Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przybyły z Brazylii do Kostrzyna, by pełnić posługę misyjną - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Przybyły z Brazylii do Kostrzyna, by pełnić posługę misyjną
13-12-2020 23:49   Janusz Ludwiczak
Pochodzą z Brazylii, do Polski przywędrowały cztery lata temu, a od 2017 roku pełnią posługę misyjną w Kostrzynie, w jedynym takim miejscu w naszym kraju. We wtorek, w święto Niepokalanego Poczęcia NMP, trzy siostry: Renata Cristina Câmara Freire, Maria Rosilene Silva Santos oraz Mercia Geane dos Santos odnowiły przyrzeczenia zakonne. Przybliżamy Wspólnotę Sług Maryi od Serca Jezusowego, siostry opowiadają na czym polega ich posługa oraz jak odnajdują się w Polsce, oddalonej ponad 10 tysięcy kilometrów od swojej ojczyzny.

Janusz Ludwiczak, portal InfoKostrzyn.pl: Na początek kilka słów na temat Waszej wspólnoty.
Mercia Geane dos Santos: Jesteśmy katolicką wspólnotą życia konsekrowanego, misyjnego i kontemplacyjnego na służbie miłości, aby wszyscy mieli życie i mieli je w obfitości. Założycielami naszej Wspólnoty Sług Maryi od Serca Jezusowego jest małżeństwo Ana Rita Otaviano Tavares de Melo i José Tavares de Melo (Mãezinha i Paizinho). Wspólnota została oficjalnie założona 23 lata temu.
s. Renata Cristina Câmara Freire: Naszą misją jest ewangelizowanie, niesienie pokoju i radości. W samym Kostrzynie przygotowujemy rodziców do chrztu, głosimy katechezy. W ciągu dnia modlimy się, odmawiamy brewiarz, ale także sprzątamy świątynię, zajmujemy się posługą tutaj w parafii błogosławionej Jolanty.

Od jak dawna Wspólnota jest w Kostrzynie i gdzie jeszcze się znajduje??
Mercia: W Polsce jesteśmy tylko tutaj w Kostrzynie. Cała Wspólnota Sług Maryi od Serca Jezusowego liczy ok. 400 osób, nasze siostry i bracia są także w Brazylii, Portugalii (w Fatimie), Francji, Włoszech, Niemczech, Kolumbii, na Filipinach, a także w Rwandzie w Afryce.
Misja w Polsce zaczęła się cztery lata temu, gdy po raz pierwszy byłyśmy na Lednicy. Rok później poznałyśmy rodzinę z parafii farnej, a potem ks. Mateusza Napierałę. Za zgodą ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego powstała pierwsza placówka w Polsce,w Kostrzynie, której pierwszą przełożoną była s. Cristina Diniz Cavalcanti. Jesteśmy tutaj, aby organizować życie duchowe w klimacie misyjnego posłania Matki Bożej z Fatimy.

Dlaczego zdecydowały się siostry wybrać właśnie drogę duchowną?
s. Renata: Kiedy byłam mała zawsze czułam powołanie od Boga. Do wspólnoty wstąpiłam, gdy miałam 17 lat. Trzy lata temu złożyłam śluby zakonne.
Mercia: Zawsze byłam wierząca. Podczas modlitwy, przy adoracji, poczułam powołanie. Nie jestem jeszcze siostrą zakonną, a na razie świecką konsekrowaną.
s. Rosiline: U mnie było podobnie. Powołanie poczułam podczas modlitwy. 3 lat temu złożyłam ślubowanie.

A jak wygląda droga wstąpienia do Wspólnoty Sług Maryi od Serca Jezusowego?
Mercia: Gdy odczuje się powołanie, najpierw przez sześć miesięcy trwa rozeznanie, czy to jest słuszna droga. Potem kandydatka przeżywa czas postulatu, który również trwa 6 miesięcy. Następnie nowicjat trwający rok, a potem dokonuje się wyboru czy chce się być siostrą misjonarką czy kontemplacyjną. W naszej Wspólnocie są również bracia, których formacja przebiega podobnie, z tym że ostatecznie mogą zastać kapłanami. Można wybrać również małżeństwo. W tym roku, właśnie 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP odnawiamy śluby zakonne, wspólnotowe. W ciągu roku odbywamy też rekolekcje.

Jak siostry odnajdujecie się w Polsce? Jak udało się Wam nauczyć języka polskiego?
Mercia: Języka nauczyłyśmy się będąc już w Polsce. Pomógł kontakt z ludźmi. Są różnice kulturowe, ale odnajdujemy się. Polacy są trochę nieufni, ale na pewno gościnni, życzliwi, serdeczni, choć, niektórzy, trochę za bardzo poważni.

Tęsknicie za swoją ojczyzną?
s. Mércia: Tak, ale takie jest nasze powołanie, by służyć tutaj w Polsce.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (1)

14-12-2020 21:47:06
obserwatorka
Tylko na początku przyjechały inne siostry i pewnie wyjechały albo sie przeniosły do innej parafi prosze o wiecej informacji
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

mar

10:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
II Mistrzostwa Gminy Kostrzyn w Tenisie Stołowym

28

mar

18:00
WĘGIERSKIE, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie
- wybory sołtysa

01

kwi

10:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Gminy Kostrzyn
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 20.03. w sekretariacie MGOK

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Sparta Oborniki

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - WKS Owieczki

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna powstać farma fotowoltaiczna?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: