Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Kaziuki" w Gułtowach - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Kaziuki" w Gułtowach
09-03-2021 00:31   Janusz Ludwiczak
W środę przypadło liturgiczne wspomnienie św. Kazimierza. W niedzielne południe odpust parafialny obchodzili wierni z Gułtów.

Sumę odpustową o godz. 12:15 odprawił ks. Piotr Świerczyński, proboszcz parafii św. Mikołaja w Miejskiej Górce (powiat rawicki).

– Czas Wielkiego Postu jest wezwaniem do zrobienia porządku w świątyni naszych serc, szczególnie przez modlitwę, post i jałmużnę – mówił w trakcie kazania ks. Piotr Świerczyński.

– Święty Kazimierz jest przykładem człowieka, który poprzez swoje doświadczenie i wychowanie przez Jana Długosza staje się człowiekiem pobożnym. Poświęcał wiele czasu na modlitwę. Jego poświęcenie widać, kiedy miał pojechać po koronę i objąć we władanie Węgry. Wrócił z niczym, bo Węgrzy się wycofali. Wtedy św. Kazimierz zrozumiał, że życie człowieka jest ulotne, a sens życia można odkryć w Bogu. W czasie Wielkiego Postu warto na nowo spojrzeć na Św. Kazimierza Królewicza, na jego pokorę, oddanie Bogu i drugiemu człowiekowi. Św. Kazimierz powinien być patronem tych, którzy sprawują wysokie stanowiska, którzy piastują wysokie urzędy, bo od niego możemy się uczyć – mówił kaznodzieja.

Niedzielny odpust zakończyła litania do św. Kazimierza i uroczysta procesja dookoła świątyni.

Parafia w Gułtowach powstała w drugiej połowie XIV wieku, kiedy to pierwszym plebanem gułtowskim był w 1408 r. Klemens. W tym czasie istniał drewniany kościół św. Wita i Doroty. Budowę obecnego kościoła zainicjował w 1737 r. skarbnik średzki, Marcin Skaławski. Inwestycję dokończył i wyposażył Kazimierz Słucki i stąd nadano nowego patrona - św. Kazimierza.

Obecny kościół Św. Kazimierza w Gułtowach został zbudowany z fundacji skarbnika wielkopolskiego Marcina Skaławskiego w latach 1737-1738.

– Pod drugą ławą z prawej strony nawy głównej został pochowany jeden z ówczesnym proboszczów, takie było życzenie kapłana. W ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem, który po pracach konserwatorskich ukazał dwóch dodatkowych patronów - św. Wita i Dorotę, którzy byli patronami parafii przed 1738 r. U stóp Maryi można zobaczyć drewniany kościół, który tak najprawdopodobniej wyglądał niegdyś. Pod kościołem znajduje się krypta rodu Bnińskich, która jest zamurowana i nie ma do niej dostępu – opowiada Michał Łukomski, przewodnik, były prezes Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego im. hrabiego Adolfa Bnińskiego w Gułtowach.

Budowę świątyni dokończył w latach 1750-1760 starosta gniewskowski Kazimierz Słucki. W 1784 r. został powiększony o murowaną kaplicę dla rodziny Bnińskich, a w 1834 r. dobudowano do niego wieżę dzięki wsparciu rodziny Ostrowskich. W 1895 r. świątynia była remontowana. Kościół odnowiony w 1957 r. (polichromia), remontowany w 1984 i 1992 r. oraz na p. XXI w. Obecnie, od lipca 2018 r. proboszczem Parafii Św. Kazimierza w Gułtowach jest ks. Marcin Jałoszyński. Poprzedni proboszcz, ks. Eda Jaworski został mianowany dziekanem dekanatu przemęckiego.

Okazuje się, że z kościoła do pobliskiego pałacu zbudowanego dla Ignacego Bnińskiego może prowadzić tunel podziemny, jednak jest to prawdopodobnie tylko legenda.

– Pojawiały się pogłoski, że z kościoła do pałacu prowadzi przejście podziemne, jednak jest to wątpliwe ze względu na dużą różnicę terenów. Z resztą zostałoby to odkryte podczas prac archeologicznych. Choć wszystko jest możliwe, gdyż podejrzewano Adolfa Bnińskiego o związki z masonerią – podsumowuje Michał Łukomski.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
29

maj

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Buszkówiec

19:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

30

maj

12:00
Kostrzyn
Procesja Bożego Ciała ulicami Kostrzyna - z fary do parafii bł. Jolanty

02

cze

18:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Kosynier Sokołowo

04

cze

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Glinka

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: