Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zostawili karton po pieluchach z paczkomatu, musieli sprzątać śmieci w lesie - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Zostawili karton po pieluchach z paczkomatu, musieli sprzątać śmieci w lesie
13-12-2019 09:15   Janusz Ludwiczak
Pan Łukasz jest strażakiem i wojskowym. W połowie września naszedł go komendant posterunku leśnego Nadleśnictwa Czerniejewo, oskarżając, że jest winnym zaśmiecania lasu koło Promna w gminie Pobiedziska. Pan Łukasz posprzątał las, wywożąc ponad 20 worków ze śmieciami, w którym była nawet stare lustro, deska sedesowa i przyjął mandat karny w kwocie 250 złotych. Wszystko, jak twierdzi z żoną przez karton pozostawiony w koszu na śmieci przy sklepie Pepco, przy ul. Warszawskiej w Kostrzynie.

Cała historia rozpoczyna się na początku roku.

– 18 stycznia żona odebrała z paczkomatu przy Pepco paczkę, w której były pieluchy. Ponieważ karton był duży zbyt duży zona rozpakowała przesyłkę. Pieluchy włożyła pod wózek oraz do reklamówki, a rozpakowany karton postanowiła za zgodą personelu zostawić w śmietniku przy Pepco. Przyznaję, że popełniliśmy błąd, zostawiając karton z kartką, na której były dane odbiorcy, ale tam był podany tylko numer telefonu i adres e-mail odbiorcy, nie było tam danych osobowych – mówi Łukasz [imię i nazwisko na prośbę Czytelnika do wiadomości redakcji]

– W połowie września, czyli osiem miesięcy po tej sytuacji naszedł nas do domu leśnik, oskarżając nas, że zaśmieciliśmy las i mamy natychmiast pojechać z nim i posprzątać teren. Zostaliśmy z góry wskazani winnymi – mówi Renata [dane również na prośbę zainteresowanych do wiadomości redakcji].

Pan Łukasz wspólnie z kolegą w połowie września udał się ze swoim kolegą, by posprzątać wskazany przez leśnika teren. Sprzątanie zajęło ponad 4 godziny. W sumie wywieźli wypełnionych 20 worków o pojemności 120 litrów. Oprócz odzieży damskiej znajdowało się lustro, deska sedesowa i karton po mikrofalówce.

– Mamy podpisaną umowę z GOAP-em, płacimy za wywóz śmieci, segregujemy je. Dlaczego mielibyśmy specjalnie podrzucać śmieci do lasu? Jestem strażakiem, pracuję w wojsku. Niejednokrotnie ratowałem życie, służę w służbach mundurowych, nie odważyłbym się zaśmiecać lasu. Z resztą czy gdybym tak zrobił odważyłbym się rozmawiać z Panem i mówić o tej sprawie publicznie. Raczej mało kto chciałby się tym chwalić. Czuję się niewinny, oskarżono mnie nie słusznie. Podejrzewam, że śmieci do lasu mogli podrzucić Romowie lub osoby nie mające umów z GOAP, ale to przypuszczenia – wskazuje Łukasz.

Skontaktowaliśmy się najpierw telefonicznie z leśnikiem. Nie chciał w ogóle z nami rozmawiać. W końcu kilka tygodni później komendant straży leśnej Michał Sujak spotkał się z nami w Nadleśnictwie Czerniejewo. Pytamy dlaczego pan Łukasz został z góry oskarżony winnym?

– Śmieci zostały podrzucone. Dowód? Co pan mi tu z dowodem. Jeśli czuł się winny mógł nie przyjąć mandatu i sprawa trafiłaby do sądu. Jego żona twierdziła, że zostawiła karton w koszu przy Pepco. Jaki sklep na to by się zgodził? Na miejscu były pieluchy, torebka damska – powiedział Michał Sujak, komendant Posterunku Straży Leśnej Nadleśnictwa Czerniejewo.

– Z wojskowymi mieliśmy już też przygody. Jakiś czas temu w okolicach Gniezna w lesie znaleźliśmy opakowania po racjach żywnościowych po żołnierzach amerykańskich, którzy wracając z poligonu najprawdopodobniej zostawili po sobie pamiątkę – wskazuje Michał Sujak ze Straży Leśnej Nadleśnictwa Czerniejewo.

Nadleśnictwo Czerniejewo swoim zasięgiem obejmuje obszar 91 hektarów, sięgający od okolic Gniezna po Czerniejewo, Neklę, Wrześnię aż do Środy Wielkopolskiej. Tereny leśne stanowią blisko 14 hektarów powierzchni (dokładnie 13 680 m²).

– Znajdujemy w lasach wszystko: odpady budowlane, opony, stare pralki, odzież. Jednak zauważamy, że jest znacznie mniej sprzętu RTV i AGD niż jeszcze kilka lat temu. Jednak Lasy Państwowej do tej pory przeznaczyły aż 100 milionów złotych na sprzątanie lasów, z czego tylko przy drogach 76 tys. zł – tłumaczy Michał Sujak, komendant Posterunku Straży Leśnej Nadleśnictwa Czerniejewo.

– W tym roku, do września zatrzymaliśmy 70 sprawców, z czego 31 otrzymał mandaty karne. Za zaśmiecanie lasu grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych, a sąd może przyznać grzywnę w wysokości do 5 tys. zł – podsumowuje Michał Sujak.

Jak powiedziano nam w Nadleśnictwie Czerniejewo w 2017 roku z lasów wywieziono 192 tony śmieci, kosztowało to prawie 59 tys. zł. Rok temu z lasów Nadleśnictwa Czerniejewo wywieziono aż 252 m³ odpadów, co kosztowało to 75 715,17 zł. W tym roku, od stycznia do września wywieziono już 190 ton odpadów (76 433 zł).


Jeśli mają Państwo sprawę, która wymaga naszej interwencji prosimy o sygnał na Kontaktową Platformę Czytelników KOSTRZYN KONT@KT. Postaramy się w miarę naszych możliwości pomóc.


Fot: Czytelnik (1-10) Janusz Ludwiczak (11-13)

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie - www.kontakt.infokostrzyn.pl.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Festyn "Powitanie lata"
od godz. 17:00

07

lip

10:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
II Kostrzyński Bieg Kolorów dla dzieci

08

lip

Gułtowy
Gułtowskie Potyczki Poetów

14

lip

10:00
SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Bieg kolorów

27

lip

IWNO, Stara Cegielnia
Dziki bieg w polu - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: