Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

30 lat temu po raz pierwszy wybraliśmy samorząd - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
30 lat temu po raz pierwszy wybraliśmy samorząd
27-05-2020 07:15   Janusz Ludwiczak
Równo 30 lat temu, 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wybory samorządowe. Pierwszym burmistrzem gminy Kostrzyn został wybrany Marian Markiewicz, a przewodniczącym rady gminy I kadencji mianowano Pawła Iwańskiego. W sumie przez osiem kadencji wybrano 144 radnych.

Wybory samorządowe odbyły się po raz pierwszy dokładnie 27 maja 1990 roku. Były to pierwsze wybory do samorządu terytorialnego w Polsce po jego przywróceniu (został zniesiony w 1950 r.).

30 lat temu wybierano składy w sumie 2383 rad gmin – w tym 1547 rad w gminach, 145 rad miejskich w miastach do 40 tysięcy mieszkańców, 110 rad miejskich w miastach powyżej 40 tysięcy mieszkańców, 574 rady gminno-miejskich oraz 7 rad dzielnic Warszawy. Radnych wybierano w 47 997 okręgach wyborczych (47 254 jednomandatowych i 743 wielomandatowych). Wybrano 51 987 radnych (30 002 radnych gminach, 3552 radnych miejskich w miastach do 40 tys. mieszkańców, 4435 radnych miejskich w miastach powyżej 40 tys. mieszkańców oraz 344 radnych dzielnic Warszawy). Frekwencja wyniosła 42,27%. Największe poparcie uzyskały: Komitety Obywatelskie "Solidarność" – 53,1% oraz lokalne komitety wyborców – 24,7%.

Kostrzyńskie obchody 30-lecia samorządu terytorialnego odbyły się 8 marca, jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa.

– Dokładnie 8 marca 1990 roku podjęta została ustawa, na mocy której powołany został samorząd gminy. 27 maja odbyły się pierwsze wolne wybory do rad gmin. Na przestrzeni tych 30 lat samorząd funkcjonował w ośmiu kadencjach. W latach 1998-1999 nastąpiła kolejna reforma, w wyniku której powstały województwa, powiaty i gminy. Rozpoczęliśmy reformę naszej gminy od ważnych inwestycji oświatowych, później była kanalizacja, wodociąg, powstawały komitety budowy gazociągu w naszej gminie. To wszystko było realizowane z potrzeb mieszkańców – mówił wówczas Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– 30 lat temu reforma samorządowa zniosła ówczesne rady narodowe, oddzieliła samorząd od administracji rządowej i ustanowiła, że jest nim wspólnota mieszkańców, czyli gmina. Po 40 latach nieobecności, w 1990 roku restytuowano samorząd terytorialny. Stało się to możliwe, dzięki determinacji wielu działaczy opozycyjnych, którzy w sierpniowym zrywie roku 1989 zadbali o umieszczenie wśród tez gdańskich zapisu o samorządzie terytorialnym – dodał Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

W sumie przez osiem kadencji wybrano w sumie 144 radnych (łącznie 93 osoby).

– Szczególnie dla naszej społeczności przysłużyli się: Paweł Iwański, który był przewodniczącym rady gminy 1, 2 i 3 kadencji, a także był burmistrzem w 4, 5 i 6 kadencji, będąc samorządowcem przez 24 lata. Wybitnym samorządowcem jest również Leszek Wojtasiak, który był radnym Kostrzyna, a następnie wicemarszałkiem województwa wielkopolskiego. Przez pięć kadencji radnym był Mirosław Rusin, a przez cztery prof. Grzegorz Schroeder. Mamy również weteranów w obecnej kadencji: Marek Kowalski, który pełni funkcję radnego już czwartą kadencję oraz Piotr Kotarski i Przemysław Kubiak, którzy pełnią funkcję trzecią kadencję – wyliczał przewodniczący Grzegorz Banaszak.

Pierwszym burmistrzem gminy Kostrzyn został mianowany Marian Markiewicz, a na przewodniczącego rady gminy I kadencji wybrano Pawła Iwańskiego (późniejszego burmistrza w latach 2002-2014). W pierwszych latach kostrzyński samorząd liczył aż 22 radnych.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

wrz

17:30
Brzeźno
Powitanie nowego wozu bojowego

25

wrz

11:00
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
"Ups! Arka odpłynęła"
► bilety

26

wrz

20:00
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Wieczorek Poetycki"
► rejestracja

27

wrz

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Poznań FC

20:00
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Film niespodzianka
► rejestracja

[ wszystkie ]

Sonda
Czy obawiasz się drugiej fali koronawirusa i powrotu obostrzeń?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: