Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pierwszy burmistrz Kostrzyna: "Pierwsza kadencja była pełna entuzjazmu i euforii, chęci do działań" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Pierwszy burmistrz Kostrzyna: "Pierwsza kadencja była pełna entuzjazmu i euforii, chęci do działań"
28-05-2020 10:24   Janusz Ludwiczak
Równo 30 lat temu, 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wybory samorządowe. Pierwszym burmistrzem gminy Kostrzyn został wybrany Marian Markiewicz, który obecnie jest radnym powiatu poznańskiego, a w rozmowie z nami wspomina początek kostrzyńskiego samorządu.

Janusz Ludwiczak, portal InfoKostrzyn.pl: Jak wspomina Pan Burmistrz początek kostrzyńskiego samorządu?
Marian Markiewicz: Ta pierwsza kadencja była pełna entuzjazmu i euforii związanych ze zmianami, wyjścia z dotychczasowego systemu i opresji komunistycznej. Była też o tyle trudna, że należało przeformatować urząd i mentalność pracowników.
Wiele działań budziło niezadowolenie, począwszy od pracy urzędników, po nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem samorządu. Znoszono rzeczy związane z zaleceniami odgórnymi, załatwianiem interesów, budowami, które były realizowane nie na swoich nieruchomościach. Przykładem jest pawilon przy ul. Poznańskiej, gdzie dziś jest Chata Polska, był on własnością gminnej spółdzielni, a został wybudowany na gruncie mleczarni i szkolnym. Należało wszystkie rzeczy uregulować. Była też nadzieja na reprywatyzację części obiektów, które były na terenie naszej gminy.

Czy dzisiejszy samorząd mocno się zmienił?
Samorząd dzisiejszy poza nazwą nie ma wiele wspólnego z tym samorządem, który był na początku lat 90. Wówczas była pełna euforia i chęć do pracy, działań.
Opowiem o ciekawej sytuacji. Ustawa nakładała obowiązek pobierania diet, niektórzy radni składali oświadczenia o rezygnacji z ich pobierania, ale takiej możliwości prawnie nie było. Początkowo diety były wysokości takiej, że starczało zaledwie na paczkę papierosów. Cześć osób i tak przekazywała środki na działalność przedszkoli czy innej instytucji. Po kilku latach kiedy samorządy dzięki ustawie mogły podnosić diety, zaczęły się interesy a działalność na rzecz społeczności lokalnej zeszła na dalszy plan.

A sam Kostrzyn też zmienił się przez te 30 lat?
Oj na pewno. Wiele rzeczy można było zrobić więcej i lepiej za te same pieniądze. Natomiast wówczas inne były priorytety, związane z wodociągowaniem, telefonizacją gminy, budową sieci gazowej. Wszystko udało się wtedy realizować na szczęście bez zaciągania kredytów. Gdy zostałem burmistrzem, przejmowałem gminę z długiem. Doskonale pamiętam, że było to – 252 tys. zł. Gdy odchodziłem z urzędu, na koncie był już dużo pieniędzy na plusie.
Wówczas staraliśmy się przejmować majątek, który był zbędny PGR-om czy osobom prywatnym na mienie gminy, która dysponowałaby swoimi zasobami, posiadała majątek i w przyszłości mogłaby czerpać z tego korzyści. W krótkim czasie okazało się, że następcy wyprzedawali wszystko. Przykładem jest sprzedaż apteki razem z chodnikiem.

A jak to się stało, że wybrał Pan drogę samorządową?
Po części to był przypadek. Pomogło zapewne kojarzone w Kostrzynie moje nazwisko. Tu jest tradycja rodzinna - fabryka pierników, itd. Dziadek był powszechnie szanowanym piekarzem. Starzy Kostrzyniacy kojarzyli to. Zdobyłem wykształcenie na Politechnice, miałem doświadczenie w pracy w dużej firmie, pracowałem w Hucie Katowice, byłem przewodniczącym rady pracowniczej. Komitet Obywatelski zgłosił się do mnie z propozycją, bym startował w wyborach. Zostałem wybrany najpierw na radnego, a potem na burmistrza. Byłem wówczas jednym z najmłodszych burmistrzów w Polsce. Urzędnicy zakładali, że będę pół roku i się poddam. Okazało się, że w drugiej kadencji nie miałem już kontrkandydata, a układ, który się wytworzył spowodował, że zostałem odwołany.

Cofnijmy się, do 27 maja 1990 roku. Dużo wtedy było kandydatów?
Oj tak, Komitet Obywatelski nie był jedyny. Ja za przeciwnika miałem Kazimierza Matyska, to była postać znana w Kostrzynie. Było dużym zdziwieniem, że wygrałem. Zadziałała na pewno nowa fala, jaką był Komitet Obywatelski, który obsadzał wszystkie okręgi wyborcze.

Niebawem przedstawimy rozmowę z Pawłem Iwańskim, przewodniczącym I kadencji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn i burmistrzem w latach 2002-2014.


Fot: Urząd Miejski w Kostrzynie (zdj.arch), Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: 30 lat temu po raz pierwszy wybraliśmy samorząd

Komentarze (38)

31-05-2020 22:31:57
Red
Zawsze niezadowoleni mieszkańcy mogą złożyć wniosek o przeprowadzenie referendum o odwołanie tylko to znowu koszty dla gminy i czy byłoby ważne ?
31-05-2020 21:22:07
mieszkanka
Czas Szymona dobieg koncowi pewnie niedługo bedzie komisarz w gminie i obligacje nie pomogą
31-05-2020 16:18:11
Red
@do(...) nawet nie mam na to ochoty by coś nosiło to nazwisko mój komentarz był rozwinięciem komentarza Ekierta .Podejrzewam ze gdyby nawet radni nawet przegłosowali ta propozycje to tablica z nazwa musiała by byc mocno pilnowania zwłaszcza w nocy bo albo by znikała albo by była zamalowana przez nieznanych sprawców .
31-05-2020 14:59:28
do Red
Nie wiem, nie interesuje mnie to. Powtarzam, chcesz sobie coś nazwać nazwiskiem Matysek, to sobie nazwij. Ale nie buduj tutaj pozorów społecznego oczekiwania na nazywanie czegoś tym nazwiskiem. Ja o takich oczekiwaniach nie słyszałem.
31-05-2020 13:43:21
Red
Ale Dziadek był przed wojna w władzach miasta chyba sekretarzem to Pan Do przyzna.
31-05-2020 13:18:58
Do Red
W ustawie o samorządzie terytorialnym nie ma funkcji ojciec burmistrza. Nie stwarzajmy jakiś pozorów dynastii. Ten pan się nazywa Kazimierz Matysek.
31-05-2020 13:03:01
Piotr Wielki z Siekierek Malych
Pani L*** proszę już się nie produkować w komentarzach na temat Burmistrza bo to już zaczyna być żenujące.Proponuję wszystkim dyskutantom o edytowanie swoich wypowiedzi przed publikacją bo potem aż oczy bolą od czytania.
30-05-2020 22:56:22
Red
Ja moze zapoluje do Burmistrza by wpłynął na ojca by ten wreszcie zrobił odbitki i podawał mieszkańcom te zdjęcia rodzinne które na ten cel zabrał .
30-05-2020 18:02:23
Do max
Chciałbyś innym zamknąć usta hahaha. Weź siano i może coś z nim zrób?
30-05-2020 17:46:39
@max
Głosowałem na nie. Matysek to najgorszy burmistrz w historii Kostrzyna
30-05-2020 16:53:53
max
Zdaje się, że była na karcie wyborczej opcja NIE. Byłeś zagłosować? No właśnie... to teraz nie marudź
30-05-2020 16:28:08
Do max
Hahaha bo był jedynym kandydatem. Poszli ci, co chcieli na niego zagłosować. To naprawdę tak trudno zrozumieć? Inna sprawa, że nikt rozsądny nie będzie chciał walczyć o to, żeby wprowadzać plan zacieśniania wydatków i wprowadzania oszczędności i wyższych podatków żeby za 6 lat spłacać obligacje i kredyty. Więc wygląda, że mamy przechlapane na najbliższe 10 lat. Chociaż nie, to jednak wy macie przechlapane. Na mnie 10% podwyżki co roku nie robi wrażenia.
30-05-2020 15:38:19
Red
Maź akurat głosowałem na nie a co do wiatraków to tez stoją w Koszutach miedzy Kornikiem a Sroda Wlkp przy drodze nr 11
30-05-2020 15:27:34
max
jak czytam te wasze komentarze - jesli S.Matysek jest tak fatalnym burmistrzem, to czemu był jedynym kandydatem, który zdobył 93% głosów??? Wiatrak... pewnie, lepiej, żeby tak perełka zawaliła się i popadła w ruinę. Polecam wam wycieczkę do Skorzęcina - przekonajcie się jak z takiego wiatraka można zrobić atrakcję turystyczną.
30-05-2020 15:18:23
Red
Ten komentarz z nazywaniem tunelu to było z przekąsem .zgadzam sie ze gmina wydaje kasę na niepotrzebne rzeczy np wiatrak za 6900 ale ile beżowe kosztować jego rekonstrukcja to co najmniej 1 mln zł niby o pieniadze ma sie starać z środków zewnętrznych ale będzie potrzebny wkład własny a o podatki to mieliśmy przykład chyba nawet na tym portalu burmistrz chciał o 5% radni przegłosowali 8% bo nie wiadomo jaka będzie sytuacja tak argumentowali.
30-05-2020 13:31:08
Do Red
Oszczędności to za mało. Drogi trzeba będzie zawsze remontować, niezalaznie od tego czy akurat trzeba będzie spłacać kredyty i obligacje czy nie. Więc będą władze musiały podnosić podatki i opłaty. Zresztą, teraz już p. Matysek podnosi po kolei podatki i opłaty. P. Matysek jest słabym burmistrzem. Jego "siła" polega na tym, że zadłuża gminę. Druga jego "zaleta" to zamiłowanie do imprezek. A to koncert, a to spotkanie, a to film. Łatwą ręką płaci publiczną kasą za działania z mizernymi rezultatami . Jak jest naprawdę z rozwojem Kostrzyna, pokazały ostatnie 3 miesiące. Ponieważ nie można robić imprezek, to gołym okiem widać, że na nic konkretnego nie na kasy. Doskonały przykład, to kubek na zbieranie deszczówki od gminy. Pewnie tunel pochłania wszystko. Z konkretów, w tej gminie się nic nie dzieje ( bo robota przy tunelu jakoś stanęła)! Więc, Red, proszę, przestań lobbować na rzecz p. Matyska. Coś bardzo chcesz mieć coś jego imienia... To sobie coś nazwij u siebie w domu
30-05-2020 09:19:34
Red
Wystarczy by następny burmistrz wprowadził oszczędności by spłacić jego długi a mieszkańcy uznają ze Matysek to był najlepszy burmistrz taki Kostrzynski "syndrom Gierka"
29-05-2020 23:41:33
Do Red po raz trzeci
Nie interesuje mnie co dzieje się w Swarzędzu. Interesuje mnie zatrważający rozwój sytuacji w Kostrzynie i zadziwiające ograniczenie postrzegania faktów u wielu mieszkańców tej smutnej gminy.
29-05-2020 23:11:34
Tadziu
@ Do tadzia prosze pisz o konkretach domnie jak o cos chodzi a nie blubry starego marycha ,moze jak twierdzisz ze moje komentarze sa kiepske to pisz lepsze albo odpowiadaj na nie
29-05-2020 23:09:13
Minio
@Ekiert burmistrz będzie zadowolony. Musi tylko zadbać o przejezdnośc tunelu, bez zatorów aby gładko wjeżdżać.
29-05-2020 20:35:50
Red
Mój adwersarzu ale i Bareja by nie wymyślił sytuacji jaka była podczas sesji w Swarzedzu gdzie radni mając zmienić nazwę jednej z ulic na podstawie ustawy dekomunizacyjnej przegłosowali ze patronem tej ulicy jest inna osoba o tym samym imieniu i nazwisku.
29-05-2020 17:08:16
Do Red raz jeszcze
Poważnie mówiąc, gdyby tak się miało stać, to Bareja wiecznie żywy....
29-05-2020 15:16:12
Red
Poważnie mówiąc to by nazwać imieniem dziadka burmistrza to bardziej by pasował łącznik Szymańskiego z Kilińskiego niedaleko placu przedszkolnego gdzie zginął .
29-05-2020 12:45:18
Do Red
Gdyby tak się miało stać, to Bareja wiecznie żywy. "nad wszystkim czuwa gospodarz domu, nie da on krzywdy zrobić nikomu"
29-05-2020 11:58:14
Mik
Pozorant nie burmistrz. Podobnie jak strażak/ prezes OSP.
29-05-2020 10:38:05
Red
@Ekiert Burmistrz będzie skromny i tunel nazwie imieniem swojego dziadka Stanislawa który zginął w 1939 .
29-05-2020 10:23:36
Do Tadzia
Tadziu, nasz wesołku po twoich komentarzach kopara opada, ale spokojnie nie ta "twoja".
28-05-2020 23:03:02
Tadziu
@ Red myśle ze wypadnie gorzej od Markiewicza z tymi długami,ale sesja absolutoryjna ,nowy radny to bedzie dobrze
28-05-2020 21:53:36
Do red
Może zastał Kostrzyn murowany a zostawił zadłużony
28-05-2020 19:37:53
Ekiert
Będzie tunel imienia burmistrza Matyska. Wszyscy będą wjeżdżać w tunel Matyska.
28-05-2020 18:10:10
Blue
Red, będzie spoko. Akurat gmina spłaci ostatnią ratę długów po Matysku i będzie można ogłosić "nowe otwarcie"
28-05-2020 17:22:57
Red
Ciekawe jak za 30 lat będzie wygladała dyskusja o burmistrzu Szymonie Matysku?
28-05-2020 16:33:16
Do @Jaroslaw
A pisząc o niekompetencji itd. masz jakiś konkretny samorząd na myśli?
28-05-2020 15:42:44
@Jarosław
Wpadnij na sesję powiatu i zapytaj. Albo lepiej jedź od razu na Wiejską. Samorządy niszczą się same. Niekompetencją, nieudolnością i pazernością władz często z przerośniętym ego.
28-05-2020 14:27:52
Jarosław
Szkoda, że rozmówca nie został zapytany jaki ma stosunek do tego, że partia z ramienia której został radnym powiatowym od pięciu lat niszczy jeden z największych polskich sukcesów transformacji ustrojowej, czyli samorządy. Chociażby zabranie gospodarki wodnej, wasalizacja izb obrachunkowych itd. Ale przede wszystkim niszczy finansowo. Dokłada zadań, a nie daje pieniędzy, a wręcz je odbiera. Jestem bardzo ciekawy jaka byłaby odpowiedź.
28-05-2020 13:15:38
Kostrzyniak
Masz na BIP-ie. Taki problem? W 2 minuty znalazłem, nauczcie się wykorzystywać wujka google.
28-05-2020 13:04:04
Mieszkaniec
A można prosić nazwiska pozostałych radnych pierwszej kadencji
28-05-2020 10:38:31
Paweł
Najsłabszy burmistrz w historii Kostrzyna. Żaden z niego samorządowiec, zwykły polityczny karierowicz, którym do dziś pozostał. Mącić i siać zamieszanie to jego credo...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

18:30
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Przemysław Poznań
- zakończenie sezonu

21

cze

IWNO, Park Mielżyńskich
Wianki - powitanie lata
w godz. 17:00-24:00

22

cze

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert Martyny Pruszyńskiej

29

cze

11:00
IWNO, Stara Cegielnia
Bieg "Cegła RUN" - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro2024?

TAK

NIE

Nie interesuje mnie to


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: