) paliwo stałe? Oczywiście że dopuszczają! Dlaczego? Czy to jest wyraz dbania o jakość powietrza w gminie? *w praktyce, w handlu, "ekologiczne paliwo stałe" to coś o czym każdy mówi a nikt tego na oczy nie widział. Internet jest pełen dyskusji typu "jak rozpoznać dobry pellet/ekogroszek?". Pełen jest także dyskusji typu "ekogroszek vs. pellet - co tańsze?" - nie "co mniej truje, co emituje mniej zanieczyszczeń, tylko co tańsze"
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

sie

Sanniki
Festyn rodzinny
- euro bungee, eliminator, rowery piwne, grill, grochówka, ciasta, napoje
od godz. 16:00 do późnego wieczora

14

sie

Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- msza odpustowa na cmentarzu, ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i 75-lecie OSP, Raper "Bisek" i Sławomir "Rusek" Urbaniak & Josza, Strefa Zera, zabawa taneczna

15

sie

15:00
Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- Biesiada Kasztelańska na rockową nutę

16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: